Jump to content
IGNORED

Prosta duša slovenska


pantelia

Recommended Posts

Легла јој је улога супруге Ивана Катића у "Времену зла", бар се мени допало како је одиграла. 

Edited by Duhovnost, ljubav i med
Link to comment
  • 1 month later...
  • 3 months later...
On 1. 7. 2022. at 19:43, John Coltrane said:

Nisam očekivao ovoliku prazninu posle pročitane knjige o čoveku koga toliko volim. Sa druge strane nisam baš siguran da je sva krivica na Ivačkoviću. Koliko su moja velika očekivanja doprinela razočaranju? Koliko moj stav da sam odavno već pronikao u svaku strofru, refren i stih i otrkivao tajne znakove metafora? Koliko moje poludepresivno raspoloženje koje me ljulja mesecima?

 

Podnaslov Emocionalni vodič kroz diskografiju Djordja Balaševića mi je delovao neprimereno na prvu, čim sam ga pročitao ispod velikog naslova Panonski admiral, a još više mi je zasmetao kad sam završenu knjigu sklopio u želji da je odložim na policu. Još jednom sam se susreo sa užasnom fotografijom na kojoj je glava Djola kao neka lubenica, do neprijatnosti okrugla i "debela" a usne razvučene u samoglasnik "iiii" ili "eeeee" su otkrivale razmak izmedju gornjih "kečeva". Fotka za naslovnicu nekih opskurnih tabloida. Ja ga nikad neću pamtiti takvog, čak mi dodje da prelepim naslovnu stranu.

Prvih 50 strana je posvećeno svemu drugom osim Djoletovim pesmam. Osvrti na posvetu, preminule od korone, kratko opisivanje na šta je EX YU i njena muzička scena ličila (kao da najveći deo knjige neće upravo tome posvetiti) više liče na atmosferu nekog trivijalnog feljtona u onom tužnom Nedeljniku, nego na uvod u delo ozbiljne gradje i sadržaja.

Singlove i albume opisuje škrto, najviše se zadržavajući kod pesama Ne lomite mi bagrenje, Bezdan, Requiem, Čovek sa mesecom u očima. Preterana pažnja se i dalje posvećuje medijskom i "estradnom" okruženju (koga zabole da li je Brena sletela helikopterom na stadion Vasil Levski), te čestim poredjenjima sa nekim kolegama iz rok miljea (Brega, Džoni, Bora, Vlatko Stefanovski), a da se gotovo ni ne pomene 1 od njegovih "mentora" koje je neizmerno cenio i kome je spevao pesmu - Arsen Dedić ili njegova gostovanja na koncertima Miroslava Ilića koga je poštovao i voleo i cenio.  Na momente nisam znao da li čitam YU rock enciklopediju pa sam se vraćao na početak poglavlja da vidim o kom, u stvari, albumu je uopšte reč.

 

Tamo gde su poredjenja bila potrebna - su izostala. Kad u Još jedna gorka pesma kaže "Znam da mozda bicu smesan, za strucnjake silne nase, sta se ovaj u blues mesa
ma, nek' se drzi svoje snase " ili "Zbivace se cudne stvari, bunice se javno mnenje, javice se nadrikriticari, ma, samo drvlje i kamenje" - pa to je penal da pomene Džonijevu Daleko od istine. Malo je njih imalo muda da se na direktan način obračuna sa kritčarima diljem YU.

 

Djole je pričao kako se ložio na Queen i kako je hteo da napravi stvar u muzičkom fazonu I want to break free. Pesma iza te ideje je bila Olivera, onaj "debeli" bas i sintisajzer i gitara koja liči na Brajana Meja, sve je to omaž Frediju i ekipi, ali i najdrektnija moguća izjava ljubavi ženi sa kojom je proveo ceo život. Napisao je 2 rečenice o tome!!!!

 

Panta rei je opljunuo sa svih strana - na Starim mu smeta bas, iako pesma kida - sa otvaranjem koje zvuči kao da vam vrata otvara Had, lagani uvodni solo na saksofonu,  praćena sa "prigušenom gitarom", sa savršenim klavirskim ukrasima izmedju stihova, pojavljivanjem bubnjeva u pravom momentu... a tek stih "svu noć su senke na zidu skicirale fresku" . Pa kasnije će zbirku pesama nazvati Dodir svile - za koji upravo u ovoj pesmi saznajemo da se nikada ne zaboravlja. Dokaz da nije reč o mojoj uobrazilji su i vaši komentari i pohvale, vezanost za taj album.

Za Nemam ništa sa tim kaže da je samo "blues vežba" koja "deluje nedokuvano" - obzirom da je tu gitaru svirao Krle očekivao sam manje kritike-kritike je nemilice trošio na Bočekove gitare koje su "gušile" ili "ubijale" Djoletove pesme.

 

Kako izlazi iz 90tih i priča o ratu, deluje da ima želju da sve brže dodje do kraja. Kao da mu je isticao rok kod izdavača. Bitnije su mu brojke prodatih karata, kao da bez tog podatka nismo svesni Djoletove popularnosti. Kao da slušam fudbalski prenos u kom netalentovani novinari "bilduju" statistikčke podatke o broju nastupa za klub, reprezentaciju, broju golova i asistencija...

 

Dnevnik starog momka bez pomena da nazivi pesama u stvari tvore akronim Olja je najbolja. 

Otilia, Ljerka, Ankica, Jaroslava, Eleonora, Nevena, Anita, Julia, Branislava, Ognjena, Ljudmila, Andjela.

Taj album je kao blanko papir na kom za svaku pesmu možeš napisati pripovetku, ako ne i cele romane. A baš do tog momenta je, po meni i nepotrebno, veliki deo priče posvećivao omotima albuma. 

 

Kao rani mraz "analizira" kroz jagmu oko scenarija i filma sa Ljubišom Samardžićem umesto slikanja Galicije, rata, ljubavi, Vojvodine, multietničnosti tog podneblja.

 

I dok je izgoreo u pljuvanju političara '80 '90 '00 (što je i trebalo) nijednog slova nema o 10 godina robijanja pod AV niti osvrta na sjajnu dijagnozu te decenije u pesmi Dno dna. Čini mi se da je nije ni pomenuo!!! Smenu vlasti opisuje kao dolazak na vlast naslednika ekstremnog političara Vojislava Šešelja. Možda je to bio uslov izdavača ili sina Alekse, ne znam, niti me zanima.

 

Kraj knjige je opet reči zahvalnice, ali i neko malo "pravdanje" otkud baš on da se uzeo teme Balaševića, oličeno u banalnim dokazima koje je skupljao u prethodne 4 decenije. Još 50 nepotrebnih stranica.

 

Jedina novost za mene predstavlja krajnje intimna inspiracija za pesmu Naopako bajka koja je napisana posle teškog udesa koji je preživela njegova ćerka Beba posle kog su lekari imali prognoze da će ostati nepokretna. Na sreću, omanuli su u prognozama.

 

 

Sve ovo ne znači da mi se Ravno do dna nije svidela, kao ni da žalim što smo sestra i ja pre više od 20 godina kupili Umetnost pobune. Niti da neću kupiti novu Ivanovu knjigu, naprotiv. 

 

 

Edit: I da li je samo meni Bezdan zaličio na Comfortably numb !?!

Ovo nisam pročitao, kada si orginalno napisao da mi ne smeta, kad budem čitao... Onda sam uzeo da čitam knjigu i poizdio prošle godina negde na oko 100-oj strani, i ostavio...

 

Sad sam se naterao da pročitam, imao sam 4-dana odmora, nekako sma pročitao i mogu da potpišam bukvalno ovo što si napisao...  Previše pažnje posvećeno omotima albuma i ko sviara koji instrument, i kako je njemu to zvučilo... Panta Rei su svi popljuvali kad sa pojavio i on natsavlja na tom tragu, iako je vreme pokazalo da je to jedan jaaaako dobar album, u najmanju ruku... Pohvalio je jednu od najlošijih pesama u Balaševićevom opusu ("Čekajući montenegro expres"), sa tog albuma, a pljuno po Starim i Nemam ništa sa tim, bez razloga, uopšte ne razumevajući stvari...

 

Interesantno je recimo kda priča o nekim pesmama, i vidim da o nekemi stvarima ili neće da priča ili ne zna... Recimo, Anitu je otpevao balaševiš još 80ih, na koncertu u Studiu M, a on to ne zna, nego priča o tome da je nuđena Zvonku, na primer... Isto tako, koliko se raspisao o politici, a nikako nije spomenuo, da su Đoleta mnogi smatrali autonomašem, niti je objasnio zašto (A zašto, zbog ovoga što je pevao u SNPu(bar mislim da je tamo bilo), negde 1988:

 
Gledam Banat, Srem i Backu s Varadina,
Gledam tako a u dusi lom.
Tu je nekad kazu bila Vojvodina,
Al nas jogurt tresnuo ko grom.
 
Rodjeni sam autonomas ko drug Krunic,
Al je bolje da se pravim lud.
I da drhtim na kraj basce kao kunic
Zbog Sipaca nasukan na sprud.

)...

 

Ima previše politike, previše poltički stavova autora...

 

I ima previše poređenja sa Bregovićem, Bajgom i STefanovskim... Pogotovo Bregovićem, što je meni van pameti... Riblju Čorbu isto previše spominje... Ne objašnjava zašto je Đole pevao 1999 na trgu u BG, a to je jako važno da bi se mnogo toga razumelo, ako već pominje to i politički kontekst (da bi mogao da izađe iz zemlje i ode u SLoveniju da bude sa Bebom)...

 

I meni je zapalo da ne pominje Arsena, a Arsen je Đoletu bio bukvalnoo uzor, napisao je i onu debilanu, kako klinac "Kad porastem biću Arsen"... Uopšte, meni je ostao ustisak da autor ne razume ni Balaševića, a boga mi, čak ni njegovu muziku ne razume u potpunosti...

 

Najbizarniji deo je na kraju poglavlja o "Marim ja", gde na 3 strane priča kako je preturao po ormanu i našao kasetu...

 

 

Edited by radisa
  • +1 2
Link to comment
2 minutes ago, radisa said:

Ovo nisam pročitao, kada si orginalno napisao da mi ne smeta, kad budem čitao... Onda sam uzeo da čitam knjigu i poizdio prošle godina negde na oko 100-oj strani, i ostavio...

 

Sad sam se naterao da pročitam, imao sam 4-dana odmora, nekako sma pročitao i mogu da potpišam bukvalno ovo što si napisao...  Previše pažnje posvećeno omotima albuma i ko sviara koji instrument, i kako je njamu to zvučilo... Panta Rei su svi popljuvali kad sa pojavio i on natsavlja na tom tragu, iako je vreme pokazalo da je to jedan jaaaako dobar album, u najmanju ruku... Pohvalio je jednu od najlošijih pesama u Balaševićevom opusu ("Čekajući montenegro expres"), sa tog albuma, a pljuno po Starim i Nemam ništa sa tim, bez razloga, uopšte ne razumevajući stvari...

 

Interesantno je recimo kda priča o nekim pesmama, i vidim da o nekemi stvarima ili neće da priča ili ne zna... Recimo, Anitu je otpevao balaševiš još 80ih, na koncertu u Studiu M, a on to ne zna, nego priča o tome da je nuđena Zvonku, na primer... Isto tako, koliko se raspisao o politici, a nikako nije spomenuo, da su Đoleta mnogi smatrali autonomašem, niti je objasnio zašto (A zašto, zbog ovoga što je pevao u SNPu(bar mislim da je tamo bilo), negde 1988:

 
Gledam Banat, Srem i Backu s Varadina,
Gledam tako a u dusi lom.
Tu je nekad kazu bila Vojvodina,
Al nas jogurt tresnuo ko grom.
 
Rodjeni sam autonomas ko drug Krunic,
Al je bolje da se pravim lud.
I da drhtim na kraj basce kao kunic
Zbog Sipaca nasukan na sprud.

)...

 

Ima previše politike, previše poltički stavova autora...

 

I ima previše poređenja sa Bregovićem, Bajgom i STefanovskim... Pogotovo Bregovićem, što je meni van pameti... Riblju Čorbu isto previše spominje... Ne objašnjava zašto je Đole pevao 1999 na trgu u BG, a to je jako važno da bi se mnogo toga razumelo, ako već pominje to i politički kontekst (da bi mogao da izađe iz zemlje i ode u SLoveniju da bude sa Bebom)...

 

I meni je zapalo da ne pominje Arsena, a Arsen je Đoletu bio bukvalnoo uzor, napisao je i onu debilanu, kako klinac "Kad porastem biću Arsen"... Uopšte, meni je ostao ustisak da autor ne razume ni Balaševića, a boga mi, čak ni njegovu muziku ne razume u potpunosti...

 

Najbizarniji deo je na kraju poglavlja o "Marim ja", gde na 3 strane priča kako je preturao po ormanu i našao kasetu...

 

 

 

 

Imao sam prepisku sa autorom zato što jednostavno nisam mogao da prećutim sve gore navedene svinjarije. Tužna je i sama pomisao da neko profitira "na tudjim suzama".

 

  • +1 2
  • Hvala 1
Link to comment

Ivačković je prosto loš pisac, još gori hroničar i novinar, i gura svoje sumanute agende.

 

Nisam ni u najmanjem iskušenju ni da pogledam tu knjigu. Dostojnu biografiju treba da napiše daleko bolji autor, plus da bude fan, ali i da ne beži od ponečeg što je bilo flekavo kod našeg komšije sa Salajke. Koliko god da nam je značio, i još znači.

  • +1 3
Link to comment
Just now, giuseppe said:

Ivačković je prosto loš pisac, još gori hroničar i novinar, i gura svoje sumanute agende.

 

 

Bočekova gitara i električni bubnjevi... :fantom:

 

Uzgred, meni smeta što nije pominjan ni Pop Ćira i Pop Spira, makar kao crtica, kao ni Specijalna redakcija...

 

A nije pomenuo ni TV film "Celovečernji the Kid", što je poseban WTF, jer je posvetio albumu baš dosta prostora...

  • +1 1
Link to comment
Ivačković je prosto loš pisac, još gori hroničar i novinar, i gura svoje sumanute agende.
 
Nisam ni u najmanjem iskušenju ni da pogledam tu knjigu. Dostojnu biografiju treba da napiše daleko bolji autor, plus da bude fan, ali i da ne beži od ponečeg što je bilo flekavo kod našeg komšije sa Salajke. Koliko god da nam je značio, i još znači.

Ja imam utisak da Ivačković prosto "ne ume"...
Mislim da ta neka knjiga o Balaševiću treba da bude napisana ne nužno od nekoga ko je fan, ali svakako od nekoga ko zna "širu sliku" o muzičkoj sceni...
I ko ima talenta za "priču".
Ništa od toga Ivačković nema, i na kraju je ovo ispalo kao trka ko će pre da "monetizuje".
Ja sam knjigu dobio na poklon i nisam mogao do kraja...





...shiit has hit the fan
Link to comment
5 minutes ago, Frank Pembleton said:


Ja imam utisak da Ivačković prosto "ne ume"...
Mislim da ta neka knjiga o Balaševiću treba da bude napisana ne nužno od nekoga ko je fan, ali svakako od nekoga ko zna "širu sliku" o muzičkoj sceni...
I ko ima talenta za "priču".
Ništa od toga Ivačković nema, i na kraju je ovo ispalo kao trka ko će pre da "monetizuje".
Ja sam knjigu dobio na poklon i nisam mogao do kraja...





...shiit has hit the fan


Upravo to. 
 

Pri tom, meni je rekao da ju je pisao tri godine… jes hau no

Link to comment
4 minutes ago, John Coltrane said:


Upravo to. 
 

Pri tom, meni je rekao da ju je pisao tri godine… jes hau no

Pisao je to i u knjizi, kao da se pravda...

 

Na stranu sve, da li je tebi kraj knjige malo zbrzan? Kao da na kraju nije znao o čemu da piše o poslednjim albumima?

 

Uzgred, uopte se nije dodtakao Youtube izdanja, zašto? Kao da je to manje vredno? Morao bi da se dodtaken "Dno Dna", što verovatno nije oportuno u ovom trenutku, pa je onda sve takve pesma izbacio?

Edited by radisa
Link to comment
5 minutes ago, radisa said:

Pisao je to i u knjizi, kao da se pravda...

 

Na stranu sve, da li je tebi kraj knjige malo zbrzan? Kao da na kraju nije znao o čemu da piše o poslednjim albumima?

 

Uzgred, uopte se nije dodtakao Youtube izdanja, zašto? Kao da je to manje vredno? Morao bi da se dodtaken "Dno Dna", što verovatno nije oportuno u ovom trenutku, pa je onda sve takve pesma izbacio?


Mislim da sam to i napisao da je ostavio utisak zbrzane knjige kao da je imao deadline od Lagune (što mi je takodje porekao). Angažman sina u SNS, protiv koje je Djole napisao Dno dna, je podveo pod “Aleksu ne poznajem niti sam ga ikad video” (nešto u tom fazonu).

 


Ne znam da li si čitao knjigu o Azri i Dzoniju, ali tamo ima “mesa”. Mnogo bolje napisano, na nekim mestima imaš osećaj kao da živiš ‘80te (doduše i u Ravno do dna ima pun qrac opštih mesta i geopolitičkih odrednica koji su više “fileri” nego nešto bez čega se ne može čitati).

Link to comment
8 minutes ago, John Coltrane said:



Ne znam da li si čitao knjigu o Azri i Dzoniju, ali tamo ima “mesa”. Mnogo bolje napisano, na nekim mestima imaš osećaj kao da živiš ‘80te (doduše i u Ravno do dna ima pun qrac opštih mesta i geopolitičkih odrednica koji su više “fileri” nego nešto bez čega se ne može čitati).

Probaću da pročitam... Nisam bio neki veliki fan Johnija, kad sam bio klinac, pa neću moći možda da razumem sve kao ovde... Štulića sma počeo da razumem i slušam tek sa 25-30, kad je ovaj već okačio gitaru o klin, odavno, jbg...

Edited by radisa
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...