Jump to content
IGNORED

De qué planeta viniste?


Meazza

Recommended Posts

 

Ovo sto Kurajlic u jednom trenutku kaze da Dijego nikad nije udario iz sve snage loptu...da je imao poseban odnos s loptom, lepo je to Meazza opisao kod tih majstora s loptom kako sve ide naizgled lagano i opusteno, usporeno ponekad. Mozda mora tako a da mi o tome pojma nemamo.

Link to comment

Mislim da je to nesto ovako. Oni su u stanju da predvide situaciju na terenu (sto kaze Prosinecki, te stvari ili vidis ili ne vidis), imaju takav fudbalski IQ i pregled igre da su svesni da imaju dovoljno vremena za potez. Zasto bi onda zurili i radili nesto u neoptimalnom momentu? I obrnuto, ne cekaju i ne oklevaju onda kada je optimalno da odigraju brzo, na prvu ili da ubrzaju trcanje. 

 

E sad, kako se tako nesto stice, pospesuje i neguje? Razmisljao sam dosta na tu temu i sto vise mislim o tome sve se vise slazem sa savetima velikog trenera i igraca Nilsa Lidholma mladim fudbalerima. Jedan od njih je "ne slusajte nikog do 18. (ili 16, ne znam tacno koje) godine", ali i "idite na stadion i gledajte majstore fudbala kako igraju". Kad prolazim pored terena gde deca treniraju fudbal sve sto cujem je vika "ajde sad, prva! druga! ne driblaj! dodaj sad, tako! sad ga predji! trci sad!" I ko su ti ljudi sto ih tako dresiraju, pitam se? Cast izuzecima, ali verovatno ne neki bivsi fudbalski velikani.

 

Maradona, Pele, Ziko, Zuba, Ibra, Krojf, do te najvaznije stvari su dosli sami, na igralistu, ulici, plazi, travi. Kristijano se nije odvajao od lopte, igrao je sa starijima, kuca ga je videla samo kad treba da jede i spava. Idealni uslovi za nastanak tih genija su pomalo divlji.

Edited by Meazza
Link to comment

У документарцу који је био на РТС-у неки дан, Марадона је описао своје прилагођавање на Серију А. Схватио је након пар утакмица да је спорији и да мора више да трчи. С друге стране, каже, морао је да пази да то избалансира са техником. Јер са трчањем и без технике, он више не би био Марадона већ неки просјечан тркач.

Link to comment
12 hours ago, Meazza said:

Mislim da je to nesto ovako. Oni su u stanju da predvide situaciju na terenu (sto kaze Prosinecki, te stvari ili vidis ili ne vidis), imaju takav fudbalski IQ i pregled igre da su svesni da imaju dovoljno vremena za potez. Zasto bi onda zurili i radili nesto u neoptimalnom momentu? I obrnuto, ne cekaju i ne oklevaju onda kada je optimalno da odigraju brzo, na prvu ili da ubrzaju trcanje. 

 

E sad, kako se tako nesto stice, pospesuje i neguje? Razmisljao sam dosta na tu temu i sto vise mislim o tome sve se vise slazem sa savetima velikog trenera i igraca Nilsa Lidholma mladim fudbalerima. Jedan od njih je "ne slusajte nikog do 18. (ili 16, ne znam tacno koje) godine", ali i "idite na stadion i gledajte majstore fudbala kako igraju". Kad prolazim pored terena gde deca treniraju fudbal sve sto cujem je vika "ajde sad, prva! druga! ne driblaj! dodaj sad, tako! sad ga predji! trci sad!" I ko su ti ljudi sto ih tako dresiraju, pitam se? Cast izuzecima, ali verovatno ne neki bivsi fudbalski velikani.

 

Maradona, Pele, Ziko, Zuba, Ibra, Krojf, do te najvaznije stvari su dosli sami, na igralistu, ulici, plazi, travi. Kristijano se nije odvajao od lopte, igrao je sa starijima, kuca ga je videla samo kad treba da jede i spava. Idealni uslovi za nastanak tih genija su pomalo divlji.

 

Pisala je ovde na tenisu zena koja je igrala za rukometnu reprezentaciju SFRJ, na primeru Federera je objasnjavala tu "skracenu" ili "sampionsku sekundu", sposobnost sampiona da reaguje u odredjenim situacijama kao da je za njih slow motion a za sve nas druge se odvija u realnom vremenu. Odlican post je bio, da ga ne skrnavim nekim mojim tumacenjem.

Link to comment

Isto je tako u jos nekim profesijama recimo programiranje. Imao sam srecu studirati sa takvim jednim likom.

 

Ontopic:

U zadnjih nekoliko dana sam pogledao bas dosta starih snimaka.  Ja ne znam kako je on uspevao biti onako brz sa svojom kilazom. Ili su ovi so su ga cuvali bili oprezniji pa nisu maksimalno trcali da im ne bi prodao neki fazon. hehe

Link to comment

Kada je Zvezda postala prvak Evrope 91' jel' su tada beše igrali i Milan kao prvak Evrope i Napoli ka prvak Italije sa Maradonom? Mogao nam je i tada majstor doći na Marakanu mada se ne sećam kada su oni ispali ako sam u pravu da su igrali i Milan i Napoli. 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...