Jump to content
IGNORED

Biden / Trump - Americki izbori 2020


vememah

Recommended Posts

4 minutes ago, Dimitrije said:

Tako nekako.  Bajden je centrista, kao uostalom i celni ljudi njegove stranke (Pelosi i Sumer) koji lavira izmedju levog i desnog centra.  Medjutim, u ovom mandatu morace malo da nagne na levu stranu da bi primirio progresivno krilo demokratske stranke (Sanders, Voren, i "Cetiri jahacice apokalipse" iz predstavnickog doma: Okasio-Kortez, Tlaib, Presli i Omar),  Sanders i Voren (a sa njima implicitno i "Jahacice") su mu dali podrsku pod uslovom da usvoji neke njihove platforme.  Bajden to za sada radi time sto rasnim manjinama pruza izuzetno mnogo paznje (izbor Kamale Haris za VP kao i izbor jedne etnicke Induskinje i jedne etnicke Jamajcanke u Otsek za pravdu).

 

Republikanci bi prema jucerasnjem Op-Ed iz NYT bi mogli da se podele u dve stranke: Trampiste i anti-Trampiste (npr. ljudi kao Carli Bejker - guverner Masacuseca, senator Mit Romni - isto tako bivsi guverner Masacuseca; Bil Weld jos jedan bivsi guverner Masacuseca isl.)

 

Ne verujem da u danasnjim SAD fiskalni konzervativizam ima neku buducnost. Ljudi su osetili cekove od po nekoliko hiljada $ u sanducetu, ne verujem da je vise moguce vratiti SAD u neku ozbiljnu fiskalno konzervativnu pricu. Moguce po nekim oblastima za senat i kongres ali na nivou drzave mislim da je to proslo vreme. Tramp je to shvatio, GOP vecim delom jos nije. Tramp se zalagao za sto vecu novcanu pomoc ljudima, kao i DP, dok je Mekonel i dobar deo GOP bio protiv, Moguce da su zato pukli Dzordziju.

 

Mislim da ce u DP nastati problemi jer ce Bajden morati da daje neke manje ustupke od obecanja. DP je prezivela 2016 sa pricom o Rusima, tome je to sluzilo inace bi imali danasnju situaciju u GOP. Ali mislim da to radikalnije levo krilo DP tu ostaje i da ce frustracija tu da raste.

Link to comment
9 minutes ago, pasha said:

 

Da bi se stabilizovao sistem u SAD moraju da otvore vise stranaka. Danasnje SAD su heterogenija i kompleksnija drzava u odnosu na 1950. To povlaci odredjene strahove, nade itd. Deo belaca se oseca ugrozenim sa svih strana a ne mogu da imaju svoje predstavnike koji bi ih pacifikovali kroz politicki sistem. Isto vazi za levicu, gde su mladje americke generacije daleko otvorenije prema idejama socijalizma i komunizma.

 

Sto se tice Bajdena, nema sanse da on u ovakvim drustvenim okolnostima u SAD vodi neku izrazitiju levicarsku politiku. To bi bio haos.

Zanimljivo.  Ja nisam stekao utisak da su mladi Amerikanci naklonjeni marksistickim idejama.  Moguce je da gresim.  Moji studenti koji su levo orijentisani su uglavnom na stavovima socijal-demokratije (nesto kao Sanders).  Oni koji su levije su uglavnom anti-protivni tipovi kao uopstalom oni krajnje desno.

Link to comment
32 minutes ago, Anonymous said:

Sa N1:

 

 

 

nekoliko hiljada ljudi je bilo prisutno u globalu, ali nije preterano veliki broj provalio unutra (te mi je dubiozan termin "storming" koji je donekle zastupljen u izvestavanju, mada neki mediji kao da su napravili otklon od tog izraza), a od onih koji su usli po svemu sto sam ja video a gledao sam sest strimova istovremeno par sati u komadu, nije veliki broj ljudi imao (vidljivo) oruzje. ta militantno-radikalna strana desavanja postoji ali mislim da treba biti pazljiv da se ne prenaglasi i da se uzme u obzir mogucnost da je zena koja je ubijena iako se ponasala bezobzirno po svim parametrima zrtva prekomerne sile i policajac koji ju je ubio je suspendovan

iz mog ugla, deplasirano je pricati o tome bez detalja

Edited by Krošek
  • +1 1
Link to comment
50 minutes ago, Gandalf said:

meni ovi više deluju kao kafanski fašisti 90-ih. Šeki na majici, par zidarskih, i galama o Srbiji do Zagreba.

  Izgleda da ovde mnogi ne znaju priču o dečaku koji je vikao VUK.

Fašiste i naciste je odlikovala čvrsta organizacija, planiranje i usmeravanje napada na slabije od sebe?

Ovde je u pitanju bila rulja koja je provalila u najvišu instituciju najmoćnije zemlje bez ikakve ideje šta dalje. Nekom je to slično?

Poređenje ovog s fašizmom i nacizmom je uvreda za žrtve nacizma. Ovde je bilo likova koji se lože na nacizam, ali takvih je prilično bilo među raznim borcima za slobodu.

Nije zanemarivo ni to da se 90% razbežalo čim je iole postalo gusto. Baš kao i svaka druga rulja.

Edited by duma
  • +1 5
Link to comment
1 hour ago, Dimitrije said:

Ovo prekomerno izrugivanje i psovanje Trampovih priostalica nije nista bolje nego ono sto ekstremni trmpisti pisu, govore i cine.  Napisite nesto suvislo ili prestanite da zagadjujete temu.

Šta je tačno prekomerno, i bitnije - pogrešno, kada se recimo za čoveka koji nosi duks koji afirmiše Aušvic kaže da je nacističko govno?

Link to comment
8 minutes ago, duma said:

Poređenje ovog s fašizmom i nacizmom je uvreda za žrtve nacizma.


Cekaj treba prvo da upokoje jedno par miliona da zasluze titulu (sarkazam)? Inace, tisina tamo ne vredjate zrtve.
 

Ne kazem da se termin nije izlizao, ali ipak. Ako lici na patku, hoda kao patka, pa onda je to sto jeste.

Edited by Moonwalker
Link to comment
14 minutes ago, Moonwalker said:


Kako i od koga ugrozeni? I kako nemaju svoje predstavnike? 

 

Sta je socijalizam i komunizam u kontekstu SAD?  Sta ti mladi hoce?
 

 

Kada govorim o belom Srednjem Zapadu ima nekoliko faktora, ja cu pomenuti neke:

-deindustrijalizacija

-oploidska kriza koja je unistila bele radnicke krajeve Srednjeg Zapada

 

20170513_USC600.png

 

-demografske promene

 

Kod mladjih jastrebova DP socijalizam i komunizam u punom znacenju.

Kod starjiih, poput Sanddersa, to je vise neki demokratski-socijalizam evropskog tipa.

Link to comment
57 minutes ago, Dimitrije said:

Tramp nije fasista.  On je autoritarac i anti-demokrata tipa Orbana, Vucica, Putina, Erdoana isl., cija valst se oslanja vise na naroidne mase nego na institucije i zakone.  (Srbija, je npr. uvek bila narodna drzava, a ne drzava institucija, jos od Pasica pa do dana danasnjeg.)  Uz to, Tramp je plahovit, lazljiv, hirovit, bahat, samoljubiv, sujetan i nepredvidljiv, sto njegovu vlastcini jos gorom.

 

najiskrenije sumnjam da tramp dobacuje do koherente i dosledne ideologije, osim što je jasno da ima autokratske i populističke tendencije. niti mislim da su svi repubklianci fašisti. ali tvrda maga qanon ekipa je definitivno vrlo faš što se mene tiče, a to uopšte nije zanemarljiv broj. tramp se nikad nije odrekao tih ljudi. naprotiv, oduvek im je davao podstrek u tim njihovim fašističkim tendecijama, pretpostavljam jer nije hteo da se zamera bazi™. ako mene pitate sve je to pomalo problematično i potencijalno opasno...

 

52 minutes ago, Dimitrije said:

Potcenjujete ih jer ih ne volite.  Cinjenice govore da su njihovi pucevi bili vrlo uspesni u vecini slucajeva (Musolini, Latinska Amerika).  Jedini propali puc se dogodio nemackim nacistima u Minhenu, ali su posle dolaska na vlast na parlamentarnim izborima vrlo su brzo i uspesno demontirali demokratske institucije Vajmarske republike.

 

nije akcenat na trampovoj nesposobnosti, nego hoću reći da to što sve ovo izgleda potpuno retardirano i odigrava se na parkingu four seasons landscapinga, preko puta dildo shopa, ne znači da po definiciji nije coup. ja sam ljubitelj nazivanja stvari pravim imenom.

Edited by Pokojni Ruxin
Link to comment
11 minutes ago, pasha said:

 

Kod mladjih jastrebova DP socijalizam i komunizam u punom znacenju


Je li moze to opisno? SSSR, Severna Koreja, Maova Kina?


Skandinavske zemlje? Ovo nema sanse da uspostave u etnicki sarolikoj i religiozno nehomogenoj sredini? 
 

11 minutes ago, pasha said:

 

Kada govorim o belom Srednjem Zapadu ima nekoliko faktora, ja cu pomenuti neke:

-deindustrijalizacija

-oploidska kriza koja je unistila bele radnicke krajeve Srednjeg Zapada


Pa ako budu investirali u «zelene» izvore i do/prekvalifikuju radnu snagu za drugu vrstu radnickih poslova mozda se optimizam vrati.
 

Ovo sa drogom ne znam sta moze da se ucini. 


Demografske promene se dogadjaju i sto se ljudi sele. Kad se dodju novi poslovi, doci ce i ljudi.

Edited by Moonwalker
Link to comment
1 minute ago, Pokojni Ruxin said:

to što sve ovo izgleda potpuno retardirano i odigrava se na parkingu four seasons landscapinga, preko puta dildo shopa, ne znači da po definiciji nije coup

 

Osim što znači, upravo po rečničkoj definiciji. Evo šta kaže Oxford Languages:

 

Quote

1. a sudden, violent, and illegal seizure of power from a government.

 

Nope. Ništa od ovoga nisu uradili. Upali, vandalizovali, paradirali, pokrali suvenire, razišli se. Power seized = zero.

 

Quote

2. an instance of successfully achieving something difficult.


Ovo je onaj apolitični, metaforični coup, ali čak ni tu definiciju ne zadovoljava. Ostvarili su ravno ništa, osim dizanje dreke po medijima.

 

  • +1 1
Link to comment
5 minutes ago, Moonwalker said:


Ne kazem da se termin nije izlizao, ali ipak. Ako lici na patku, hoda kao patka, pa onda je to sto jeste.

Pa da ga izližemo još skroz?

Po čemu ovo podseća na fašizam. Fašizam u osnovi ima čvrstu organizaciju, hijerarhiju i plansko delovanje. Ti si ovde to video?

Ovo je bila rulja bez organizacije i plana zaletela u neuporedivo jačeg od sebe. Preko 90% se razbežalo i pre sukoba. 

Sramotno je ovo porediti s onim fašizmom i nacizmom.

Link to comment
×
×
  • Create New...