Jump to content
IGNORED

Stigli i frilenseri na red.


Kundera

Recommended Posts

7 minutes ago, Hamlet Strašni said:

Nisam lepo napisao :(

 

Trebalo je da bude upozorenje - pogotovo ako postoji opasnost da padneš test obavezno se konsultuj sa nekim stručnim

sad mi tek nista nije jasno. 

 

jel mogu na licu mesta da se konsultujem sa racunovodjama, gde se to polaze uopste?

Link to comment

Paušalac ovde, ako radiš samo za domaću firmu, fućka ti se za test samostalnosti pošto u slučaju padanja oni plaćaju sve zaostale dažbine. 

 

Budi samo siguran da oni to znaju, a ako znaju verovatno imaju neke tipske ugovore i principe poslovanja kojim će izbeći padanje testa, ili bar tako misle, u svakom slučaju njihov problem.

 

Ono o čemu ti treba da misliš su pitfalls preduzetništva - nemaš otkazni rok i nisi kreditno sposoban. Obavezno pitaj šta se dešava sa bolovanjem i odmorom, hoćeš li biti plaćen za te dane. Otvaranje bolovanja kao jedinac preduzetnik je noćna mora, što znači da bi firma morala da ti plaća bolesne dane, a ne država. Isto pitanje i za odmor.

Takođe i pitanje da li će to sve biti regulisano ugovorom - ako da, onda taj ugovor pada test samostalnosti, ako ne onda im ti daješ poverenje na lepu reč.

 

edit: domaća firma u smislu domaći DOO od kojeg ćeš dobijati uplate. Ako je ta firma samo predstavništvo neke strane kompanije i ako im je namera da te isplaćuju direktno iz te centrale, onda posledice pada testa samostalnosti snosiš ti i situacija je mnogo zajebanija.

Edited by goofs
Link to comment

"nemaš otkazni rok i nisi kreditno sposoban"

 

U ugovoru o poslovnoj saradnji može se definisati nešto nalik na otkazni rok, naravno nije to to, ali da ne bude da poslodavac može da jednostrano otkaže preko noći. APP.

 

Što se tiče kreditne sposobnosti, uopšte ne mora da znači. Ako ne uplaćuješ ništa dodatno, za kreditnu sposobnost se gleda osnovica za obračun paušalnog poreza na toj opštini, što je u suštini prosek primanja svih paušalaca te delatnosti. U mom slučaju je taj prosek bio sasvim dovoljan da uzmem npr. lizing za auto sa ratom od 315 EUR. Uzeo sam ja lizing kao fizičko lice, a moja preduzetnička agencija bila mi je žirant. Ukoliko je potrebno da uzimaš kredit, uvek možeš sebi da isplaćuješ platu i time podigneš kreditnu sposobnost.

Link to comment

Kol'ko je jako to kad fizičko lice zaključuje neki ugovor, a "preduzetnička radnja" tog lica jemči za obaveze iz ugovora. :lolol:

 

Imbecili iz banaka i lizing kuća.

  • +1 4
Link to comment
11 minutes ago, napadaj said:

Kol'ko je jako to kad fizičko lice zaključuje neki ugovor, a "preduzetnička radnja" tog lica jemči za obaveze iz ugovora. :lolol:

 

Imbecili iz banaka i lizing kuća.

Мени су у покојној Теленор банци рекли да не могу да купим телефон као адвокат (требало ми тада да одбијем трошкове) него могу само као физичко лице. Није имало сврхе објашњавати се јер је службеник банке био продавац телефона који није могао ништа да измени...

  • +1 4
Link to comment
26 minutes ago, Sammael said:

Što se tiče kreditne sposobnosti, uopšte ne mora da znači. Ako ne uplaćuješ ništa dodatno, za kreditnu sposobnost se gleda osnovica za obračun paušalnog poreza na toj opštini, što je u suštini prosek primanja svih paušalaca te delatnosti. U mom slučaju je taj prosek bio sasvim dovoljan da uzmem npr. lizing za auto sa ratom od 315 EUR. Uzeo sam ja lizing kao fizičko lice, a moja preduzetnička agencija bila mi je žirant. Ukoliko je potrebno da uzimaš kredit, uvek možeš sebi da isplaćuješ platu i time podigneš kreditnu sposobnost.

 

Prošao sam sve to, suma koju možeš da dobiješ je maksimalno 50k zbog ograničavajuće rate. Za stambeni kredit to nije dovoljno, osim ako ne plaćaš veći deo iz džepa ili kupuješ garažno mesto-dva u Begeu.

 

Takođe, drkanje oko podizanja stambenog kredita kao paušalac je drkanje oko podizanja kredita na kvadrat. Samo par banaka uopšte želi da ulazi u tu priču, i ne žele ni da te pogledaju ako firma nije stara bar dve godine. A platu ne možeš da isplaćuješ kao paušalac, možeš ako vodiš knige sa ličnom zaradom, a to je onda druga priča, knjigovođa, porez na dobit itd. E a i ne možeš lagano da pređeš sa paušala na vođenje knjiga sa ličnom zaradom jer Srbija :clown:

 

Misilm, ne uzima se stambeni svake godine, nekome ovo nije uopšte problem, ali treba znati koje su ti opcije i sa čime raspolažeš.

Link to comment
2 hours ago, goofs said:

Paušalac ovde, ako radiš samo za domaću firmu, fućka ti se za test samostalnosti pošto u slučaju padanja oni plaćaju sve zaostale dažbine. 

 

Budi samo siguran da oni to znaju, a ako znaju verovatno imaju neke tipske ugovore i principe poslovanja kojim će izbeći padanje testa, ili bar tako misle, u svakom slučaju njihov problem.

 

Ono o čemu ti treba da misliš su pitfalls preduzetništva - nemaš otkazni rok i nisi kreditno sposoban. Obavezno pitaj šta se dešava sa bolovanjem i odmorom, hoćeš li biti plaćen za te dane. Otvaranje bolovanja kao jedinac preduzetnik je noćna mora, što znači da bi firma morala da ti plaća bolesne dane, a ne država. Isto pitanje i za odmor.

Takođe i pitanje da li će to sve biti regulisano ugovorom - ako da, onda taj ugovor pada test samostalnosti, ako ne onda im ti daješ poverenje na lepu reč.

 

edit: domaća firma u smislu domaći DOO od kojeg ćeš dobijati uplate. Ako je ta firma samo predstavništvo neke strane kompanije i ako im je namera da te isplaćuju direktno iz te centrale, onda posledice pada testa samostalnosti snosiš ti i situacija je mnogo zajebanija.


Ovim si mi skinuo psiholoski teret sa ledja u slucaju mog licnog rizika, medjutim DOO firma sa kojom bi saradjivao je od mog drugara u kojoj je par zaposlenih i morao bih da ga upozorim makar da se raspita o tome. Nisam siguran da li je on upucen u najnoviji koncept pausalnog preduzetnika.


Inace, vec sam pisao, radi se o projektu u inostranstvu te postoje 2 opcije placanja ka meni:

 

-direktno placanje iz Usa na moj licni racun
-placanje preko DOO u Srbiji

 

Ako razmatramo cisto troskove prema drzavi, koliko sam se upoznao sa tim stvarima, frilenserski porez bi bio oko 20% na sve dok bi saradnja sa DOO bila najjeftinija preko pausala i to oko 37.000 za IT, fiksno mesecno.

 

 

Edited by Friend
Link to comment

Imam dve varijante na raspolaganju, inostrana i domaca:

 

-uplate od firme iz Usa na racun pa da vidim sta i kako za porez

ili

-DOO iz Srbije da mi uplacuje dinare na racun

 

Iznosi su 500-1000usd i razmisljam se sta je ciniti i sta izabrati i zbog cega.

Edited by Friend
Link to comment

jel to raspon za mesecni iznos?

 

ako da, vidi da ti pomognu da otvoris pajonir, da se ne cimas uopste oko placanja bilo cega, ako ti to igra.

 

imam ortaka koji trenutno tako, radi neki sport, predje nekad i 1k, i sve svlaci sa pajonira.

 

 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...