Jump to content
IGNORED

Stigli i frilenseri na red.


Kundera

Recommended Posts

Pa de nije bezobrazno, 20-25% krivulja im je maltene po onom modelu B za sve iznose do beskonacnosti, sto nema neke socijalne logike.
Meni licno nije frka jer mi je naleteo neki period kada sam ionako odlucio da iskuliram, a ovo mi je uskocilo vise da ucinim frendu nego sto sam planirao. Opet, ne bih drzavi vise nego sto mora jer ovde vole da sipaju helikopter mani, a to ne gotivim.

U glavi mi je bilo da se uopste ne oporezuje do nekih 600-700 mesecno ali to je bilo bas davno i verovatno u vezi onog prebijanja duga izmedju drzave i lensera za stara potrazivanja.

 

Kakva je situacija sa Payoneer povlacenjem novca, je li to postalo transparentno?

Edited by Friend
Link to comment

Navodno Payoneer dostavlja poreskoj podatke o transakcijama domacih poreskih obveznika, tako je išla priča onda kad su jurili frilensere.

Ne znam kolko tu ima istine, u svakom slučaju savetovao bih da tu karticu ne koristiš u zemlji, nego negde u inostranstvu podigneš eure i doneseš.

  • +1 1
Link to comment

A cuj, ako ti bilo koji od tih novcanih servica trazi licne podatke, tipa pasos, licna, da se slikas etc... Jbg rizik je. Sa druge strane, da te pojure, verovatno ce ti traziti da platis sta dugujes a onda mozes sa njima da se nagodis za manje. A i pitanje da li ce da jure nekog ko je tako sitna riba.

 

Sve u svemu ja mislim da se isplati ali ja licno bih takodje izbegao taj stres jer sam picka :D 

  • Haha 1
Link to comment

Ne možeš da se nagodiš za manje, možeš (ukoliko ti ponude) da prihvatiš dugovanje i time otpišeš kamatu, eventualno da dobiješ da platiš na rate. Pet godina unazad imaju pravo da ti gledaju transakcije, što znači da može da te sačeka dug od 20% petogodišnjeg priliva, što nije mala cifra. Izbegavanje poreza je zajebana rabota, preko nekih cifara idu i krivične prijave, no mislim da su ovo tvoje isuviše sitne svote da bi se iko mlatio oko bilo čega.

 

Nemam baš jasan savet, kroz Payoneer ćeš porez možda platiti uz akanje i birokratije i jebavanje sa inspektorima, a možda i ne. Računaj i da Payonner krcka neke sitne % na podizanje novca, 2-3% (ume da bude i koji % više ako ti klijent uplaćuje novac u USD a ti podižeš EUR) plus par evrića za ATM transakciju, lihvari su to.

Kao freelancer ćeš porez sigurno platiti, ali si čist i imaćeš bar zdravstveno osiguranje od toga, ako ti to vredi.

 

Ako si karakter, možeš da cepaš Payoneer, ali štekaj 20% priliva negde, zanedajbože.

  • +1 2
Link to comment

E da ovo si dobro rekao za transakcije, em provizija em kurs pa ovo ono... Na kraju pitanje da li bi zbog 10% koliko bi vise dao drzavi vredelo da se akas sa time.

 

Edit: ako mogu da ti plate bitkoinima, nacicemo ti lika koji za 5% menja u evre :D 

Edited by Shan Jan
Link to comment
  • 1 month later...

Mozda nije mesto na ovoj temi ali nije toliko daleko :)

Kakve su opcije rada i placanja od strane domace firme, a da nisam u radnom odnosu sa njima?

Sta je taj famozni pausal, kakvi su uslovi i mesecni troskovi?

Link to comment
17 hours ago, Friend said:

Mozda nije mesto na ovoj temi ali nije toliko daleko :)

Kakve su opcije rada i placanja od strane domace firme, a da nisam u radnom odnosu sa njima?

Sta je taj famozni pausal, kakvi su uslovi i mesecni troskovi?

 

 

Imaju neki fiksni troshkovi za paushal, ako si registrovan u BGu veci su troshkovi nego po pasivnim opshtinama. Po secanju, davnom, oko 300 evra su za BG mesechno, sve preko toga podizesh.

Jedan poslodavac mozda moze da bude problem zbog nekog testa samostalnosti, ali nemam iskustva sa domacim poslodavcima, takodje promenila sam poslodavca bila u nekom trenutku, pa stvarno ne znam koliko to moze da funkcionishe ako ti je glavnina prihoda jedan domaci poslodavac.

Imash i neke granice, koje ako predjesh, vishe ne mozesh da budesh paushalac, nego idesh u knjigashe.

 

  • +1 1
Link to comment

@Friend menjali su se opet zakoni u vezi toga, ima nekoliko putanja koje mozes da izaberes. U svakom slucaju obavezno se raspitaj kod nekog ko se razume, isuvise je to komplikovano za kratak odgovor sa foruma.

  • +1 2
Link to comment

Консултуј се са рачуновођом - око шифри, локација и слично. Плус тест самосталности ако можеш да паднеш...

  • +1 1
Link to comment
26 minutes ago, Mel said:

 

 

Imaju neki fiksni troshkovi za paushal, ako si registrovan u BGu veci su troshkovi nego po pasivnim opshtinama. Po secanju, davnom, oko 300 evra su za BG mesechno, sve preko toga podizesh.

Jedan poslodavac mozda moze da bude problem zbog nekog testa samostalnosti, ali nemam iskustva sa domacim poslodavcima, takodje promenila sam poslodavca bila u nekom trenutku, pa stvarno ne znam koliko to moze da funkcionishe ako ti je glavnina prihoda jedan domaci poslodavac.

Imash i neke granice, koje ako predjesh, vishe ne mozesh da budesh paushalac, nego idesh u knjigashe.

 

izjdnaceno je to sve sad

 

jedino gde mozes da ustines je da odaberes manje bezbolnu sifru delatnosti.

 

tipa ako radis u itu a nisi dev, da ti ne stave sifru za softversko programiranje, kao sto rade ugl.

  • +1 1
Link to comment

Radio bih samo za tu firmu i koliko sam upoznat sa testom pao bih odmah na 2 stavke.

 

Posto znam da je "pausal" bio napadnut od strane drzave pre par godina, da li pogresno razmisljam ako mislim da je rizicno biti na pausalu sa jednom firmom?

 

Sta mi se cini probelmaticno:

-test je subjektivan

-stavke u testu su prilicno nejasne

-pausalac odgovara licnom imovinom

Link to comment
10 minutes ago, Hamlet Strašni said:

Консултуј се са рачуновођом - око шифри, локација и слично. Плус тест самосталности ако можеш да паднеш...

zasto treba pasti test? ja ovo jos nisam polagao, a od marta sam nastavio da koristim pausal

Link to comment
19 minutes ago, Mr.Mxyzptlk said:

zasto treba pasti test? ja ovo jos nisam polagao, a od marta sam nastavio da koristim pausal

Nisam lepo napisao :(

 

Trebalo je da bude upozorenje - pogotovo ako postoji opasnost da padneš test obavezno se konsultuj sa nekim stručnim

Link to comment
14 minutes ago, Friend said:

Radio bih samo za tu firmu i koliko sam upoznat sa testom pao bih odmah na 2 stavke.

 

Posto znam da je "pausal" bio napadnut od strane drzave pre par godina, da li pogresno razmisljam ako mislim da je rizicno biti na pausalu sa jednom firmom?

 

Sta mi se cini probelmaticno:

-test je subjektivan

-stavke u testu su prilicno nejasne

-pausalac odgovara licnom imovinom

 

Generalno upravo to i jeste poenta - da ti neko ko o tome malo vishe zna kaze dal bi bio problem sa padanjem testa za samostalnost u tvom sluchaju i kakva je praksa.

Isto i ovo shto Hamlet kaze, menjali su pravila, vazan je i izbor shifre itd itd.

Treba da nadjesh nekog iskusnog knjigovodju koji bash radi sad tvoj tip firmi, a nasha iskustva ovde, uvek proveri, jer em neshto je zastarilo, neshto je drugi sluchaj, neshto mozda nece neko znati ili hteti da ti kaze bash tachno...

  • +1 1
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...