Jump to content
IGNORED

Stigli i frilenseri na red.


Kundera

Recommended Posts

Pa ne pečatira se to baš redovno...

Vec nekoliko godina unazad na beogradskom aerodromu mi pecatiraju pasos samo na ulasku (strani) ili izlasku (srpski).

A nije ni samo u Srbiji.

U novembru na izlasku iz Sengena (Lanzarote) nije bilo uopste pasoske kontrole.


Sent from my iTelephone using Tapatalk
Link to comment
4 minutes ago, jms_uk said:


Vec nekoliko godina unazad na beogradskom aerodromu mi pecatiraju pasos samo na ulasku (strani) ili izlasku (srpski).

A nije ni samo u Srbiji.

U novembru na izlasku iz Sengena (Lanzarote) nije bilo uopste pasoske kontrole.


Sent from my iTelephone using Tapatalk

Meni su poslednja 2 puta kad sma putovao lupili samo na povratku na poslednjem letu...

 

 

Link to comment
On 22.12.2022. at 6:42, napadaj said:

Zovu i paušalce koji primaju devize, pa ih konvertuju u dinare, pošto im softver prikazuje to kao različite uplate, pa ispada da su ti paušalci prekardašili iznose za paušalno oporezivanje.

 

Imao ovo x2, salji izvode i smaraj se...

Link to comment
  • 4 weeks later...
On 20.12.2022. at 20:59, Calavera said:

da, počeli opet da šalju čestitke. doduše, ovo su sad obračunali po novom povoljnijem dogovoru gde je 384k godišnje neoporezivo, znači ispod 768k se ne plaća ništa. meni je ovo ok kompju kompromis, mada je malo blesavo što iz udruženja pričaju kako su se nadali™ da ipak neće biti retroaktivno, ali eto zla država jbg...

Da li sam dobro razumeo da ako primiš manje od 768din u toku godine ne plaćaš porez? Ja primam u dinarima, ne prelazi tu sumu godišnje. Znači da nisam u frci?

Link to comment
1 hour ago, Hermetico said:

Da li sam dobro razumeo da ako primiš manje od 768din u toku godine ne plaćaš porez? Ja primam u dinarima, ne prelazi tu sumu godišnje. Znači da nisam u frci?

 

ne, to je bio prelazni model koji je važio do kraja 2022. sad imaš da biraš između dva modela, oba se obračunavaju kvartalno:

 

https://poslovi.infostud.com/vesti/Ovako-ce-frilenseri-placati-porez-od-1.-januara-2023./56364

Link to comment
  • 1 month later...
4 minutes ago, extragluv said:

PDV-a

Dok ne napraviš 8 miliona, nema PDV...

 

Quote

Izuzetak su mali privrednici, kojima Zakon o PDV-u dozvoljava da izaberu da li će biti u sistemu PDV-a ili van njega. Mali privrednici su oni preduzetnici i pravna lica koji u prethodnih godinu dana nisu ostvarili promet veći od 8.000.000 dinara. Ukoliko očekuju da će ovaj cenzus preći u narednih 12 meseci, Zakon im ostavlja mogućnost da se dobrovoljno prijave su sistem PDV-a.

 

Zakon o PDV-u, članovi 38 i 38a

 

Nema veze sa paušalom, nego sa prometom...

 

 

Edited by radisa
  • +1 1
Link to comment
  • 1 month later...

Jedno duduk pitanje, nailazim na razlicite terminologije - ima li razlike izmedju "preduzetnik knjigas" (tj. preduzetnik koji vodi knjige) i "preduzetnik sa isplatom licne zarade"?

Link to comment
6 hours ago, goofs said:

Jedno duduk pitanje, nailazim na razlicite terminologije - ima li razlike izmedju "preduzetnik knjigas" (tj. preduzetnik koji vodi knjige) i "preduzetnik sa isplatom licne zarade"?

 

2 hours ago, Paul Gompitz said:

To je isto. 

 

Nije baš isto, knjigaš je svaki preduzetnik koji nije paušalac, tj. koji vodi knjige.

 

Ti knjigaši imaju izbor između dve vrste oporezivanja:

- Po jednom je "samooporezovan", tj. plaća P&D na profit koji ostvari firma.

- Po drugom je ta varijanta "sa isplatom lične zarade", gde se deo profita odvaja na platu (samom sebi), a onda se i taj manji deo i onaj veći koji ostaje firmi oporezuju odvojeno, po različitim stopama. Nekima se tako više isplati da šteluju preko plate.

 

Dakle, svaki preduzetnik sa isplatom lične zarade jeste knjigaš, ali svaki knjigaš nije ujedno i preduzetnik sa isplatom lične zarade.

 

(NB: ovo stručno objašnjavam™ kao paušalac, dakle razumevanje materije mi je prilično ograničeno. Ispraviće me stručnjaci, da li možda treba da stoji prihod umesto profita ili šta već.)

Edited by Weenie Pooh
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...