Jump to content
IGNORED

Stigli i frilenseri na red.


Kundera

Recommended Posts

On 1. 2. 2024. at 11:55, Friend said:

Radio bih samo za tu firmu i koliko sam upoznat sa testom pao bih odmah na 2 stavke.

 

Posto znam da je "pausal" bio napadnut od strane drzave pre par godina, da li pogresno razmisljam ako mislim da je rizicno biti na pausalu sa jednom firmom?

 

Sta mi se cini probelmaticno:

-test je subjektivan

-stavke u testu su prilicno nejasne

-pausalac odgovara licnom imovinom

Zakon o testu samostalnosti je stupio na snagu mislim pre 4 godine u martu 2020. Koliko ja znam nikad nijedan preduzetnik  nije proveravan niti u poreskoj upravi postoji neko ko bi taj test sproveo u delo.

Moje iskustvo sa poreskom upravom je da im je trebalo na primer skoro 2 godine da mi dostave rešenje za porez na prenos apsolutnih prava za koje realno treba promeniti par podataka u već postojećem template dokumentu.

E sad zamišljam nekog našeg poreskog inspektora koja treba da odradi test samostalnosti. Ko je čitao ono upustvo o primeni mogao je da vidi koliko tu ima posla ako bi se stvari proveravala prema testu, za 1 preduzetnika bi taj posao mogao da traje jedan pa do par dana, na stranu što deluje kao naučna fantastika da poreski inspektor čita emailove prepiske sa klijentom koji za period od par godina nekad može biti i stotine i hiljade ili da oni pregledaju dokumente koje je neko pripremao.

Uglavnom ja sam preduzetnik od 2017 i odlučio sam da 2020 nastavim da radim na isti način. U međuvremenu sam uradio sledeće zbog tog testa samostalnosti da budem na strani sigurnosti:

-kupio sam radni sto, stolicu, lap top, Windows licencu i svaki mesec plaćam oko 1000 dinara Office paket (to je realno ono što mi treba za posao) - kriterijum 5

-ubacio sam svake godine još neke klijente, mislim da sam u poslednje 3 od 4 godine uvek imao manje od 70% od glavnog klijenta koji je inostrani - kriterijum 6 i 8

-ugovor mi svakako ima klauzulu da snosim odgovornost za ono što radim i da mogu da platim penale ako nešto ne uradim kako treba (naravno postoji limit odgovornost) - kriterijum 7

-klijent me nije zaposlio nakon što je oglasio da traži radnike za neku konkretnu poziciju (mada ne znam kako bi to proverili nakon 7 godina saradnje)- kriterijum 4

-klijent me naravno nije slao na usavršavanje - kriterijum 3

E sad ono što sam čitao vezano za primere test je tako koncipiran da je IT najviše na udaru i da tu kriterijum 4 i 5 lako može da se računa kao da padaš dok je u mom slučaju drugačije.

Na sve to sam preko prijatelja koji je pravnik odradio izmenu ugovora tako da se maksimalno zaštitim da eventualno ne padnem neke kriterijume.

Što se tiče poreza i doprinosa to se svake godine povećava, ja sad plaćam skoro 400 evra mesečno ali realno za svakog ko mesečno može da prihoduje preko 1500 evra od klijenata paušalna firma je najbolja opcija.

 

Edited by BarryWhite
  • +1 2
  • Hvala 1
Link to comment
On 1. 2. 2024. at 19:57, Friend said:

Imam dve varijante na raspolaganju, inostrana i domaca:

 

-uplate od firme iz Usa na racun pa da vidim sta i kako za porez

ili

-DOO iz Srbije da mi uplacuje dinare na racun

 

Iznosi su 500-1000usd i razmisljam se sta je ciniti i sta izabrati i zbog cega.

sto ne koristis Payoneer ili WIse?

Link to comment

Plus mislim da ti i oni sada traze podatke koje sutra mogu da dostave bilo kome. Takodje payoneer je znao da zamrzne sredstva dok ne uradis sta ti kazu. Plus uzimaju dobru proviziju i oni i bankomati sa kojih dizes. Da ne pricamo da ti ne ide staz. 

 

Znam ljude koji su zbog svega toga presli na frilenserski mod nase poreske.

  • +1 1
Link to comment
6 hours ago, BarryWhite said:

Na sve to sam preko prijatelja koji je pravnik odradio izmenu ugovora tako da se maksimalno zaštitim da eventualno ne padnem neke kriterijume.


To što je nešto napisano u ugovoru, ne znači da je to stvarno tako, možeš ti da šteluješ ugovor koliko god hoćeš. Taj pravnik koji ti je pomogao oko toga bi trebalo to da zna...

 

Jasno je da je test samostalnosti napravljen da samo zastraši ljude i da je njegov efekat već vidljiv, ali će u nekom trenutku krenuti da češljaju pa će biti kukanja kao kod frilensera. Isto tako, za svakog klijenta pojedinačno se gleda test samostalnosti, a ne u celini. 

Link to comment
3 hours ago, garmonbozia said:


To što je nešto napisano u ugovoru, ne znači da je to stvarno tako, možeš ti da šteluješ ugovor koliko god hoćeš. Taj pravnik koji ti je pomogao oko toga bi trebalo to da zna...

 

Jasno je da je test samostalnosti napravljen da samo zastraši ljude i da je njegov efekat već vidljiv, ali će u nekom trenutku krenuti da češljaju pa će biti kukanja kao kod frilensera. Isto tako, za svakog klijenta pojedinačno se gleda test samostalnosti, a ne u celini. 

Ugovor je izmenjen tako da se izbegne eventualno slobodno tumačenje poreske vezano za neke kriterijume. Naravno ugovor je pravno obavezujući dokument između mene i klijenta tako da ako poreska tvrdi da nesto nije kao što je napisano u ugovoru mora da ima i dokaze za to.

Situacija sa frilenserima i paušalcima uopšte nije ista, sa frilenserima je bilo lako dokazivo ako su novac primali iz inostranstvu od klijenta direktno na privatni račun ili preko nekih servisa za plaćanje.

Znam da se kriterijumi gledaju za svakog klijenta pojedinačno, pročitao sam zakon i celo upustvo o primeni od skoro 100 strana.

Po meni je ta provera teško izvodljivo iz više razloga, najviše me zanima šta bi bilo u situaciji da poreska traži podatke koji su poverljivi ili recimo koji su intelektualna svojina. Zamisli radiš na razvoju softvera u koji su uloženi milioni evra ili radiš na arbitraži od stotine miliona evra i sad treba to sve da predaš nekom ćati iz poreske.

 

Link to comment

Poreska uprava je zajedno sa MUPom upadala u ozbiljne firme (uključujući i bar jednu domaću softversku kompaniju) da kontroliše legalnost softvera, oduzimala računare i slala ih na ETF na analizu. Njih savršeno ne zanima u tom trenutku ničija intelektualna svojina već prekršaj koji kontrolišu.

 

No, slažem se da su šanse ravne 0 da ovo rade za paušalce, osim ako nekoga neko ne uzme na zub iz sasvim drugih razloga.

Link to comment
14 hours ago, BarryWhite said:

...najviše me zanima šta bi bilo u situaciji da poreska traži podatke koji su poverljivi ili recimo koji su intelektualna svojina. Zamisli radiš na razvoju softvera u koji su uloženi milioni evra ili radiš na arbitraži od stotine miliona evra i sad treba to sve da predaš nekom ćati iz poreske.

Desktop (da bi morao da se isključi pre odnošenja) + FDE + skrivena veracrypt particija sa bitnim podacima. Ako ti set-up nije takav, onda ti podaci i milioni evra nisu toliko bitni, pa može i ćata iz poreske da ih vidi ;)

Link to comment

Par stvari - poreska po zakonu ima prava da ti uzme i češlja po kompu pa i da ti traži login podatke i da otključaš sve. Oni se obavezuju na poverljvost podataka, ali ono, zakon u Srbiji niko ne sprovodi za male.

Drugo, poreska ima pravo na načelo fakticiteta, što znači da ne moraju bogznašta da dokazuju, oni procene i oglobe te pa je na tebi da dokazuješ da nisu u pravu, što je sve zajedno katastrofa za obično gradjanstvo.

 

No na kraju, slažem se sa zaključkom, ne vidim način da oni testiraju pojedinačne preduzetnike, ni ovako nemaju ljudstva da kontrolišu privredu i velike firme.

Link to comment

Intelektualnu svojinu i poverljivost podataka sam samo naveo kao primer nekih stvari koji nisu obradjivane u upustvu o primeni testa samostalnosti. U slucaju pausalaca lako je zamisliti situaciji da je neko radio na razvoju intektualne svojine i nesto poverljivo i da je nakon tog posla po ugovoru morao sve to da preda klijentu i da nije imao pravo da to zadrzi kod sebe. U tom slucaju moze poreska i policija i da dodje nema sta da nadje. 

Primeri u tom upustvu su prilicno bajkoviti i deluje kao to je to sve lako pregledati, secam se primera dizajna plocica za italijansku firmu i pregleda prepiske sa klijentom i recimo palo mi je pamet sta ako je ta komunikacija bila na italijanskom, poreksa ce da koristi google translete ili ce za mozda stotine mailova da angazuje zvanican prevod?

Upustvo predvidja proveru ugovora, prespiske sa klijentom, mesta gde neko radi, izvrsenog posla i mnogih drugih stvari koje bi u vecini slucajeva trajale danima i zahtevaju veoma dobru obucenost poreskih inspektora. I to sad treba da radi ista ona poreska uprava kojoj trebaju meseci i godine da izdaju poreska resenje za koje treba da upises dvadestak novih podataka u tempalte i nema dileme da taj porez treba da se plati.

Naravno nisam se vodio samo ovom logikom, gledao sam da se sto vise osiguran za neke kriterijume, prvi i osnovni mi je bio da ne prelazim preko 70% uplata od 1 kljenta jer je to jedini kriterijum koji je jasan. Sad sam pregledao i vidim da sam 2020, 2021, 2022 bio ispod 70%, prosle godine nisam ali vec ove godine planiram da se vratim na ispod tih 70% da ne razmisljam. Plus po meni jedini siguran kriterijum koji padam je kriterijum 9 dok za sve ostale ne bi trebalo mada se slazem sa goofs-om da se sa poreskom nikad ne zna. 

  • +1 1
Link to comment

Da, da, uputstvo je vrlo rigorozno prema preduzetnicima, ali u praksi jako nerealno.

 

Moj neki rezon (do kog sam samostalno došao, nemam nikakve insajd informacije) je da ako imaš redovne uplate istog iznosa od istog klijenta 12 meseci godišnje, da si potencijalno u problemu, da postoji mogućnost da te neko jednog dana pozove na razgovor u kome treba da dokazuješ neke stvari, a time realno niko ne želi da se bavi.

 

Ostali tipovi poslovanja su, rekao bih, sigurni od ovoga, ako on kroz uplate može da zaključi da ne padaš 70%, ne verujem da će uopšte da se mlati tvojim slučajem, osim ako po nekon političkoj ili drugoj liniji ne žele da te cimaju, što je opet poprilično zastrašujuće, ali i redovna pojava u Srbiji.

Link to comment

Test samostalnosti po samom svom principu kako je postavljen sa pravne strane, funkcioniše samo kada je reč o domaćim poslodavcima. Što se tiče stranih poslodavaca, test je praktično neprimenjiv. Po logici testa, s obzirom da kao poreski subjekat nije dostupna kompanija koja plaća paušalca, paušalac bi padao test i morao da plati poreze i doprinose. 

 

Navedeno se pre svega kosi sa slobodm preduzetništva koja je garantovana ustavom, a sa druge strane nema logike kada freelanceri plaćaju naknadu kvartalno za poslovanje sa stranim poslodavcem. Paušalac svakako plaća poreze i doprinose fiksne svakog meseca.

 

Sa zakonske perspektive, izmene Zakona o porezu na dohodak građana su sa te strane poprilično u suprotnosti sa svakom logikom kada je reč o odnosu domaći paušalac-strani klijent.

Edited by Oniks
Link to comment

Slažem se sa svima da su male šanse da proveravaju, ali kada im se jednom digne (aka ponestane para u budžetu), sigurno će češljati i onda je vrlo bitno znati da je teret dokazivanja na vama, ne na Poreskoj upravi. Tako da ugovor nema nikakvog uticaja da li ćete proći ili pasti test samostalnosti ako oni zaključe da niste samostalni i da morate da dokažete da jeste. 

 

I naravno, opet kažem, zastrašivanje je bio cilj testa samostalnosti jer teško ko bi rizikovao da nakon 5 godina plati ozbiljne sume zbog padanja testa samostalnosti. Prvi ne bih, zato i imam DOO, ali ću verovatno sledeće ili one tamo godine preći na frilens model. 

 

Da ne pričam što nije u redu da neko ko prihoduje 4000+ evra plaća 400 evra paušal, ali to je već neka druga priča. Najpravednije je bilo da ukinu paušal za IT i da imaš izbor DOO ili frilens, a ne da se plovi u mutnom. 

  • +1 1
Link to comment
11 minutes ago, garmonbozia said:

Slažem se sa svima da su male šanse da proveravaju, ali kada im se jednom digne (aka ponestane para u budžetu), sigurno će češljati i onda je vrlo bitno znati da je teret dokazivanja na vama, ne na Poreskoj upravi. Tako da ugovor nema nikakvog uticaja da li ćete proći ili pasti test samostalnosti ako oni zaključe da niste samostalni i da morate da dokažete da jeste. 

 Када се утврђује потпуно нова пореска обавеза – терет доказивања је на Пореској управи; 
 Када се утврђује већа, али већ постојећа пореска обавеза – терет доказивања је на Пореској управи; 
 Када захтева престанак постојеће пореске обавезе – терет доказивања је на пореском обвезнику; 
 Када захтева смањење постојеће пореске обавезе – терет доказивања је на пореском обвезнику. 

 

Poreska uprava je ta koja treba da dokaze da je preduzetnik pao test samostalnosti. 

Link to comment
Just now, BarryWhite said:

Poreska uprava je ta koja treba da dokaze da je preduzetnik pao test samostalnosti. 

Ne znam ko ti je to rekao, ali sam pričao direktno sa ljudima koji su zaduženi za test samostalnosti, kao i sa zvaničnicima Poreske uprave - poreska uprava će samo da ti kaže da si pao test samostalnosti zbog toga toga i toga (formulacija: sumnja se na prikriveni radni odnos) i onda ako hoćeš da se žališ ti moraš da dokažeš da nije tako. 

  • +1 3
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...