Jump to content
IGNORED

Stigli i frilenseri na red.


Kundera

Recommended Posts

2 minutes ago, garmonbozia said:

Ne znam ko ti je to rekao, ali sam pričao direktno sa ljudima koji su zaduženi za test samostalnosti, kao i sa zvaničnicima Poreske uprave - poreska uprava će samo da ti kaže da si pao test samostalnosti zbog toga toga i toga (formulacija: sumnja se na prikriveni radni odnos) i onda ako hoćeš da se žališ ti moraš da dokažeš da nije tako. 

 

Jeste, i onda će poreska da kaže da nisi dokazao i da te cepi još tri puta većom kaznom.

Onda ćeš u sledećoj instanci da ideš na sud, i dobiješ presudu u svoju korist, a pare od poreske nazad ćeš da dobiješ nikad.

 

  • +1 1
Link to comment

Ne znam dal ima veze sa ovim al ja kad sam dobio resenje od poreske za neke novce koje im nisam uplatio pisalo je jasno da zalba ne odlaze resenje, tj. plati pa se posle sudi i nadaj necemu. Sa druge strane znam neke koji su ispregovarali za manje sume da plate. Al da ces da platis to ti ne gine :D 

Link to comment

Poreska uprava može da kaže šta god, načelo fakticiteta je praktično glupost, gde možeš ti da prolaziš sve,a li prema mišljenju inspektora ne prolaziš i to je to. Sad što nema advokat da lepo podnesu zahtev za ispitivanje zakonitosti kada je reč o odnosu fizičko lice-strani poslodavac, to je već pitanje za njih. Kao što rekoh, naročito kad postoji sada portal za frilensere koji plaćaju porez kvartalno a paušalci mesečno, što paradoksalno vodi ka slučaju da je ilegalnije poslovati kao paušalac sa strancem nego kao fizičko lice frilenser.

 

Što se tiče raznih platformi EOR kao što su Deel, Native Teams, Oyster, te platforme u Srbiji su registrovane kao doo i posluju ilegalno. Međutim, nijedna od njih nije registrovana kao agencija za privremeno zapošljavanje zaposlenih a što su dužni po zakonu. Samim tim predstavljaju nelojalnu konkurenciju agencijama sa licencom i pitanje je samo vremena kada će država krenuti sa njihovim čišćenjem. Ozbiljne pare su u pitanju koje prolaze preko tih kompanija.

Edited by Oniks
  • +1 1
  • Hvala 1
Link to comment
15 minutes ago, garmonbozia said:

Ne znam ko ti je to rekao, ali sam pričao direktno sa ljudima koji su zaduženi za test samostalnosti, kao i sa zvaničnicima Poreske uprave - poreska uprava će samo da ti kaže da si pao test samostalnosti zbog toga toga i toga (formulacija: sumnja se na prikriveni radni odnos) i onda ako hoćeš da se žališ ti moraš da dokažeš da nije tako. 

Pa pise u upustvu da je teret dokazivanja na poreskoj upravi. 

Link to comment

Ne znam čemu takva tvrdoglavost, stvarno mi nije cilj da ovde budem u pravu, ali kada se radi o tolikim novcima ne bih bio toliko samouveren koliko si ti. Jasno mi je da si izabrao da radiš sa rizikom, samo što ako ubeđuješ u sebe da si 100% u pravu i da ti ne mogu ništa biće problem kada za n godina dođu da te kontrolišu. 


Napisao je @Oniks šta je problem - načelo fakticiteta i samim tim je teret dokazivanja na tebi. 

Link to comment
16 minutes ago, garmonbozia said:

Ne znam čemu takva tvrdoglavost, stvarno mi nije cilj da ovde budem u pravu, ali kada se radi o tolikim novcima ne bih bio toliko samouveren koliko si ti. Jasno mi je da si izabrao da radiš sa rizikom, samo što ako ubeđuješ u sebe da si 100% u pravu i da ti ne mogu ništa biće problem kada za n godina dođu da te kontrolišu. 


Napisao je @Oniks šta je problem - načelo fakticiteta i samim tim je teret dokazivanja na tebi. 

Gde sam ja napisao da ti ne mogu nista? Ceo zivot u Srbiji je zivot sa rizikom jer realno ako se nekom zameris mozes da nardljas bilo gde i bilo kad. Ja sam samo komentarisao moje razmisljanje i sta sam ja uradio, svako naravno neka radi onako kao sto misli. 

Link to comment

  

Poreska uprava mora da sprovede kontrolu i da dokaže da se pada test samostalnosti, a na kontrolisanom obvezniku je da spori njihov zapisnik i kasnije rešenje. Da je teret dokazivanja samo na obvezniku, postojala bi pretpostavka da se ne prolazi test samostalnosti, a to naravno ne postoji.

 

Načelo fakticiteta znači da Poreska uprava činjenice utvrđuje prema njihovoj ekonomskoj suštini, ali to i dalje ne znači da postoji pretpostavka koju Poreska uprava ne mora da dokaže.

Link to comment

Sto u praksi znaci da je sve na slobodnom tumacenju poreskog inspektora pa se ti posle dokazuj da je pogresio.

  • +1 3
Link to comment
2 hours ago, Shan Jan said:

Sto u praksi znaci da je sve na slobodnom tumacenju poreskog inspektora pa se ti posle dokazuj da je pogresio.

 

 

Ne znači. Zapisnici o izvršenoj kontroli i rešenja često imaju greške i pogrešna tumačenja, ali nisu takvi kakvim ih zamišljate i to nije samo skup budalaština, a načini na koje razni obveznici misle da će zajebati Poresku upravu su mnogo gluplji od nje.

Edited by napadaj
Link to comment
4 hours ago, garmonbozia said:

 

 

Da ne pričam što nije u redu da neko ko prihoduje 4000+ evra plaća 400 evra paušal, ali to je već neka druga priča. Najpravednije je bilo da ukinu paušal za IT i da imaš izbor DOO ili frilens, a ne da se plovi u mutnom. 

Zato je sasvim u redu kad prihoduje 0 dinara jer je bio bolestan da placa takodje pausal 400 evra. A najvise je u redu da ako je zensko nema placen pio doprinos tokom porodiljskog bolovanja i da ima 30% manju naknadu nego ostale zene. 

  • +1 3
Link to comment
12 minutes ago, Paul Gompitz said:

Zato je sasvim u redu kad prihoduje 0 dinara jer je bio bolestan da placa takodje pausal 400 evra. A najvise je u redu da ako je zensko nema placen pio doprinos tokom porodiljskog bolovanja i da ima 30% manju naknadu nego ostale zene. 

Uopšte nisam pričao u tom kontekstu, već u kontekstu izbora i lova u mutnom od strane obe strane (paušalaca i poreske).

Link to comment

Ako neko radi svoj posao i placa sve obaveze prema drzavi onda se to ne moze nazvati lov u mutnom ni u jednom kontekstu. 

Link to comment
4 hours ago, Oniks said:

Što se tiče raznih platformi EOR kao što su Deel, Native Teams, Oyster, te platforme u Srbiji su registrovane kao doo i posluju ilegalno. Međutim, nijedna od njih nije registrovana kao agencija za privremeno zapošljavanje zaposlenih a što su dužni po zakonu. Samim tim predstavljaju nelojalnu konkurenciju agencijama sa licencom i pitanje je samo vremena kada će država krenuti sa njihovim čišćenjem. Ozbiljne pare su u pitanju koje prolaze preko tih kompanija.

 

Moze li nesto vise o ovome, kako to posluju ilegalno ako su registrovane kao DOO?

 

Pitam jer po nagovoru nekih kolega ozbiljno razmisljam da predjem na Deel za sadasnjim poslodavcem (iz inostranstva).

Link to comment
15 minutes ago, lord_s said:

 

Moze li nesto vise o ovome, kako to posluju ilegalno ako su registrovane kao DOO?

 

Pitam jer po nagovoru nekih kolega ozbiljno razmisljam da predjem na Deel za sadasnjim poslodavcem (iz inostranstva).

 

Da bi legalno bio zaposlen u firmi koja zapošljava za drugu firmu, ta firma mora imati licencu Ministarstva rada kao agencija za privremeno zapošljavanje. Agencija po pravilu dobija zahtev iz firme iz inostranstva i ona onda zapošljavanja našeg domaćeg zaposlenog koji radi za tu firmu, ali je zaposlen preko agencije koja mu plaća porezi i doprinose, a kojoj ta firma koja ju je angažovala za tog zaposlenog isplaćuje novac.

 

E sad, neki pokušavaju da to izigraju pa se dosete da naprave predstavnistvo strane firme ili lokalnu firmu gde je vlasnik matična firma iz inostranstva - npr Deel. Oni kad im stigne zahtev za nekog iz Srbije, da se zaosli od nekog klijenta, oni onda zaposle nekog kod sebe u DOO.

 

EOR-i bez licence agencije za zapošljavanje su ilegalni. Da stvar bude komičnija, imamo i domaću knjigovodstvenu agenicju koja pokušava da nudi slično iako nisu registrovani za to. 

 

Zakon o agencijskom zapošljavanju: https://www.paragraf.rs/propisi/zakon-o-agencijskom-zaposljavanju.html

 

Kad nekom bude palo napamet, krenuće isto u sprovođenje pravila kao što su sa paušalcima. Čak im neće biti potrebno ni da se bilo šta novo donosi.

  • Hvala 1
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...