Jump to content
IGNORED

Stigli i frilenseri na red.


Kundera

Recommended Posts

To sto ti pitas je pitanje od milijun dolara na koje niko u Srbiji nema tacan odgovor, ukljucujuci i poresku upravu :)

 

Vidim da i sam znas - zakon o frilenserima ce vaziti jos godinu dana, nakon toga bi trebalo da stupi novi, da li ce on biti isti ili losiji (posto nema teorije da bude bolji), upitno je. 

 

Ako si dovoljno finansijski "porastao" da izdrzis pauslane poreze, nema bolje opcije od toga po pitanju poreske stope i neke perspektive za dalji rast i razvoj. Takodje, ako zaradjujes preko nekih 1000 eur mesecno mislim da ti je isplativije od freelance kalkulacije, uz to imas i redovniji staz (koji bogapitaj da li ce icemu ikada sluziti), zdravstveno (takodje upitno koliko je korisno), na kraju imas i neku, kakvu-takvu, bednu kreditnu sposobnost, sto je opet bolje od nikakve kao freelancer. 

 

U sustini sve se svodi na to da li mislis da prolazis test samostalnosti? Pretpostavljam da radis sa inostranim klijentima? Jel imas jednog ili vise? Neka platforma mozda?

  • +1 2
Link to comment

Trebalo bi da prolazim test samostalnosti po novom ugovoru koji sam sastavio sa firmom. Jedan poslodavac je trenutno u pitanju, mada ce biti potencijalno jos manjih klijenata. Doduse, pitanje je koliko ce to nesto da znaci kad/ako dodje inspektor kome ce kapiram prevashodni zadatak biti da dokaze da nisi samostalan i odere te.

 

Dakle staz je redovniji kod pausalnog, nego kod freelancea? U cemu je razlika?

 

Programer sam, i izgleda da mi je po racunici malo isplativije da budem freelance, jer je dosta visoka ona fiksna pausala naknada za nas, preko 40.000. Zato pitam za te druge razlike, da vidim da li se nekako to nadoknadi u kontekstu pausala.

Link to comment

Pitanje:

Zašto ljudi koji ne žele da plaćaju porez Srbiji ne otvore račun u CH? Povratna karta do Ciriha 100 i kusur evra(mada kažu da se sad ni to ne mora, može sve onlajn ali ajde bar fizički da se odnese 5k evra koliki je minimum za depozit u npr UBS), nit pitaju nit pričaju odakle i kuda keš ide, verujem da nikakva nauka trošiti/šaltati keš na PayPal i slične špecije?

Kakav je benefit da keš od posla leže u Srbiju?

Link to comment

Zato što time kršiš nekoliko zakona. Prvo državljani Srbije ne smeju da imaju bankovne račune u inostranstvu, osim u nekim posebnin uslovima (tipa student na razmeni ili stalno zaposleni u inostranoj firmi). Smeju da imaju firme u inostranstvu koje imaju svoje račune, ali onda firma plaća porez.

 

Drugo, kako god primao novac kroz neke inostrane šeme, ako živiš u Srbiji i provodiš šest meseci godišnje tu ti si rezident Srbije i dužan si tu da platiš porez na svoje prihode.

 

To je sve u teoriji i po zakonu, u praksi je sasvim moguce da te niko ovde ne izvali da imaš inostrane račune, ali ako te izvale onda bi najebo poprilično.

  • +1 2
Link to comment
35 minutes ago, goofs said:

ako te izvale

 

Druže, ovo je republika Neće Valjda, a ni Švajcarci nisu baš neke drukare. Ovim našim da mašeš ispred očiju sa UBS karticom ne bi te izvalili.

Da ne pričam o nekoj laganoj varijanti ispod radara, par stotina evra mesečno na račun u Srbiji a 9999 evra keša doneti iz toblerone šopinga s vremena na vreme.

 

 

Edited by desboj
Link to comment

"Neće valjda" funkcioniše dok ne prestane da funkcioniše a posle je đavo kriv. Bila su slična pitanja ranije, ne vidim razlog da se neko izlaže poreskom prekršaju i sličnim egzibicijama zbog frilensinga koje u većini slučajeva ne donosi zaradu koja je toga vredna. 

  • +1 3
Link to comment
40 minutes ago, desboj said:

 

Druže, ovo je republika Neće Valjda, a ni Švajcarci nisu baš neke drukare. Ovim našim da mašeš ispred očiju sa UBS karticom ne bi te izvalili.

Da ne pričam o nekoj laganoj varijanti ispod radara, par stotina evra mesečno na račun u Srbiji a 9999 evra keša doneti iz toblerone šopinga s vremena na vreme.

 

 

Prvi put kada bi probao sebi da prebaciš 1 evro iz inostranstva u Srbiju bi nastao problem ako si rezident Srbije, a nemaš npr. dvojno državljanstvo.

Mogao bi da prebaciš drugom licu, što već komplikuje stvari.

Link to comment

Može, naravno, s tim da će mu nekad trebati i gotovina pa će da plaća provizije za podizanje na bankomatu u inostranstvu, što je dok sam ja pratio bila najskuplja stvar u tarifi stanovništva. Druga stvar, ja nikako ne bih voleo da dođem u situaciju da ako izgubim/istekne mi/zaboravim pin/oštetim karticu moram da je čekam dok stigne iz inostranstva i praktično budem blokiran danima ako ne nedeljama. Da ne spominjem koronu i ograničenje kretanja. Opet, svakom na volju.

  • +1 1
Link to comment

Za krckanje karticom ima i druge servise, tipa Payoneer, ne mora u Švajcarsku da se ide.

 

Takođe, vezuješ sebi ruke jer sa tim novcem možeš samo da životariš, ukoliko želiš bilo šta značajnije, da se skućiš ili slično biće problema, ne možeš tek tako da ušetaš u banku i daš im 20k eura, pitaće te za poreklo novca. Što znači da bi taj novac morao da propereš, što onda iziskuje saradnje i konekcije sa raznoraznim sumnjivim individuama, a ne znam što bi iko to sebi želeo, jednom kad kreneš tim putem možda nema nazad. Takođe u te "usluge" verovatno koštaju, a onda si mogao i od toga da platiš porez.

 

16 hours ago, spaceploitator said:

Dakle staz je redovniji kod pausalnog, nego kod freelancea? U cemu je razlika?

 

Programer sam, i izgleda da mi je po racunici malo isplativije da budem freelance, jer je dosta visoka ona fiksna pausala naknada za nas, preko 40.000. Zato pitam za te druge razlike, da vidim da li se nekako to nadoknadi u kontekstu pausala.

 

Pa paušalni porez plaćaš svakog meseca, čak i kad nemaš prilive od klijenata. Zajebano je sa te strane, ali staž ti teče normalno kao i kod drugih zaposlenih lica. 

Sa frilenserima iskreno ni nemam pojma kako ti se računa staž, nešto kvartalno se pominje, ne znam ni u kojim iznosima, a poprilično sam siguran da ako primaš recimo 500$ mesečno što ti se tačno uklapa u taj deo oslobađajuće osnovice za porez, da onda ni ne uplaćuješ bilo kakav staž i samim tim ti se ni ne računa.

 

Proveri dobro kalkulator, moja neka vrlo štura računica je ako imaš 1100e priliva mesečno, oko 300e ćeš dati na paušalni porez i ostaje ti 800e. Ako si freelancer, nekih 450e ti je oslobođeno poreza, a na ostalih 650e plaćaš 54% dažbina, što je opet onih 300e što bi dao kao paušalac, pa ti izađe na isto (možda omanuh u nekoj cifri, nisam precizno ovo proračunavao). Ako si ispod ove cifre definitivno je isplativije biti freelancer, no čim joj se približiš ili prebaciš paušal je najpovoljnije rešenje. Možda je i to odgovor na tvoje prvobitno pitanje.

Link to comment
2 hours ago, goofs said:

Takođe, vezuješ sebi ruke jer sa tim novcem možeš samo da životariš, ukoliko želiš bilo šta značajnije, da se skućiš ili slično biće problema, ne možeš tek tako da ušetaš u banku i daš im 20k eura, pitaće te za poreklo novca. 

Ja sam se iznenadio kad su mi u banci rekli da možeš da uplatiš do 15 000 evra mesečno bez obaveze da navodiš poreklo novca.

Link to comment
5 minutes ago, BarryWhite said:

Ja sam se iznenadio kad su mi u banci rekli da možeš da uplatiš do 15 000 evra mesečno bez obaveze da navodiš poreklo novca.

 

To prvi put cujem, ali ne bi me cudilo da je istina, u moru svih nebuloza oko srpske birokratije.

 

S tim sto ako uplatis sebi dva meseca zaredom toliku sumu, banka te nece smarati, ali ce ti pozvoniti na vrata i reci "dobar dan, ovde poreska policija". 

Nije tako jednostavno ziveti van sistema, da jeste svi bi to radili.

Link to comment
3 hours ago, goofs said:

 

To prvi put cujem, ali ne bi me cudilo da je istina, u moru svih nebuloza oko srpske birokratije.

 

S tim sto ako uplatis sebi dva meseca zaredom toliku sumu, banka te nece smarati, ali ce ti pozvoniti na vrata i reci "dobar dan, ovde poreska policija". 

Nije tako jednostavno ziveti van sistema, da jeste svi bi to radili.

Ja sam uplacivao pre kupovine stana vece iznose u par meseci zaredom i naravno da se niko iz poreske nije javio. Mislim da ako banka ne dostavlja podatke poreskoj oni ne mogu da imaju uvid, a ocigledno banka ima obavezu u ovom slucaju kad se uplacuje vise od 15 000 evra (nisam naravno siguran da je tako ali mi deluje logicno).....

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...