Jump to content
IGNORED

Stigli i frilenseri na red.


Kundera

Recommended Posts

On 24.7.2022. at 23:08, notenoughreasonsforclaire said:

Pri tome, banka sada vidi te prve prihode. Ovi drugi što mi dolaze mi ljudi uplaćuju kao fizička lica. To se trenutno ne računa, ne?

Banka vidi prve prihode jer samo to ide preko racuna?

Ili i druge uplate fizickih lica idu preko racuna?

Koja je svrha uplate ako i ovo ostalo ide preko racuna? Jedina svrha koja bi bila neoporeziva u ovom slucaju je poklon, a to opet ima svoja ogranicenja i granice.

Link to comment

Jel neko ima iskustva sa Perx karticom? Odnosno, da li poreska uprava ima iskustva sa njima? ;) Trebalo bi da primim neke pare kojih bih se rađe odrekao neko akao sa prijavom (ovo nisu redovni prihodi, više nešto kao svake prestupne godine).

Link to comment
  • 3 weeks later...

Moze neko da me prosvetli, pokušavam da shvatim - ako izuzmemo Test glupostitm, koje su prednosti DOO naspram preduzetnika knjigaša? Zašto bi iko otvarao DOO, ako može biti knjigaš? Poreski tretman za preduzetnika mi se čini dosta povoljnijim.

Link to comment

Ako nemas siguran prihod takav da ti se isplati paušalan porez, zar nije logičnije da otvoriš doo gde ti porezi zavise od učinka ?

 

i sa druge strane, ako prelaziš granicu za knjigaša, valjda moraš doo ? 

 

Link to comment
25 minutes ago, Lezilebovich said:

Ako nemas siguran prihod takav da ti se isplati paušalan porez, zar nije logičnije da otvoriš doo gde ti porezi zavise od učinka ?

 

Pa za to je knjigaš opcija, mnogo manje košta nego DOO.

 

25 minutes ago, Lezilebovich said:

i sa druge strane, ako prelaziš granicu za knjigaša, valjda moraš doo ? 

 

Da, ovo je jedino što sam ja imao prilike da čujem - kolege koje se hvale žale da će morati da se preregistruju kao DDO koliko im dobro ide.

 

Pritom i ta "delimična odgovornost" iz skraćenice valjda nekome pravi razliku - preduzetnik ako propadne mogu da ga gone za dugovanja i plene ličnu imovinu, dok DDO ako propadne osnivača suštinski boli uvo.

  • +1 2
Link to comment

Ne postoji limit za preduzetnika knjigasa, koliko ja znam. Jedina dva limita u toj poslovnoj birokratiji su:

  • 6 miliona sto je limit za kalendarski godisnji prihod pausalca, gde ako pausalac predje tu cifru mora poceti da vodi knjige
  • 8 miliona sto je limit za sistem PDVa, ako predjes tu cifru u okviru jedne godine (ne kalendarske) moras da udjes u sistem PDVa, do tada je to opciono

Ali niko preduzetnika ne moze da natera da predje u DOO, to je ono sto me buni. Da, postoji i ta razlika da preduzetnik odgovara licnom imovinom, to sam zaboravio. No i dalje mi se poreski tretman cini znatno boljim kod preduzetnika, pogotovo ako imas ispod 40 godina.

Link to comment
2 minutes ago, goofs said:

Ne postoji limit za preduzetnika knjigasa, koliko ja znam. Jedina dva limita u toj poslovnoj birokratiji su:

  • 6 miliona sto je limit za kalendarski godisnji prihod pausalca, gde ako pausalac predje tu cifru mora poceti da vodi knjige
  • 8 miliona sto je limit za sistem PDVa, ako predjes tu cifru u okviru jedne godine (ne kalendarske) moras da udjes u sistem PDVa, do tada je to opciono

Ali niko preduzetnika ne moze da natera da predje u DOO, to je ono sto me buni. Da, postoji i ta razlika da preduzetnik odgovara licnom imovinom, to sam zaboravio. No i dalje mi se poreski tretman cini znatno boljim kod preduzetnika, pogotovo ako imas ispod 40 godina.

Menjali su zakon, nije više tako prosto oko DOO i odgovaranja imovinom, ima nekih izuzetaka (što je meni besmisleno, jer je DOO baštako i zamišljen, da nema odgovaranja ličnom imovinom)...

 

https://nova.rs/vesti/biznis/zamka-za-vlasnike-30-000-firmi-placaju-dugove-iz-svog-dzepa/

Link to comment

To je ono kad si jedini član i direktor i namerno pustiš da se doo ugasi da bi izbegao dugove? Meni to ima smisla. Ako sprovedes stečaj regularno ne odgovaras

Link to comment
22 minutes ago, Weenie Pooh said:

Šta je to za ispod 40 godina, nude neke povlastice mladeži?

Ako upadaš u plaćanje poreza na dohodak građana, onda imaš neke povlastice, otpisuje ti se neki veliki deo poreza...

 

 

 

 

  • +1 1
Link to comment
21 minutes ago, Hamlet Strašni said:

To je ono kad si jedini član i direktor i namerno pustiš da se doo ugasi da bi izbegao dugove? Meni to ima smisla. Ako sprovedes stečaj regularno ne odgovaras

Pa da, ali to je možda trebalo regulisati na drugi način, zato što i pokretanje stečaja košta, možeš da nemaš para da pokreneš stečaj i onda te rebnu ovako...

 

Meni je u prvi mah delovalo isto OK, ali se time narušava deo smisla DOO...

 

Evo još malo o tome

https://novaekonomija.rs/arhiva-izdanja/broj-73-septembar-2020/kako-je-država-ukinula-ograničenu-odgovornost-doo

Link to comment
2 hours ago, radisa said:

Pa da, ali to je možda trebalo regulisati na drugi način, zato što i pokretanje stečaja košta, možeš da nemaš para da pokreneš stečaj i onda te rebnu ovako...

 

Meni je u prvi mah delovalo isto OK, ali se time narušava deo smisla DOO...

 

Evo još malo o tome

https://novaekonomija.rs/arhiva-izdanja/broj-73-septembar-2020/kako-je-država-ukinula-ograničenu-odgovornost-doo

tumacenje je malo tendenciozno, autor po svaku cenu hoce da dokaze da je institut besmislen (mozda i jeste, ali ne zbog ovoga).

 

- u pitanju su `mrtve` firme koje nisu predavale poreske prijave/zavrsne racune i drzava automatski sprovodi likvidaciju.

- bez odgovornosti kontrolnog clana, dovoljno bi bilo da svaki doo koji inace duguje novac, ne preda dva zavrsna, drzava ga obrise i dovidjenja prijatno. poverioci ostaju suvi.

- po zakonu o porezu na dobit, otpis potrazivanja se ne priznaje kao trosak ako ne postoji prijava potrazivanja u likvidacionom/stecajnom postupku.

- u prinudnoj likvidaciji ne vrsi se prijava potrazivanja. prakticno, ako poverilac ne moze da tuzi kontrolnog clana, onda je u obavezi da na iznos potrazivanja dodatno plati 15% porez na dobit, posto ne ispunjava uslove za otpis.

- generalno, vecina vlasnika doo koji izbegavaju regularnu likvidaciju/predaju bilansa/poreskih prijava nisu bas najsavesniji poslovni partneri pa ne vidim neku veliku stetu ako ce zbog ove odredbe malo losije spavati (a nece, jer da hoce ne bi ni dosli do ovog statusa, vec bi gasili firmu regularnim putem).

 

neki od vecih nedostataka:

 

- eventualna tuzba protiv kontrolnog clana dodatno kosta, i poveriocu koji je vec u kanalu donosi dodatne troskove, koji nikada nece biti refundirani.

- spustanje fantom firmi, na iste takve vlasnike fizicka lica je ozbiljan biznis, i toliko je uzelo maha da je neverovatno kako drzavu za to boli kurac. 

- 99% oglasa na kupujem/prodajem za preuzimanje firmi je po ovom principu. nesavesni vlasnik doo za cenu od 500- nekoliko hiljada eur firmu prenosi na nekog nesretnika (koji verovatno ni ne zna sta posedovanje firme znaci). advokat kurirskom sluzbom salje ugovor, prodavac ide kod notara na overu solo, ni jednog momenta ne dolazi u kontakt sa `kupcem`.

- tako na primer, pojedina fizicka lica (dejan paljevic, nenad stanimirov ...) imaju u svom posedu po 2-3.000 firmi svaki na danasnji dan. poverioci mogu da se slikaju za licnu kartu i secanje dugo.

- slucajno, znam za nekoliko desetina prijava privrednom kriminalu, nekoliko neuspesnih sastanaka u u apr-u ovim povodom, prituzbi poreskoj/mfin ... zlatno doba

 

inace, mislim da izbor pr/doo prevashodno odrazava sklonost prema riziku svakog pojedinacnog lica. takodje, ljudi cesto biraju pr misleci da na taj nacin ostvaruju znacajne koristi i ustede.

    

 

  • +1 1
Link to comment
10 minutes ago, lazni said:

- tako na primer, pojedina fizicka lica (dejan paljevic, nenad stanimirov ...) imaju u svom posedu po 2-3.000 firmi svaki na danasnji dan. poverioci mogu da se slikaju za licnu kartu i secanje dugo.

 

    

 

Ajde mi pojasni ovo, ćemu to služi, kad neko ima 2-3000 firmi, kako tu ide prevara?

 

Nisma na ovako nešto naleto dao sad, a interesantno mi zvuči...

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...