Jump to content
IGNORED

Stigli i frilenseri na red.


Kundera

Recommended Posts

On 4.9.2021. at 8:05, Rowanoke said:

Nemam pojma zasto mislis da su samo Srbi izgubili poslove, svi su izgubili kao i Native Speakeri,

Jako mi cudno da se neko oslanja na milost i nemilost komunisticke drzave, i da vidi spas u tom nakaradnom sistemu.

Kina je zabranila vannastavne aktivnosti jer zele da roditelje stimulise na trece dete, kukaju kako im se drzava raspada zbog one child policy,  a kinezi se zale da ne mpgu imati puno dece jer imati dete kosta, Kina noje socijalna drzava nazalost kao Svedska nego je tu oko radjanja i penzija najgora,

Ne bi me cudilo da sledeci korak bude totalna zabrana abortusa, evo gledajmo razvoj dogadjaja da je to sledeci korak, 

 

E sada koliko je eticno bogatiti se na tudjoj nesreci je pitanje za neki drugi deo foruma. 

Nigde nisam rekao da su samo Srbi izgubili poslove, a tu je verovatno i došlo do nesporazuma medju nama. Ja celu situaciju posmatram iz lokalnog ugla, čime sam ponajviše podstaknut nedavnim razgovorima sa nekoliko dragih prijatelja koji su sad na tankom ledu zbog svega ovoga (većina tih škola sada pokušava da se prebaci na odralse učenike, ali će to ići jako sporo ili neće ići nikako). Čini mi se da ste Vi, s druge strane, posmatrali širu sliku.

Dodao bih samo da je stimulisanje trećeg deteta samo jedan od faktora zašto kineska vlada ovo radi. Njima ne odgovara da kineska deca imaju kontakta sa spoljnim svetom, jer mogu da čuju nešto što ne bi smeli da čuju. Ilustracije radi, jedan od tih mojih prijatelja, svaki put kad se loguje na svoj učiteljski nalog mora da odgovori na idiotska pitanja, tipa: "Tajvan je deo Kine. Da? Ne?" Nakon toga, sledi poduži spisak tema o kojima ne smeju da pričaju, kao i pitanja koje ne smeju da postave.
Možda sam inicijalno pregrubo reagovao. U tom slučaju, izvinjavam se, jer mi nije bila namera da započinjem svadju. :)

  • Hvala 1
Link to comment

@Pandemonium da, upravu ste. Znam isto da su im koncepti kao sto je uncle aint, stric strina tetka teca isto deci jako strani i da ih ne razumeju kada ih nastavnici uce. 

Generalno u ovoj oblasti kojom sam, jako dosta naucnika i pomaka napravljeno, dosta saradnje, same Kineze koje sam ja upoznala pricaju Engleski bolje nego ja, znaju za Srbiju zbog bombardovanja njihove ambasade, veliki skandal je bio u Kini oko toga. Milioni ljudi izaslo da protestuje,

 

Prema vestima sa Jutjuba dosta tih jutjubera izlazi u javnost koliko je teska situacija u Kini da se Xi Ji Pingu totalno poremetio mozak i da su poceli da se zatvaraju,

Ne znam, nikada ne bih verovala ili uzdala se u Kinu i te zemlje

Link to comment

 

On 3.9.2021. at 18:52, Hamlet Strašni said:

Моја мама је професор енглеског. То са говором само на енглеском и давањем енглеских имена је метода учења коју су њој и њеним колегиницама (тада је радила у центру за учење језика на Сењаку) предавали Енглези и Американци на семинарима седамдесетих и осамдесетих. 

 

Naravno da su tu metodu osmislili native speakers, klasičan primer racionalizacije svog neznanja. Zašto bih se trudio da prvo sam naučim jezik domorodaca koje podučavam, mogu samo da upadnem i krenem da im pričam na svom jeziku, pre ili kasnije će pohvatati stvari, koliko-toliko. Hajde sad da kodifikujem ovaj pristup i krenem da ubeđujem ljude da je optimalan, praveći se da ne zaoštravam learning curve preko svake mere. 

 

Držati bazičnu nastavu 100% na stranom jeziku je ordinarna glupost, posebno kad se uče jezici koji ni po čemu nisu bliski tvom. Nama su na filološkom tako predavali lektori koji nisu znali ni srpski ni engleski - dođeš na čas bez ikakvog predznanja, uđe ti Japanac i samo krene nešto da priča. Ne pita te ništa, piše kanji po tabli i trtlja li trtlja iako zna da ne razumeš ni reč. Komunikaciju ostvari isključivo sa decom iz filološke gimnazije koji su već par godina učila japanski pa ga razumeju, ostalih 90% samo sedi i ćuti.

 

On 4.9.2021. at 0:47, Pandemonium said:

 Od 2014. do 2017. sam radio sličan posao, samo sa Japancima. Ja sam radio sa odraslima. Neki od učenika su mi bili profesori u srednjim školama. Nivo engleskog im je bio na nivou naših prvaka. Zato ih ima dvoje, jer dva mozga su bolja od jednog. Bez uvrede, ali istočni Azijati su praktično retardirani za engleski, jer su izgovor, sistem pisanja i gramatika fundamentalno različiti od njihovih maternjih jezika. Većina njih su izgubljeni slučajevi, kojima treba jezik za unapredjenje na poslu. Većina se svojski trudi, iako je manje-više beznadežno. Ostali na srpski način, pokušavaju da otaljaju celu priču. Tajvanci i Kinezi su još gori. No, skrećem s teme - poenta je da imaju dva pomoćnika jer su dva mozga su bolja od jednog.

 

Te dve pojave koje opisuješ, da se predaje isključivo na engleskom i da se mahom ništa ne nauči, to uopšte nisu nepovezane stvari. Barijera u razumevanju koja se stvara ukidanjem mogućnosti da ti predavač pojasni stvari koje ne razumeš, to je ogroman deo razloga zbog kog su "istočni Azijati praktično retardirani za engleski". Najlakše je tu slegnuti ramenima, reći "šta ćeš kad su takvi", i nastaviti po starom. Ali bazična nastava jezika jedino funkcioniše dvosmerno, sa razumevanjem. Sve drugo je samo make work program za strance koji ne znaju kineski/japanski.

 

  • +1 3
  • Hvala 2
Link to comment

To može da radi samo sa engleskim i samo u Evropi (možda još Koreja, Japan?) i uglavnom tamo gde se titluju filmovi... Izlaganje engleskom ide od malih nogu, i prosto uđe u glavu u skoro isto vreme kad i maternji, ali ga ne propričaš jer nemaš skim...

 

 

  • +1 1
Link to comment

Ja sam pre koju godinu na jednom projektu imala PM Kineza sa gotovo perfektnim engleskim, americka varijanta. I izgovor i gramatika. Fun fact naucio ga je igrajuci kompjuterske igrice. Mislim da ih jos uvek igra. Jeste on ucio i posle da usavrsi gramatiku.

 

Od onih kolega sa Dalekog Istoka koji nisu studirali na zapadu, on je daleko najbolji bio.

 

Ovi iz bogatih porodica, studiraju i provode dosta vremena na zapadu i govore engleski odlicno.

Edited by Moonwalker
  • +1 2
Link to comment
  • 2 weeks later...

Apel za formiranje radne grupe za izradu Zakona o fleksibilnim oblicima rada
 

Ovo je inace radna grupa koja je trebalo da napise zakon o buducem angazmanu freelancera. Poziv za ucestvovanje u njoj su dobili skoro svi, medju njima i Pogacary ekipa i Digitalna zajednica, prakticno ko god je trazio. Sastanaka je bilo tacno 0.

 

Ono sto ce se desiti je da ce NALED ekipa u jednom trenutku ispljunuti neki predlog zakona koji ce onda brzopotezno da se izglasa, a koji ce verovatno jbti u zdrav mozak bilo koga ko i pomisli na rec freelancer.

Link to comment

Pisao sam po internetima jos pre par meseci da se nece nista desiti, pa su me Pogacar-botovi polivali otpadnim vodama.

 

Sad jos + ova tragedija s Kinom... Ali po mom misljenju taj deo s Kinom drzava ni ne treba da pegla, za to nije ni kriva. 

  • +1 1
Link to comment

Nije da to nismo znali, jel...šlag na tortu je činjenica da dogovor koji je svojevremeno postignut a koji donekle odgovara nastavnicima engleskog sad može da se okači o najbliži kurac jer bar 75% nastavnika engleskog se time neće baviti.

  • +1 1
Link to comment
  • 2 weeks later...

Drumroll.

243158226_316860030207884_56330144398275

Dakle, spisak postoji, sad mi kao treba da idemo da lajemo i da se tucemo, oni kao da budu zli i surovi i da nam za nekoliko meseci saopste poresku stopu kojom necemo biti zadovoljni, ali koja ce biti humanija od ove sad (neoporezivi 18300 mesecno, PID total 55.6%, bez bilo kakvog daljeg uputstva o obracunu staza i ostvarivanju zdravstvenog osiguranja).

 

Pola interneta protiv nas, pola interneta protiv nji', ne nismo u radnom odnosu, i ne, nismo preduzetnici. 

Vol. 2

Edited by Plajvi
Link to comment
  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...