Jump to content
IGNORED

Stigli i frilenseri na red.


Kundera

Recommended Posts

10 minutes ago, morgana said:

pominje se formiranje sindikata frilensera, daj boze, i da to utre put sindikatu zaposlenih u privatnom sektoru

mora i da se razbija fiks ideja da su frilenseri uglavnom prebogati it-jevci jer je bas daleko od istine, znacajno vise no sto je prosjecna plata daleko od najcesce

 

dragance, cekaj, je li sustinski drugaciji od payoneer-a?

Sad ću da vidim šta je payoneer, pa ću ti javiti.

  • Hvala 1
Link to comment

ta peticija je jako glupava, uslovljava pravnu pomoc sa 20 000 potpisa, koncentrise sa na IT, da su htjeli da je napisu antipaticnije, nisu mogli

 

 

edit, makar su korigovali ime peticije sada

Edited by morgana
Link to comment

Ja se nadam malo zustrioj reakciji frilensera, po slovu zakona mogu da im uzmi 50  posto od svega sto su zaradili u prethodnih 5 godina, pa gde to ima? 

Link to comment
1 hour ago, Kundera said:

Ja se nadam malo zustrioj reakciji frilensera, po slovu zakona mogu da im uzmi 50  posto od svega sto su zaradili u prethodnih 5 godina, pa gde to ima? 

Pre verovatno 7,8 godina sam pricao sa jednim IT-cem koji je tad radio za nekog u Norveskoj i primao je novac preko racuna u nasoj banci. Jos tad sam ga pitao da li se plasi da ce mu to biti oprezovano i on je bio u fazonu pa niko me nista ne pita tako da guram ovako dokle moze. 

U 2014 sam otisao u Nigeriju i radio sam tamo 2 godine, novac sam primao na racun kao nerezident van Srbije i sve kolege sa kojima sam radio ( a upoznao sam skoro 10 nasih ljudi) su uradile isto, niko nije primao novac na racun u Srbiji.

Kad sam se vratio u Srbiju 2016 sam otvorio preduzetnicku firmu i placao porez i doprinose. Svi su mi govorili sto sam lud sto sam firmu otvorio u Beogradu i sto za porez i doprinose dajem 300 evra mesecno. Pre godinu i po dana sam uzeo kredit za stan zahvaljujuci tome i plus naravno imam zdravstveno osiguranje i zbog vece osnovice imacu veci prosek za penziju. 

Razumem da onima koji malo zaradjuju je mnogo da plate porez i doprinose ali da bi sve bilo legalno i da bi imali zdravstveno i penziono mogli su da otvore preduzetnicku firmu u nekom manjem mesto i sa sifrom delatnosti koja nema veliki prosek plate i da placaju neki manju cifru mesecno (tipa 150 do 200 evra mesecno). Verujem da je i nekima to mnogo ali za one koji mogu da zarade recimo preko 700, 800 evra mesecno ovo je skroz prihvatljivo. Naravno problem je onima koji mogu da zarade 300 do 500 evra mesecno ali da sam medju takvima sigurno ne bi rizikovao da mi se novac uplacuje na racun u Srbiji.  

Edited by BarryWhite
  • +1 1
Link to comment

Prastajte na pitanju ako je odgovoreno vec, nece me doticati ni po kom osnovu ali me zanima - da li je ovo samo neki stari propis koji nije ni potezan do sad, ili su doneli nesto novo, i ako je novo (kako sam inicijalno razumeo), koliko je ustavno da potrazuju za zaradjeni iznos retroaktivno 5 godina?

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...