Jump to content
IGNORED

Stigli i frilenseri na red.


Kundera

Recommended Posts

1 minute ago, goofs said:


A sta cemo sa bolovanjem? I porodiljskim?


Frilanser plaća i ovo doprinos za slučaj nezaposlenosti (po stopi od 0,75%), a sigurno ga neće dobiti.

Link to comment
Just now, ragasto said:

Moglo bi to lako da se reguliše na obostrano zadovoljstvo kada bi se našli na 15-20% maksimalne stope poreza. Sektor koji je u ekspanziji ne bi bio zadavljen, siva zona bi ušla u legalne tokove a još niže stope bi bile vrlo stimulativne za početnike - studente, itd.

 

Ako je samo go porez i to je previše, šta fali Bugarima sa 10 posto?

 

Link to comment
1 minute ago, Glass Joe said:

I kako to moze retroaktivno da se trazi, daj i ja onda retroaktivno da ukalkulisem porez i doprinose  u cenu proizvoda koji sam prodavao i naplatim to


Ne primenjuješ zakon deset godina i onda ti, kad ti najviše odgovara, dune i počenš da ga primenjuješ, uz sve pravne zavrzlame i rupe koje tu postoje.

Link to comment
5 minutes ago, Meazza said:

A pravo na nadoknadu u slucaju gubitka posla koju placa drzava? Frilenseri nemaju to pravo koje spada u paket socijalnog osiguranja.

Verovatno onda ne plaćaju obavezno osiguranje za slučaj nezaposlenosti kao oni koji imaju pravo na tu nadokandu. Čak bi i za Srbiju bilo previše da je neko u obavezi da plaća to osiguranje a da nema pravo na nadoknadu kada ostane bez posla. To koliko znam plaćaju svi, uključujući i preduzetnike

Bezveze je ako je tako kako kažeš da su frilenseri izuzeti, ali opet ne stoji da dobijaju manje za svoje pare.

 

Link to comment
1 minute ago, Kundera said:

 

Eh, sve je previše kada treba da se odreši kesa:D. Može i 10%, još bolje, ali cenim da Poreska i gađa 20ak posto koje sam spomenuo. Samo nagađam, naravno, imam utisak da neko nije dobro proračunao rast deficita pa im se sad žuri.:naughty:

 

Da izuzmemo iz priče napaljene klince koji nekoliko dana unazad po FB grupama u stilu Nikole Koja prete kako će emigrirati jer ne bi ništa da plate - porez, jebi ga, mora da se plati. Čak i u ovom raspadu od države postoje koristi od toga, i direktne i one druge. Sad, da je bilo pameti, osnovalo bi se neko strukovno udruženje do sada i verovatno bi se došlo do boljeg rešenja od ovog kojim se preti. Stanoje i Vidoje se, naravno, nikad neće dogovoriti. Čak i ako su kompjuteraši.

 

Link to comment
9 minutes ago, ragasto said:

Eh, sve je previše kada treba da se odreši kesa:D. Može i 10%, još bolje, ali cenim da Poreska i gađa 20ak posto koje sam spomenuo. Samo nagađam, naravno, imam utisak da neko nije dobro proračunao rast deficita pa im se sad žuri.:naughty:

 

Da izuzmemo iz priče napaljene klince koji nekoliko dana unazad po FB grupama u stilu Nikole Koja prete kako će emigrirati jer ne bi ništa da plate - porez, jebi ga, mora da se plati. Čak i u ovom raspadu od države postoje koristi od toga, i direktne i one druge. Sad, da je bilo pameti, osnovalo bi se neko strukovno udruženje do sada i verovatno bi se došlo do boljeg rešenja od ovog kojim se preti. Stanoje i Vidoje se, naravno, nikad neće dogovoriti. Čak i ako su kompjuteraši.

 


Bre, prvo ako ne primenjuješ neki zakon preko deset godina, mislim da nekako bez prethodnih upozorenja i dodatnih zakonski regulativa nije u redu da počneš da ga primenjuješ tek onako iz nebuha, pa onda ispadne da ljudima možeš da naplatiš prethodih tipa 5 godina. Drugo treba videti kako rade slične zemlje poput naše, ako je u CG valjda 9 posto, u Bugarskoj 10, u Federaciji 14.5 %, u Rumuniji nešto smešno malo, u Madjarskoj ih i ne zanima dok ne pređe 50 000 godišnje, kako onda može u Srbiji biti pola od svih prihoda? Pa to je anti-civilizacijski, plus, što neumitno vodi uništenje frilensinga u Srbiji, potpuna pobede vrlo eksplotatorskog kapitalizma. Umesto da neki ITovac "dere" nekog zapadnjaka za par 3,4,5 hiljade mesečno i donosi te devize u Srbiji, draće njega neki lokalni baja za manje od hiljadu. I naravno da će na kraju da ode iz Srbije, pa nije lud da ostane.

Edited by Kundera
Link to comment

@Heaviside

Imam samo jedno pitanje posto vidim da se razumes. Srbija je u januaru ove godine promenila zakon koji se odnosi na frilensere koji je u medijima opisan kao zakon koji konacno priznaje frilensere kao kategoriju koji ce od sada moci da racunaju na radni staz, zdravstveno i na razna prava. Moje pitanje je - zasto je zakon menjan ako je unazad deset godina frilenser imao sva prava koja smo pomenuli? Sta je tacno doneo taj zakon i koji je njegov znacaj?

Link to comment
Just now, Meazza said:

@Heaviside

Imam samo jedno pitanje posto vidim da se razumes. Srbija je u januaru ove godine promenila zakon koji se odnosi na frilensere koji je u medijima opisan kao zakon koji konacno priznaje frilensere kao kategoriju koji ce od sada moci da racunaju na radni staz, zdravstveno i na razna prava. Moje pitanje je - zasto je zakon menjan ako je unazad deset godina frilenser imao sva prava koja smo pomenuli? Sta je tacno doneo taj zakon i koji je njegov znacaj?


Mislim da to u praksi znači da se verovatno neće usuditi da naplaćuju porez pre 2020.

Link to comment
15 minutes ago, Heaviside said:

O njima ćemo da razmišljamo kada frilensersku bandu dovedemo u red :)

Pa dovesce je u red tako sto ce gomila njih ostato bez posla ako se ovo striktno  primenjuje i ne promeni se zakon. 

Link to comment
2 minutes ago, Meazza said:

@Heaviside

Imam samo jedno pitanje posto vidim da se razumes. Srbija je u januaru ove godine promenila zakon koji se odnosi na frilensere koji je u medijima opisan kao zakon koji konacno priznaje frilensere kao kategoriju koji ce od sada moci da racunaju na radni staz, zdravstveno i na razna prava. Moje pitanje je - zasto je zakon menjan ako je unazad deset godina frilenser imao sva prava koja smo pomenuli? Sta je tacno doneo taj zakon i koji je njegov znacaj?

Vara te utisak, ne razumem se. 

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...