Jump to content
IGNORED

Stigli i frilenseri na red.


Kundera

Recommended Posts

6 minutes ago, Shan Jan said:

 

Ja sam kao obicni zaposleni zavrsio na sudu jer nisam znao da treba da sam racunam i prijavljujem porez posle odredjenog iznosa. Kako je to olaksavanje zivota obicnim zaposlenima?

Svoje iskustvo sa tim sam već opisao. Elem, mediji periodično pišu o tom porezu bukvalno svake godine u isto vreme, ne znam kako ti je to promaklo, a i firmi za koju si radio.

 

Quote

ovo uvodjenje reda uopste nema veze sa olaksavanjem zivota obicnom puku nego sa zeljom da se nameti naplate, kako god neefikasno ili nepravedno. 

 

Što sam ja i napisao jedno tri puta. 

 

Al jebiga, lajkove u ovim pričama obično dobijaju demagogije tipa rano dojebilo i KarGo proseravanja od pre neku godinu. 

Link to comment

100 000 ljudi, vecina mladih, rade kao frilenseri. Bar dvetrecine njih nema regulisan status sto se tice poreza ( citaj, nisu placali nista, tako vec 10 godina ). Mnogi izdrzavaju i porodice, unose devize u zemlju, bla bla i ostala patetika. Kada im ribnes 50 posto poreza, pa jos retroaktivno, ti njih unistavas na medjunarodnom trzistu. Rumunu ce drzava od 1000 evra uzeti 10 evra, a tebi 500, i ti vise nema sta da trazis, uvek ce nuditi bolju cenu, za isti kvalitet. To su desetine hiljada ljudi u dvadesetim i tridesetim koji ce ostati bez prihoda, koga opet mnogi od njih drugacije i ne mogu steci. Znaci rec je potezu koje je nerezonski i direktno usmeren protiv "male privrede". Pored privremenog punjenja budzeta, ovo nema nikakve logike i izazvace ozbiljno nezdovoljstvo i dalekosezne negativne efekte, umesto tipa 20 000 000 mesecno ( lupam ) od frilensinga u zemlju ce stizati 5 000 000, koja je korist od toga za drzavu, bog te pitaj. Samo krupan i taman kapital ce se okoristiti. 

  • +1 1
Link to comment
2 minutes ago, Zabalujev said:

Svoje iskustvo sa tim sam već opisao. Elem, mediji periodično pišu o tom porezu bukvalno svake godine u isto vreme, ne znam kako ti je to promaklo, a i firmi za koju si radio.

 

Eto promaklo je i jos gomili ljudi koje ja znam kao sto i gomila ljudi nije imalo pojma da to postoji kad sam im pricao. Izgleda smo svi debili.

Link to comment
1 hour ago, goofs said:

Nisu isti ako gledas iskljucivo platu i doprinose, ali jesu ako gledas da je neophodni pravni status za obojicu - d.o.o. I to je vrhunac apsurda ovde kod nas, ne postoji pravno lice izmedju pausalca (za kojeg vise ne daju Peri da bude) i d.o.o, sto prakticno znaci da su pred zakonom one-man-company i Microsoft od 500 zaposlenih identicni.

Postoje preduzetnici.

Link to comment

Suština je ovo:

Quote

Tokom 2019. godine građani su iz inostranstva primili više od 2,5 milijardi evra na ime penzija, socijanih primanja, radničkih doznaka, kao i pomoći i poklona iz inostranstva.

Od ove sume novca, koji se samo tako pojavi i troši u ovoj zemlji, država već uzima 20% kroz pdv.
Ali kao u onoj "Koliko je ono 2 plus 2? Pa 4! Uf malo!" oni bi po mogućstvu 60%

Nema ova odluka neku veliku dubinu, sem da nedostaje para i da se neko dosetio.. a o posledicama ćemo kasnije.

Link to comment
12 minutes ago, Shan Jan said:

 

Eto promaklo je i jos gomili ljudi koje ja znam kao sto i gomila ljudi nije imalo pojma da to postoji kad sam im pricao. Izgleda smo svi debili.

Ne bih upotrebio tu tešku reč ali kako možete znati kad se niko nije raspitao o svojim pravima i obavezama. Knjigovođa košta 50 evra.

Link to comment

Jbg sad je i meni lako razmisljati SBBKBB.

 

Sustina je da bi normalno bilo da ti ne trebaju usluge knjigovodje ako si obicni zaposleni. Drzava je mogla da napravi normalan progresivan porez da je htela. Al sto jednostavno kad moze komplikovano, za gradjanje naravno. 

Link to comment
12 minutes ago, Shan Jan said:

Jbg sad je i meni lako razmisljati SBBKBB.

 

Sustina je da bi normalno bilo da ti ne trebaju usluge knjigovodje ako si obicni zaposleni. Drzava je mogla da napravi normalan progresivan porez da je htela. Al sto jednostavno kad moze komplikovano, za gradjanje naravno. 

naravno, ideja je da gradjanin chita novine i zapita se boze dragi kolko li ja zaradjujem godishnje? razmishljanje o godishnjem prihodu nije u duhu nasheg zaradjivanja nikad bilo. a taj porez se u medijima tretira naravno kao bogatashka stvar, miloneri, milijarderi, niko normalan ne pomisli da bi trebalo da ga sabira ako ima 1 redovan posao i 1 tezgu. i onda promakne, nije nemoguce da se dogodi, bar se meni chini  :unsure:

 

tim pre shto tokom rachuna chovek koji ima porodicu vrlo brzo na chitav niz olakshica, shta se rachuna a shta ne, ispadne iz kalkulacije i shvati da ne spada tu... a samac sa ekvivalentnim prihodom preskochi limit za ne znam nekoliko desetina ili ne znam hiljada i ne plati porez od 90 dinara.

Edited by gospa buba
Link to comment
3 hours ago, Meazza said:

 

Gadno ce biti za one koji zaradjuju 300 evra, daju pola drzavi i ostaje im 150, a i ako otvore pausalnu agenciju isto im se hvata. To se ne isplati raditi. Ovima tvojima bi ostala relativno ok cifra za srpske prilike ako otvore agenciju.

Ma jok, njje to garantovan novac, narocito sada, zatvaraju radnju ako ih pritegnu, ne isplati se. 

Link to comment
5 hours ago, gospa buba said:

naravno, ideja je da gradjanin chita novine i zapita se boze dragi kolko li ja zaradjujem godishnje? razmishljanje o godishnjem prihodu nije u duhu nasheg zaradjivanja nikad bilo. a taj porez se u medijima tretira naravno kao bogatashka stvar, miloneri, milijarderi, niko normalan ne pomisli da bi trebalo da ga sabira ako ima 1 redovan posao i 1 tezgu. i onda promakne, nije nemoguce da se dogodi, bar se meni chini  :unsure:

 

tim pre shto tokom rachuna chovek koji ima porodicu vrlo brzo na chitav niz olakshica, shta se rachuna a shta ne, ispadne iz kalkulacije i shvati da ne spada tu... a samac sa ekvivalentnim prihodom preskochi limit za ne znam nekoliko desetina ili ne znam hiljada i ne plati porez od 90 dinara.

ZNam čoveka kog su drkali za prebac od 20000 dinara (2000 dinara je trebao da plati porez)... Znam da je i neku kaznu platio...

 

Bullshit...

Link to comment
On 14.10.2020. at 22:51, radisa said:

Ma naravno, ja sam na strani freelencera i mislim da je ovo baš harač, jer je kasa presušila... Zbog trenutne rupe u kasi, se ubija mogući pravac razvitka zemelje u nekom pozitivnom smeru...

 

Priča o frilenserima je krenula u FBiH prošle godine. Federalni porezni zakon je poznavao obavezu prijave i plaćanja poreza, ali ne i obrazac za prijavu istog. PU se obratila bankama sa dopisom za dostavu svih transakcija iz inostranstva, a ovi su dostavili podatke nakon čega su krenuli pozivi obveznicima. 

Link to comment

pominje se formiranje sindikata frilensera, daj boze, i da to utre put sindikatu zaposlenih u privatnom sektoru

mora i da se razbija fiks ideja da su frilenseri uglavnom prebogati it-jevci jer je bas daleko od istine, znacajno vise no sto je prosjecna plata daleko od najcesce

 

dragance, cekaj, je li sustinski drugaciji od payoneer-a?

Edited by morgana
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...