Jump to content
IGNORED

Stigli i frilenseri na red.


Kundera

Recommended Posts

14 minutes ago, goofs said:

pa super. Ostaje nam samo da se prevaziđu stavovi poput:

 

Quote

Zar nije već dosta državi dao? A šta je dobio od te iste države? Odgovor je ništa.

Ne znam da li je ovaj primetio odakle put po kom ide, voda koju pije i kojom se kupa itd. Hint, nije samo od njegovog PDV što je kupovao leba i mleko.

 

Takođe, šta koj...:blink:

Quote

npr. distributeri Apple računara imaju višu cenu za 300 odsto od cena iste opreme u SAD

 

Link to comment

sad sam ja gledala kod mene listic, za zdravstvo na bruto1 oko 5% (to je kao moje) na bruto2 (to sam ja neto plus moji porezi valjda) plus josh 5% to je firmino.

na pio kao moje 14%, na sve firmino oko 10-11%

na nezaposlene samo moje 0.75%

na zaradu samo moje 10%, firma nishta

 

u sumi je to realno oko 2/5 na porez i davanja od ukupnog novca koji se pojavio na slici. 40%.

 

 

edip@zabalujev. postoji tu jedna izvesna nesvest o zivotu u zajednici, kod nekih. ne dam dok kradu, ne dam dok ne plati pevaljka. ja npr ne dam dok ne plati baka prasad, al svejedno uzmu da ne pitaju. ne bode mi ochi prekarijat od 100-200, taj ce da najebe u svakoj konfiguraciji. ali tu ljudi moraju da osveste shta zele od zajednice, shta je dobro za sve i kako da se do toga zajedno i solidarno dodje. a to sad ko ce, ziva nisam :unsure:

Edited by gospa buba
Link to comment

Da, i to je nešto čak i smanjeno u odnosu na pre desetak godina. Jer pomažemo preduzeća, smanjujemo opterećenje privrede i sl. To se kratilo, po sećanju, još dok je Dinkara bio aktuelan.

 

9 minutes ago, gospa buba said:

ali tu ljudi moraju da osveste shta zele od zajednice, shta je dobro za sve i kako da se do toga zajedno i solidarno dodje. a to sad ko ce, ziva nisam

Kao i naši stari - pomeraj među, kradi voćke, opštinsku utrinu zauzimaj... A tek gospodina Vića što ima para, kad ume!

Edited by Zabalujev
Link to comment
1 hour ago, Zabalujev said:

To je bilo da nateraju silne firme koje su izbegavale stalno zapošljavanje putem paušalaca da ih prebace na ugovore u radu i srazmerno jače poreze i doprinose. 

 

 

 

 

Ne. To sto ti pricas je nesto sasvim trece i odnosi se na pausalce (koji vec placaju porez). Ja pricam o promeni zakona koja podrazumeva da se frilenserima koji uplacuju doprinose od januara racuna radni staz i ostvaruju pravo na knjizicu. Sto valjda znaci da to pravo ranije nije postojalo, ili sta drugo moze da znaci ako ne to?

Link to comment
31 minutes ago, Zabalujev said:

pa super. Ostaje nam samo da se prevaziđu stavovi poput:

 

Ne znam da li je ovaj primetio odakle put po kom ide, voda koju pije i kojom se kupa itd. Hint, nije samo od njegovog PDV što je kupovao leba i mleko.

 

Takođe, šta koj...:blink:

 

 

Tacno je da mnogi frilenseri imaju pogresne stavove, ako se tvoj odgovor na moje pitanje svodi samo na to onda ok. Pitao sam zasto su menjali zakon ako je sve pre toga sve bilo regulisano i ok.

Link to comment
52 minutes ago, Кристофер Лумумбо said:

Kod mene dole ima 30ak ljudi koji zaradjuju oko 700 dolara mesecno 6 meseci u godini, plus nabodu jos 100 dolara mesecno ostalih 6  meseci. To je za jug srbije prosecna godisnja plata od koje moze da se zivi. Ako krenu ovo da promenjuju svi ostaju bez prihoda. 

 

Gadno ce biti za one koji zaradjuju 300 evra, daju pola drzavi i ostaje im 150, a i ako otvore pausalnu agenciju isto im se hvata. To se ne isplati raditi. Ovima tvojima bi ostala relativno ok cifra za srpske prilike ako otvore agenciju.

Link to comment

bruto2 je +-ofrlje 1.67 x neto. Od ovoih dodatnih .67, samo je 0.12  porez na platu .35 na penziju, i .15 na zdravstvo mnooogo su vece i problematicnije stavke, jer vece ulaganje ne znaci i vecu korist. Zdravstvo u rasulu. Penzioni fond to nije. Penzije se isplacuju iz ''generacijske solidarnosti'' i budzeta. Svaki dinar koji se da na penziono je vec unapred potrosen.  Ulazemo zivu lovu u bankrotiran fond, i nadamo se da dozivimo da nam se vrati neki dinar od toga. Sa cisto ekonomske strane, ulaganje u drzavni penzioni fond u Srbiji je krajnje neisplativo.

Link to comment
42 minutes ago, gospa buba said:

sad sam ja gledala kod mene listic, za zdravstvo na bruto1 oko 5% (to je kao moje) na bruto2 (to sam ja neto plus moji porezi valjda) plus josh 5% to je firmino.

na pio kao moje 14%, na sve firmino oko 10-11%

na nezaposlene samo moje 0.75%

na zaradu samo moje 10%, firma nishta

 

u sumi je to realno oko 2/5 na porez i davanja od ukupnog novca koji se pojavio na slici. 40%.

 

 

 

s tim da si ti osigurana za slucaj nezaposlenosti i imas zagarantovanu minimalnu zaradu kao i prava iz radnog odnosa, slobodne dane i odmor, utvrdjenu naknadu za slucaj bolovanja, u paketu sa izdacima

Edited by morgana
  • +1 2
Link to comment
Just now, Jimmy Kowalski said:

Nije ni meni iskreno. Tu je vidim stavljen akcenat na one koje rade za strance, kao neka posebna kategorija..

 

Pa i sad je akcenat na njima. Znaci ispada da tu nesto nije bilo regulisano kako treba.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...