Jump to content
IGNORED

Stigli i frilenseri na red.


Kundera

Recommended Posts

još jednom, da je pitanje navike ne bi bio problem, ali je pitanje i prodajne cijene tj prihoda koji su u ovakvom neto iznosu nerijetko jako niski, kao i, tj prije svega, fakta da su po ovome što mediji objavljuju frilenseri u zakonski i knjigovodstveno u lošijem položaju od ostalih jer nemaju pravo na odbitak troškova od prihoda pri formiranju poreske osnovice. 

ne smije biti interesantan samo proverbijalni frilenser koji radi iz strahinjica bana i uzme 2000 e mjesečno, nego i onaj što uzme 400, a sad će navodno državi da da 200.

 

  • +1 1
Link to comment
10 hours ago, Friend said:

Da stave frilenserima 10-20% za ukupne troskove drzavi cenim da bi se vece pare sjurile u budzet nego ovako sto ce da resetaju.

 

pa da, sjebavaju poresku osnovicu ovako

Link to comment
31 minutes ago, Meazza said:

@Zabalujev Ali frilenseri do ove godine nisu ni imali pravo na zdravstvenu knjizicu, cak i da su placali te doprinose.

pa zar nemaju svi nezaposleni građani zemlje srbije, zdravstveno ?

zar oni nisu mogli da se prijave na biro? pa budu nezaposleni ?

 

 

Link to comment

Pa naravno da su mogli, pa onda plaćaju doprinos za zdr. osiguranje i dobijaju overenu knjižicu. Imam u familiji takve, aman. Ne frilensuju, nego valjaju neku robu.

Inače, i dalje je moguće biti paušalac. Čini mi se da je za pravog frilensera to manje cimanje nego PP OPO i sve ostalo.

Link to comment
pa zar nemaju svi nezaposleni građani zemlje srbije, zdravstveno ?
zar oni nisu mogli da se prijave na biro? pa budu nezaposleni ?
 
 
mogli su ali ko bi to. javna pricha je necu da imam nishta sa drzavom, to je ono shto je bilo upadljivo, necu da placam dok xy, a zdravstveno necu jer mi ne treba. drugo, i naci sluzba za zaposhljavanje ima svoje trikove, nejmli, ona onda pokushava da zaposli ljude, pa kad ljudi nece (a nece jer zapravo imaju posao), onda ih ucenjuje i kinji gubitkom tih prava koja im prvobitno daje. tako da se i tu krug zatvori.

sent from bubamoto

  • +1 3
Link to comment

imate, ako koga zanima, u fb grupi upwork srbija razlicite uglove posmatranja ovog pitanja. u svakom slucaju - a to kazem i kao pratilac grupe i kao frilenser, kojeg doduse nece tangirati ovaj zakon, a mozda hoce onaj o strancima digitalnim nomadima (mada zbog donjeg propisanog limita prihoda ne ni on) - predloženo poresko rješenje je nonsens koji jednu po prihodima prilično diferenciranu zajednicu stavlja u nepovoljniji položaj nego ostale zaposlene građane srbije. nije ok. 

Link to comment
32 minutes ago, Zabalujev said:

Pa naravno da su mogli, pa onda plaćaju doprinos za zdr. osiguranje i dobijaju overenu knjižicu. Imam u familiji takve, aman. Ne frilensuju, nego valjaju neku robu.

Inače, i dalje je moguće biti paušalac. Čini mi se da je za pravog frilensera to manje cimanje nego PP OPO i sve ostalo.

 

A sta onda znaci ona promena zakona od januara? Zasto su menjali ako je sve bilo ok i ranije?

Link to comment
11 minutes ago, Meazza said:

A sta onda znaci ona promena zakona od januara? Zasto su menjali ako je sve bilo ok i ranije?

To je bilo da nateraju silne firme koje su izbegavale stalno zapošljavanje putem paušalaca da ih prebace na ugovore u radu i srazmerno jače poreze i doprinose. 

 

Ovo je samo nastavak u smislu da su se država i PU smislili šta hoće i prikupili dovoljno podataka. E sad, ta je priča pogađala ove koji redovno zarađuju relativno visoke iznose, i od stranih i od domaćih. Mada, bilo je i ovih koji su kao paušalci plaćani 400-500 evra, al nećemo sad. Ovi kojima povremeno legne 100, 200, 300... Oni su potpuno druga priča. Koliko vidim, ovde je PU najavila kontrolu jer su prosto registrovali "mnoge" kojima ležu pare, a doprinosa iz samooporezivanja nema, a trebalo bi da bude. Uplata od ITUNES STORE LUX sigurno nije pomoć od ujne iz Frankfurta na Majni. I onda se primenjuju trenutno važeći propisi. Alternativna rešenja bi se mogla naći, svakako, ali bojim se da je atmosfera koja se inače pravi oko ovakvih pitanja suviše toksična za tako nešto. 

 

 

Mislim, život je inače vrlo komplikovan, još kad treba "vaditi zdr. knjižicu", tad je baaš komplikovan, bili vi frilenser ili ne.

 

Link to comment

Ma nije bre, ti pricas o testu samostalnosti, ovo sto Meazza pominje je druga stvar, secam se kad je to najavljeno kao bum - zakon da frilenseri mogu da sami sebi uplacuju doprinose, i u teoriji nije losa stvar je pruza mogucnost frilenserima (koji nisu ni na koji nacin pravno lice) da plate sebi doprinose i osiguranje ako zele, pa kome odgovara.

 

U praksi je taj zakon kurton jer onaj koji je vec imao dovoljno veliku zaradu je pausalac i to je vec placao, a onaj koji nije nece imati ni sada pa svejedno nece placati.

Link to comment

On je rekao da su frilenseri sami sebi uplacivali doprinose, pa da im se to kao nije racunalo. Ne znam po kom osnovu, kada mogucnost samostalnog uplacivanja za staz postoji odavno.

Link to comment

Kod mene dole ima 30ak ljudi koji zaradjuju oko 700 dolara mesecno 6 meseci u godini, plus nabodu jos 100 dolara mesecno ostalih 6  meseci. To je za jug srbije prosecna godisnja plata od koje moze da se zivi. Ako krenu ovo da promenjuju svi ostaju bez prihoda. 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...