Jump to content
IGNORED

Filozofija sport(ov)a - značaj, rangiranje itd.


Recommended Posts

15 minutes ago, BWA said:

Pa Omiljeni i tvrdi da bi crnci dominirali u tenisu da ih taj sport zanima ili da imaju jednaku startnu poziciju kao i bjelci.

Serena mu donekle daje za pravo.

 

Što se fudbala tiče, mene je uvijek nerviralo što pravila omogućavaju destrukciju igre, izležavanje koje sudija nikad ne može nadoknaditi, bunker kao filozofiju, igranje na kontre i sl.

U košarci imaš 24 sekunde da daš koš, u odbojci moraš doći do 25 da dobiješ set dok u fudbalu možeš igrati da ne izgubiš, pa ako se ukaže prilika možda i dobiješ.

S druge strane draž fudbala je da autsajder tu ima najveće šanse da iznenadi favorita. Razvoj događaja na terenu često zavisi od pukog spleta okolnosti. Igrač šutne na gol, lopta ide daleko od gola, kači protivnickog igrača, mijenja putanju, vara golmana i ulazi u gol.

To je valjda jedini sport  (možda i hokej) gdje na kraju utakmice možeš konstatovati da je 1 tim bio mnogo bolji ali je izgubio ili je završeno neriješeno.

 

 

Od svih američkih profesionalnih sportova košarku je najlakše predvideti u smislu toga da će najbolji tim najčešće doći do titule. Kad kažem najbolji, mislim najkvalitetniji u smislu toga da kvalitet ispliva u seriji od 7 utakmica. Možda je to najpravednije, e sad, dal je najzanimljivije je pitanje. Ali ko voli imaš NCAA imaš f4 EL na jednu utakmicu gde su iznenađenja uvek moguća. A u fudbalu u ligi na kraju ispliva kvalitet jebiga, i dubina tima i sve, zato je LŠ realno zanimljivije takmičenje, samo kad ne bi bilo penala. Penale sam nekad gotivio, sad mi ubijaju draž. Da se pitam igralo bi se ko u bejzbolu dok neko ne da gol u tim eliminacionim utakmicama. Mada sa druge strane ako ne znaš da šutneš penal lepo.. 

Link to comment

U klupskom fudbalu se iznenađenja poprilično rijetko dešavaju jer je timska igra ovih najboljih klubova dovedena do savršenstva. Jednostavno se ništa ne prepušta slučaju. Timovi su uigrani, ne mijenja se mnogo igrača u prelaznim rokovima. 

Reprezentativni fudbal je druga priča. Imali smo primjere Kameruna, Obale Slonovače, Kostarike.... 1 Italija nije mogla dobiti Novi Zeland na SP iako je jedan italijanski fudbaler vrijedio kao 3 reprezentacije N.Z.

U košarci, odbojci, vaterpolu.. tako nešto je skoro pa nemoguće.

Link to comment
2 minutes ago, BWA said:

Reprezentativni fudbal je druga priča. Imali smo primjere Kameruna, Obale Slonovače, Kostarike.... 1 Italija nije mogla dobiti Novi Zeland na SP iako je jedan italijanski fudbaler vrijedio kao 3 reprezentacije N.Z.

U košarci, odbojci, vaterpolu.. tako nešto je skoro pa nemoguće.

U ovoj knjizi to ima prilicno dobro obradjeno:

 

https://www.amazon.com/Captain-Class-Hidden-Creates-Greatest/dp/0812997190

 

davno sam citao knjigu, ali cini mi se da navodi da su  tenis i bejzbol dva sporta koja ogranicavaju taj spektar, svaki sa svoje strane.

Link to comment

Pa jedan primer u tenisu d neko ima bolju statistiku u svemu a izgubio mec, o tome se pricalo generalno u sportovima na prethodnoj i ovoj strani, ne? Izvinjavam se ako gresim

Link to comment

Ne radi se o statistici. U košarci takođe možeš biti statistički bolji, pa izgubiti meč.

Da  ova statistika meča Đoković-Federer nije zvanicno objavljena ja nikad ne bih rekao da je Federer bolji u skoro svim statistickim parametrima.

 

U fudbalu i moja baba vidi da plavi 89 minuta rasturaju bijele, pogađaju precke i stative, a onda bijeli u devedestom minutu iz prvog kornera na utakmici daju gol jer je golman plavih zaplivao u prazno ili se u gužvi lopta odbija od igrača plavih i ufuljava se u mrežu.

  • +1 1
Link to comment
9 minutes ago, BWA said:

Ne radi se o statistici. U košarci takođe možeš biti statistički bolji, pa izgubiti meč.

Da  ova statistika meča Đoković-Federer nije zvanicno objavljena ja nikad ne bih rekao da je Federer bolji u skoro svim statistickim parametrima.

 

U fudbalu i moja baba vidi da plavi 89 minuta rasturaju bijele, pogađaju precke i stative, a onda bijeli u devedestom minutu iz prvog kornera na utakmici daju gol jer je golman plavih zaplivao u prazno ili se u gužvi lopta odbija od igrača plavih i ufuljava se u mrežu.

A zašto bi oni što napadaju bili bolji, ako ne mogu da daju gol? I igranje odbrane je umeće... Hint, Bracelona-Inter, Barcelona-Chelsea u CL... U obe te utakmice je prikazano umeće igrenja odbrane...

Link to comment

“problem” kod fudbala je što u takvim utakmicama odlučuje jedan jedini gol, nekada ni taj jedan

 

u košarci je to retkost, čak i nemoguće. dobijaju slabiji timovi jače mnogo puta, ali jače samo na papiru ne i na konkretnoj utakmici

što je više poena u igri manja je šansa za tako nešto

  • +1 1
Link to comment
16 minutes ago, radisa said:

A zašto bi oni što napadfaju bili bolji, ako ne mogu da daju gol? I igranje odbrane je umeće... Hint, Bracelona-Inter, Barcelona-Chelsea u CL... U obe te utakmice je prikazano umeće igrenja odbrane...

Bolji u smislu da grade igru i stvaraju šanse za šta je takođe potrebno umijece, naročito ako igraš protiv disciplinovane, pa i prljave ekipe koja je defanzivno orijentisana.

Drugo, postoje dani kad jednostavno lopta neće u gol. Sve uradiš dobro i na kraju zakaže realizacija. To ipak ne potire sve ono što si prethodno dobro uradio. Druga je stvar ako je ta neefikasnost hronična.

 

Meni se nikad nije sviđao taj Murinjov autobus, ali to je već stvar ukusa.

 

Edited by BWA
Link to comment
2 minutes ago, BWA said:

 

Meni se nikad nije sviđao taj Murinjov autobus, ali to je već stvar ukusa.

 

Nisu obe utakmice Murinjove... :) Ali je preslikano, sve sa crvenim kartonom i igranjem špica na levom beku...

Link to comment
2 hours ago, Peter Fan said:

Takodje je zabluda da je americki fudbal igra za mesnate  idiote - ko nije imao prilike prolistati playbook makar i za timove osnovaca taj to jednostavno ne moze pojmiti, Misli se da je dovoljno biti brz ili jak ko medjed, pa biti uspjesan. Da je tako, onda bi svaki bivsi 100m trkac bio wide receiver. To sto je NFL postao TV spektal ne znaci da sport nije mentalno ili fizicki zahtjevan.

 

Američki fudbal je checkers, a tenis je chess. Mentalni napor. Kompleksnost ličnosti!! Nikad se ne zna ko će bolje da složi flašice dok svako malo sede na klupici pokraj terena. Pa  tapkanje loptice 30 sec. Thriller. Devojčica doda 3 loptice, a pravi igrač ume da izabere baš one 2  koje su dobitne. A Mićo Dušanović kad krene sve to da ti dešifruje onda tek shvatiš da tome ni 4d šah nije dorastao.

Pusti bre harpera i njegova zabacivanja kedera na nivou burek foruma.

 

btw Španija - Švajcarska na SP2010 je bila jaka utakmica

https://www.espn.com/soccer/matchstats?gameId=264073

  • Haha 3
Link to comment
  • Redoran changed the title to Filozofija sport(ov)a - značaj, rangiranje itd.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...