Jump to content
IGNORED

FK Partizan 2020/21


shimpr

Recommended Posts

4 minutes ago, Њујоркер said:

@Dimitrije Vosa od svog osnivanja 1914. ima zvezdu u grbu, boje i i grb su nobosadjani preuzeli od praske Slavije, samo su zvezdu obojali u plavo, da bi na grbu imali sve tri boje srpske zastave, i time jos malo boli oci mrskim augarima. Posle su komunisti menjali i ime kluba i boju zvezde, pa vracali i jedno i drugo.

 

Sto se ove koske koji je ludi Pantara bacio, pa barem je u jednom u pravu. I posle 30 godina od smrti SFRJ, FK je i dalje deo JSD-a!!!, a u grbu mu i dalje plamti 6 buktinja koje su popalile tu istu drzavu. Da se barem dozovemo pameti i da priznamo realnost  i da iz imena Sporskog drustva konacno izbacimo ono cega vise nema decenijama (amin!), a te buktinje nekako ili stilizovati u crno bele paralelne vertikalne linije, ili ih samo izbaciti, pa da ostane prsten sa PRTZN na oba pisma...

 

U svakom slucaju, mi smo i menjali i stilizovali postojece grbove do sada, koliko, 7 puta? FK Partizan je osnovan kao fudbalska sekcija CDKJA, koja je posle prerasla u Sportsko Drustvo, a tek od 1960. u JSD. Suludo bi bilo reci, e ne moze vise, dosta je. Svaki grb je nas i svaki grb je lep, ali takodje treba i da u sebi i nosi i tradiciju ali i da bude u duhu vremena. Dakle, petokraka da, buktinje ne.

 

I da, Boze me sakloni Juventusa i monarhistickih kokosi... zipa kad se ja kao monarhista iste uzasavam

 

 

Mada, kao sto neko rece, ovo je 80ta rupa na svirali...

Vojvodina je preuzela boje (ne grb) praske Slavije, mada one imaju malo zajednickog sa klubom koji je trebalo da predstavlja srpsku zajednicu u Novom Sadu.  Grb Slavije je bio crvena petokraka okrenuta naglavacke, oivicena plavim i belim kruznim prstenovima u kojima je bilo napisano ime kluba.  Crveno-bela majca Slavije predstavlja zastavu Bohemnije i svrha je da istakne slovenske korene Slavije u Austrogarskoj, kao sto je sahovnica u grbovima Hajduka, Gradjanskog i drugih hrvatskih klubova nastalih u Austrougarskoj isticala njihovu hrvatsku pripadnost.  Po toj logici, boje Vojvodine je trebalo da budu boje srpskog trikolora.  To su doduse postigli stavljajuci plavu petokraku u grb, koja je u vreme FNRJ i SFRJ prefarbana u crvenu.  S druge strane, crvena petokraka u grbu Slavije ne simbolizuje ideolosko ili politicko opredeljenje, vec "veru u snagu [sportskog] duha i kada je tesko [porazi u sportu]".  Komunisti su grb, boje i ime kluba promenili 1948.; prvo "Sokol", pa "Dinamo" da bi tek 1960. ponovo postao "Slavija" sa starim obelezjima (stare klupske boje su vracene cetiri godine ranije).

Link to comment

A to bi se inace promenilo priznavanjem stvarnosti?

Na stranu sto su i JK i JDP osnovani upravo kao JK i JDP, mi nismo, upravo gore rekoh. I ti to znas, i svi mi to znamo. Uostalom, mi smo iz grba izbacili JSD jos 1992, i zamenili a sa FK, KK i ostalim k-ovima, pa nesto ne videh da se odnos navijaca na strani promenio prema klubu. Ovo teranje maka na konac je potpuno suludo.

 

Partizan je veliki, izmedju ostalog,  jer je od svog postanja u svojim redovima uvek imao igrace svih vera i svih nacija, tako je bilo, tako je sada i tako treba da bude i u buducnosti. 

Ali, mlatimo praznu slamu, ovaj grb ce verovatno ostati ihahaj godina.

 

 

 

Dimitrije, pogledaj fotke SK Slavije i SK Vojvodine iz 20ih i 30ih i videces o cemu pricam. Bukvalno su identicni, osim u boji zvezde. Dresovi su crveno-beli, a na tom belom polju je zakovrnuta zvezda, crvena u slucaju Ceha, plava u slucaju Novosadjana.

Link to comment

Btw. ovo "Partizan" sa ovim heraldički gledano vizantijskim orlom je što bi rekli niđe veze i jedna teška papazjanija. Po meni, znamenje treba da nosi i neku vremensku odrednicu, pa ako je nastao 45. neka se zove Partizan (Proleter, Radnik, šta god) i neka ima odrednicu vremena u kom je nastao, a ne sad kalemiti neku nepostojeću istoriju ili natezati neku vezu (tipa Vizantija i fudbalski klub Partizan)

Link to comment

to su sve stvari o kojima se možda može razgovarati, ali sad u ovom trenutku najbolja stvar bi bila staviti nekakav moratorijum od bar 15-20 godina na promenu bilo čega.

čisto da se osigura da ovi što sad vode državu i klub ne odlučuju i o tim stvarima.

 

kako je uopšte došlo do toga da se priča o promeni grba? palo tom liku na pamet sad zbog Redskinsa, pa kao što ne bi i mi? jel je taj Pantić samo dijabola kojoj je bilo dosadni ili ima i neku agendu iza ovog?

 

timovi su uvek menjali nazive, boje, grbove i ostale stvari ali to je obično bilo u prvih nekoliko godina dok identitet nije izgrađen i sve je još friško. posle kad prođe vreme i nekoliko decenija onda imaš identitet, to stvari čine tradiciju i takve stvari menja samo onaj ko mora. Juventus je primer za to. Oni kao brend imaju u prtljagu narihtavanje utakmica i čitavih takmičenja, oduzimanje titula, izbacivanje i niži rang. Imaju u prtljagu i sistematski doping za koji su im isto trebali oduzimati titule, ali nisu. Tu je rebranding go to potez svakog menadžmenta i čudi me da su uopšte i toliko dugo čekali. A poturati to kao argument "ako je 1 Juventus promenio grb, onda..." je baš očigledno forsiranje.

za 10 godina se više neće ni znati šta znači tih 6 buktinja na grbu i predstavljati sada to kao bilo kakav problem je čudno, da ne kažem nešto gore.

a ti plamenovi će sa aspekta heraldike će uvek biti lep detalj koji služi kao podsetnik da je klub osnovan i bio deo te države 50 godina. menjati to bi bio zločin prema klubu.

 

sama ta argumentacija "dobiju 1% na izborima" je ona klasična naprednjačka retorika 1/1

Podseća me ovo dosta na onu situaciju kad su u NS navalili da ruše pečurku na benziskoj pumpi i linija argumentacije je bila "šta oće ovi staaari novosadisti samo bi da stanu na put progresu i razvoju grada, a na izborima dobiju samo 1%, misle da još žive u 20. veku, nikako da se osveste, koje crno kulturno-istorijsko nasleđe, to je samo beton...". I onda eto tako, bez ikakve potrebe unište mali, ali lep i prepoznatljiv detalj u tom delu grada.

Edited by omiljeni
Link to comment
4 minutes ago, omiljeni said:

 

pa šta? ako je mogao 1 Real da 17. puta menja grb i da doda krunu...

Pa zove se Real, jebem ga, ako negdje ima smisla da se stavi kruna, ima smisla na grb Reala

 

(na stranu to što je Španija monarhija već preko pola milenijuma)

 

edit:

 

I što si baš zapeo za to sedamnaesto mijenjanje, što je ono specifično?

Link to comment
1 hour ago, Њујоркер said:

A to bi se inace promenilo priznavanjem stvarnosti?

Na stranu sto su i JK i JDP osnovani upravo kao JK i JDP, mi nismo, upravo gore rekoh. I ti to znas, i svi mi to znamo. Uostalom, mi smo iz grba izbacili JSD jos 1992, i zamenili a sa FK, KK i ostalim k-ovima, pa nesto ne videh da se odnos navijaca na strani promenio prema klubu. Ovo teranje maka na konac je potpuno suludo.

 

Partizan je veliki, izmedju ostalog,  jer je od svog postanja u svojim redovima uvek imao igrace svih vera i svih nacija, tako je bilo, tako je sada i tako treba da bude i u buducnosti. 

Ali, mlatimo praznu slamu, ovaj grb ce verovatno ostati ihahaj godina.

 

 

 

Dimitrije, pogledaj fotke SK Slavije i SK Vojvodine iz 20ih i 30ih i videces o cemu pricam. Bukvalno su identicni, osim u boji zvezde. Dresovi su crveno-beli, a na tom belom polju je zakovrnuta zvezda, crvena u slucaju Ceha, plava u slucaju Novosadjana.

Ma identicni su dresovi Slavije i Vojvodine, samo sto su u slucaju Slavije simboli necega sa cime su se Cesi kao narod indentifikovali (crveno-bela zastava Bohemije) a u slucaju Vojvodine, dresovi su doneti iz Praga (poklon?) i to su postale klupske boje.  kao sto je navodno Partizan dobio Juventusove crno-bele majce na nekom turniru pa ih uzao kao obrazac novih klupskih boja umesto plavo-crvene.

 

Partizan je veliki klub ne zato sto su u njemu igrali fudbaleri (i ini sportisti) iz svih krajeva Jugoslavije nego zato sto su uvek bili medju najboljima ako ne i najbolji.  Da su svi ti Hrvati, Makedonci, Muslimani, Albanci koji su igrali u Partizanu bili dunsteri, Partizan bi bio (upamcen kao) dunsterski klub.  To sto mu se nabacuje da je veliki zbog multinacionalnosti se posebno od raspada Jugoslavije deluje prtevise politicki korektno i bljutavo nego realno.  Ljubljanska Olimpija je uvek bila multi-nacionalni klub, znacajno vise od Partizana, ali nikada veliki jer nisu imali velike igrace.

Edited by Dimitrije
Link to comment
9 hours ago, Dimitrije said:

Crvena petokraka je ok.  Samo ona je postavljena iz ideoloskih razloga.  Partizan je vezan za crvenu petokraku (kao i Zvezda) jer je nastao kao ideoloski proizvod Titove vlasti.   Klubovi nastali pre 1945. (npr. Vojvodina, Hajduk, Zeljeznicar) nemaju razloga da zadrze crvenu petokraku u grbu jer im je nametnuta od strane komunisticke vlasti.  Uklanjanje petokrake iz grbova klubova nastalih pre 1945. nema nikakve veze sa nacizmom, vec sa tradicijom tih klubova.

+1000

 

s petokrakom u grbu nemam nikakav problem. partizan je partizan, titov proizvod i tu je petkoraka normalan domaćin na grbu. dal treba da bude crna ili crvena, stvar je stila... ostatak menjati, naročito plamenove

Link to comment
meni na primer ne smeta to jugoslovensko, pa i dan danas zbog toga kada partizan gostuje u sloveniji, makedoniji, bosni navijači iz tih gradova ga dočekuju transparentima dobrodošli kući, a i nikada se nismo stideli igrača iz bilo kog dela exyu
 
pa ni jugoslovenska kinoteka nije promenila ime, a ni jugoslovensko dramsko pozorište
 
taj pridev odavno više ne označava samo geografsku odrednicu
Plus milion

JDP, Kiinoteka I Partizan
Najbolje od najboljeg

Sent from fav toy

Link to comment
6 hours ago, James Marshall said:

Pa zove se Real, jebem ga, ako negdje ima smisla da se stavi kruna, ima smisla na grb Reala

 

(na stranu to što je Španija monarhija već preko pola milenijuma)

 

edit:

 

I što si baš zapeo za to sedamnaesto mijenjanje, što je ono specifično?

pa taj Pantić reče da je Real 7 puta menjao grb, a ja dodao keca ispred da postignem dodatni efekat

Link to comment

Nema zarazenih po poslednjem testiranju, moze da krene pohod ka tituli. Jos ako potpise Madjionicarev ortak iz 3.lige Francuske, desni bek na probi kod nas.... :lol:

Link to comment
Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...