Jump to content
IGNORED

Nekretnine


MrX

Recommended Posts

ovo je sve građeno s početkom ‘70ih

novogradnja jeste 3k€

 

3000€ je bio kvadrat pre 12 meseci na zelenom vencu

  • Hvala 1
Link to comment
1 hour ago, goofs said:

Nije postojalo trziste u SFRJ, nisi imao stan kao licnu svojinu, imao si stan koji ti je dodeljen na upotrebu, pa si ga mozda zamenio za drugi u dogovoru sa drugim stanarom. Tako je funkcionisala velika vecina stanovnistva.

 

Pocetkom 90ih su pocela zvanicna pripisivanja i otkupi tih stanova od drzave za neke dosta sitne pare. Od tada postoji slobodno trziste nekretnina, a (imho) to tada je bio raj za mufljuze i mafijoze, prevarante i ostale probisvete koji prodaju jedan stan na deset razlicitih ugovora itd, jer jednostavno ni drzavni aparat ni stanovnistvo nisu bili skroz spremni i edukovani za tako nesto, plus rat i generalno stanje.

hvala puno.

 

znao sam za stan za stan sto je @Frank Pembleton vec pomenuo (i moji su bili u toj kombinaciji jednom) ali me je zanimalo da li je postojalo i funkcionisalo i nesto drugo.

 

jebi ga, kada si gimnazijalac ne zanima te trgovina nekretninama u detalje.

Link to comment
7 minutes ago, foto said:

ali me je zanimalo da li je postojalo i funkcionisalo i nesto drugo.

Ne znam za stanove, ali se zemljistem, placevimatm, trgovalo na veliko: ne u centralnim opstinama ili velikim gradovima, ali po obodu i manjim mestima na angro.

I to ne samo za vikendice - mada je i to trziste eksplodiralo krajem '60-ih i kasnije - nego i u manjim gradovima koji su najvecim delom i narastali takozvanom individualnom gradnjom, kupovinom placeva, naravno poljoprivrednih povrsina...

Ne znam za regulativu, ali iz prve ruke znam da nije bilo znacajnih problema poput takozvane konverzije zemljista iz poljoprivrednog u gradjevinsko, ali i da se nije - uz obavezne bahate izuzetke - gradilo bas gde ko i kako hoce.

Sad, sto je urbanisticko planiranje kasnilo, kaskalo i sto je propustena prilika da se dobiju koliko-toliko uredjene urbane celine - drugi je problem: infrastruktura je po pravilu dolazila naknadno umesto da je bilo obrnuto, a rezultat je, ocekivano bio haos.

Zao mi je sto mi nije pri ruci zbirka reportaza Vaska Ivanovica iz Politike pocetkom '70-ih sa primerima bahate gradnje pojedinih ondasnjih glavonja opstinskog nivoa sa sve gradnjom kuce na bukvalno nasred ulice, cini mi se da se u jednom slucaju radilo o Mataruskoj banji.

Sa sve, doduse, punim imenima i prezimenima.

  • +1 1
Link to comment
59 minutes ago, kud u maglu Simoviću said:

evo mali pogled na bg tržište, fontana 69m2 193k€(oglašeno), stari merkator 50m2 125k€(prodan)

 

:ph34r:

posto je Dorcol?

Link to comment

@namenski.

da, sa zemljom se prvo popustilo. pa kako bi nastale onolike alpske kuce u sumadiji?

 

nego osim 'stan za stan' ja ne znam za drugi nacin razmene/prodaja nekretnina.

 

ali, kao sto vec rekoh, kada si ucenik/gimnazijalac takve stvari su ti neka daleka rupa na svirali.

 

bitno da pisemo, pa mozda nesto i isceprkamo u neformalnom razgovoru.

 

 

ed:

a infrastruktura je uvek kasnila ili nikada nije ni dosla. svuda, jer je sve islo stihijski.

Edited by foto
  • +1 1
Link to comment
2 minutes ago, Miki_belavista said:

posto je Dorcol?

zaista ne znam, ovo su neke trgovine koje su se dogodile u mom okruženju u prethodnom periodu

 

 

fun fact, ovaj od 125k€ je pre 7 godina bio 52k€

:gospode:

Link to comment
3 minutes ago, kud u maglu Simoviću said:

fun fact, ovaj od 125k€ je pre 7 godina bio 52k€


Mora da je sredjen u medjuvremenu. 

U Pariske komune su mali oko 30m2 “prodavani” 2008. za 2800 po m2..

Sad se ta cena pomerila na ove od 50-70m2.

 

Onda su bivali oko 1500-1800 po m2.

Edited by Moonwalker
  • Haha 1
Link to comment
2 minutes ago, foto said:

da, sa zemljom se prvo popustilo. pa kako bi nastale onolike alpske kuce u sumadiji?

Sada si me zaljuljao :D, moracu da proveravam: skoro sam siguran da su, po obicaju, Slovenija i Hrvatska bile kudikamo liberalnije i da su popustile i po pitanju trgovine objektimatm: Hrvatska narocito kada je krenula turisticka izgradnja i kada se - to znam - 'ladno trgovalo cak i pozamasnim objektima poput pansiona izgradjenim na poljoprivrednom/praznom zemljistu/placevima...

Vikendicama se takodje trgovalo i u Srbiji...

Za stanove mi je u neku ruku logicno da trgovina nije mogla da pocne pre privatizacije/otkupa, ali racunam da ce neko vec znati bolje...

Link to comment
5 minutes ago, kud u maglu Simoviću said:

zaista ne znam, ovo su neke trgovine koje su se dogodile u mom okruženju u prethodnom periodu

 

 

fun fact, ovaj od 125k€ je pre 7 godina bio 52k€

:gospode:

Kaze mi covek juce u okoli ns, kupio plac pre 5 godina za 7€/kvm... Sad dobija 50, razlika je sto je resio struju...

 

To mi je bas wtf...

 

Ali kad pogledam nesto, pre 5 godina sam auto platio tacno duplo manje nego ove... Stanovi su otprilike duplo u odnosu na pre 5 godina... Logicno je u stvari da je inflacija za 5 godina oko 100%, ali to se ne uklspa u zvanicne cifre...Zašto? 

  • +1 1
Link to comment
10 minutes ago, namenski said:

Sada si me zaljuljao :D, moracu da proveravam: skoro sam siguran da su, po obicaju, Slovenija i Hrvatska bile kudikamo liberalnije i da su popustile i po pitanju trgovine objektimatm: Hrvatska narocito kada je krenula turisticka izgradnja i kada se - to znam - 'ladno trgovalo cak i pozamasnim objektima poput pansiona izgradjenim na poljoprivrednom/praznom zemljistu/placevima...

Vikendicama se takodje trgovalo i u Srbiji...

Za stanove mi je u neku ruku logicno da trgovina nije mogla da pocne pre privatizacije/otkupa, ali racunam da ce neko vec znati bolje...

ma zajebavam se sa alpskim vikendicama. mislim da je to bilo 'in' 70tih.

 

dedit:

ali nije mogao svako da dodje do arh. boze petrovica. mada, mozda je i mogao ali ko bolje zna od 'gazde' kakvu kucu hoce da zida.

Edited by foto
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...