Jump to content
IGNORED

Nekretnine


MrX

Recommended Posts

11 minutes ago, Moonwalker said:

Skroz sam ozbiljna. Bio jedan leteci obilazak nekako u to vreme.. Nije da bih ih pazarila. 
 

ova dva kod starog merkatora su bila u tzv izvornom stanju, i taj iz ‘15 i ovaj iz ‘23

  • +1 1
Link to comment
Just now, foto said:

ma zajebavam se sa alpskim vikendicama. mislim da je to bilo 'in' 70tih.

Ма znam :D, slucajno se gadjalo tvoje sumadijsko alpsko sa mojim pominjanjem Slovenije.

Jeste Off, ali coveku dodje zao kad pomisli koliko je betona i para utucano u takozvanu individualnu gradnju sa katastrofalnim rezultatom, a sa kako malo napora i drzave i struke je mogli da se stilski i svakojako, uz stravicno manje troskove, postignu boliglava rezultati i u arhitektonskom i urbanistickom pogledu i stilski i kako god se hoce, usili bismo Svajcarsku.

Sto je najgore, siguran sam da bi se ta vrsta (minimalne) regulative itekako odrazila na mentalitet...

Jebiga...

Link to comment

mislim da prisustvujemo laganoj recesiji bar u nekretninama, ovaj prodati je bio prodat pre par meseci i tada je plaćeno 2k€ samo da se skine sa oglasa(pose je to ušlo u kaparu), a ovaj veliki je oglašen pre koji dan i mislim da su ga malo zacepili, iako je potpuno opremljen(stolarija, kuhinja…) veliko je pitanje da li će dobiti tu cenu

Edited by kud u maglu Simoviću
Link to comment

ne deluje mi to kao recesija, vec na vracanje cena pre rata u ukrajini + inflacija.

aj, videcemo.

 

 

to u oglasima je aj ako prodje, prodje. onda se malo spuste na zemlju.

Edited by foto
Link to comment
36 minutes ago, kud u maglu Simoviću said:

zaista ne znam, ovo su neke trgovine koje su se dogodile u mom okruženju u prethodnom periodu

 

 

fun fact, ovaj od 125k€ je pre 7 godina bio 52k€

:gospode:

Dosta dugo smo imali malu inflaciju (zvanicna je bila valjda oko 2%), te su i cene stanova sporo rasle. U zadnje 2-3 godine se desio ovaj bum sa cenama, sve je poludelo, od jogurta do polovnih automobila, stanovi samo prate to. 2500 evra/kvm za stan u izvornom raspadnutom stanju kod Starog Merkatora je vec dugo normalna cena, barem godinu dana.

 

26 minutes ago, radisa said:

Kaze mi covek juce u okoli ns, kupio plac pre 5 godina za 7€/kvm... Sad dobija 50, razlika je sto je resio struju...

 

To mi je bas wtf...

 

Ali kad pogledam nesto, pre 5 godina sam auto platio tacno duplo manje nego ove... Stanovi su otprilike duplo u odnosu na pre 5 godina... Logicno je u stvari da je inflacija za 5 godina oko 100%, ali to se ne uklspa u zvanicne cifre...Zašto? 

Zato sto zvanicne cifre jedu govna. Kao sto smo se smejali kad su pricali o inflaciji od 15% kad nam je sve u supermarketu poskupelo duplo, tako i stanovi dupliraju cene. Novac je izgubio ogromnu vrednost generalno, nisu stanovi tu nista specijalno krivi.

 

  

16 minutes ago, kud u maglu Simoviću said:

mislim da prisustvujemo laganoj recesiji bar u nekretninama, ovaj prodati je bio prodat pre par meseci i tada je plaćeno 2k€ samo da se skine sa oglasa(pose je to ušlo u kaparu), a ovaj veliki je oglašen pre koji dan i mislim da su ga malo zacepili, iako je potpuno opremljen(stolarija, kuhinja…) veliko je pitanje da li će dobiti tu cenu

Dace Bog. Secam se da pre 5-10 godina su veci stanovi bili dosta jeftiniji jer ljudi nisu imali para da ih kupe. Sta se u medjuvremenu desilo meni bas nije jasno. Ispada da nam ipak nije toliko lose ili se mozda mafija odlucila da pumpa tu pare a banke dobile odresene ruke da daju kredite ko god zeli da ih uzme. Znam za gomilu ljudi koji kupuju stan u stilu kes kredit za ucesce pa onda stambeni kredit za stan.

  • +1 1
Link to comment
39 minutes ago, radisa said:

Ali kad pogledam nesto, pre 5 godina sam auto platio tacno duplo manje nego ove... Stanovi su otprilike duplo u odnosu na pre 5 godina... Logicno je u stvari da je inflacija za 5 godina oko 100%, ali to se ne uklspa u zvanicne cifre...Zašto? 

 

Stanovi su duplo u odnosu na pre dve i po - tri godine

Link to comment
2 hours ago, goofs said:

imao si stan koji ti je dodeljen na upotrebu, pa si ga mozda zamenio za drugi u dogovoru sa drugim stanarom. Tako je funkcionisala velika vecina stanovnistva.

 

Možda velika većina po NBG i sličnim naseljima, ali većina stanovništva?

  • +1 1
Link to comment
18 minutes ago, Time Crisis said:

 

Stanovi su duplo u odnosu na pre dve i po - tri godine

kako sam ‘15 rešio stambeno pitanje malo sam pratio situaciju

’19 su stanovi bili 90% skuplji(plus minus 5%)

’23 su 60% viši u odnosu na početak kovida

Link to comment
3 hours ago, goofs said:

Nije postojalo trziste u SFRJ, nisi imao stan kao licnu svojinu, imao si stan koji ti je dodeljen na upotrebu, pa si ga mozda zamenio za drugi u dogovoru sa drugim stanarom. Tako je funkcionisala velika vecina stanovnistva.

 

Pocetkom 90ih su pocela zvanicna pripisivanja i otkupi tih stanova od drzave za neke dosta sitne pare. Od tada postoji slobodno trziste nekretnina, a (imho) to tada je bio raj za mufljuze i mafijoze, prevarante i ostale probisvete koji prodaju jedan stan na deset razlicitih ugovora itd, jer jednostavno ni drzavni aparat ni stanovnistvo nisu bili skroz spremni i edukovani za tako nesto, plus rat i generalno stanje.

Naravno da je postojao stan kao licna svojina. Bilo je predratnih stanova koji su ostali u vlasnistvu, bilo je i dosta predratnih stanova u koje su useljeni zasticeni stanari ali u vlasnistvo nije dirano. Takvi su prodavani zajedno sa zasticenim stanarima kao „neuseljivi“.

Link to comment
2 minutes ago, foto said:

@kud u maglu Simoviću

jel to znaci

da je ovaj iz '15.

'19. bio 90% skuplji

a '23. jos 60% skuplji

 

ako sam te dobro ispratio? i da li to vazi samo za NBG? jer ako je tako, mogao bih da dovedem agenticu da mi malo baci pogled na nekretnine, mozda me i obraduje.

‘23 za još 30% moja pogreška


e

da nbgd je u pitanju

Edited by kud u maglu Simoviću
Link to comment

@foto p ostojalo je i trziste stanova u vlasniatvu. Ljudi koji nisu mogli da dobiju stan su imali mogucnost da ga kupe stan preko stambenih zadruga koje su ugovarale gradnju. 

Najcesce su se kupovali stanovi u izgradnji, tj. predugovor dok je jos poljance i kada se sve ugovori izvrsi se placanje i krece gradnja. 

Mana takve kupovine su bili aneksi ugovora usled "nivelacije cena" i to je znalo da nominalno, u dinarima, duplira cenu. 

Postojali su i krediti, sa pristojnim kamatama od 3 do 5% i ucesce od 30% na rokom od 20 do 30 godina. Od 79/80 je kamatna stopna bila klizna.

Cena 1m2 je bila oko 3-4 mesecne plate. Rata nije smela da redje 1/3 plate.

 

Druga opcija je bilo zidanje kuce, ali je uredjeno zemljiste bilo jako skupo. Zato je bilo puno dvojnih kuca krajem 60tih i 70tih. 

 

I naravno, divlja gradnja poput Kaludjerice, Boleca i sl.

 

  • +1 4
  • Hvala 1
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...