Jump to content
IGNORED

Nekretnine


MrX

Recommended Posts

Lepo je neko rekao, uvesti progresivni porez na nekretnine i to je to. E sad to ne odgovara gomili uvezenih hostaplera koji peru pare kroz nekretnine pa se to nece desiti.

Druga opcija je da se liberalizuje trgovina na stranim berzama iz srbije i edukuje narod.

Tu je i zlato ali sa ovakvim rastom cena nekretnina sto bi neko tu ulagao?

O u ulaganju u biznis u ovoj krimi drzavi punoj reketasa nema ni govora.

 

Ovaj problem je ogolio koliko smo lose nasadjena drzava. Ja se nadam da ce krenuti neki protesti zbog ovoga ali cak i da se to desi, to nece uzdrmati vlast koja ima svoju zalihu sigurnih glasova.

Link to comment
On 21.11.2022. at 20:41, kud u maglu Simoviću said:

gledam ovo, al para nemam, pa samo parim oči

pri tom mi deluje da je tara mnogo bolja lokacija od zlatibora

Tara je divna i divlja, ali ce izgradnjom  i od tog raja napraviti ono sto su napravili od Zlatibora, a sto su poceli da prave i od Divcibara.
Zbog toga se nadam da niko nece kupovati ove apartmane, cak ni ljubitelji Tare i prirode

Link to comment
On 20.11.2022. at 16:09, pt 2.0 said:

bankarka: nikada nisam za celu svoju karijeru prisustvovala ovako turbulentnom periodu. ako se nastavi ovim tempom divljanje euribora, doći će za najmanje 2 godine do kolapsa finansijskog tržišta - ili će se, u protivnom, stvari smiriti.

agent: ljudi kupuju kao da im je zadnje i to za keš. uglavnom imam klijente koji su pare zaradili u inostranstvu. svi se boje da će novac da se obezvredi i kupuju nenormalno. to diže cene nekretnina. još uvek se tržište nije smirilo.

 

 

Ovo je moj utisak. Svi ljudi koje poznajem i koji imaju rešeno stambeno pitanje i koliko toliko stabilne poslove kupili su nesto za svoju ušteđevinu (srazmerno vrednosti) kako bi sprečili da ista izgubi vrednost. Neko stan, neko vikendicu, neko garažno mesto u zemunskoj novogradnji, koje, na moje iznenađenje, košta 12000 evra. Čak imam u okolini i ovu situaciju iz postovane vesti - prijatelja koji kupuje stan u Grčkoj.

 

Dolazak Rusa učinio je kupovinu stana još boljom investicijom, ali ne verujem da će njihov odlazak značajno uticati na kupoprodajne cene ako opšta situacija (rat, inflacija) ostane ista.

 

Ja sam se preselio i stan u kome sam živeo oglasio. Trebalo je 36 sati da se izda, dao sam relativno umerenu cenu, došlo je njih četvoro da gleda, svi Rusi, i svi spremni da dignu cenu da se odmah završi gledanje (većina je rentirala preko airbnb-a po suludim cenama nadajući se da će brzo naći stan).

 

Posle mi je zakupac pričao kako je kod stana koji je gledao pre mog bio na "audiciji". Gazda stana je pozvao sve da dođu u isto vreme i onda je svako trebalo da se predstavi, kaže nešto o sebi, šta radi, koliko ima dece i kolika su i sl.

 

Posebna priča su agent i "agenti" koji su počeli Rusima da uzimaju celu kiriju kao proviziju.

 

On 20.11.2022. at 16:37, Shan Jan said:

Jel to cena novogradnje sa PDV-om? Jer na novogradnju mora da se plati PDV od 10%, na starogranju se placa prenos od 2.5%. Osim ako je prva nekretnina, onda imas pravo na povracaj, koliko se secam odredjene kvadrature po clanu domacinstva. 

 

Sa rusima, ljudima koji ulazu da sacuvaju novac i onima koji peru novac ovo je postalo potpuno suludo. Veci EURIBOR, kamate na stednju, ogromna poskupljenja neophodnih stvari... sve bi to kao trebalo da u teoriji utice da se smiri trziste ali nista od toga koliko vidim. Mozda u buducnosti. Do tada neka nam je bog u pomoci.

 

Kakve veće kamate? Sad je recimo na oročenu štednju 2.5%, a inflacija u evrozoni će biti minimum 10% (pri tome, još nismo videli kako će izgledati zima). Pored toga imamo ogromnu inflaciju u Srbiji koja je zvanično valjda oko 15%.

Edited by boldrock
Link to comment

Ja sam bio gledao te jeftinije stanove po Atini, i to je cak na globalnom nivou bagatela, da ne pricamo regionalno o poredjenju sa Srbijom. Srbija ima IMO ultraprecenjene nekretnine kad se gledaju plate, privreda, okruzenje itd.

 

Ne znam da li su se cene znacajno promenile ali pre Kovida si mogao da kupis stariji dvosobni stan (2 spavace sobe da budemo precizni) u blizini Omonije sto je suv centar Atine za oko 40,000 eura nerenoviran. Trosoban je mogao ako me secanje ne vara za jedno 55-60k. Odseo sam preko Airbnb u takvim stanovima, nisu ih nista narocito ni renovirali, samo da sve radi, i ko oglasi solidnu cenu bude popunjen fino sa nemalom zaradom. Cak je Grcka jedno vreme nudila papire ko ulozi 250k eura u nekretnine i boravi tamo cini mi se 7 godina tako da se taj poduhvat mogao visestruko isplatiti nekome ko bi hteo da se penzionise ili da zivi od AirBNB-a. Jedino sto sam nacuo je da postoji progresivan porez za vlasnike vise nekretnina, ali nisam se u to udubljivao.

 

Po meni Atina i Beograd potpuno neuporedivi, Atina je svetski grad koji je na listi svakog ozbiljnijeg putnika. Klima prijatnija, manje zagadjenja, za pola sata do sat si na plazama da biras koje nisu pune turista. Hrana odlicna. Ljudi su opusteni. Odlicna povezanost letovima za bilo gde, direktni low cost let do Singapura recimo. Ne vidim zaista ama nijednu prednost koju Beograd ima u poredjenju sa Atinom, ok da mu damo plus za reke. 

 

E sad jeste Atina sada u stanju koje je daleko od punog sjaja, vidi se kriza na svakom koraku, ali opet gde nema krize? A tamo gde je bas nema tamo ces biti duznicki rob za stan 30 godina, i to je privilegija, neki ni depozit ne mogu da pristede. 

 

Sve u svemu, bila je to jedna zanimljiva opcija, opet kazem ako su cene ostale slicne, ko ima stan u Beogradu ili Novom Sadu koji moze da utopi za 250k eura svakako nesto o cemu moze da razmislja: https://getgoldenvisa.com/ultimate-guide-to-greece-golden-visa

 

Ovo je dodatak mogucnosti koju sam izneo na temi Dobra plata... o izdavanju te nekretnine u Srbiji pa zivotu u Kambodzi od rente. 

Edited by noskich
Link to comment
6 hours ago, boldrock said:

Kakve veće kamate? Sad je recimo na oročenu štednju 2.5%, a inflacija u evrozoni će biti minimum 10% (pri tome, još nismo videli kako će izgledati zima). Pored toga imamo ogromnu inflaciju u Srbiji koja je zvanično valjda oko 15%.

 

Pa neka pretpostavka je da nece valjda svake godine da divljaju cene ovoliko (inace cemo imati revolucije). 

 

U potrazi za stanom naleteo sam na nekim forumima da hvale Cerak Vinograde za zivot. Zna li neko nesto o ovom naselju?

Link to comment
8 hours ago, boldrock said:

Posle mi je zakupac pričao kako je kod stana koji je gledao pre mog bio na "audiciji". Gazda stana je pozvao sve da dođu u isto vreme i onda je svako trebalo da se predstavi, kaže nešto o sebi, šta radi, koliko ima dece i kolika su i sl.

 

Imala sam te audicije nekad, iskustvo koje ne zudim da ponovim

Link to comment
9 hours ago, Shan Jan said:

 

U potrazi za stanom naleteo sam na nekim forumima da hvale Cerak Vinograde za zivot. Zna li neko nesto o ovom naselju?

 

Врхунска архитектура и организација друштвене заједнице још из доба старе СФРЈ. Ако сте у прилици и допадне Вам се некретнина, ово је крај за становање који не треба пропустити

  • +1 3
  • Hvala 1
Link to comment

Sve je tačno.
Ali je, naravno, i taj kraj pod "udarom".
Madam se da će se odbraniti.
Plus ta "organizacija života" zahteva ulaganje, madam se da će sadašnji stanovnici shvatiti to.
Tamo mi živi blizak rođak bio više puta...



....shiit has hit the fan.

  • Hvala 1
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...