Jump to content
IGNORED

Nekretnine


MrX

Recommended Posts

mozda u bnv i sl, sad imas paralelno i usitnjenu ponudu i silnu traznju. 

 

visak visokoplatezne traznje u iole urbanim djelovima bgd, od proljeca naovamo.

 

nije rjesivo, ko je dosao, dosao je uglavnom  legalno i s punim pravom da ostane.

 

mislim ne moze pominjanje pritiska rusa na traznju da se smatra politicki nekorektnim. nisu oni krivi, ljudi bjeze i imaju od cega, o ukrajincima da ni ne pricamo jer ih je u srbiji malo. krivica je sa strane srpske drzave tj sns, jer su dozvolili apsolutnu deregulaciju trzista.

Edited by morgana
  • +1 3
Link to comment
30 minutes ago, radisa said:

Sve 5, u Srbiji da poktenem bilo kakav biznis, od kafica do proizvodnje bilocega je nevidjena glavobolja...

 

A postoje zanimanja kao IT gde je profit ogroman spram ulaganja i onda ostaje puno para koje ne mozes da ulozis niusta osim nekretnina, cak i da si preduzetnik, jer nemas vremena da se bavis jos jednim posebnim poslom...

 

Ja sam ubedjen da se nase drustvo uzasno raslojilo i da ima neki sloj od 10ak procenata koji uzasno odskace od ostatka, imovinski, i da je taj sloj u svom boobleu, upravlja drzavom ovako ili onako i da ih onih 90% ljudi apsolutno ne zanima osim da im pomogne oko preraspodele vlasti tokom izbora...

 

Nuspojava toga sto tih 10% imucnih nema gde da investira, je da ostalih 90% ne moze da se skuci.

Lupio sam procente, ali jasna je poenta.


Takodje, ajd kod nas da uzmes da je razumljivo, ali zasto je na Zapadu isto tako, oni bar imaju berzu itd ?

 

Link to comment
36 minutes ago, brusli said:

Nuspojava toga sto tih 10% imucnih nema gde da investira, je da ostalih 90% ne moze da se skuci.

Lupio sam procente, ali jasna je poenta.


Takodje, ajd kod nas da uzmes da je razumljivo, ali zasto je na Zapadu isto tako, oni bar imaju berzu itd ?

 

Ako je ista posledica, uzrok ne mora biti isti...

Link to comment
1 hour ago, brusli said:

Takodje, ajd kod nas da uzmes da je razumljivo, ali zasto je na Zapadu isto tako, oni bar imaju berzu itd ?

 

 

45 minutes ago, mraki said:

Kod nas je pre svega pranje para u pitanju, pa tek onda ostalo…

 

Pa zapad je izmislio pranje para, gde ce ti belosvetski diktatori koje je zapad postavio da izrabljuju resurse i stanovnistvo u njihovo ime da prebace pare, nego na zapad?

 

https://www.theguardian.com/australia-news/2021/nov/09/widespread-money-laundering-in-property-locking-out-australians-from-owning-homes-senate-told

 

Widespread money laundering in property locking out Australians from owning homes, Senate told

https://www.smh.com.au/business/the-economy/of-course-there-are-examples-criminals-laundering-billions-through-australian-housing-market-20211110-p597nc.html

 

Criminals laundering billions through Australian housing market

Edited by noskich
  • +1 2
Link to comment
mozda u bnv i sl, sad imas paralelno i usitnjenu ponudu i silnu traznju. 
 
visak visokoplatezne traznje u iole urbanim djelovima bgd, od proljeca naovamo.
 
nije rjesivo, ko je dosao, dosao je uglavnom  legalno i s punim pravom da ostane.
 
mislim ne moze pominjanje pritiska rusa na traznju da se smatra politicki nekorektnim. nisu oni krivi, ljudi bjeze i imaju od cega, o ukrajincima da ni ne pricamo jer ih je u srbiji malo. krivica je sa strane srpske drzave tj sns, jer su dozvolili apsolutnu deregulaciju trzista.

A kako zamišljaš "regulaciju" tržišta?



....shiit has hit the fan.
Link to comment
14 minutes ago, Frank Pembleton said:


A kako zamišljaš "regulaciju" tržišta?



....shiit has hit the fan.

 

 

imamo evropske primjere da se ogranici rast rente, maheem je dao i kako to izgleda u danskoj. ali u srbiji bi tesko islo jer se posluje na sivom trzistu.

propisivanje maksimalne cijene po meni nije ok opcija.

ali sad je kasno za prvopomenuto rjesenje, rente su otisle u nebo do nepodnosljivosti za gradjane srbije, ono sto je kostalo 300 pred koronu ili prosle zime sad je 700. sad ograniciti rast na najvise 4% bilo bi doduse u sns stilu, ali inace besmisleno, na stranu sto je i nemoguce zbog pomenute nelegalnosti trzista.

 

ono sto se svakako moglo uraditi je ograniciti tj ne podsticati naglo doseljavanje velikog broja platezno sposobnih rusa (tj bilo koga, ali u praksi su to rusi). necivilizovano bi bilo ne primiti ih, svako ko hoce da se skloni  od rata i diktatora treba da ima mogucnost da pobjegne, ali obim povecanja traznje je za beogradske podstanare nepodnosljiv, a razlika u finansijskoj moci nemala. pisala sam vec to, da ne ponavljam.

 

Edited by morgana
Link to comment
2 hours ago, radisa said:

Ako je ista posledica, uzrok ne mora biti isti...

Jeste da su uzroci razliciti, ali resenje je isto, progresivni porez.

 

13 minutes ago, morgana said:

 

 

imamo evropske primjere da se ogranici rast rente, maheem je dao i kako to izgleda u danskoj. ali u srbiji bi tesko islo jer se posluje na sivom trzistu.

propisivanje maksimalne cijene po meni nije ok opcija.

ali sad je kasno za prvopomenuto rjesenje, rente su otisle u nebo do nepodnosljivosti za gradjane srbije, ono sto je kostalo 300 pred koronu ili prosle zime sad je 700. sad ograniciti rast na najvise 4% bilo bi doduse u sns stilu, ali inace besmisleno, na stranu sto je i nemoguce zbog pomenute nelegalnosti trzista.

 

ono sto se svakako moglo uraditi je ograniciti tj ne podsticati naglo doseljavanje velikog broja platezno sposobnih rusa (tj bilo koga, ali u praksi su to rusi). necivilizovano bi bilo ne primiti ih, svako ko hoce da se skloni  od rata i diktatora treba da ima mogucnost da pobjegne, ali obim povecanja traznje je za beogradske podstanare nepodnosljiv, a razlika u finansijskoj moci nemala. pisala sam vec to, da ne ponavljam.

 

Ima resenja, ali nije "demokratsko".

Recimo dozvoliti useljavanje, ali u ostatak zemlje (iskljuciti NS, Beograd i Nis, mozda i KG).

 

Edited by brusli
Link to comment
6 minutes ago, brusli said:

Jeste da su uzroci razliciti, ali resenje je isto, progresivni porez.

 

Ima resenja, ali nije "demokratsko".

Recimo dozvoliti useljavanje, ali u ostatak zemlje (iskljuciti NS, Beograd i Nis, mozda i KG).

 

 

Probalo se to u leto '95..super rezultat bio.

  • +1 3
Link to comment
 
 
imamo evropske primjere da se ogranici rast rente, maheem je dao i kako to izgleda u danskoj. ali u srbiji bi tesko islo jer se posluje na sivom trzistu.
propisivanje maksimalne cijene po meni nije ok opcija.
ali sad je kasno za prvopomenuto rjesenje, rente su otisle u nebo do nepodnosljivosti za gradjane srbije, ono sto je kostalo 300 pred koronu ili prosle zime sad je 700. sad ograniciti rast na najvise 4% bilo bi doduse u sns stilu, ali inace besmisleno, na stranu sto je i nemoguce zbog pomenute nelegalnosti trzista.
 
ono sto se svakako moglo uraditi je ograniciti tj ne podsticati naglo doseljavanje velikog broja platezno sposobnih rusa (tj bilo koga, ali u praksi su to rusi). necivilizovano bi bilo ne primiti ih, svako ko hoce da se skloni  od rata i diktatora treba da ima mogucnost da pobjegne, ali obim povecanja traznje je za beogradske podstanare nepodnosljiv, a razlika u finansijskoj moci nemala. pisala sam vec to, da ne ponavljam.
 
Dobro, ova rešenja "iz evrope" su neizvodljiva to je jasno.

Ovo sa ograničavanjem "dolaženja Rusa i ostalih" je zapravo maskiranje problema.
Ova situacija sa Rusima je samo ogolila i zaoštrila problem.
Problematičnost sa rentiranjem je mnogo dublja, ali je realno nepremostiva jer zahteva uguravanje rentiranja u legalne tokove, a cenu toga bi platili podstanari.
Na duži rok bi to relaksiralo položaj podstanara, no na kraći rok oni će da podnesu udarac.
A mislim da ceo taj sloj nema "snage" za to..
Jbga naravno sa ovom kastom na čelu države, koja bi trebalo da iznese to od toga ništa...







... Shiit has hit the fan

  • +1 1
Link to comment

slazem se. problem je star i sistemski, dolazak rusa ga je ucinio vidljivijim. ono sto ja govorim je kakva je trebalo da bude ad hoc reakcija proljetos. izmedju kirije od nekadasnjih 300 i sadasnjih 700 e je ogromna razlika.

u legalne tokove ce rentiranje uci jednog dana, a dodatan stambeni prostor normalne cijene beograd ce dobiti nikad odnosno dan poslije urbanog opremanja periferije.

Edited by morgana
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...