Jump to content
IGNORED

Nekretnine


MrX

Recommended Posts

On 23.11.2022. at 12:33, morgana said:

Facebook.png.205905cf2a80cd08ca4c71e697769c60.png

 

Kanda sam pogrešio kad sam ndbg smatrao liberalnijom ekipom. Ovo o kontrolisanoj ceni bilo čega smrdi

  • +1 1
Link to comment

ideoloska profilacija te mjere je najmanji problem u vezi sa krizom stanovanja. ali razumijem sta kazes, naravno. 

 

niti ce od ovog predloga biti sta, niti je stambeno situirana strucna javnost kojoj su mediji na dohvat ruke dovoljno senzibilisana za ovo pitanje. 

 

ndb nije svoj nacrt predloga bas dobro srocio, niti htio da zalazi u eventualno nepopularne uglove problema (kriza je najvecim dijelom nastala zbog enormnog povecanja platezno sposobne traznje u kratkom periodu, mada je naravno postojala i ranije u blazem obliku). ali makar je neko progovorio o problemu.

  • Hvala 1
Link to comment

Dok god su nekretnine investicioni asset, bice nedostupne sirokim slojevima stanovnistva, kako u Srbiji tako i drugde.

Jedino resenje je osetni preogresivni porez na svaku nekretninu preko one u kojoj se zivi.

Ali naravno to niko nece da uvede, jer ovi koji donose odluke imaju itekako koristi od trenutnog sistema, kako ovde tako i napolju.

 

Edited by brusli
Link to comment
1 hour ago, desboj said:

 

Kanda sam pogrešio kad sam ndbg smatrao liberalnijom ekipom. Ovo o kontrolisanoj ceni bilo čega smrdi

Zašto? Kontola zakupa postoji u raznim zemljama, evo u Nemačkoj na primer:

https://conny.de/en/rent/rent-control

 

Inače, potpuno je debilno da se nešto što je em ograničeno em je esencijalno, kao što su stanovi, prepušta samo i jedino tržištu, kao da se radi o televizorima ili patikama. To samo banana zemlje rade, posledice evo gledamo upravo.

  • +1 1
Link to comment
Dok god su nekretnine investicioni asset, bice nedostupne sirokim slojevima stanovnistva, kako u Srbiji tako i drugde.
Jedino resenje je osetni preogresivni porez na svaku nekretninu preko one u kojoj se zivi.
Ali naravno to niko nece da uvede, jer ovi koji donose odluke imaju itekako koristi od trenutnog sistema, kako ovde tako i napolju.
 
Pa to… slika ovog društva je ta situacija da neko ko ima neku lovu koju "ne mora odmah da potroši" tu kintu koristi da pribavi nekretninu da "sačuva vrednost".







... Shiit has hit the fan

Link to comment

Po meni to treba staviti u ustav, da je stanovanje strateski resurs kao npr i voda, i da ne moze da se koristi za spekulacije i investicione zaebancije.

Ali ko ce to da uradi ???

 

Link to comment
4 minutes ago, palikaris said:

Zašto? Kontola zakupa postoji u raznim zemljama, evo u Nemačkoj na primer:

https://conny.de/en/rent/rent-control

 

Inače, potpuno je debilno da se nešto što je em ograničeno em je esencijalno, kao što su stanovi, prepušta samo i jedino tržištu, kao da se radi o televizorima ili patikama. To samo banana zemlje rade, posledice evo gledamo upravo.

Pa to je svuda u svetu tako.

Stanovi su postali nedostupni i u toj Nemackoj, u velikim gradovima.

Postoje firme/fondovi koji imaju hiljade i ostvaruju ogroman profit tako sto ih iznajmljuju i profitiraju od enormnog rasta cena m2 (zahvaljujuci njihovim drugarima iz CB).

 

Link to comment
25 minutes ago, Frank Pembleton said:

Pa to… slika ovog društva je ta situacija da neko ko ima neku lovu koju "ne mora odmah da potroši" tu kintu koristi da pribavi nekretninu da "sačuva vrednost".







... Shiit has hit the fan
 

Pa dobro, a u sta da se investira? Pare je uzasno tesko izneti legalno iz zemlje, berza je mrtva, ulaganje na stranim berzama je poseban vid zajebancije... Dakle sta da radi covek koji posteno zaradi neku kintu?

  • +1 1
Link to comment
Pa dobro, a u sta da se investira? Pare je uzasno tesko izneti legalno iz zemlje, berza je mrtva, ulaganje na stranim berzama je poseban vid zajebancije... Dakle sta da radi covek koji posteno zaradi neku kintu?

Ma kapiram ja situaciju.
Ali meni to govori da "pokretanje biznisa" nije opcija ovde.
Znam ljude koji su imali "višak" para da pokrenu nešto ali su prelomili da ulože u nekretnine.
Da ne bude zabune to je bilo tako "pre kprone".



....shiit has hit the fan.
  • +1 1
Link to comment
15 minutes ago, Frank Pembleton said:


Ma kapiram ja situaciju.
Ali meni to govori da "pokretanje biznisa" nije opcija ovde.
Znam ljude koji su imali "višak" para da pokrenu nešto ali su prelomili da ulože u nekretnine.
Da ne bude zabune to je bilo tako "pre kprone".



....shiit has hit the fan.

Sve 5, u Srbiji da poktenem bilo kakav biznis, od kafica do proizvodnje bilocega je nevidjena glavobolja...

 

A postoje zanimanja kao IT gde je profit ogroman spram ulaganja i onda ostaje puno para koje ne mozes da ulozis niusta osim nekretnina, cak i da si preduzetnik, jer nemas vremena da se bavis jos jednim posebnim poslom...

 

Ja sam ubedjen da se nase drustvo uzasno raslojilo i da ima neki sloj od 10ak procenata koji uzasno odskace od ostatka, imovinski, i da je taj sloj u svom boobleu, upravlja drzavom ovako ili onako i da ih onih 90% ljudi apsolutno ne zanima osim da im pomogne oko preraspodele vlasti tokom izbora...

 

  • +1 6
Link to comment
41 minutes ago, radisa said:

Pa dobro, a u sta da se investira?

 

Nekretnine u smislu zemlja, stan ili dva, nekoliko garaža, zlato, bitkoin za nas koji i dalje verujemo da nije prevara, državne obveznice da je ova naša država pametnija. Ali to je sve slamarica, investicija u smislu kombinacije da se obrće neki keš sa strane a da nije primarni posao, čega god da se setim, ne znam šta je neizvesnije.

Edited by desboj
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...