Jump to content
IGNORED

psiholoske posledice pandemije


betty

Recommended Posts

On 1.5.2020. at 8:06, dùda said:

Za sad gledam stvari sa svetlije strane, recimo imao sam poziv, koji nikako nisam mogao da eskiviram, na seljačku svadbu krajem meseca i to je sad očigledno propalo.

 

 

Pojma nemate to su najbolje svadbe.

Meni ove fensi idu na onu stvar.

Link to comment
On 1.5.2020. at 8:06, dùda said:

Haha, sad ovo videh.

Isto kod mene, ja presrećna :D

 

a ja zato što dugo dugo neće biti tim bildinga

 

Inače sam zamrzela rad od kuće, to je izgleda ok samo ako je lični izbor, a ovako kad radiš u firmi, pa obrišu radno vreme i misle da je u redu da "sastančite" u 18, jer - i onako ste kod kuće. Jedva čekam da se vratim na posao, srećom to će biti uskoro.

 

Od ostalih stvari - smorila sam se zbog najavljene povišice koju sad mogu da sanjam (šta više, smanjili su nam plate do kraja godine), propalih putovanja, ali pošto sam malo asocijalna, izolacija mi nije preteško pala. Teško mi pada kad mi se unose, jer sam i inače od onih što ne vole da im neko ulazi u "lični prostor" a sad još više. Ne znam kako da ih proteram, jedan mi juče u Maksiju kaže "ali ja sam zdrav". Redovno mi zbog držanja odstojanja neko upadne preko reda.

 

Međutim, juče sam sanjala kako sam otišla do grada i niko ne nosi masku, a u kafićima kao sedi samo po jedna osoba za stolom i Tiodorović sa nekom inspekcijom obilazi kafiće - biće da nisam baš tako dobro kao što mislim :unsure:

Link to comment

Jbt lose sam, povlacim jutrosnju( jucerasnju?) Izjavu

 

Vristi mi se od ovih policijskih casova ( ne od straha, ne od neizvesnosti), kapaciteti su mi ispraznjeni..

Link to comment
10 hours ago, desboj said:

Nikako.

 

Na poslu ludilo koliko nas nema na gomilu pacijenata, kolega kome je ostalo par meseci do penzije se klacka na respiratoru, žena 99% ostaje bez posla jer je firma kaput, a ja sve to gledam iz samoizolacije.

Majko mila. Drz se. Mojoj sestri su smanili platu a pitanje je dal ce firma opstati do kraja godine, al tu je korona mozda i samo izgovor. Troje dece mora da rani. Mozda ce ujko morati opet da ulece.

 

  

2 hours ago, InvisibleLight said:

Jbt lose sam, povlacim jutrosnju( jucerasnju?) Izjavu

 

Vristi mi se od ovih policijskih casova ( ne od straha, ne od neizvesnosti), kapaciteti su mi ispraznjeni..

Drz se, jos nedelju dana i sve zabrane ce biti gotove. Mene sad vise brine zivot posle zabrana, nece korona nestati jer je vucic odlucio da je dosta bilo, a postojace pritisak sa posla da se ide opet medj ljude i prepun kanc... Sve samo nove komplikacije, nikako da stane.

 

Moj trenutni osecaj :D 

 

https://www.youtube.com/watch?v=eiOjM10j7X8

Edited by Shan Jan
Link to comment
  • 6 months later...

Da ne quotujem, kako podnosim? prvi talas sam nekako podneo, mada, bilo je ruzno usred divnog aprila ne izlaziti iz dvorista kad zelis, sreca, pa sam imao dvoriste..cak i kad su ukinuli vanredno stanje, nisam odmah krenuo sa izlascima, mada sam morao dolekara u maju, i to bas kad je bilo zariste u toj bolnici...kraj maja, pocetak juna, tu sam se malo opustio, posle sa vec znao sta sledi s aizborima, i jun i prva polovina jula, pakao, depresija, nikad gore..septembar me je preporodio, mada mi zao sto ga  nisam i vise iskoristio..kako cu ovaj period da  izguram, ako se ovo ne smiri za par nedelja nekim cudom, ne znam, ali ako preguram do proleca nekim cudom,trebace terapija svakako..prvom prilikom cu morati do psihijatra..trebao sam u septembru, ali, ko mi je kirv..

  • +1 2
Link to comment

https://www.amazon.com/Feeling-Good-New-Mood-Therapy/dp/0380810336

 

Uvod je oda samom sebi, međoutim u uvodu ima opisa osnova terapije, koliko se sećam. Knjiga je obimom preduga, zato što pokriva mnogo problema. Ako je tako odlučio, mislim da je mogao da napiše knjižurinu da bi ubacio još više trikova.

 

Čovek je psihijatar sa Stenforda. Nije najveći ljubitelj hemije. Nije ni simpatičan, ali božemoj.

To je nezvanično najbolja knjiga kognitivno bihejvioralne terapije. Vidite po netu šta je to.

Ako se odlučite VEOMA BITNE STVARI SU:

- neće sve da reši

- bolje je uživo sa nekim sertfikovanim KO VAM ODGOVARA

- progutajte nju ejdž momente, sebe radi, kao i povremeno uterivanje optimizma

-može da ne radi

-nemojte čitati poglavlja o problemima u kojima se ne prepoznajete, uvod može i onda studiozno o problemima koji vas muče

-minimalna mogućnost da će da šteti

-nema na srpskom, preskupa su autorska prava i ne isplati se, pa izdaju bleđe zamene

-uvek vredi ponoviti da su psihijatar, psiholog i psihoterapeut različita zanimanja, razjašnjenje dobijate za tri minuta guglanja

-nije sramota

 

kiosk radi

  • +1 1
  • Hvala 1
Link to comment

Nije, nije.

Napisao sam izbalansirano, da ne očekujete čuda, a može da pomogne bar za prvu pomoć. Samo ako leži taj pravac i ako je korisnik uporan u vežbama prilagodljivosti na različite forme problema i stresa.

 

Postoji i audioknjiga.

Edited by Malkmus
Link to comment

Samo još nešto da dopunim. Čitao sam recenzije za ovu knjigu. Neke od suvislih primedbi su da je zastarela i da ima seksizma (verovatno neki mačo tripovi ili žene u "smešnim" primerima). Prvo je tačno, ali to je ok, u drugo verujem... duh vremena i neka njegova distorzija. Ipak ostajem pri predlogu.

Ako vam je pristup bezvezan, nema veze, pokušali ste, ako ima tu nečega, nemojte da vas mrzi da pokušate sa drugom ili trećom knjigom, dobro recenziranom na više mesta.

 

Taj self help, u slučaju da služi čemu, kao što rekoh može lepo da posluži za gašenje požara, dok se ne nađe neki terapeut koji odgovara.

Pod self help ne računam alternativce, duhovnike i razne ekscentrizme, već dokazane stručnjake kao autore.

 

Na tom tržištu samopomoći sad vlada eksplozija nečeg što se zove mindfulness. Nemam visoko mišljenje o tome, i ispostavilo se da je jedna forumašica bila u pravu u smislu da to može ponekad da pogorša situaciju. Ne znajući to, ipak sam i tada rekao da to treba raditi samo sa sertifikovanim, uživo. Oni su miks meditacije i neke mešavine filozofija koja se može sažeti u njihovoj najčešćoj rečenici "let it go". Ona je višeznačna, znači i opusti se, i oprosti, i ostavi sve loše iza sebe, sjedini se sa prirodom. Dakle najnjuejdžerskije od svega što je meni poznato, a naučno je priznato. Npr. na Oxfordu je legitiman u njihovim naučnim krugovima.

 

Stoti put, najbolje je uživo kad se potrefiš sa nekim, a to traženje može da potraje.

 

A to što neko ima napade panike, brine previše u svim pravcima ili samo za zdravlje... ne nije to ništa čudno, niti je taj neko poseban. Strašno jeste, da se takvi ne naljute, neka prosečna slika takvih problema ide pod lakše (mrzim ovu reč) slučajeve.

 

Najbolje je da kad krene nešto bilo šta na tu temu reagujete odmah, i ma kako loš psihoterapijski sistem bio, i na ma kakvog nedobrog stručnjaka naiđete, bolje je potruditi se i naći nekog ko odgovara, makar i lutali savetovalištima, nego da vas poklopi mrtvo more zvano depresija. Neuroze praćene lakšom depresijom su često relativno brzo rešive, a sa dominantnom dugotrajnom depresijom to nije slučaj.

 

Dvestoti put, obavestite se jako dobro o različitim vrstama terapije.

 

I da dodam još nešto nevezano za sve ovo. U julskom talasu naleteo sam začudo na par (2) teksta negde, jedan je na N1, drugi ne znam gde je. Psiholozi pričali razumno. Poručivali su, otprilike, da prihvatimo da će biti teško neko duže vreme, i ne sećam se, ali pretpostavljam da je uz to išao savet za redovnu mentalnu higijenu i racionalizovanje situacije koja vlada.

 

(ovo je post laika sa iskustvom)

 

Edited by Malkmus
Link to comment

I da dodam još nešto nevezano za sve ovo. U julskom talasu naleteo sam začudo na par (2) teksta negde, jedan je na N1, drugi ne znam gde je. Psiholozi pričali razumno. Poručivali su, otprilike, da prihvatimo da će biti teško neko duže vreme, i ne sećam se, ali pretpostavljam da je uz to išao savet za redovnu mentalnu higijenu i racionalizovanje situacije koja vlada.

 

pisi propalo kod mene..ne mogu ja ovo da racionalizujem, nemam taj karakter, postenije bi mi pa nagli smak sveta, bar bi vec bio gotovo, ovo prcanje na parcice, to je gore, kao da me neko sadisticki maltretira..

Link to comment

@Misko

I ja sam loš materijal, pa šta. Da se stidim ne pada mi na pamet, nije moj izbor. Svađam se na forumu sve u 16, kontrolišem one budaletine u Maxiju što nam poturaju hranu sa isteklim rokom, i to sa zvanično teškom deprom (jaoooj, vi drugi, nemojte samo sažaljenje o ubogim depresivcima).

 

Oću reći, moraš se malo potruditi da ne propadneš. Možeš i na hemiju, teorijski antidepresiv može da te opusti (po odokativno 90% istraživanja nešto što se generički zove escitolopram ima najbolji odnos nuspojave-efikasnost). E, sad, da li će ti leći... To može da te opusti, ali ti mekoću neće izbrisati. Vežbaj, potrudi se, možeš i ti kao i svi da napreduješ, ali uz dosta truda.

 

Neki trud je što sam koliko-toliko funkcionalan, da ništa nisam radio, bio bih potpuno disfunkcionalan.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...