Jump to content
IGNORED

Coronavirus u Srbiji


Milosh76

Recommended Posts

4 minutes ago, gospa buba said:

jel greshim shto mislim da se ne moze znati koji soj dominira bez neke statistike sekvenciranja? tj neko mora da sekvencira?

sent from novi mnogo jak bubamoto.
 

Mislim da ovi iz bolnica procenjuju to samo na osnovu klinicke slike 

  • +1 3
  • Hvala 1
Link to comment
3 minutes ago, gospa buba said:

jel greshim shto mislim da se ne moze znati koji soj dominira bez neke statistike sekvenciranja? tj neko mora da sekvencira?
 

Pa to je jedino egzaktno, da.

Link to comment
4 minutes ago, gospa buba said:

ali mi bash hocemo da se poredimo!

sent from novi mnogo jak bubamoto.
 

I dodjosmo do price omikron je prehlada, pa mozda jeste u Portugalu kad su se svi pelcovali 

Link to comment
59 minutes ago, Caligula said:

 

Ma Omikron ce da ispegla krivu, nazeb realno

 

Cekaj, Delta?

 

Ma kakve veze ima :isuse:  

 

19 minutes ago, MrIncredible said:

Pokušavam da zaključim na koliko % je Omikron kod nas, a ovaj izveštaj iz bolnica ukazuje na to da je Delta još uvek prisutna u značajnom nekom procentu. Na ourworldindata.org se može videti da, iz nekog razloga, u Nemačkoj dominacija Omicron-a ide dosta sporije od recimo UK i Grčke. Bio je neki tekst, verovatno je isto kačio Vememah, da smo 31. decembra bili na ~30% Omikrona ako se dobro sećam. 

 

Podatak od pre 4-5 dana bio je (ne sećam se izvora) 80/20 za Omikron. Kako su došli do toga - ne znam. Vrlo verovatno na osnovu kliničke slike.

  • +1 1
  • Hvala 2
Link to comment

ja verujem da se sekvencionišu virusi, sad u kolikom broju i da li je to relevantno ne znam

 

ovo što govore lekari sa terena, to je najverovatnije na osnovu kliničke slike

Link to comment
1 hour ago, gospa buba said:

jel greshim shto mislim da se ne moze znati koji soj dominira bez neke statistike sekvenciranja? tj neko mora da sekvencira?

sent from novi mnogo jak bubamoto.
 

Možda imaju reprezentativni uzorak.:rolleyes:

  • +1 1
Link to comment

To su najpre radili u Kraljevu u veterinarskom institutu. A posle su neki od sojeva trazili i u Bg na medicinskom fakultetu. Davno sam citao tekst o tome ali secam se da je kapacitet bas nesto mizeran. Tipa obe institucije zajedno obrade 100-200 uzoraka za 6 meseci.

  • +1 1
  • Hvala 1
Link to comment

659 uzoraka koronavirusa iz Srbije je sekvencirano i okačeno na međunarodni sajt za razmenu genoma Gisaid od početka pandemije, 107 uzetih u zadnjih 180 dana, 58 uzetih u zadnjih 90 dana, i 0 (nula!) uzetih u zadnjih 30 dana.

 

Poslednji sekvencirani genom okačen je pre 11 dana za uzorak uzet pre 37 dana.

 

Broj sekvenciranih uzoraka uzetih u poslednjih 90 dana za ex-Yu:

Slovenija 11.337
Hrvatska 6.474
BiH 809
Crna Gora 224
Kosovo 77
Srbija 58
Makedonija 40

 

Broj sekvenciranih uzoraka uzetih u poslednjih 30 dana za ex-Yu:

Slovenija 1.631
Hrvatska 256
BiH 116
Srbija 0
Kosovo 0
Makedonija 0
Crna Gora 0


https://www.gisaid.org/index.php?id=208

Edited by vememah
  • +1 2
  • Hvala 4
  • Tužno 3
Link to comment

Slovenci su 7. u Evropi po udelu sekvenciranih genoma u odnosu na sve detektovane slučajeve sa nešto ispod 1%. Nemci imaju nešto preko 1%. Vodeći su Britanci i Danci sa preko 4%.

 

 

 

 

Link to comment

Čini mi se da je ovo prvi put da neko od ovdašnjih ko radi sa kovid pacijentima kaže ovo:

Načelnica endokrinologije u KBC Bežanijska kosa, Jelica Bjekić Macut izjavila je da se prvu put u toj bolnici dešava da su potrebne ogromne količine kiseonika.

 

"Bolnica je puna starijih pacijenata koji su jako bolesni i potrebno je 25 do 30 litara kiseonika", rekla je doktorka za TV Pink i dodala da je omikron soj koronavirusa "poguban" za starije osobe.

(izvor: Beta)

 

e. Htedoh reći da su govorili uopšteno, u smislu šta se sprema, ali niko sa terena do sada nije potvrdio. A sada je počelo da se ostvaruje.

Edited by Malkmus
  • Hvala 1
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...