Jump to content
IGNORED

Coronavirus u Srbiji


Milosh76

Recommended Posts

Samo je pitanje jesu li klinci zarazni koliko i odrasli i koliko su dana zarazni.

 

Negde sam citao da deca proizvode manje virusa pa samim tim manje sire zarazu.

 

Btw. ovde se zatvaranje skola ne razmatra, za nize razrede ni u teoriji

Edited by Caligula
Link to comment

Moji kumovi su 99% dobili od ćerkice (2 god) iz vrtića, nisu imali odakle inače, tako da bih rekao da decu jesu zarazna. Srećom ide im na bolje, iako je kuma imala početak upale pluća.

Link to comment

Rece mi drugarica da su se roditelji ucenika I razreda organizovali sami i testirali svoju decu nakon sto se uciteljica zarazila.  Rezultat 12/14 su bili pozitivni.  Skola u Rakovici.  Ne znam sta je dalje bilo,  samo prenosim sta sam cula :)

Edited by Sandradjer
  • Hvala 1
Link to comment

Izgleda da jeste sada problem što i najmanja deca mogu da budu zarazna i da prenose virus. I ja imam neka iskustva iz relativne blizine o bolesnom detetu u vrtiću, koje je prenelo dalje.

Link to comment

Naravno da prenose. Primera je milion a i zašto ne bi prenosila? Verovatno prenose taman tolko više kolko si više u bliskom fizičkom kontaktu sa njima. Znači rođacima možda više. 

Link to comment
20 hours ago, adam said:

druze, i ja pricam o lokdaunu. mi smo u lokdaunu od 6og decembra. ne radi nista osim osnovnih potreba. deca ne idu u skolu (osim dece radnika koji moraju na posao, drzava izdala listu ko mora). ne rade shoping centri, kafane, pabovi, klubovi, teretane, frizeri, noktarnice, ne rade otvoreni tereni ni za sta - sve je zatvoreno. mozes da izadjes iz kuce da prosetas do sat vremena, da odes u nabavku, da odes kod lekara i na posao ako si tzv keyworker. nema okupljanja. mozes da se vidis s jednom osobom van ukucana i to na otvorenom i na dva metra razmaka. ne smes nikog da primis u kucu niti ko tebe osim majstora i to za hitne opravke tipa pukla cev pa poplava, nema krecenje i slicno. ne da odlucis da ti niko ne dolazi nego je zabranjeno.

Nije Britanija toliki izuzetak kao što friško vakcinisani @harper želi da predstavi. Ima još evropskih zemalja, kao na primer Nemačka i Austrija, kojima su broj ljudi na intenzivnoj nezi, broj umrlih i dostupnost nekovid zdravstvenih usluga prioritet tj. KPI za borbu protiv pandemije. Tvrditi da lokdaun ne utiče na broj umrlih od i zbog kovida i na generalno kvalitet zdravstva je nonsens, ne zaslužuje to nikakvu raspravu jer su podaci jasni i trivijalni za tumačenje. A činjenica da imamo vakcinu je zapravo argument u korist oštrijih mera jer one jesu neodržive na duži rok ali kratkoročno imaju smisla.

 

Ovde u Austriji su bile slične mere kao u Britaniji ali su skoro otvorili i ostale prodavnice, ne samo hranu i frizere i slične usluge sa time da za frizera mora da se ima test. Postoji masovno besplatno antigen testiranje za usluge kao frizer, a i po nekim firmama se testiraju radnici. 

 

Osnovna razlika u odnosu na Srbiju je što država plaća 80% plate radnicima ili nadoknadi gubitak vlasnicima malih biznisa. To je u Srbiji nemoguće. Takođe, policijski čas je skandal, zabraniti ljudima da se sami šetaju je užasno, nepotrebno izdrkavanje. Slažem se sa @harperda bi vakcinisanima trebalo dati povlastice, a bogami i da mere kakve su ovde i u Britaniji mogu da ostave teške psihičke posledice. Mi radimo od kuće, normalno primamo platu i opet je jedan kolega bukvalno poludeo tj. završio u bolnici za psihičke bolesnike. 

 

Sve u svemu, zajebana situacija, pogotovu za Srbiju koja ne moze da finasijski pomogne biznisima i radnicima kojima bi zabranila rad.

 

 

  • +1 5
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...