Jump to content
IGNORED

Coronavirus u Srbiji


Milosh76

Recommended Posts

Izgleda da je najveci problem i najduze traje uzimanje, slanje, obrada (ili sta je vec problem) uzoraka iz Vranja. Juce, ocigledno nije bilo nikakvih rezultata iz Vranja. Ne razumem se mnogo, ali ako postoji ocigledno zariste sirenja virusa, mozda ne bi bilo lose da testiranje i obrada rezultata iz tog mesta budu prioritet.

Edited by Nesh
Link to comment
Jel se ovi brojevi izvlače iz nekog bubnja ko loto?
Bili bi nasumicniji nego ovako. Stimung za sve pare.

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk

Link to comment

Nis:

 

Quote

U Kliničkom centru Niš se smanjio broj pacijenata zaraženih kovidom pa ih je sada 36, navode, što je za dva manje u odnosu na jučerašnji presek stanja. Od toga je jedna osoba priključena za respirator i nalazi se, kažu, u jako teškom stanju Juzne vesti


 

Quote

 

Obrađeno je 470 uzoraka, od čega je devet bilo pozitivno, navodi Ranković. Sličan procenat zaraženih u odnosu na testirane bio je i juče, što je jedan od boljih rezultata od kada je proglašena epidemija.

 

Jedno vreme, nakon 6. maja, većina ljudi se opustila. I sada se vidi ispred pošta, banaka da se ne poštuje rastojanje. Što se tiče dragstora i apoteka, tu je drugačije, tu se nose maske i postoji distanca, u većini slučajeva se sve poštuje - priča Ranković. Juzne cesti

 

 

Iz clanka Juznih vesti od 18.05.:

 

Quote

Od četiri privremene bolnice u Nišu, u kojima su se tokom epidemije lečili zaraženi koronom sa blagim simptomima, trenutno pacijenata ima samo u "Radonu" u Niškoj Banji, a koordinator Saša Živić kaže da je hospitalizovano 86 ljudi.

 

Edited by Nesh
Link to comment

 

 
Quote

 

Општине и градови са највећим бројем до 20.5.2020.
Top 10
Ранг Територија Вредност
1 Врање 39
2 Град Београд 18
3 Лесковац 7
4 Смедерево 3
4 Сокобања 3
4 Бела Црква 3
7 Сурдулица 2
7 Пожега 2
7 Панчево 2
7 Бела Паланка 2

 

 

Stigli rezultati za Vranje. Interesantno je da na listi medju 10 gradova sa najvise zarazenih nema NIsa (mapa kaze 1 zarazeni), juce je bilo 2, a u jucerasnjem clanku koji sam gore citirao navodi se da jeod 470 testiranih 9 pozitivno. Na sta se odnosi tih 9 pozitivnih testova, da li su uzorci obradjeni u Nisu, a testirani nisu iz Nisa, da li je vremensko nepoklapanje izvestaja ili nesto trece...pitaj boga.

U svakom slucaju, stanje u Vranju zabrinjavajuce.

 

EDIT: 18.05. je bilo 8 zarazenih u Nisu, mozda otud ovih 9 koji se pominju u clanku od 19.05....opsta papazjanija...

 

Edited by Nesh
Link to comment

Mislim da se zaista previše opterećujete dnevnim brojkama i traženjem grešaka. Grešaka ima, sistem je daleko od perfektnog. Generalno je trajektorija glavnih pokazatelja u dobrom pravcu. I tu pre svega mislim na broj ljudi koji su hospitalizovani i broj ljudi koji su u teškom stanju tj na respiratoru. Sve ove dnevne brojke zaraženih su maltene nebitne i zanemarljive ako ne stvaraju dodatni pritisak na bolnice

Link to comment
8 hours ago, J-♣ said:

Bolje mu je da ne spominje novembar decembar 2009, januar 2010.... mož' ga neko podseti ko je bio najglasniji bukač u disciplini "kupite vakcinu (na vreme)"

 

Ja to njima u stvari ne zameram, mislim da niko tada nije znao da će se ta epidemija tako brzo završiti. Bilo je puno inidicija da se diže panika i da se nabavlja vakcina.

Link to comment

Da li se mi previse opterecujemo i da li se opterecujemo i ko smo to "mi" ne znam, ja bih recimo voleo da za stotinak zarazenih javnost zna odakle su, da li su iz institucija ili "opste" populacije, da li su imali simptome, da li su testirani kao kontakti...tako bismo mozda mogli da zakljucimo nesto vise o kretanju epidemije. Ako je to previse, onda nista.

 

Generalno, a i negeneralno, broj dnevno zarazenih, kao i broj hospitalizovanih (i u redovnoim bolnicama i u privremenim) su veoma bitni. Dobro je da je broj hospitalizovanih u stalnom padu.

Ono sto nije dobro, je ono sto se desava u Vranju I Leskovcu. A ako, recimo, u Vranju za poslednja 4 dana ima 122 zarazena, to svakako nije nebitno. Taj broj je veoma bitan.

Ili ako Tiodorovic, na primer, kaze 23. aprila da u Nisu ima 27 umrlih, od toga 5 u GC, a tri dana kasnije Kon kaze da je u GC u Nisu umrlo 37 korisnika, i d je u 33 slucaja potvrdjena korona, normalno je da se javnost zapita o cemu se tu radi.

 

Ja samo pokusavam iz ugla obicnog posmatraca i zainteresovanog, zabrinutog  gradjanina da stvorim sliku o stvarnom stanju epidemije, nista vise od toga.

Ako se zvanicne brojke ne podudaraju ili nisu logicne, sigurno nije do mene. Ne tvrdim da se namesta, steluje ili izmislja, pokusavam da zakljucim sta se desava i dokle smo stigli.

 

Edited by Nesh
Link to comment

Stigli smo do toga da velika većina novozaraženih, dal se oni registruju u podacima ili ne registruju ima blage simptome, da ne stvaraju nemogući pritisak na bolnice čak i kad se dogodi žarište kao u Vranju. Da li je virus oslabio, da li se sada teže prenosi jer se teže zadržava napolju, da li vremenom krene da slabi kad uzme zamajac ili mu je dnk svakako da mora da oslabi kad tad to ne znam, ali je meni prilično jasno da je situacija sada dosta opuštenija. Iz tog aspekta mi je čudno insistiranje da li je 9 zaraženih u Nišu ušlo u neki sistem podataka ili nije, kao da pričamo o 900 ljudi. 

Link to comment

Ne verujem ništa šljamu na vlasti, ni kad je vremenska prognoza u pitanju, a pogotovo kada se radi o stvarima od kojih direktno zavise moj život i životi mojih najbližih.

Zato je sasvim razumljivo prosejavanje informacija kroz sto sita, i pokušavanje da se utvrdi šta je od toga istina a šta ne.

Link to comment
16 minutes ago, theanswer said:

Iz tog aspekta mi je čudno insistiranje da li je 9 zaraženih u Nišu ušlo u neki sistem podataka ili nije, kao da pričamo o 900 ljudi. 

 

Pa OK, meni je cudno da se juce kaze da ima 9 pozitvnih u Nisu, a zvanicni podaci pokazuju juce dva, danas jedan. Mozda je previse da trazimo da nadlezni savladaju racunanje do 10.

 

Zarista u Vranju i Leskovcu su veoma bitna i moraju se pratiti, pronaci kontakti, uklonitii uzroci (Jura u Leskovcu zariste, Jura u Nisu mozda ima 2000 radnika, da li su uslovi slicni, da li su radnici testirani...to su bitne stvari, mere se preduzimaju valjda i na osnovu broja zarazenih u odredjenom mestu, instuciji, dakle i na osnovu broja dnevno zarazenih).

 

To da li je virus i koliko oslabio, da li su vecina sa slabijim simptomima (to bi moglo da nam pokazu dnevni brojevi zarazenih, rasclanjeni na one sa simtomima (blagim/tezim), kontakte itd...po meni jako bitne stvari) videcemo. Nadam se da je to slucaj. No to nece mnogo znaciti nekome ko izgubi zivot zbog virusa. Zato se ne treba opustati i treba do detalja pratiti dnevni broj zarazenih, strukturu zarazenih, kontakte i sve ostalo o cemu sam vec pisao.

 

 

Edited by Nesh
Link to comment
15 minutes ago, Frile said:

Ne verujem ništa šljamu na vlasti, ni kad je vremenska prognoza u pitanju, a pogotovo kada se radi o stvarima od kojih direktno zavise moj život i životi mojih najbližih.

Zato je sasvim razumljivo prosejavanje informacija kroz sto sita, i pokušavanje da se utvrdi šta je od toga istina a šta ne.

 

Verovanje vlastima je menjanje teza. Pričam o verovanju zdravom razumu i tome da smo u zemlji koja ima 6 miliona stanovnika i u 21. je veku ipak sposobni da sami vidimo i saznamo neke stvari. 

Link to comment

Apelovao bih da se nedokazane informacije tipa "virus je oslabio" ne razvlace po forumu.

 

Da li ima ijedan autoritativni peer reviewed naucni rad koji dokazuje tako nesto i oko koga postoji koncenzus nekompromitovanih naucnika na tu temu? Da je to slucaj, culi bi smo sa mnogih strana. Od sto zarazenih, samo 10-20 bi bilo hospitalizovano, tako da, naravno da na tako male brojeve (kakvi su trenutno) pritisak na bolnice nece biti veliki ili vidljiv.

 

Poenta je da se ne "zajase" eksponencijalna kriva usled pogresnih sugestija da "maske ne treba da se nose ako nema simptoma":

https://www.danas.rs/drustvo/kako-ispravno-nositi-zastitne-maske/

 

A ovaj kineski lekar je rekao da je ono sto se desilo u Vranju "ocekivano", dakle na diplomatski nacin je rekao da je vlast kriva (ili bar menadzment kompanije):

https://www.danas.rs/drustvo/diciang-ocekivano-je-ono-sto-se-desilo-u-vranju/

 

 

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...