Jump to content
IGNORED

PPP vs. Coronavirus - tema za praktične savete i korisne informacije


dùda

Recommended Posts

5 hours ago, villiem said:

pare...papirni/gvozdeni novac jbt, jel prska neko pare

papirni/plasticni materijali duze drze od metala

Ne, nerđajući čelik i plastika su najgori, karton (verovatno i papir) je bolji. Najmanje se zadržava na bakru.

Quote

The New England Journal of Medicine just published a study that tested how long the virus can remain stable on different kinds of surfaces within a controlled laboratory setting. They found that it was still detectable on copper for up to four hours, on cardboard for up to 24 hours, and on plastic and steel for up to 72 hours.

https://www.theguardian.com/us-news/2020/mar/25/how-long-coronavirus-lasts-on-surfaces-packages-groceries

Edited by vememah
Link to comment
Koristi neko Maksi dostavu, funkcionise li to?
Ako uspeš da ugrabiš termin relativno dobro funkcioniše. Ali sve je teže ugrabiti termin, recimo u petak sam uspeo da ugrabim za sutradan termin 9-12, ali samo zato što sam imao sreće i zato što sam čitav dan sa popunjenom korpom osvežavao stranicu sa terminima dostave.

Lista proizvoda može da se sačuva u nalogu, ali nažalost ne pamti količinu svakog proizvoda pa je zbog toga upotrebljivost te funkcije prilično ograničena.

Naravno, mnogih proizvoda ili nema, ili ti ubace zamenu. Nisam dobio ni brašno ni meso juče. Naplatiće ti samo ono što je dostavljeno i to će biti jasno naznačeno i u fiskalnom računu i na fakturi koju dobiješ. Više ne zovu da te obaveste da nekog proizvoda nema (prvog puta su me zvali), sada podrazumevano šalju ono što ima.
Link to comment
6 minutes ago, Conspirator said:

Ako uspeš da ugrabiš termin relativno dobro funkcioniše. Ali sve je teže ugrabiti termin, recimo u petak sam uspeo da ugrabim za sutradan termin 9-12, ali samo zato što sam imao sreće i zato što sam čitav dan sa popunjenom korpom osvežavao stranicu sa terminima dostave.

Lista proizvoda može da se sačuva u nalogu, ali nažalost ne pamti količinu svakog proizvoda pa je zbog toga upotrebljivost te funkcije prilično ograničena.

Naravno, mnogih proizvoda ili nema, ili ti ubace zamenu. Nisam dobio ni brašno ni meso juče. Naplatiće ti samo ono što je dostavljeno i to će biti jasno naznačeno i u fiskalnom računu i na fakturi koju dobiješ. Više ne zovu da te obaveste da nekog proizvoda nema (prvog puta su me zvali), sada podrazumevano šalju ono što ima.

 

Ja sam u petak narucio za majku neke stvari i bila su dva dostavna termina juce 9-12 i 12-3.

 

Nekoliko stvari nije bilo, nesto su zamenili (suv kvasac svezim), ali srecom stiglo joj 2kg brasna. Iako je inicijalno bio potreban minimum od 3k din za dostavu u njen kraj, nije bio problem da donesu ni za 1850 din (kada su izbacili stvari koje nisu bile dostupne).

Link to comment
 
Ja sam u petak narucio za majku neke stvari i bila su dva dostavna termina juce 9-12 i 12-3.
 
Nekoliko stvari nije bilo, nesto su zamenili (suv kvasac svezim), ali srecom stiglo joj 2kg brasna. Iako je inicijalno bio potreban minimum od 3k din za dostavu u njen kraj, nije bio problem da donesu ni za 1850 din (kada su izbacili stvari koje nisu bile dostupne).
Negde u slično vreme smo ih ugrabili verovatno, posle manje od 10 minuta su oba termina bila popunjena.
Link to comment
a imate li info, da li je bolji maxi ili univerexport ?
Do sada nisam uspeo da rezervišem termin osim u Maxi shopu. Za Univer neki kažu da vredi posle ponoći probati.
Link to comment

једино сам успео да уфатим термин код доставе коју ради идеа, универ систем ми је деловао ретардирано на нету, београд никад није имао термине за доставу, кад год да сам покушавао, а макси набијем на курац баш са ретардираном корпом

Link to comment

Ja imam sacuvane liste na Maxi i Idea sajtu, ali uz konstantni refresh za sada mrka kapa (cekao sinoc do 1h).

 

Sad sam sastavio korpu i na Univerexportu, naravno nema termina. Nemaju opciju da se sadrzaj korpe sacuva, nadam se da mi se nece izbrisati.

Link to comment
53 minutes ago, Taihoskopija said:

Imam glupo pitanje.  Nosite li cegere i dalje ili ste se vratili na plastične kese koje mogu da se bace odmah? 

Nije glupo.Batali cegere ili ih odmaraj po dva dana izmedju dve upotrebe. Vec sam pisao ovde da SVE sto unesete u kuci ostavite negde( terasa,podrum) 48 h i tek onda koristite.Jedino kvarljiva roba treba da se dezinfikuje i ostavi u frizider.48 h je standardna procedura za sve viruse i taj period bi trebao da je dovoljan i za inaktiviranje kovida

Link to comment

Neko je ostavio link pre par dana, blog hemicara koji vrlo lepo objasnjava sta nam je raditi.Limunska kiselina takodje ubija covid, procitajte   https://zoran-vujcic.blogspot.com/2020/03/limunska-kiselina-kao-dopunsko-sredstvo.html

 

Quote
Limunska kiselina je jedna od količinski najzastupljenija kiselina po količinu u limunu. I ne, ona ne dovodi do baznosti organizma. Jer je kisela. I ta njena kiselost ubija viruse, bakterije, gljivice. Kako stvari funkcionišu u uređenoj zemlji ili bar uređenoj agenciji neverovatnog zbira stručnjaka i još jačih konsultanata? Napravi se proizvod. On ima registracioni broj koji EPA dodeljuje. Tako se zna šta dati proizvod može, šta ne može i koja su mu ograničenja ili opasnosti. U Americi ima hiljade proizvođača, po je znajući to EPA napravila ceo spisak po komercijalnim nazivima i registracionim brojevima. Da sada vidimo kako to radi limunska kiselina. Firma Reckitt, Benckiser LLC je registrovala pod opštim nazivom Lysol, specifični proizvod koji je na EPA listi označen kao Lysol Disinfectant S.A. Cleaner. Registracioni broj EPA Reg. No.: 675-55. Onda je sledeći korak da se proveri šta je to po sastavu. I gle čuda 2,5% limunska kiselina. Dakle treba da odmerite 25 g limunske kiseline rastvorite u 975 g vode. Zbog nepreciznosti vaga i pakovanja i zbog toga što nemate destilovanu ili dejonizovanu vodu, već vodu iz česme, savetujem: 30 g limunske kiseline u 1 L vode. Ovaj rastvor je izuzetno stabilan, za razliku od proizvoda na bazi hlorna kada se razblaže. Kompatibilan je sa etanolom, pa je moguće napraviti i razne SIGURNO efikasnije sredstvo od ovoga, koje bi bilo i za ruke, a ne samo za površine. Ova receptura je ODOBRENA od EPA. Ubija 99% svih virusa na kontaktnim glatkim, neporoznim površinama. Limunska kiselina (limuntus) je neotrovna, pa time i zgodnija za upotrebu od mnogih sredstava. Njeno dejstvo se zasniva na kiselom pH, koje sa isparavanjem vode postaje još jače. Kako je ova specifična koncentracija navedena na EPA listi, sa dokazanim dejstvom da ubija poliovirus i tvrdnjom koju citiram (Emerging Viral Pathogen Claim? If a product qualified for the Emerging Viral Pathogen Claim, it demonstrated efficacy against a harder-to-kill virus than the enveloped human coronavirus). U prevodu ako ubija jači virus (poliovirus) onda sigurno ubija i Korona virus. Preporučeno KONTAKTNO vreme je 5 minuta. Za prskanje ili brisanje da ponovimo, GLATKIH i NEPOROZNIH površina. To znači da ubija i na poroznim površinama, ali je potrebno duže kontaktno vreme. drugim rečima isprskajte i čekajte da se osuši. Pa ponovite. Kompatibilni detergenti su nejonski Tween ili Triton X 100. Nikako sapun. Postoji kombinacija limunske kiseline i quat-a i srebra, ali dok ne pronađem sastav ne mogu da kažem kako bi se takav rastvor pravio.
 
Do tada - ne mešajte rastvore limunske kiseline sa drugim dezinfekcionim sredstvima osim sa etanolom.

 

Link to comment

E to, hvala. Perem ih na dva dana, između toga držim na terasi, ali možda je praktičniji i sigurnije bacati kese. 

 

*e

Edited by Taihoskopija
Link to comment

Ima li smisla naručivati pakovanja od 50 ili 100 komada jednokratnih maski iz kineskih šopova?

Znam da sam i u redovnim okolnostima nekad čekao proizvode i preko mesec dana uglavnom zahvaljujući našoj carini. Ima li neko iz Srbije skorašnja iskustva?

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...