Jump to content
IGNORED

Coronavirus Covid-19 - opšta tema


Skyhighatrist

Recommended Posts

7 hours ago, Moracikus said:

Evo me o officu vec 3 sata nosim masku. Uzasssssssss.

 

 

Meni duze nosenje maske gotovo izvesno stvara glavobolju. Smanjen dotok kiseonika, pretpostavljam. Slicno mi se desava i inace u zagusljivim prostorijama ili na preko 2000 nadmorske visine.

 

Link to comment
1 hour ago, napadaj said:

Meni stigle ove https://www.safetyshop.rs/maska-ffp2-dm019-bez-ventila.html

Na njima piše i FFP2 i KN95

 

Deluju dobro, ali mi se čini da ste pominjali i dosta jeftinije KN95, pa dajte neki link za onlajn naručivanje.

https://nonstopshop.rs/ostalo/zastitne-maske-za-lice-pro-safe-plus-20-komada/

 

https://covid19.messar.rs/лична-заштитна-опрема/заштита-дисајних-органа

 

Ostavljali su linkove na onoj temi za savete i informacije, možda tamo nađeš još nešto.

  • +1 1
Link to comment
6 hours ago, Braća Strugacki said:

što bi bio smanjen dotok kiseonika? ne dišeš ispod maske?

 

Postoje radovi koji pokazuju da nosenje maske ne utice na zasicenost krvi kiseonikom ili kako se to vec kod nas kaze. Rezultat koji daje oksimetar. S druge strane, maske jeste prepreka kroz koju dises i sigurno smanjuje efikasni presek kroz koji dises, pa i protok vazduha. Kao kad ti je jedna nozdrva zapusena - dises, ali teze. Koliko teze, to zavisi od opsteg stanja organizma, disajnih puteva, anatomije sinusa i tako dalje.  Moguce da je sama kolicina O2 koju izvlacimo iz tako smanjenog protoka dovoljna da obezbedi svih 100%, oksigenizacije ali sam cin disanja je promenjen. Mozda je to razlog za glavobolje?

 

Ima clanaka o vezi nosenja maski i glavobolja, recimo - https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32232837/, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16441251/

Link to comment
11 hours ago, gospa buba said:

ali bukvalno su svuda izbori blink.png

 

i bukvalno svuda sve mora odmah i hitno i samo daj da se to zavrshi.

 

sent from bubamoto

 

 

 

 

 

Hm...

 

Bolivija je specificna. Oterali su Eva pucem, i otada, uzurpatorka malo-malo, pa odlaze izbore. A na tim izborima, kazu,  Evov kandidat ima dobre sanse. E, sad, COVID jeste prepreka...

Link to comment
1 hour ago, chandra said:

 

Postoje radovi koji pokazuju da nosenje maske ne utice na zasicenost krvi kiseonikom ili kako se to vec kod nas kaze. Rezultat koji daje oksimetar. S druge strane, maske jeste prepreka kroz koju dises i sigurno smanjuje efikasni presek kroz koji dises, pa i protok vazduha. Kao kad ti je jedna nozdrva zapusena - dises, ali teze. Koliko teze, to zavisi od opsteg stanja organizma, disajnih puteva, anatomije sinusa i tako dalje.  Moguce da je sama kolicina O2 koju izvlacimo iz tako smanjenog protoka dovoljna da obezbedi svih 100%, oksigenizacije ali sam cin disanja je promenjen. Mozda je to razlog za glavobolje?

 

Ima clanaka o vezi nosenja maski i glavobolja, recimo - https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32232837/, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16441251/

 

 

 

Ali znam, i ja se osećam kao da će mi pozliti na 35c sa maskom. Moja keva je u fazonu da radije neće uopšte da izlazi nego da nosi masku - pada joj se u nesvest. Al jbg, kad se mora, mora se.

Link to comment

ja bih samo da vas podsetim

 

budite zdravorazumni

 

udaljenost

pranje ruku

maska medju ljudima

 

Edited by mustang
Link to comment
4 hours ago, trustno1 said:

 

 

 

Ali znam, i ja se osećam kao da će mi pozliti na 35c sa maskom. Moja keva je u fazonu da radije neće uopšte da izlazi nego da nosi masku - pada joj se u nesvest. Al jbg, kad se mora, mora se.

 

Pa to, srecan sam sto mogu da priustim da je ne nosim, tj. da ne izlazim, vise od apsolutnog minimuma. Zao mi je svih onih kojima stvara probleme, a koji moraju da je nose.

 

Ja stvarno ne znam sta bih radio da mi posao zahteva fizicki prisustvo i da moram da je nosim po vrucini 8 sati. Bolovanje, neplaceno ili otkaz ako nema druge,

Link to comment
On 20.7.2020. at 15:20, peralozac said:

Ono što mi ne izgleda dobro je oklevanje NSW vlasti da preventivno proglase lock down. Broj novozaraženih je još uvek mali, ali trend i vesti su zabrinjavajuće. No, bolje da @Gojko & Stojko, @iDemo i ostali forumaši preko grane ovo prokomentarišu.

Izgleda da vladaju situacijom - na dvadesetak hiljada obavljenih testova dnevno dolazi do dvadeset zaraženih, od čega su skoro svi iz već poznatih žarišta koja su nastala od zaraženih došlih iz Viktorije (genetsko mapiranje im uz intervjue pomaže da u ovo budu sigurni). Naravno da je moguće da se taj broj poveća, ali zasad izgleda sve u redu.

 

Evo jedna ilustracija - moja prijateljica radi u restoranu u Padingtonu, koji je u utorak pre deset dana posetila osoba za koju su u nedelju detektovali da je zaražena. U nedelju popodne su iz NSW Health zvali restoran i obavestili ih o poseti, vremenu i trajanju, i dali im instrukcije za čišćenje, obavezno testiranje i izolaciju. Ja sam piceriju video na spisku u ponedeljak ujutro ovde, i pozvao je da je pitam da li je radila prethodnog utorka i šta rade povodom toga, rekla mi je da se već testirala tog jutra, kao i većina ostalih radnika (do srede se se svi testirali)). U utorak su je već zvali da joj saopšte negativan rezultat (do juče su već svi dobili negativne rezultate), oni što su radili tog utorka moraju da budu u samoizolaciji do sledećeg utorka (14 dana), a ostali će verovatno da otvore restoran večeras.

 

Setio sam se tebe i tvoje priče o kolegama koji namerno izbegavaju testiranje kada sam juče gledao Danijela Endrjuza kako se žali na ljude koji ne poštuju propise za samoizolaciju pre testiranja (90% njih) i posle testiranja do negativnog rezultata (50% njih) i kako zbog toga uvodi dodatno plaćanje od države ako to rade  zbog finansijskih razloga (tj. ako su u situaciji da nema posla -> nema para). Jebiga, nije mi jasna ta razlika sa ponašanjem u odnosu na  ovde (ako se sećaš, pre nekih mesec dana su rekli da ovde nije testirano manje od 3% pridošlica u obaveznom karantinu, dok je kod vas taj broj bio oko 30%). O privatnom obezbeđivanju hotelskog karantina  ćemo svi tek da se naslušamo.

 

On 22.7.2020. at 19:11, iDemo said:

Bilo je još u aprilu ali od juče će tek da postane ozbiljno - ako se sećaš, tad su javljali da je Keri Stouks, vlasnik Sedmice (medijska kompanija) otišao u samoizolaciju na svoje imanje po dolasku iz US. Tad je to baš bilo udarno.

 

Prekjuče su javili da je neimenovani senator iz WA, usput ministar u saveznoj vladi, tada urgirao kod WA vlasti da se Stouksu dozvoli da ode na svoje imanje umesto da ide u hotel.

 

Juče su ovde dodali da su pitali Matijasa Kormana (Liberala, senatora iz WA, i saveeznog ministra finansija) da li je on taj neimenovani ministar koji je urgirao za Stouksa, kao što vidiš odgovor je bio "to which a spokeswoman replied it would not be appropriate to comment on any specific constituent inquiry."

 

Sad, dotični Matijas (inače Belgijanac sa arnijevskim "I'll be back" akcentom) je pre par nedelja iznebuha najavio da će na sledećim izborima da se povuče iz politike (detalji ovde), zašta sam ja tada pomislio da je verovatno posledica pandemije i toga da neće da se bakće sa budžetskim deficitom koji će do tada da nabiju a do marta je sa Frajdenbergom na sva usta trubio o suficitu koji samo što nije.

 

Sad bih 'ladno dao neku paru da je on taj neimenovani ministar, kao i da je Scotty from marketing kome je Matijas na tanjiru predao mesto predsednika vlade okrećući leđa Turnbulu (da Korman to nije uradio tog trenutka Turnbul bi i dalje bio predsednik vlade i izazivač Daton bi mogao da ga duva) pametno iskoristio priliku da mu predoči da, khm, na sledećim izborima laburisti imaju dobar izgovor za temeljan napad na liberale, jer jebiga, dotada nećeš samo ti biti jedan što se ne smeje jer su mu ovakve stvari sve manje i manje smešne ...

 

SaE

Link to comment

Doctor Runs 22 Miles Wearing Face Mask to Show it Doesn't Cut Oxygen Levels

 

Quote

Tom Lawton, who works at the Bradford Royal Infirmary in Yorkshire, north England, said he decided to run with the mask on, following his concerns for people with respiratory illnesses who want to wear a mask but are too scared to do so over false information.

He recorded that oxygen levels never fell below 98% of what it would usually be.

He told Newsweek: "There are a lot of people out there who just don't want to wear a mask and will find any excuse they can but the people I'm more concerned about are people with respiratory illnesses, who would like to wear a mask, would like to do their bit, but are scared because there have been reports that it causes hypoxia [a condition where the body is deprived of oxygen], I've seen some reports about people dropping dead while wearing masks.

"I'm someone who understands the science, I've got access to a pulse-oximeter (a device used to monitor the amount of oxygen carried around the body) so I can actually go out and show that it definitely doesn't.

"To make up for the fact that I'm fit and healthy, I thought if I'm running then I'm using 10 times the amount of oxygen as I would if I'm just sat here. If I can show that I can get 10 peoples worth of oxygen through the mask then hopefully someone who has a respiratory disease and wants to wear a mask, they can be reassured that it is safe thing to do."

 

Link to comment

Ne znam da li ovo pripada pre ovde ili na Light Side. Kažem ja da kad vidim u Njujorku nekog bez maske prepadnem se da je možda ludak.

 

People with psychopathic or narcissistic traits are less likely to follow face mask rules or obey lockdowns because they don't think they work, study finds - and they're MORE likely to hoard toilet paper

https://www.dailymail.co.uk/news/article-8552163/People-psychopathic-narcissistic-traits-likely-follow-face-mask-rules.html?ito=social-twitter_mailonline

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...