Jump to content
IGNORED

Coronavirus Covid-19 - opšta tema


Skyhighatrist

Recommended Posts

1 hour ago, Tolaa said:

Od svih ovih zemalja, jedino Norveška može da se poredi, iz mnogo razloga, pre svega kulturoloških i geografskih. U bilo kojoj od drugih navedenih bi švedska strategija verovatno dovela do katastrofe. Izrael, na primer, možda ima disciplinu, ali ima i ortodoksne vernike koji ne slušaju državu, već rabine. 
 

A razlika u brojevima izmedju Švedske i Norveške možda leži i u činjenici da oko 200 000 Švedjana svake zime (najveći broj u februaru) ide na skijanje najviše u severnu Italiju i Austriju. Norvežani uglavnom skijaju u Norveškoj. 

 

33 minutes ago, Gojko & Stojko said:

Od Skandinavaca, i Norveška i Island imaju veći broj zaraženih na milion stanovnika od Švedske (Island je četvrti na svetu sa 4524 zaraženih na milion, Norveška ima 1148 na milion, dok Švedksa ima zaraženih 841 na milion stanovnika).  Pri čemu, ponavljam, Island i Norveška imaju mnogo veći broj testova na milion stanovnika (Island je po tome prvi na svetu), i sledstveno mnogo manji broj umrlih po zaraženom. To meni liči na potpuno originalni pristup zarazi u Švedskoj.

 

Dodatak na  prethodni post, sad sam pogledao i Dansku i Finsku - Danska ima smrtnost po zaraženom 4.2% (237 mrtvih na 5635 zaraženih), Finska 1.5% (40 mrtvih na 2605 zaraženih). Danska ima 983 zaraženih na milion stanovnika (znači i oni više od Švedske), od skandinavskih zemalja jedino Finska ima manje zaraženih na milion stanovnika od Švedske (450 na milion). Pri čemu je Danska testirala 11516 na milion stanovnika, od čega 85 pozitivnih na hiljadu testova, i jedino je Finska blizu Švedske (malo bolja) sa 6598 testova na milon stanovnika. S "malom"  razlikom da je u Finskoj 68 pozitivnih na hiljadu testova, a u Švedskoj 132.

 

Po svemu ovome meni izgleda da je Švedska u odnosu na ostale Skandinavce kao Srbija u odnosu na ostale države iz bivše Jugoslavije. Mora da osim skijanja u Austriji i Italiji ima nešto i do kompetentnosti ljudi koji upravljaju državom/zdravstvenim sistemom.

 

SaE

Link to comment



pa ok, ja se samo plasim tog ostavljanja na volju zivlju. nadam se da gresim.
 
inace juce ovde prvi put bilo ocigledno da nesto ne valja, grad bio mozda 20 posto pun kolko biva inace, a ulicama spartaju pandurska kola i sa razglasa apeluju da se ostane doma.


U početku izgleda tako ali postepeno se ulazi u onu fazu solidarnosti gde se ljudi smire i pomire sa stanjem. u kolikom si gradu kad se toliko ispraznio?

Inviato dal mio Mi 9 Lite utilizzando Tapatalk

Link to comment
4 hours ago, InvisibleLight said:

Hoces reci da ti kontrolni testovi, za ozdravljenike (po 2 testa), ulaze u statistiku?

 

Pa kažem da se uopšte ne bih iznenadio. 

Tih testova do sada nije bilo mnogo. Ozdravilo nam je tek nešto više od 100 ljudi. Video sam juče/prekjuče naslove da su spominjali početak testiranja za antitela, ali ako to ne krene sledeće ili one tamo nedelje, oni će morati da troše na stotine testova dnevno samo za ljude koje treba da otpuste iz bolnice. i svakog treba da testiraju 2 puta. To će skroz da smanji testiranje novih

 

 

Link to comment

u mannajmu.

bio sam doduse juce rano poslepodne u gradu, mozda i pobeglo doma ranije, posto se danas ne radi.

ici cu sad jos malo da protegnem papke, bas me zanima sta cu videti.

Link to comment
1 minute ago, Tolaa said:

Stvar je u tome što Švedska ne testira većinu koji imaju simptome. To je od početka odlučeno, testiraju se samo oni koji iz nekog razloga dodju do bolnice, plus zdravstveni radnici.

Odlično. Je li taj što je to odlučio rekao zašto misli da je pametniji od Nemaca i ostalih Skandinavaca?

 

SaE

Link to comment
u mannajmu.
bio sam doduse juce rano poslepodne u gradu, mozda i pobeglo doma ranije, posto se danas ne radi.
ici cu sad jos malo da protegnem papke, bas me zanima sta cu videti.
pa nije mali... to ti se učinilo. kad kretanje stanovništva opadne za 80% grad izgleda 20% pun :fantom19:

iako kod vas to ograničavanje nije tako drastično bilo nego u fazama ali zadnje vesti su možda doprinele da se ljudi drže preporuka usprkos uskrsa :covid19:

Inviato dal mio Mi 9 Lite utilizzando Tapatalk

Link to comment
37 minutes ago, Gojko & Stojko said:

Odlično. Je li taj što je to odlučio rekao zašto misli da je pametniji od Nemaca i ostalih Skandinavaca?

 

SaE

 

Učestanost i obim testiranja je znak pameti? Nepobitno? I uvek ima ONAJ JEDAN koji odlučuje o "životu i smrti"?

 

Dok Tolaa ne dođe, ako je ne bude mrzelo da još jednom ponavlja nešto više puta objašnjeno, da ja tebe pitam šta tebi zapravo smeta? Da nije to što je jedna autonomna država sela i razmislila šta je najbolje raditi sa prioritetima koje ima? Što tebi kvari neke analize, moraš da razmisliš šta upoređuješ? Statistika nije po volji? U čemu je problem? 

Link to comment
1 hour ago, cedo said:

ima li neko objasnjenje za belgiju ?

 

1 hour ago, InvisibleLight said:

375 pravi broj, ostatak valjsa dom za stare kumulativno, imas kod podatka dole izvor pa belgijski zvanican izvestaj, tako sam razumela iz kontexta

 

Da, stigli su kumulativni podaci iz domova za negu u Flandriji, za period od 18 do 31 marta.

 

Quote

 


 

On Thursday April 9, 1 684 new cases were reported.

 

915 patients reside in Flanders, 570 in Wallonia and 178 in Brussels.
We have no information about the place of residence of the other 21 cases.


Since the beginning of the pandemic, 26 667 cases of Covid-19 infections have been detected.

 
Furthermore, the situation is as follows:

 

  • A total of 5 610 patients have been admitted to hospital. In the last 24 hours, there were 462 new admissions.
  • A total of 1 278 patients have been admitted to intensive care units, a light decrease of 7 in the last 24 hours.
  • Since 15 March, 5 568 patients have recovered and have been discharged from hospital, an increase of 404 in the last 24 hours.
  • A total of 3 019 people have died, an increase of 325 in the last 24 hours. 171 deaths were reported between 18 and 31 March in rest and care homes in Flanders.
  • Of the 3 019 people who died, 57% died in hospital, 40% in a rest and care home, 1% at home and 2% in another place.

 

 

https://www.info-coronavirus.be/en/news/1684-new-covid-19-coronavirus-infections/

 

 

 

 

 

Edited by Yossarian
Link to comment
11 minutes ago, TdEII said:

 

Učestanost i obim testiranja je znak pameti? Nepobitno? I uvek ima ONAJ JEDAN koji odlučuje o "životu i smrti"?

 

Dok Tolaa ne dođe, ako je ne bude mrzelo da još jednom ponavlja nešto više puta objašnjeno, da ja tebe pitam šta tebi zapravo smeta? Da nije to što je jedna autonomna država sela i razmislila šta je najbolje raditi sa prioritetima koje ima? Što tebi kvari neke analize, moraš da razmisliš šta upoređuješ? Statistika nije po volji? U čemu je problem? 

Ne ulazim u polemiku, evo razgovoracs svedskim lekarom

Šveđani su, kako je to znalo bivati i u povijesti, izabrali svoj put. A evo što nam u telefonskom intervjuu o tom putu kaže ugledni švedski neurolog i anesteziolog Claes Hultling.

Link to comment
Just now, TdEII said:

Učestanost i obim testiranja je znak pameti? Nepobitno? I uvek ima ONAJ JEDAN koji odlučuje o "životu i smrti"?

 

Dok Tolaa ne dođe, ako je ne bude mrzelo da još jednom ponavlja nešto više puta objašnjeno, da ja tebe pitam šta tebi zapravo smeta? Da nije to što je jedna autonomna država sela i razmislila šta je najbolje raditi sa prioritetima koje ima? Što tebi kvari neke analize, moraš da razmisliš šta upoređuješ? Statistika nije po volji? U čemu je problem? 

Vrlo je jednostavno, problem u učestanosti i obimu testiranja je o tome koliko vlast brine za narod kojim vlada. Po tome islandska, norveška i npr. nemačka vlast brine o svom narodu malo bolje od npr. britanske ili švedske vlasti, a slovenačka, hrvatska i makedonska vlast brinu o svom narodu više nego što o svom narodu brine srpska vlast.

 

Pročitao sam ovaj članak i sve mi je jasno, i jasno mi je zašto je neko ovde pominjao lapot. Je li ti stvarno nemaš nikakav problem sa tim da dve hiljade i trista doktora, naučnika i akademika piše otvoreno pismo vladi tražeći striktnije mere?  Je li i njima više puta objašnjeno?

 

Ja nemam problem, ne živim u Švedskoj. 

 

SaE

Link to comment

Da li su pametniji Svedjani, Belorusi, Kinezi, Australijanci ili neko drugi videcemo kad se sve ovo zavrsi. Kao sto moze da se postavi pitanje Svedjanima zasto misle da su pametniji od Nemaca ili Norvezana, moze i Nemcima i Norvezanima da se postavi pitanje zasto misle da su pametniji od Svedjana.

Link to comment

Dakle u Poljskoj su pre 7-10 dana krenuli sa "strozijim" merama.. u smislu da nema izlazenja bez razloga, samo dvoje u grupi, kazne paprene itd itd

Od cetvrtka ce maske biti obavezan dodatak garderobi.

Granica je sad po novom, zatvorena do 4. maja, za dalje ce se videti.

Obdanista i skole su zatvorene do 26. aprila pa ce i to videti kako i sta dalje, mozda pocnu s radom.


Od 19og ce mozda ponovo biti otvoreni frizerski saloni i manje prodavnice obuce/odece itd.

Ne znam da li su pozurili s tim.. a moguce da jesu, zbog izbora.. posto za svo ovo vreme trajanja pandemije i poostravanje mera, odrzavanje izbora nikada nije bilo dovedeno u pitanje. Bice u maju i tacka.

p.s. danas je prvi put uradjeno preko 10000 testova

Edited by Have_Fun
Link to comment

 

27 minutes ago, Delija67 said:

Da li su pametniji Svedjani, Belorusi, Kinezi, Australijanci ili neko drugi videcemo kad se sve ovo zavrsi. Kao sto moze da se postavi pitanje Svedjanima zasto misle da su pametniji od Nemaca ili Norvezana, moze i Nemcima i Norvezanima da se postavi pitanje zasto misle da su pametniji od Svedjana.

Naravno, kao što može da se postavi pitanje Slovencima i Hrvatima zašto misle da su pametniji od Srba. I odgovor je vrlo jednostavan - pogledaj koliko ljudi im umire od pandemije. Sad zapamti kad su nam ovde objasnili švedski pristup, i vrati se za deset dana da vidiš šta radi onaj Andres Tegnel (ja sam još sklon da verujem da ovaj švedski pristup unikatan za skandinavske pojmove ima neke veze sa brojem milijardera u Švedskoj, milijarderskom iznosu njihovog bogatstva i sa brojem milijardera po glavi stanovnika u raznim zemljama Skandinavije).

 

Još jednom:

 

Iz jednog članka iz Heralda od prekjuče (preuzet iz NYT), u kome su opisivali glavne lekare po različitim zemljama (Masima Galija iz Italije, Sotiros Ciodrasa iz Grčke, Kristijana Drostena iz Nemačke, Faućija, Fernanda Simona iz Španije i Nila Fergusona iz UK), komentar gostovanja Grka Ciodrasa na TV:

 

Last month, just as Trump and other leaders openly debated the wisdom of lockdowns because of their devastating economic costs, Tsiodras tackled the question directly.

 

After giving the day's update, he veered off script, looking nervously down at his clasped hands.

 

"An acquaintance wrote to me that we're making too much of a fuss over a bunch of citizens who are elderly and incapacitated by chronic illness," he said. "The miracle of medical science in 2020 is the extension of a high-quality life for these people who are our mothers and our fathers, and grandmothers and grandfathers."

 

His voice then broke as he choked up.

 

"We cannot exist, or have an identity, without them," he said.

 

(link na ceo članak)

Nerds-in-chief: The rising heroes of the coronavirus era

SaE

Link to comment
23 minutes ago, Gojko & Stojko said:

 

Naravno, kao što može da se postavi pitanje Slovencima zašto misle da su pametniji od Srba. I odgovor je vrlo jednostavan - pogledaj koliko ljudi im umire od pandemije

gledajući brojke, srbin je pametniji

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...