Jump to content
IGNORED

Coronavirus Covid-19 - opšta tema


Skyhighatrist

Recommended Posts

1 hour ago, cedo said:

 

Kako ne testiraju da li je netko prelezao virus ? Drugi se ne vracaju na posao ?

 

 

Vraćaju se kad odredjeni broj dana nemaju više nikakve simptome. Isto kao i oni koji nisu testirani pozitivno, a imali su bilo kakve simptome prehlade. Tu se računa na odgovornost pojedinca da ne ugrožava druge ako je bolestan, ne samo u slučaju korone. Pisala sam o tome pre par dana:
 

On 8.4.2020. at 17:17, Tolaa said:

 

Deca koja pokazuju i najmanje simptome prehlade se ne šalju u škole ili vrtiće. To je neki princip ovde čak i kad nije bilo korone, da se ne širi, a sad pogotovo, šalju decu kući čim se nakašlju. Takodje, odrasli ostaju kod kuće kad su prehladjeni, isto princip koji oduvek važi. Nije kao u Srbiji da moraš da otvaraš bolovanje ako si bolestan duže od jednog dana, pa ljudi dolaze na posao mrtvi prehladjeni, već lepo imaš pravo 8 dana da budeš kod kuće a da samo nazoveš i kažeš da si bolestan, nikakav lekar i otvaranje bolovanja nisu potrebni. Jednostavno nikom nije u cilju da se svi na poslu razbole. Sad za vreme korone su to povećali na 21 dan (za one koji ne mogu da rade od kuće, a svi koji mogu, rade od kuće kad su zdravi).

 

Link to comment

Tajland, idu po kucama da mere T i izoluju ljude  s povisenom :D ja bih od stresa nabila bar 37,2

Inace imaju broj potvrdjenih ko srbija20200410_105512.thumb.jpg.5b33fbc9970dad45152f43be4fed8c79.jpg

 

Link to comment
On 8.4.2020. at 17:28, Budja said:

 

Worldometer != ovaj svedski sajt.

 

Nemam pojma zasto.

 

Malo kasnim. Mislim da je u načinu na koji Worldmeter prikuplja podatke, i još u nedostatku ozbiljne provere koliko su istiniti. Ne sa namerom, prosto nije lako automatizovati. Ono što se po medijima pojavi je rutinski (daleko) veće od brojeva koji su potvrđeni. Mislim, njih mnogo ne pogađa ošljarenje u izveštavanju. Za deo razlike, recimo, iImam primer u lokalu: konferencija za štampu, političari u panici "od juče imamo četiri nova mrtva!" - mediji prenesu, uđe u Worldmeter u ukupnom zbiru za zemlju. "Sedma sila" se tek posle seti da proveri, prvo na sajtu bolnice gde je, po političarima, trebalo da je umrlo dvoje. Piše "0". Onda zovu da pitaju zašto se kasni sa unosom podataka. Sa druge strane slušalice zapanjen glas kaže da njima niko nije umro, evo četiri dana. Novine on/line isprave podatak (uz ovu priču), ali Worldmeter?

Link to comment
8 hours ago, Gojko & Stojko said:

 

Ovo je poređenje sa sličnim zemljama koje sam preneo u ovo vreme prekjuče:

 


Od svih ovih zemalja, jedino Norveška može da se poredi, iz mnogo razloga, pre svega kulturoloških i geografskih. U bilo kojoj od drugih navedenih bi švedska strategija verovatno dovela do katastrofe. Izrael, na primer, možda ima disciplinu, ali ima i ortodoksne vernike koji ne slušaju državu, već rabine. 
 

A razlika u brojevima izmedju Švedske i Norveške možda leži i u činjenici da oko 200 000 Švedjana svake zime (najveći broj u februaru) ide na skijanje najviše u severnu Italiju i Austriju. Norvežani uglavnom skijaju u Norveškoj. 

Edited by Tolaa
Link to comment



 
skole ostaju zatvorene, ostalo se postepeno otvara, ljudi su poceli da rade i izlaze, na svakom koraku se proverava temperatura, gde god sednes moras da ostavis podatke i pokazes kod na applikaciji kojim potvrdjujes da nisi bio u problematicnom gradovima/drzavama, u kontaktu sa zarazenima. maske svi nose i dalje, skidaju ih samo pusaci
 
ja sam sinoc bio u izlazku  prvi put od januara. u prvi restoran nismo mogli da sednemo zajedno, bilo nas 4, a max je 3, morali smo da odemo do mesta gde znam gazdu koji je buntovnik [emoji3]


kako stoje sa praćenjem mobilnih? znači praktično su obavezni?

zaraženi ozdravljeni isto imaju te kodove? imaju neka ograničenja?

vidim google community reports ne radi Kinu, jel ima nešto slično?

https://www.google.com/covid19/mobility/

puno srece svima koji se oslanjaju na teorijske domene u borbi protiv bolesti o kojoj ne znamo bas mnogo zelim [emoji4]


Ni jedna država nema kapacitete da sve obolele drži u ustanovama (kao što to Srbija kaže da želi da (lukavo ne) postigne). Ne razumem te.

Inviato dal mio Mi 9 Lite utilizzando Tapatalk

Link to comment

worldometer je u broj saglasan sa makedonskim statistikama, verujem da ne pisu iz medija vec iz izvestaja sa konferencija ministra zdravlja koje su svaki dan u isto vreme

Link to comment
14 minutes ago, mlatko said:


ne razumem te.

 

to mi je jasno.

hint, ako testiras, ne moras da drzis u bolnici.

Edited by ToniAdams
Link to comment
2 minutes ago, cedo said:

ima li neko objasnjenje za belgiju ?

375 pravi broj, ostatak valjsa dom za stare kumulativno, imas kod podatka dole izvor pa belgijski zvanican izvestaj, tako sam razumela iz kontexta

Link to comment
23 minutes ago, Tolaa said:


Od svih ovih zemalja, jedino Norveška može da se poredi, iz mnogo razloga, pre svega kulturoloških i geografskih. U bilo kojoj od drugih navedenih bi švedska strategija verovatno dovela do katastrofe. Izrael, na primer, možda ima disciplinu, ali ima i ortodoksne vernike koji ne slušaju državu, već rabine. 
 

A razlika u brojevima izmedju Švedske i Norveške možda leži i u činjenici da oko 200 000 Švedjana svake zime (najveći broj u februaru) ide na skijanje najviše u severnu Italiju i Austriju. Norvežani uglavnom skijaju u Norveškoj. 

Ne znam na šta misliš pod strategijom, ja sam komentarisao ogroman nedostatak testiranja i pravog uvida u razmere širenja pandemije u odnosu na zemlje koje sam uključio.

 

U Australiji su škole i vrtići bili sve vreme otvoreni, uz preporuku vlasti da ko može da drži decu kod kuće da ih tu i ostavi. Prevoz sve vreme radi normalno, parkovi su puni, uz ograničenje da ne dozvoljavaju grupe veće od dvoje ljudi zajedno. prodavnice su otvorene, restorani rade ali samo za takeaway. Ide se normalno na posao bez ikakvih dozvola, samo uz apel vlasti da svako ko može da radi od kuće ostane kod kuće. Takva strategija očigledno nije dovela do katastrofe, Australija ima deset puta manji procenae umrlih u odnosu na broj zaraženih od Švedske.

 

Od Skandinavaca, i Norveška i Island imaju veći broj zaraženih na milion stanovnika od Švedske (Island je četvrti na svetu sa 4524 zaraženih na milion, Norveška ima 1148 na milion, dok Švedksa ima zaraženih 841 na milion stanovnika).  Pri čemu, ponavljam, Island i Norveška imaju mnogo veći broj testova na milion stanovnika (Island je po tome prvi na svetu), i sledstveno mnogo manji broj umrlih po zaraženom. To meni liči na potpuno originalni pristup zarazi u Švedskoj.

 

SaE

Link to comment
7 minutes ago, InvisibleLight said:

375 pravi broj, ostatak valjsa dom za stare kumulativno, imas kod podatka dole izvor pa belgijski zvanican izvestaj, tako sam razumela iz kontexta

 

hvala ... ne znam da li sam napisao da mi je muka od naglasavanja da je toliko i toliko pobrojano u domovima za stare

 

 

spreman sam da revidiram svoj stav o trajanju ovoga, ali cu sacekati jos nedelju, dve u italiji i spaniji da bih ustrvdio sledece:

ovo ce ovako, u jacem ili malo slabijem intenzitetu, da produzi sve do vakcine ... mi jednostavno, mislim na otvoreni svet, nismo spremni i voljni da stavimo stvari pod kontrolu

 

razlog zasto ovo sada kazem jeste: kini je trebalo 20 dana da se dodje na isti broj registrovanih po danu sa obe strane peaka

italija nije ni blizu tim brojkama ... spanija takodje

nadam se da gresim ... nadam se da su u pravu ovi sto tvrde da se trenutni broj zarazenih dobija mnozeci umrle i registrovane desetinama i stotinama 

Edited by cedo
Link to comment
16 hours ago, Redoran said:

Hanuma joj evo već sat vremena objašnjava da nije vradžbina i da je tehnološki izvodljivo.

mozda je to objasnjavanje kontraproduktivno? :D

Link to comment
to mi je jasno.
hint, ako testiras, ne moras da drzis u bolnici.
aha, teorijski... pa malo koja država (želi da) može testirati u milionskim razmerama. i ti si bio primer, i ja isto imao u kući jedan. malo zdravog razuma u ponašanju i ne moraju svi znati da sam juče bio u kontaktu sa prehlađenom osobom.

Inviato dal mio Mi 9 Lite utilizzando Tapatalk

Link to comment

pa ok, ja se samo plasim tog ostavljanja na volju zivlju. nadam se da gresim.

 

inace juce ovde prvi put bilo ocigledno da nesto ne valja, grad bio mozda 20 posto pun kolko biva inace, a ulicama spartaju pandurska kola i sa razglasa apeluju da se ostane doma.

Edited by ToniAdams
Link to comment
17 minutes ago, Gojko & Stojko said:

Ne znam na šta misliš pod strategijom, ja sam komentarisao ogroman nedostatak testiranja i pravog uvida u razmere širenja pandemije u odnosu na zemlje koje sam uključio.

 

U Australiji su škole i vrtići bili sve vreme otvoreni, uz preporuku vlasti da ko može da drži decu kod kuće da ih tu i ostavi. Prevoz sve vreme radi normalno, parkovi su puni, uz ograničenje da ne dozvoljavaju grupe veće od dvoje ljudi zajedno. prodavnice su otvorene, restorani rade ali samo za takeaway. Ide se normalno na posao bez ikakvih dozvola, samo uz apel vlasti da svako ko može da radi od kuće ostane kod kuće. Takva strategija očigledno nije dovela do katastrofe, Australija ima deset puta manji procenae umrlih u odnosu na broj zaraženih od Švedske.

 

Od Skandinavaca, i Norveška i Island imaju veći broj zaraženih na milion stanovnika od Švedske (Island je četvrti na svetu sa 4524 zaraženih na milion, Norveška ima 1148 na milion, dok Švedksa ima zaraženih 841 na milion stanovnika).  Pri čemu, ponavljam, Island i Norveška imaju mnogo veći broj testova na milion stanovnika (Island je po tome prvi na svetu), i sledstveno mnogo manji broj umrlih po zaraženom. To meni liči na potpuno originalni pristup zarazi u Švedskoj.

 

SaE


Stvar je u tome što Švedska ne testira većinu koji imaju simptome. To je od početka odlučeno, testiraju se samo oni koji iz nekog razloga dodju do bolnice, plus zdravstveni radnici. Ostali sa simptomima (oni koji se leče kod kuće) se ne testiraju. Dakle, broj umrlih je na broj testiranih potvrdjenih zaraženih, ne na broj ukupno zaraženih. Zaraženih smatraju da je mnogo više (čak i proporcionalno u odnosu na zemlje gde su mere oštrije), jer je strategija da se ide na to da virus prodje kroz što više ljudi, ali da to budu mladi i zdravi, a da se zaštite rizične grupe, i da se to rastegne na duži vremenski period da se ne bi preopteretio zdravstveni sistem. 
 

Island je masovno testirao, oni manje-više i imaju tačan broj zataženih. Norveška je isto dosta više testirala. Ovde se ide na to da je trošenje resursa na masovno testiranje trenutno manje bitno od stavljanja tih resursa na raspolaganje tamo gde je potrebno. Ponašaš se kao da si bolestan ako imaš bilo kakav simptom, ne treba test za to. 
 

Pre nekoliko dana je kao dodatak ovom testiranju u bolnicama dodato i potpuno random testiranje u Stokholmu. Tu je ušlo i dosta osoba bez bilo kakvih simptoma. Zbog toga je broj registrovanih zaraženih nešto veći poslednjih dana. Koliko će se raditi tih random testova se još ne zna, zavisi od kapaciteta i razvoja situacije, ovo što je počelo da se radi je probno. 

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...