Jump to content
IGNORED

Coronavirus Covid-19 - opšta tema


Skyhighatrist

Recommended Posts

4 hours ago, TdEII said:

 

Učestanost i obim testiranja je znak pameti? Nepobitno? I uvek ima ONAJ JEDAN koji odlučuje o "životu i smrti"?

 

Dok Tolaa ne dođe, ako je ne bude mrzelo da još jednom ponavlja nešto više puta objašnjeno, da ja tebe pitam šta tebi zapravo smeta? Da nije to što je jedna autonomna država sela i razmislila šta je najbolje raditi sa prioritetima koje ima? Što tebi kvari neke analize, moraš da razmisliš šta upoređuješ? Statistika nije po volji? U čemu je problem? 

 

Lepo je sto branite zemlju u kojoj ste, ali statistika je neumoljiva: Svedska na milion stanovnika ima visestruko veci broj mrtvih od svojih parnjaka.

 

Stoga je sasvim normalno da se pokusava razumeti zasto je to tako, imajuci u vidu da je rec o Svedskoj a ne mom Ekvadoru.  (Zapravo me iznenadjuje da se vlast jos nije dosetila Svedske kao opravdnaj za katastrofu u Gvajakilu, jer to uveliko a la Vucic rade sa Italijom i Spanijom - eto vidite, kad 1 Svedska ima vise mrtvih od nas...).

Edited by Budja
Link to comment
10 minutes ago, ToniAdams said:

meni je prilicno nadrealno da neko razgovor o merama koje neka zemlja sprovodi shvati licno.

 

 

Meni je to ok u smislu kako Svedska uspeva da stvori svedski identitet kod imigranata.

Link to comment
8 minutes ago, Budja said:

 

Meni je to ok u smislu kako Svedska uspeva da stvori svedski identitet kod imigranata.

 

Hm, ovo i nije bas tako. Cak ni medju drugom generacijom. Suvise je to etnocentricna kultura, uprkos tome sto se drzava (jako) dobro ophodi prema imigrantima, i sto je, makar deklarativno, princip multikulturalnosti ugaoni kamen integracione politike. 

Link to comment
11 minutes ago, Budja said:

Meni je to ok u smislu kako Svedska uspeva da stvori svedski identitet kod imigranata.

To kažeš jer živiš u Švedskoj, ili si bio u Švedskoj ili neko tvoj živi u Švedskoj ili si čitao neka istraživanja o Švedskoj pošto se meni čini da nemaš pojma šta pričaš.

Link to comment

super je to kada se veruje da baš tvoja država radi najbolje

 

ja recimo za osvu našu bananu mislim da radi najgore moguće

pa mi onda lakše kad ispadne da negde bar malo pogrešim :sad:

Link to comment
2 minutes ago, Cyan said:

To kažeš jer živiš u Švedskoj, ili si bio u Švedskoj ili neko tvoj živi u Švedskoj ili si čitao neka istraživanja o Švedskoj pošto se meni čini da nemaš pojma šta pričaš.

 

U pravu ste Kampoeki i ti.

 

Moj izvor je anegdotalan: Tolaa i TD.

 

Izvinjavam se na uopstavanju.

 

Link to comment

bum ... najsmesniji virus u istoriji covecanstva :) 

 

Veles ... komsije prijavile los miris iz jednog stana

majka (79 godina) i sin nadjeni mrtvi, ona pozitivna na koronu, on ne

komsije kazu da su ih poslednji put vidjali pre novogodisnjih praznika

 

Филипче: Можно е Ковид-19 во земјава да бил присутен од порано

 

 

Министерот за здравство, Венко Филипче не ја исклучува можноста вирусот Ковид-19 во земјава да бил присутен и многу порано, пред официјално да се детектира првиот случај.

 

Прашан за коментар околу случајот во Велес, што денеска го објави Алсат, каде пред неколку дена беа пронајдени две мртви тела, починати во јануари, а во едното од нив деновиве е изолиран Ковид-19, Филипче вели:

„Не е исклучена можноста вирусот да бил присутен во нашата земја и порано, посебно имајќи во предвид што излегуваат сѐ повеќе публикации дека има и асимптоматски носители на вирусот“, рече Филипче.

Link to comment
Quote

 

Беч објавио прву европску студију о преваленцији коронавируса

У Бечу су објављени резултати студије о преваленцији коронавируса међу становништвом. 

Број заражених без изразите симптоматике износи између 10.200 и 67.400.

Распон флуктуације је велики, па влада тај број сажима на "велику вероватност" да он износи 28.500.

То значи да на 7.600 активних и регистрованих случајева у Аустрији, долази још и такозвана "тамна цифра" од 28.500 људи који су или преносници, а да то не знају – или ће се тек разболети или су већ природно имунизовани.

Студију је на узорку од 2.200 домаћинстава спровела агенција "Сора", а наручилац је аустријско Министарство науке.

То је прва европска студија о преваленцији коронавируса.

 

 

https://www.rts.rs/page/stories/ci/Коронавирус/story/3135/koronavirus-u-svetu/3918245/bec-studija-prevalencija-koronavirusa.html

Link to comment

Najvise prijavljenih umrlih u jednom danu :sad:

 

 

UK death toll reaches 8,958

Matt Hancock says the number of deaths across the UK of people in hospital who tested positive for coronavirus has now reached 8,958 - a 980 increase on yesterday.

Link to comment
20 minutes ago, cedo said:

 

btw ... obdukcija je utvrdila da je ova stara zena iz velesa, pozitivna na covid, umrla pocetkom januara

Pa kako je to moguće ?

Kada ste imali prvi slučaj zvanično ?

I od čega je umro sin ?

 

Ed.

To meni liči na neku grešku kod testiranja.

Edited by dùda
Link to comment
49 minutes ago, Budja said:

 

U pravu ste Kampoeki i ti.

 

Moj izvor je anegdotalan: Tolaa i TD.

 

Izvinjavam se na uopstavanju.

 


Ja nemam osećaj nacionalnog identiteta, nijednog. A ne bih izabrala da dočekam svet posle korone u bilo kojoj drugoj zemlji nego ovde. 
 

Ovde sam se raspisala jer mi je jasna logika švedskog pristupa, i na osnovu kojih faktora je došlo do odluke da se ide na ovu strategiju (analizirani su faktori koji imaju veze sa Švedskom, a ne sa tim šta radi Nemačka ili druge zemlje). Više nas je imalo utisak da vlada mišljenje da se ovde ne sprovode nikakve mere. Manje-više iste stvari kao TD i ja je pisao i urkozamanje, i čini mi se Kampokei. Možda se pristup pokaže pogrešan, možda ne, to niko još uvek ne može da zna, dok se ne vide sve posledice, ali ovde su ljudi mirni i imaju poverenja u institucije. 
 

Danas je inače objavljeno da je broj umrlih od sezonskog gripa, kao i sezonskog zimskog stomačnog virusa (ovaj baš kosi po staračkim domovima, prošle godine je u domu u mom kraju od njega umrlo 6 od 30 ljudi koji su u njemu živeli) i još nekog trećeg virusa koji ne znam šta je, drastično niži ove sezone nego prethodnih, upravo zbog mera uvedenih zbog korone. Tačne razmere će se znati kad budu mogli da se uporede svi podaci. 

 

Takodje je parlament tražio od vlade da donese odluku o isplaćivanju 80% zarade od strane države onima koji spadaju u rizične grupe, a ne mogu da rade od kuće. Vlada je prihvatila predlog i ima do 21. aprila da nadje rešenje. Nakon toga će oni koji su u rizičnim grupama moći da budu kod kuće bez straha od finansijskih posledica, a ista odluka bi mogla da bude donešena i za one koji žive sa nekim iz rizičnih grupa. Da ne bude zabune, i do sada su mogli da ostaju kod kuće, ali su poslodavci uglavnom pokrivali plate. 
 

Inače, moj prvi komšija je u bolnici zbog korone već dve nedelje, bio je na intenzivnoj, ali je izašao sa nje, i njegova ćerka kaže da se oseća dobro. Penzioner, 68 godina. 

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...