Jump to content
IGNORED

Coronavirus Covid-19 - opšta tema


Skyhighatrist

Recommended Posts

2 hours ago, cedo said:

kaze filipce da je ove godine bilo 37k slucajeva gripa (u odnosu na ~20k proslih godina)

 

kaze da ce dodatno analizirati uzorke gripa od ove godine (ma sta to znacilo) koje imaju u institutu javnog zdravlja, ali za sada su fokusirani na epidemiju u toku

 

 

Ove teorije su se sporadično pojavljivale. U čitavoj frci i haosu niko nije mogao ni imao vremena da ih dokaže (ali i opovrgne). Činjenica je da je ove sezone grip bio izuzetno jak - recimo grci su prilično najebali. Kod nas je bilo takodje dosta smrtnih slučajeva koji su se pripisivali Influenzi B, vrlo mladih ljudi, što je čudno. Čak sam pitao drugaricu koja je infektolog tamo krajem januara da joj nije nešto čudno u tome što su umrla dva pacijenta od recimo 27 i 35 godina sa tom dijagnozom i vrlo jakim nalazom na plućima. Cela moja porodica je u roku od 7 ili 8 dana najebala od nečega, što nije influenca /dokazano negativno/ a čiji su simptomi bili prilično jaki i posetili me, kad se vratim na to, na COVID.

Ovo iz Velesa je do sada najjači dokaz koji sam video da se COVID šunjao ranije al ga niko nije tražio, pošto nije bilo grupisanih slučajeva.

Baš ću sutra da pitam koleginicu iz laboratorije da li je moguće dokazati antitela na COVID i, ako može, testiraću se u ponedeljak.

 

Link to comment

testiraj se, svakako, ako mozes.

mislim da si pominjao to i na samom pocetku. 

i tada, a i sada, pada u oci to da je taj talas iz januara u bas velikom procentu oborio decu i mlade, cak najvise uzrast vrtica i nizih razreda osnovne, u srednjoj se vec malo manje primetio. covid 19 se krece upravo suprotno.

Link to comment
22 minutes ago, dare... said:

https://covid19.healthdata.org/united-states-of-america 

 

Ne znam da li su ovi dijagrami predikcije bili, pa za svaki slučaj da postavim...

 

Znači ovo su predikcije i dijagrami razvoja za svaku zemlju ponaosob, u zavisnosti od trenutno raspoloživih informacija... Srbije nema na ovom spisku, ali ima suseda pa se da skontati otprilike naša sudbina... UK ima na primer jako lošu prognozu u narednih par nedelja zbog nedostatka medicinskih kapaciteta i kasnih restrikcija... Švedska recimo nema tako lošu prognozu, kakvu sam mislio da će imati... Vredi pogledati, iako su dati rasponi prilično veliki...

Nije ovo loše samo mi se čini da nemaju dobre cifre barem što se tiče francuske. Ovdje je na početku krize bilo 5000 kreveta za reanimaciju i taj je broj trenutno povećan. Na ovom sajtu kažu da ih ima manje od 2000. Ne znam kako su došli do te cifre ali nije tačna.

Edited by borris_
Link to comment
25 minutes ago, dare... said:

https://covid19.healthdata.org/united-states-of-america 

 

Ne znam da li su ovi dijagrami predikcije bili, pa za svaki slučaj da postavim...

Kačio sam ja na temi o modelovanju epidemije.

 

Evo sad da uporedimo situaciju u odnosu na pre neki dan (prvi broj je stara procena, drugi - nova, a poslednji promena u procentima)  - razlike su značajne, znatno manji broj umrlih očekuje se u Britaniji, a višestruko veći u Holandiji, Švedskoj, Danskoj i Luksemburgu.

 

On 8.4.2020. at 0:38, vememah said:

Institut za zdravstvenu metriku i procenu IHME iz Sijetla, čiji je osnivač Univerzitet Vašington, sad je uradio procene kretanja epidemije i broja umrlih za većinu zapadnoevropskih zemalja.

 

SAD    81766 61545 -25%
Velika Britanija    66314 37494 -43%
Italija    20300 20333 =
Španija    19209 18363 -4%
Francuska    15058 15741 +4%
Nemačka    8802 7080 -20%
Holandija    5808 18067 +211%
Švedska    4182 13259 +217%
Belgija    3546 4291 +21%
Poljska    1953 2369 +21%
Rumunija    804 774 -4%
Norveška    669 925 +38%
Estonija    484 681 +40%
Mađarska    477 413 -13%
Portugalija    471 507 +8%
Grčka    457 400 -12%
Danska    429 1575 +267%
Češka    411 355 -14%
Irska    401 500 +25%
Austrija    385 400 +4%
Bugarska    303 228 -25%
Slovačka    251 257 +2%
Finska    225 226 =
Hrvatska    166 142 -14%
Letonija    125 225 +80%
Litvanija    104 87 -16%
Slovenija    104 95 -9%
Luksemburg    69 192 +178%
Kipar    54 46 -15%
Malta    19 22 +16%

 

https://covid19.healthdata.org/projections (izabrati željenu zemlju umesto SAD u padajućem meniju)

 

Edited by vememah
Link to comment
2 minutes ago, Aleksija said:

testiraj se, svakako, ako mozes.

mislim da si pominjao to i na samom pocetku. 

i tada, a i sada, pada u oci to da je taj talas iz januara u bas velikom procentu oborio decu i mlade, cak najvise uzrast vrtica i nizih razreda osnovne, u srednjoj se vec malo manje primetio. covid 19 se krece upravo suprotno.

Jeste, u pravu si.

Zato sam i odbacio ovu teoriju u početku. Al da je virus bio čudan, jeste, i to mnogo. Ne mogu da se setim kad nam se nešto slično desilo - moj klinac je bukvalno povrćao balončiće šlajma.

Link to comment
1 minute ago, vememah said:

Kačio sam ja na temi o modelovanju epidemije.

 

Evo sad da uporedimo situaciju u odnosu na pre neki dan (prvi broj je stara procena, drugi - nova, a poslednji promena u procentima)  - razlike su značajne, znatno manji broj umrlih očekuje se u Britaniji, a znatno veći u Holandiji, Švedskoj, Danskoj i Luksemburgu.

 

 

 

ja sam sad gvirnuo ... mnogo mi je cudno da se peak u americi ocekuje sutra, a u hrvatskoj i rumuniji npr tek za nedelju dana

mozda gresim ?

Link to comment
23 minutes ago, steins said:

Ove teorije su se sporadično pojavljivale. U čitavoj frci i haosu niko nije mogao ni imao vremena da ih dokaže (ali i opovrgne). Činjenica je da je ove sezone grip bio izuzetno jak - recimo grci su prilično najebali. Kod nas je bilo takodje dosta smrtnih slučajeva koji su se pripisivali Influenzi B, vrlo mladih ljudi, što je čudno. Čak sam pitao drugaricu koja je infektolog tamo krajem januara da joj nije nešto čudno u tome što su umrla dva pacijenta od recimo 27 i 35 godina sa tom dijagnozom i vrlo jakim nalazom na plućima. Cela moja porodica je u roku od 7 ili 8 dana najebala od nečega, što nije influenca /dokazano negativno/ a čiji su simptomi bili prilično jaki i posetili me, kad se vratim na to, na COVID.

Ovo iz Velesa je do sada najjači dokaz koji sam video da se COVID šunjao ranije al ga niko nije tražio, pošto nije bilo grupisanih slučajeva.

Baš ću sutra da pitam koleginicu iz laboratorije da li je moguće dokazati antitela na COVID i, ako može, testiraću se u ponedeljak.

 

Isto i kod nas,prvo majka,pa ja i otac,na kraju sestra,svi smo mislili da je jaci grip ali nikome nije ovoliko trajalo kao sad,majci oko 3 nedelje slajma,povremene temperature i malaksalosti,otac oko 2 nedelje uz iste simptome,ja oko 2 nedelje bez temperature i sestra desetak dana,bez temperature,svi smo takodje kasljali.Bas smo juce pricali o tome,mozda smo i imali koronu svi,a nismo imali pojma,kraj februara i pocetak marta je period

Link to comment
32 minutes ago, steins said:

Ove teorije su se sporadično pojavljivale. U čitavoj frci i haosu niko nije mogao ni imao vremena da ih dokaže (ali i opovrgne). Činjenica je da je ove sezone grip bio izuzetno jak - recimo grci su prilično najebali. Kod nas je bilo takodje dosta smrtnih slučajeva koji su se pripisivali Influenzi B, vrlo mladih ljudi, što je čudno. Čak sam pitao drugaricu koja je infektolog tamo krajem januara da joj nije nešto čudno u tome što su umrla dva pacijenta od recimo 27 i 35 godina sa tom dijagnozom i vrlo jakim nalazom na plućima. Cela moja porodica je u roku od 7 ili 8 dana najebala od nečega, što nije influenca /dokazano negativno/ a čiji su simptomi bili prilično jaki i posetili me, kad se vratim na to, na COVID.

Ovo iz Velesa je do sada najjači dokaz koji sam video da se COVID šunjao ranije al ga niko nije tražio, pošto nije bilo grupisanih slučajeva.

Baš ću sutra da pitam koleginicu iz laboratorije da li je moguće dokazati antitela na COVID i, ako može, testiraću se u ponedeljak.

 

 

taman i da nadjes ... sta to znaci ? da je kovid bio tada ? ili si ga imao u medjuvremenu (lako ga podneo) ?

 

sta uopste znaci da je virus bio tu i da nitko nije obracao paznju na njega? jel to znaci da je kao obican grip (a nije ako gledamo sta se desava u italiji, spaniji, francuskoj, uk, njujorku i dzersiju etc. ili to znaci da je prosao neki blazi oblik covida, a sada bije neki drugi tip ?

 

mogu ja ovako do sutra :) 

Link to comment
24 minutes ago, cedo said:

ja sam sad gvirnuo ... mnogo mi je cudno da se peak u americi ocekuje sutra, a u hrvatskoj i rumuniji npr tek za nedelju dana

mozda gresim ?

Da, reklo bi se da dosta brljaju.

Link to comment
1 hour ago, Bogotac said:

Isto i kod nas,prvo majka,pa ja i otac,na kraju sestra,svi smo mislili da je jaci grip ali nikome nije ovoliko trajalo kao sad,majci oko 3 nedelje slajma,povremene temperature i malaksalosti,otac oko 2 nedelje uz iste simptome,ja oko 2 nedelje bez temperature i sestra desetak dana,bez temperature,svi smo takodje kasljali.Bas smo juce pricali o tome,mozda smo i imali koronu svi,a nismo imali pojma,kraj februara i pocetak marta je period

Ja sam već pisao ovde da je i moja majka krajem februara i početkom marta imala slične simptome - temperatura, kašalj, osećaj davljenja, malaksalost do mere da nije mogla da ode do WC-a, a da se ne zadiše,  izgubila čulo ukusa i mirisa, a završilo se abnormalnim vrednostima uree i kreatinina, bila je na ivici dijalize. Snimali pluća i bubrege na VMA i KCS i nismo ništa našli. Kako je misteriozno došlo, tako je misteriozno otišlo, sad se oseća odlično. Žena i ja smo oko 10. marta bili u nekom čudnom stanju da nismo bili ni zdravi ni bolesni, neka sitna kašljuckanja i vrtoglavice, ali to je relativno brzo prošlo. Sada i mi razmišljamo da nismo preležali Covid, a da nismo to ni znali, tim pre što je moja sestra iz Italije bila kod nas u poseti krajem januara, moguće da je toga još tada tamo bilo.

Edited by Ayatollah
Link to comment
48 minutes ago, cedo said:

 

taman i da nadjes ... sta to znaci ? da je kovid bio tada ? ili si ga imao u medjuvremenu (lako ga podneo) ?

 

sta uopste znaci da je virus bio tu i da nitko nije obracao paznju na njega? jel to znaci da je kao obican grip (a nije ako gledamo sta se desava u italiji, spaniji, francuskoj, uk, njujorku i dzersiju etc. ili to znaci da je prosao neki blazi oblik covida, a sada bije neki drugi tip ?

 

mogu ja ovako do sutra :) 

ne znam.

Virus je mogao da bude u cirkulaciji odredjeno vreme ali da ne izaziva pozornost jer se ne može grupisati, ili se ne može jasno izdvojiti.

Mi smo negde i imali sreću da je krenulo u Kini pošto oni naveliko proveravaju i istražuju te kohorte, pre svega zbog SARSa i MERSa.

E sad ima jedna stvar, ovaj virus nema ni neku spektakularnu smrtnost, nije ni posebno karakterističan po simptomima a krenuo je usred zimske sezone,  pa je mogao lako da prolazi ispod radara

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...