Jump to content
IGNORED

Coronavirus Covid-19 - opšta tema


Skyhighatrist

Recommended Posts

Kod nas u Ekvadoru, sumorno na svim polijima.

 

Ministarka zdravlja podnela ostavku i optuzila neke krugove da joj namecu poltikce umesto tehnicke kadrove i da su joj uskratili budzet za zdravstvo.

 

Ministar rada podneo ostavku, pozitivan na Coronu.

 

Gradonacelnik Kita podneo predlog Vladi za poostravanje mera karantina, ministarka unutrasnjih poslova (predsednik de facto) popizdela u na tviteru odgovara gradonacelniku tacku po tacku.

Link to comment

 

Ovde (NSW) i dalje dnevni porast malo preko 22%, tu je negde i za celu Australiju (nema još današnjih podataka za SA i WA koje su dosta manje od tri velike pa ne bi trebalo da promene opštu sliku). Ukupno u NSW testirano preko 52000 za 533 potvrđena slučaja. Na ovom linku može da se vidi i više detalja o žarištima koje su detektovali (par žurki od pre sedam dana sa više potvrđenih slučajeva). Savezna vlada je već neko vreme oformila krizni kabinet sa predsednicima lokalnih vlada, dosada je išlo glatko ali izgleda da dve najveće države (NSW i Vic) hoće da idu same u zatvaranje škola od utorka ako savezna vlada to ne uradi. Tasmanija i Severna Teritorija su uvele dodatno zatvaranje od ostatka države, zbog svoje izolovanosti i ranjivosti lokalne populacije (zasada imaju jako malo zaraženih). Savezna vlada je objavila gomilu ekonomskih mera za pomoć ugroženima, pričaju o uvođenju ratne proizvodnje za respiratore i maske. Nivo testiranja po glavi stanovnika je u rangu sa južnokorejskim, u NSW čak i malo viši, izneli su podatak i da je to recimo u poređenju sa US nekih 40 puta više (što sam ja ovde ranije pominjao). Najveće plaže u centru su juče zatvorene zbog velikog broja kupača, to se danas nastavlja sa ostatkom plaža. Moj utisak je da se izolacija poštuje od strane starijih (ljudi poreklom iz dalekoistočne Azije su i ranije nosili maske) od 30 godina, dok kod mlađih, posebno turista iz Evrope, to još nije slučaj.

 

Pogled okolo, Turska je izgleda usporila, dobro izgledaju cifre skandinavskih zemalja, Singapur i Tajvan su povećali rast poslednjih dana, ali kao i ovde insistiraju da su to sve u velikoj većini uvezeni slučajevi. Brazil i dalje na oko 50% Amerikanci i dalje na putu da za nekoliko dana zajedno sa Italijanima prestignu Kinu.

 

Prilažem nekoliko članaka iz ovdašnjih novina, koga interesuje - meni izgleda da su sažeti i lepo prenose ono o čemu govore, naročito na osnovu onoga što se ovde prenosi sa drugih strana.

 

Glas razuma u US - How Anthony Fauci became America's coronavirus truth-teller

 

Izveštaj iz Italije (Lombardije) - In Italy, most don't leave Lombardy's hard-hit intensive care units alive

 

Larry Brilliant, američki epidemiolog koji je učestvovao u borbi protiv velikih boginja - iskustva i uputstva na Wired.com .

 

Prikaz Brendana Marfija, koordinatora ovdašnje kontrole virusa (CMO vlade) - meni se sviđa podvlačenje najbitnije stvari u borbi protiv ove pandemije u svim zemljama na kraju teksta: "It’s scary for governments to be transparent in times of uncertainty when they don’t have all the facts. However ultimately I think it would result in more public trust."

 

SaE

Link to comment
35 minutes ago, Gojko & Stojko said:

 

SaE

 

Hvala na detaljnom izvešću, a evo 1* australijskog "lorda" koga smo (nadam se, zauvek) izvezli u London...

 

 

 

*Bivši ministar spoljni.

 

PS. Ovu umotvorinu iznad je lajkovalo 1.4K :isuse:

Link to comment
29 minutes ago, Indy said:

 

Hvala na detaljnom izvešću, a evo 1* australijskog "lorda" koga smo (nadam se, zauvek) izvezli u London...

 

Bivši ministar spoljni.

 

PS. Ovu umotvorinu iznad je lajkovalo 1.4K :isuse:

Dauner je odavno poznat po ciničnim dobacivanjima "things that batter" tipa. Ne znam da li si video šta priča Alan Džons, matori licemer je još gori - za ljude van Australije, on je jedan radijski raspričani voditelj kao što je nekad u majčici pre angažmana na Pinku bio Minimaks, advokat za sve konzervativne budalaštine, protivnik uvođenja homoseksualnih brakova, pobornik rudnika uglja, spisak je dugačak, uz strašno iritantan ton. Inače se odavno zna da je homoseksualac, umreće a da neće to javno da prizna, tip je u rangu kako priča sa Al Paćinom u ulozi Roja Kona u mini-seriji "Angels in America", po meni to mu je uloga života, čak i u poređenju sa drugim više poznatim. E ko je gledao, ovaj Alan Džons je to. Nadam se da će da ga skinu sa radija zbog ugrožavanja penzionerske populacije. Za razliku od njega, prijatno sam iznenađem Morisonom i opštom transparentnošću vlade, posebno je bila dobra jutrošnja konferencija za štampu. Mislim, iako bih više voleo da nam je trenutno PM Kevin Rad ili Malkolm Turnbul, ScoMo deluje OK, ne bih smeo da pomislim šta bi nam bilo da je Toni Abot sad na vlasti.

 

Dalje, malopre javljaju da se kod tebe zatvaraju škole i sve što nije neophodno, od utorka, izgleda da će i ovde. Što se tiče tvoje slike iz apoteke, ja sam juče ujutro u Vuliju video iscrtane linije i krstiće za stajanje u redu. Pretpostavljam da je masovna pojava. Vidim da su i drugi, kao JB-HiFi npr. uveli ograničenje broja kupaca u radnjama.

 

SaE

Edited by Gojko & Stojko
odrasle -> penzionerske
Link to comment
19 minutes ago, Indy said:

 

Hvala na detaljnom izvešću, a evo 1* australijskog "lorda" koga smo (nadam se, zauvek) izvezli u London...

 

 

 

*Bivši ministar spoljni.

 

PS. Ovu umotvorinu iznad je lajkovalo 1.4K :isuse:

 

Dobro, to je ta internacionala libertarijanaca.

 

 

Neko je vec kacio onog Paruna iz Libeka.

 

Link to comment
10 minutes ago, Budja said:

Dobro, to je ta internacionala libertarijanaca.

 

Znam... i ignorisao bih to rado, da se puno sveta ne prima rado na te priče. A sad, otkad sam pročitao neke izveštaje o tome kako zaista izgleda imati covid19, zaista sam nameren da to ne dobijem (jedna od najgorih stvari koju sam iskusio je mašina za kiseonik, što bi rekla mustang, "nabijena u grlo"... smrt mi izgleda za red veličine prihvatljivije). "Trt mrt korona" stav je najpouzdaniji način da se korona dobije (odnosi se i na one koji dele taj stav, kao i na nedužne prolaznike...)

Link to comment
3 hours ago, braca said:

Znači nema korone u Rusiji, samo upale pluća...   nije umro, samo je prestao da diše...

 

 

Ima još kako korone u Rusiji. Ovih dana im je kriva krenula jako i sada će da uhvate priključak sa ostalima. Imaju i neke wtf momente poput načelnika infektivne klinike u Stavropolju koji se vratio zaražen sa odmora u Španiji i normalno došao na posao. Ovde ima dobar sažetak najnovijih vesti:

https://www.themoscowtimes.com/2020/03/21/coronavirus-in-russia-the-latest-news-march-21-a69117

Link to comment

U Turskoj juče 277 novozaraženih (ukupno 951) i 12 umrlih (ukupno 21). Broj testiranih je već nekoliko dana isti, nešto ispod tri hiljade na dan. Vlasti nameravaju da sledeće nedelje dostignu deset hiljada na dan.

 

Uvedena je delimična zabrana kretanja za lica startija od 65 godina i sve hronične bolesnike bez obzira na starost. Zabrana je delimična u smislu da ne smeju da budu na javnim mestima i u javnim prostorima ali smeju npr. da sednu u auto i odu u neki privatan prostor (šta god to značilo). Nisam pohvatao da li im je dozvoljeno da idu u prodavnice ali je u svakom slučaju najavljen neki veliki mehanizam da im pomogne oko snabdevanja.

 

Ovog vikenda martovska klasa regruta ide u vojsku a braća Turci, slično nama, imaju veliku tradiciju ispraćaja. Ova tradicija ne podrazumeva samo seosku šatru već i masovku na autobuskoj stanici. Jutros čitava nacija neverue dok gleda snimke iz gradova po Anadoliji (a bilo je i u Istanbulu sigurno) gde ljudi igraju kolce u tri prstena i grle redom i poznato i nepoznato.

 

Edit: tapšemo medicinskim radnicima svake večeri u 9. Solidan odziv.

Link to comment
49 minutes ago, Gojko & Stojko said:

ScoMo deluje OK, ne bih smeo da pomislim šta bi nam bilo da je Toni Abot sad na vlasti.

 

Baš slično nisam smeo da pomislim justros.

 

Inače puno hvala na trudu i redovnim izveštajima.

Link to comment
19 minutes ago, peralozac said:

 

Baš slično nisam smeo da pomislim justros.

 

Inače puno hvala na trudu i redovnim izveštajima.

Moj sledeći test za Morisona i Frajdenberga je da li će da u krizni kabinet da uključe i Albanezea i Bovena (za ne-Australijance - svoje parnjake iz opozicije).

 

Gledajući ScoMoa jutros i čitajući između redova mi deluje da će to da se desi. Inače i ovde zatvaranje svega što nije neophoodno od utorka (pri čemu je Gledis rekla da će sutra da se izjasni za škole). WA se zatvorila u odnosu na nas ostale, porast im je bio 33% od juče, organizuju karantin na Rotnest Ajlendu, SA isto izolacija, njihov porast je bio skoro 50% ... Nisam pratio mnogo njihove brojeve, izgleda mi da SA i WA nisu imali toliko testiranja kao kod vas i ovde i da su se sad uplašili, a možda im se odjednom vratilo puno ljudi zaraženih spolja ... Sve ukupno, sa te dve države Oz porast preko noći je 26% ...

 

SaE

Link to comment
13 minutes ago, Indy said:

 

 

 

 

Ja, proverio (nemo se smejete, math mi nije jača strana):

 

calc.jpg

 

 

 

 

a tek 64 dana? setih se neke stare price, valjda indija, sahovska partija i trazi od cara za pobedu na prvo polje jedno zrno zita, na sledece dva itd. car izgubio i doneo jedan dzak da plati :rolleyes:  .... treba silos do meseca, ne znam kog precnika.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...