Jump to content
IGNORED

Coronavirus Covid-19 - opšta tema


Skyhighatrist

Recommended Posts

25 minutes ago, Frank Pembleton said:

CG i dalje nula?



... Shiit has hit the fan...
 

 

Nadam se da će imati sreće. Njihov zdravstveni sistem je još gori od našeg.

Link to comment
46 minutes ago, steins said:

U KC Kragujevac nema maski za zaposlene. :isuse:

Послато са Mi 9T помоћу Тапатока
 

pa jebote

 

izvini sto pitam, jel to proverena informacija ili nesto posredno?

 

Link to comment

glavna informacija danas je zabrana javnih skupova u zatvorenom sa vise od 100 ljudi i zatvaranje manjih granicnih prelaza. receno je da respiratora ima dovoljno i da drzava pokusava da pronadje zarazene putem kontakata obolelih.

 

ostalo znacajnije sa sa danasnje konferencije: 

Quote
Epidemiolog Predrag Kon izjavio da se za sada tačno zna ko je oboleo od koronavirusa, kad i kako. Govoreći o novouvedenim merama o zabrani okupljanja u zatvorenim prostorima za više od 100 osoba, Kon kaže da je ta mera, kao i sve koje je Srbija uvela, u cilju usporavanja prenošenja virusa. 
 
"To je značajno kako ne bi došlo do naglog obolevanja s teškim formama, a zdravstveni sistem ne može da se suoči s takvom eksplozijom obolelih", rekao je on.
 
Kada je reč o odluci da se za sada ne obustavlja rad u školama i vrtićima, Kon kaže da je to bio jedinstveni stav jer virus korona u Srbiji za sada nije zabeležen u teškoj formi kod školske dece. 
 
"Nastavljamo da pratimo situaciju i u vezi sa sezonskim gripom i svim respiratornim infekcijama, a u saradnji s Ministarstvom prosvete. Ukoliko bude većih izostanaka učenika, tada ima smisla uvesti meru obustave rada škola", rekao je on i zaključio da bi sada takva mera bila preuranjena, nepotrebna i pogrešna.
 
Direktor Infektivne klinike Goran Stevanović rekao je da je problem neodgovornost prema sebi i drugima i prikrivanje podataka o putovanju i kontaktima, ili odlaganje prijava zdravstvenom sistemu.
 
"Mi nećemo moći da sprečimo oboljevanje ili teške komplikacije", izjavio je on i dodao da su u Infektivnoj klinici svi mlađi ljudi, koji imaju početne znake upale pluća, ali su dobrog zdravstvenog stanja. "Sistem je ovo očekivao, nas prvi pacijenti nisu iznenadili. Očekujemo veći broj obolelih, komplikovanijih slučajeva, ali sistem je spreman, za ovo smo se spremali", predočio je on.
 
Direktor Instituta za javno zdravlje Vojvodine Vladimir Petrović rekao je da zdravi ljudi ne prenose bolest, pa ako je neko bolestan, treba da ostane kod kuće, da ne šalje decu u školu i pozove lekare.

 

skole se ne zatvaraju. nije cini mi se danas pojasnjeno sta je bi to tacno bilo stetna posledica zatvaranja skola u odnosu na samu epidemiju, i receno je da bi skole mogle biti zatvorene kada se primeti veci broj izostanaka, ali svi znamo da je prekid u radu skola stetan za decu za koju je vazno da proces ucenja bude neprekinut.

npr, sta unesko kaze o meri zatvaranja skola koju su preduzele neke zemlje: 

 

Quote

Adverse consequences of school closures /link/

School closures - even when temporary - carry high social and economic costs. The disruptions they cause touch people across communities, but their impact is particularly severe for disadvantaged boys and girls and their families.

Some of the reasons why school closures are so harmful are listed below. While the list is far from comprehensive, it helps clarify why school closures should matter to all of us.

  • Interrupted learning: Schooling provides essential learning and when schools close, children and youth are deprived opportunities for growth and development. The disadvantages are disproportionate for under-privileged learners who tend to have fewer educational opportunities beyond school.
  • Nutrition: Many children and youth rely on free or discounted meals provided at schools for food and healthy nutrition. When schools close nutrition is comprised.
  • Parents unprepared for distance and home schooling: When schools close parents are often asked to facilitate the learning of children at home and can struggle to perform this task. This is especially true for parents with limited education and resources.
  • Unequal access to digital learning portals: Lack of access to technology or good internet connectivity is an obstacle to continued learning, especially for students from disadvantaged families.
  • Gaps in childcare: In the absence of alternative options, working parents often leave children alone when schools close and this can lead to risky behaviors, including increased influence of peer pressure and substance abuse.
  • High economic costs: Working parents are more likely to miss work when schools close in order to take care of their children, incurring wage loss in many instances and negatively impacting productivity.
  • Unintended strain on health-care system: Women often represent a large share of health-care workers and often cannot attend work because of childcare obligations that result from school closures. This means that many medical professionals are not at the facilities where they are most needed during a health crisis.
  • Increased pressure on schools and school systems that remain open: Localized school closures place burdens on schools as parents and officials redirect children to schools that are open.
  • Dropout rates tend to rise: It is a challenge to ensure children and youth return and stay in school when schools reopen after closures. This is especially true of protracted closures.
  • Social isolation: Schools are hubs of social activity and human interaction. When schools are closed, many children and youth miss out of on social contact that is essential to learning and development.

 

edit: sada je na N1 receno da je u BiH razlog za nastavak rada vrtica narocito to sto brojni zdravstveni radnici imaju decu u vrticu, pa da ne bi izostajali s posla zbog cuvanja dece, sto je u skladu sa gornjim citatom. 

Edited by Krošek
Link to comment

 

4 hours ago, pbg12345 said:

130 ukupno testiranih u srbiji

jel jos nekom ta cifra deluje preterano mala?

 

koji je razlog za to? nedostatak kapaciteta za samo testiranje

neodgovornost gradjana? ili nesto trece

 

posto sam prilicno siguran da je broj onih kod kojih postoji osnovana sumnja i treba da se testiraju daleko veci

bila sam danas u pošti. službenica koja radi na onom štandu na ulazu, što prodaje razglednice, koverte, markice, prehlađena, išla je da se testira i odbili su je. objasnili su joj da testiraju samo one koji su bili u kontaktu sa zaraženim. ona im je rekla da radi sa turistima, pošta se nalazi pored knez mihajlove... ne mo že.

 

4 hours ago, Arkadija said:

Pitala sam osobu koja je kod mene zadužena za sanitarni nadzor, da li ćemo dobiti neke antiseptičke gelove, nešto za dezinfekciju, bilo šta? Odgovor je bio, to puno košta, uzećemo iz apoteke asepsol pa ćemo ga razblažiti vodom, i to ćemo podeliti . Nije mi rekla gde će to stajati. :covid19:

ja pitala juče šefa da li rukovodstvo ima neke savete i eventualno neki plan u slučaju epidemije. ništa, nema, uglavnom mi se rugao pred svima što sam to pitala, sprdao se. direktor nam je na skijanju u italiji, danas se vraća, sutra ima zakazan sastanak povodom nekih ranije planiranih aktivnosti, nije se javio da otkaže, pisao je nekim kolegama, vidimo se sutra... imamo još jednu koleginicu koja je za vikend došla sa službenog puta iz barselone, kašlje i cereka se, sad ću sve da vas zarazim, i u međuvremenu gricka nokte i ne vadi ruke iz usta. ne pada joj na pamet da se samoizoluje.

Link to comment

U ovom Uneskovom je potpuno nepostojeci momenat zasto se zatvaraju skole (vanredno stanje, rat, prirorne katastrofe, pandemija), a implicitno deluje da je kontekst zatvaranje na duge staze (meseci, godine). Mislim, da imas epidemiju ebole pred vratima, bas bi brinuo o tome imaju li sva deca jednak pristup digitalnim obrazovnim platformama.

 

S obzirom da se ovde radi o dve nedelje ili mesec dana, ne vidim nikakav problem da za dve nedelje skrati letnji raspust, a ostatak se raspodeli i nadoknadi. U skolama se i tako svira kurcu 80% vremena.

 

Link to comment
Just now, chandra said:

U ovom Uneskovom je potpuno nepostojeci momenat zasto se zatvaraju skole (vanredno stanje, rat, prirorne katastrofe, pandemija), a implicitno deluje da je kontekst zatvaranje na duge staze (meseci, godine). Mislim, da imas epidemiju ebole pred vratima, bas bi brinuo o tome imaju li sva deca jednak pristup digitalnim obrazovnim platformama.

 

 

imas link za kontekst pa procitaj

Link to comment
3 minutes ago, slepa živana said:

 

bila sam danas u pošti. službenica koja radi na onom štandu na ulazu, što prodaje razglednice, koverte, markice, prehlađena, išla je da se testira i odbili su je. objasnili su joj da testiraju samo one koji su bili u kontaktu sa zaraženim. ona im je rekla da radi sa turistima, pošta se nalazi pored knez mihajlove... ne mo že.

 

ja pitala juče šefa da li rukovodstvo ima neke savete i eventualno neki plan u slučaju epidemije. ništa, nema, uglavnom mi se rugao pred svima što sam to pitala, sprdao se. direktor nam je na skijanju u italiji, danas se vraća, sutra ima zakazan sastanak povodom nekih ranije planiranih aktivnosti, nije se javio da otkaže, pisao je nekim kolegama, vidimo se sutra... imamo još jednu koleginicu koja je za vikend došla sa službenog puta iz barselone, kašlje i cereka se, sad ću sve da vas zarazim, i u međuvremenu gricka nokte i ne vadi ruke iz usta. ne pada joj na pamet da se samoizoluje.

 

Jbt, bjez odatle, pravi se da si slomila nogu. Kakvo okruzenje!

Link to comment
2 minutes ago, slepa živana said:

 

bila sam danas u pošti. službenica koja radi na onom štandu na ulazu, što prodaje razglednice, koverte, markice, prehlađena, išla je da se testira i odbili su je. objasnili su joj da testiraju samo one koji su bili u kontaktu sa zaraženim. ona im je rekla da radi sa turistima, pošta se nalazi pored knez mihajlove... ne mo že.

 

ma bravo!

da testiraju samo one koji su sigurni da su zarazeni

tako bi smanjili troskove na mi-ni-mal-no

2 minutes ago, slepa živana said:

ja pitala juče šefa da li rukovodstvo ima neke savete i eventualno neki plan u slučaju epidemije. ništa, nema, uglavnom mi se rugao pred svima što sam to pitala, sprdao se. direktor nam je na skijanju u italiji, danas se vraća, sutra ima zakazan sastanak povodom nekih ranije planiranih aktivnosti, nije se javio da otkaže, pisao je nekim kolegama, vidimo se sutra... imamo još jednu koleginicu koja je za vikend došla sa službenog puta iz barselone, kašlje i cereka se, sad ću sve da vas zarazim, i u međuvremenu gricka nokte i ne vadi ruke iz usta. ne pada joj na pamet da se samoizoluje.

najmanje sto bi mogla uciniti za forum je da se samoizolujes! 

na teme gde nije pisano najmanje unazad tri godine, pa odatle dokle dobaci pogled na ostatak foruma :fantom:

 

osim ako spadas u grupu dece skolskog uzrasta

u tom slucaju nema bojazni, mozes slobodno da se kreces

Link to comment
Just now, I*m with the pilots said:

 

Jbt, bjez odatle, pravi se da si slomila nogu. Kakvo okruzenje!

tako i mislim. moraću da uzmem odmor makar nedelju dana, a do tada će valjda da se urazume.

Link to comment
8 minutes ago, slepa živana said:

 

bila sam danas u pošti. službenica koja radi na onom štandu na ulazu, što prodaje razglednice, koverte, markice, prehlađena, išla je da se testira i odbili su je. objasnili su joj da testiraju samo one koji su bili u kontaktu sa zaraženim. ona im je rekla da radi sa turistima, pošta se nalazi pored knez mihajlove... ne mo že.

 

ja pitala juče šefa da li rukovodstvo ima neke savete i eventualno neki plan u slučaju epidemije. ništa, nema, uglavnom mi se rugao pred svima što sam to pitala, sprdao se. direktor nam je na skijanju u italiji, danas se vraća, sutra ima zakazan sastanak povodom nekih ranije planiranih aktivnosti, nije se javio da otkaže, pisao je nekim kolegama, vidimo se sutra... imamo još jednu koleginicu koja je za vikend došla sa službenog puta iz barselone, kašlje i cereka se, sad ću sve da vas zarazim, i u međuvremenu gricka nokte i ne vadi ruke iz usta. ne pada joj na pamet da se samoizoluje.

:ph34r: Skolski primer jezgra zarista, samobanuj se na 10ak dana uz izgovor da si gripozna.

Link to comment
8 minutes ago, slepa živana said:

ja pitala juče šefa da li rukovodstvo ima neke savete i eventualno neki plan u slučaju epidemije. ništa, nema, uglavnom mi se rugao pred svima što sam to pitala, sprdao se. direktor nam je na skijanju u italiji, danas se vraća, sutra ima zakazan sastanak povodom nekih ranije planiranih aktivnosti, nije se javio da otkaže, pisao je nekim kolegama, vidimo se sutra... imamo još jednu koleginicu koja je za vikend došla sa službenog puta iz barselone, kašlje i cereka se, sad ću sve da vas zarazim, i u međuvremenu gricka nokte i ne vadi ruke iz usta. ne pada joj na pamet da se samoizoluje.

Nadji saveznike i pravi pritisak.

Nama je uspelo... ceo sistem mera internih dogovoren danas na sastanku (a iskustvo slično tvome opisala na vocapu).

Koleginici koja je sve pokrenula su se rugali u prošli petak. Od tada - pojačana higijena, napravljeni punktovi i dogovoreno ponašanje... i otkazani svi dolasci stranaca.

Link to comment
3 minutes ago, lo zingaro said:

Guverner Lombardije potvrdio 1500 novih slucajeva samo u Lombardiji u poslednja 24h.

pročitao sam da je smrtnost u Lombardiji negde iznad 8%.

 

ima ovde o tome zašto je iznad 8%. Ratna trijaža.

 

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...