Jump to content
IGNORED

Coronavirus Covid-19 - opšta tema


Skyhighatrist

Recommended Posts

12 minutes ago, Krošek said:

 

imas link za kontekst pa procitaj

 

Sad vidim da je to stvarno za coronu. Ma sviraju kurcu. UN i Unesco zive u svojim oblacima. Pazi, deca ce da pocnu da se drogiraju tako sto ce dve nedelje sedeti kod kuce. Ili ce kao da odustanu od skolovanja sto dve nedelje nece ici u skolu.

Link to comment
14 minutes ago, pt 2.0 said:

Nadji saveznike i pravi pritisak.

Nama je uspelo... ceo sistem mera internih dogovoren danas na sastanku (a iskustvo slično tvome opisala na vocapu).

Koleginici koja je sve pokrenula su se rugali u prošli petak. Od tada - pojačana higijena, napravljeni punktovi i dogovoreno ponašanje... i otkazani svi dolasci stranaca.

našla sam jednu osobu koja inače radi pr. nagovorila sam je da piše direktoru i uradila je to. nije joj ništa odgovorio.

sad sam išla da pitam kolegu da nije možda otkazan sastanak koji treba da bude sutra ujutro u 11, i nije otkazan. dolazi 15 predstavnika nekih naših podružnica iz cele srbije, direktor sa skijanja u italiji, ova žena što je u petak došla iz barselone i još par kolega ovde iz beograda, oni su učesnici.

valjda će se unormaliti do sutra.

 

Edited by slepa živana
Link to comment
8 minutes ago, chandra said:

 

Sad vidim da je to stvarno za coronu. Ma sviraju kurcu. UN i Unesco zive u svojim oblacima. Pazi, deca ce da pocnu da se drogiraju tako sto ce dve nedelje sedeti kod kuce. Ili ce kao da odustanu od skolovanja sto dve nedelje nece ici u skolu.

 

zeznuto je. sve ovo moze trajati dugo, nemamo pojma koliko. ako se ne bi tempiralo zatvaranje skola za neki momenat koji je stvarno prelomna tacka, to bi znacilo da su se skole prerano zatvorile i da takav poremecaj u nacinu zivota za radno aktivno stanovnistvo (pogotovo znacajno za zdravstvene radnike), i vec receni prekinut obrazovni proces (sto je steta koja se ne moze nadoknaditi, sta god ko mislio) traje puno duze nego sto bi trebalo. o ovome se ne moze pricati napamet i po osecaju. 

Link to comment

Skole, skole, skole. Kapiram da su skole sad tipa na dnu liste prioriteta. Mi nismo isli u skolu celo polugodiste kad je bilo bombardovanje i sta nam je falilo?

Edited by Meazza
Link to comment

u minhenu upravo testiraju lek Remdesivir na jednom 80-godisnjem pacijentu koji je u kriticnom stanju. taj lek je napravljen za borbu protiv ebole

Link to comment

Na Islandu ima 85 potvdjenih slučajeva, i ni jedna hospitalizacija, svi su u kućnim karantinima :unsure:

Послато са Mi 9T помоћу Тапатока

Link to comment
10 minutes ago, Meazza said:

Skole, skole, skole. Kapiram da su skole sad tipa na dnu liste prioriteta. Mi nismo isli u skolu celo polugodiste kad je bilo bombardovanje i sta nam je falilo?

 

ima vise naucnih radova na ovu temu, npr: https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1755436518301749

 

Quote

The primary benefit of pre-emptive school dismissals in mitigating the spread of a novel influenza virus is the delayed time-to-peak that is seen in dismissals of any duration considered in our study, typically by 4–6 days for each week of dismissal. Delaying local outbreak peaks helps to decompress the demand on the healthcare system during the initial pandemic wave and, under certain circumstances, it may help “buy time” to prepare and roll out a pandemic vaccine.

...

In addition to delaying the time-to-peak, school dismissals of sufficient duration implemented pre-emptively on a wide-enough geographic scale may also reduce the cumulative attack rate. Our results suggest that shorter precisely targeted dismissals (1–4 weeks) implemented on an individual community-by-community basis following detection of initial cases among students at these schools appear to be superior to dismissals of the same duration implemented in a coordinated county-wide, multi-county, or state-wide manner. However, such dismissals may not be feasible in practice, as precise targeting requires prompt laboratory confirmation of initial cases in each and every community, coupled with quick dismissal of an affected school before virus spread occurs within the school and between the school and the surrounding community.

 

Edited by Krošek
Link to comment

Ne znam jel bilo, moguće da Sremska Mitrovica ima prvi slučaj. Vozač kamiona, upravo se vratio iz Italije. Savatali ga ispred firme u koju je trebao da isporuči robu. Ima simptome Korone i na testiranju je...

Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk

Link to comment

Jedna stvar je computer-based simulation, druga je realnost na terenu i donosenje odluka u real-timeu. Sigurno da postoje bolja resenje od brute-force zatvaranja skola, ali za njih su potrebna izuzetna organizacija, sistem pracenja i koordinacije i fleksibilnost prilagodjavanja dnevnim promenama stanja, fleksibilnost roditelja. Ima previse faktora koji su ukljuceni, dakle nerealno. Operativna dilema je izmedju zatvaranja  i nezatvaranja skola na nivou drzave ili regiona (kao sto su ovde u Spaniji zatvorene u Madridu, La Rioji i jos negde, a u drugim regionima normalno rade).

 

Link to comment
8 minutes ago, arheolog1981 said:

Ne znam jel bilo, moguće da Sremska Mitrovica ima prvi slučaj. Vozač kamiona, upravo se vratio iz Italije. Savatali ga ispred firme u koju je trebao da isporuči robu. Ima simptome Korone i na testiranju je...

Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk
 

Poslati su testovi za dvoje jutros iz sm

Link to comment

bila malo po marketima i apotekama

 

nema panike u marketima, ima svega osim dezinfekcionih sredstava

ali ima još domestosa koliko hoćete

 

u apotekama još uvek ima cinka i ostalih nekih vitamina

 

u državnoj apoteci svi traže gelove i sprejeve za ruke, i kupuju alkohol (kojeg nije bilo u litarskom pakovanju, ali je bilo po 100 ml)

i da, rukavice se dosta kupuju, za maske niko više ni ne pita, nema ih

 

našla maske u jednoj privatnoj apoteci, hirurške, 120 din komad :ph34r:

stoka

rekla sam, poptuno mimo svog stila konverzacije, da bih volela da zatrebaju onome ko se tu ugradio

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...