Jump to content
IGNORED

Mala rasprava o bureku


Delija67

Recommended Posts

2 minutes ago, banatjanin said:

 Podsećaju donekle, ali Đorđevićeve pogačice, iako u slojevima, su od kiselog testa, a zrenjaninske od lisnatog. Inače, te pogačice su nešto što samo u Zrenjaninu postoji, nigde se sa takvima nisam sreo. Meni su i dalje najbolje u pekari Vardar.

Da, te lisnate Zrenjaninske su neka endemska vrsta, nigde takve nisam našao, zato i kažem da su kod Đorđevića najpribližnije.

Vardar, možda i jeste odličan, probaću kad odem u ZR,  meni bilo daleko, sa Lesnine da zapucam zbog bureka do iza Bolnice.

Link to comment

vardar imas i na pijacama, i na novoj i na bagljasu (mozda ima i na lesnini ali davno tamo nisam bila, raspitaj se)

dakle, nova pijaca, ispred mlecne hale, tu je neka prodavnica mlevene kafe i neka kafanica, nekada su u tom redu bile i one sjajne kore za gibu ili pite.  i da, i meni naravno najlepse, mada su najmanje lisnate i rekla bih svake godine sve manje i manje...:rolleyes:

Link to comment
27 minutes ago, Pegin said:

Da, te lisnate Zrenjaninske su neka endemska vrsta, nigde takve nisam našao, zato i kažem da su kod Đorđevića najpribližnije.

Vardar, možda i jeste odličan, probaću kad odem u ZR,  meni bilo daleko, sa Lesnine da zapucam zbog bureka do iza Bolnice.

 

imaš njihovu pekaru i na velikoj pijaci, odmah do ulaza u mlečnu halu

 

edit: nezvanova brža :)

Edited by banatjanin
Link to comment
20 minutes ago, ivy said:

ova raspava o bureku je najdosadnija rasprava u svemiru..

Sorry, ako Banatsko krilo  foruma smara , možemo mi da otvorimo drugi topik , o Mutvari i Skovercima, pa da tamo nastavimo.

:D

Link to comment

Retko sam svraćao u Ohrid, uvek mi je to mesto bilo glupavo.

I dalje mi je žao zbog toga što su zatvoreni Čili u Pupinovoj i ona dva crvena kioska na čijem je mestu sad zgrada, umesto prolaza iz glavne u Pupinovu.

Link to comment
8 minutes ago, Pegin said:

Sorry, ako Banatsko krilo  foruma smara , možemo mi da otvorimo drugi topik , o Mutvari i Skovercima, pa da tamo nastavimo.

:D

Šta je mutvara? 

Skoverci su palačinke. A kako se beše zove onaj neki sirotinjski doručak sa brašnom i jajom...

Link to comment
21 hours ago, Bambula said:

Paradajz u kajmaku je najbolja opcija, ali moze samo u kucnim uslovima.Ali ko nije probao burek s'mesom i paradajz u kajmaku nek proba i otkrije nove horizonte :D


To mi je najčešća ljetnja salata, pojačana krastavcima i mladim lukom često i obrok. Odlična je i uz sve što baciš na roštilj. Mlad kajmak, paradajz, umjesto soli izdrobim malo fete i :piggy: ali mi to jedino uz prazan/u ide. 

Pite i salate, flaširani, blago ljut paradajz mi je daleko bolja opcija od jogurta uz vrelu kropmpirušu. Uz praznu/I ide sve moguće, jeo sam ga i čak i sa podgrijanom kaurmom i odlično je leglo,  zatim sa raznim turšijama, sa sirom tzv. čabrenjakom to je nešto slično vurda siru, ali najbolji mi je kad je pokriven mladim sirom i kajmaom i kad je kao završnica na to narendan dimljeni sir.

 

20 hours ago, kud u maglu Simoviću said:

možda kornišoni, ili feferoni

 

 

nego bambula kako pomešaš kajmak sa paradajzom?

meni je delikates pečena paprika na ulju sa kajmakom, 15ak sek pre kraja grunem po kašičicu kajmaka na svaku papriku


Doli Bel obrok :) jako popularno ubosni za virjeme ljetnjih mjeseci. I tu preporučujem da se soli fetom, može i somborska da posluži. Fetu izdrobiš da se dobro rasporedi i dodaješ zajedno sa kajmakom, još je bolje ako između paprika zaglaviš nekoliko četvrtica domaćeg patlidžana.  Njemu za pečenje treba vremena koliko i paprikama a savršeno sa njima leži u toj kombinaciji.

Edited by fikret selimbašić
Link to comment
2 minutes ago, nisam ja said:

Šta je mutvara? 

Skoverci su palačinke. A kako se beše zove onaj neki sirotinjski doručak sa brašnom i jajom...

Mutvara, sirotinjska verzija Carskih mrvica.

Mandara, na to si mislio.  Velute ( velouté) od masnoće (propržena slanina i šunka)  i brašna.

 

Edited by Pegin
Link to comment
36 minutes ago, Pegin said:

Mutvara, sirotinjska verzija Carskih mrvica.

Mandara, na to si mislio.  Velute ( velouté) od masnoće (propržena slanina i šunka)  i brašna.

 

 

Moja baba je mutvarom zvala nešto slično jabukama u šlafroku, samo mnogo brže za spremiti. Odnosno, to je bilo nešto kao ladnjača (krompirača) ali sa tankim ploškama jabuka i peklo se u tiganju

Edited by banatjanin
Link to comment
Da nisam izlistao topik, ne bih znao da ljudi jedu salatu uz burek.:huh:
Ja doduse nisam merodavan u tom fahu, posto inace moras puskom da me teras, da bih konzumirao istu.
to je i moje otkrovenje i prosvetljenje, mada sam, znano je, sasvim liberalna i oblasti bureka. sad cu kad vidim misliti i salatu. imanje, nemanje, prikladnost, smisao :hihi:

sent from bubamoto

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...