Jump to content
IGNORED

Midterms 2018 and beyond


theanswer

Recommended Posts

13 hours ago, Peter Fan said:

Ne kazem ja da se jedno jutro neko probudi, procita da je Ed Burke izreketirao jos jednog vlasnika perionice vesha i kaze, "ma jebes ovo, selim se u Tennessee", vec da je kumulativni efekat korpucije (i srodnih pojava, te mismenadzmenta ) takav da je IL najoporezovanija drzava u Uniji i vjerovatno i jedna sa najlosijim uslugama koje se za te novce dobijaja, sto sve skupa ne privlaci nove stanovnike, niti nova ulaganja, a tjera postojece. A to ce tek da se ubrza pod utiskom percepcije Chicaga kao i pride nefunkcionalnog grada, usljed lose reakcije na proteste.

 

Pa nije klima uredjaj izmisljen prosle godine, pa da su odjenom juznije drzave postale aktraktive jer se moze u njima zivjeti, a da se ne skuvas. Klima jeste jedan od faktora, no ta klima je manje-vise ista, a trend iseljavanja je ubrzao zadnjih 10-ak godina. Takodje, klima je ista i u susjednim drzava, pa je stopa iseljavanja drugacija.  Primjer iz najblizeg komsiluka: Indiana. Na 6 miliona stanovnika, iselilo se net 48k, Illinois na 12 miliona iselilo se 865k. To je 10X veci postotak. To nije klima, to nisu demografskse promjene, to nije standard zivota - to je korupcija i mismenadzment/disfunckionalnost. Slicna prica vazi i za MN, IA, WI.  I onda pogledas Michigan (Detroit) i veoma slicno kao i IL, samo manje lose i jasno ti je o cemu pricam.

Naravno da nije klima glavni razlog za preseljenje u svih šest država konfederacije, ali ja otkako znam za US slušam da se ljudi koji mogu preseljavaju na Floridu kada odu u penziju (kao Englezi na jug Francuske ili u Španiju, ili Australijanci iz Viktorije u Kvinslend). I naravno da je jeftiniji život (manji troškovi, jeftinije kuće) glavni razlog, to i noskicha vodi da želi da ode iz Australije na Tajland, gde vlada kralj i nema sindikata pa su nadnice kriminalno niske.

 

Ono što se promenilo poslednjih godina je da su neke industrije koje su obično oko univerzitetskih centara u državama unije doprinele velikom rastu troškova života u okruženju pa je došlo do ubrzanja razlike u zaradama.  A ta razlika u zaradama je uvek postojala, ako pogledaš pravo-na-rad (right-to-work) države, videćeš da svih šest država konfederacije koje si ti naveo imaju right-to-work, dok svih pet država unije nemaju right-to-work. Pri čemu je RTW čista ideološka stvar, i čak smatraju da usled toga i dolazi do razlike u univerzzitetima i koncentraciji visokotehnoloških poslova u non-RTW državama.

 

Što se korupcije tiče, prihvatam da to dobro vidiš korupciju u svom okruženju, ali to da je u državama bivše konfederacije ona manja nego u državama unije koje su "prepisale" koncept iz Čikaga meni zvuči vrlo proizvoljno (ili ima prizvuk toga da u državama bivše konfederacije gazde uspevaju da ne plate radnike koliko treba). Kažu da je izvesni narandžasti preduzetnik platio nekih 25 miliona zelembaća studentima njegovog univerziteta u Njujorku koje je prethodno ošišao pa su ga tužili, dočim je izbegao plaćanje studentima njegovog univerziteta na Floridi. Razlici u dva ishoda je kumovala gospođa državni tužilac Floride, koja je kasnije, khm, zaposlena od starne istog tog narandžastog preduzetnika da ga brani od šutiranja iz najviše državne stolice u kojoj još uvek sedi. Uostalom, evo ga ovde izveštaj o korupciji u svetu 2019. godine, ponavljam da su na vrhu po odsustvu korupcije listom zemlje liberalne demokratije koje su značajno levlje ustrojene od US i da bi se po tome dalo pretpostaviti da su i u okviru US "levlje" države manje korumpirane od "desnijih".  A ovde ima opšran rad o tome kako RTW utiče na visinu plata, u proseku je razlika preko 15%.

 

SaE

Link to comment

Ima tu još nešto osim prostog poredjenja cene rada. Kada su Azijske kompanije otvarale fabrike automobila u Americi, to su radile u konfederalnim državama a ne tamo gore u Peterovom komšiluku. A zašto ne, u Mičigenu bar ima školovanih radnika za to? Većina će reći “pa zato što je cena radne snage po satu manja u jednom Tenesiju nego u Mičigenu”. Jeste, ali u cenu troškova ulaze i bezbednosne regulative koje fabrika mora da ispuni, a koje su mnogo strožije u državi koji ima sindikat radnika u automoto industriji (Mičigen), nego onoj koja nema (Tenesi). U ovoj prvoj su povrede/nesreće na radu redje nego u ovoj drugoj. Dakle radiš za manje, ali su ti zato šanse za prevremenu invalidsku penziju veće. Ako preživiš, naravno.

Link to comment

Wharton professors Albert Saiz and Uri Simonsohn (DOWNLOADING WISDOM FROM ONLINE CROWDS, 2007)

Quote

No group comparable to Transparency International ranks U.S. states and cities, so the two scholars (2007, Wharton professors Albert Saiz and Uri Simonsohn) had to find other ways to backstop their method there. For states, they compared their findings with the average number of criminal convictions per public employee. Here again, their list checked out. They ranked Nebraska as the state perceived as least corrupt and found that it also had a very low level of public-employee convictions. New Jersey, in contrast, was perceived as one of the more corrupt on their list and had a relatively high level of convictions. The setting for The Sopranos television show, in other words, was no accident.

 

spacer.png

  • +1 1
Link to comment
19 minutes ago, ObiW said:

Ima tu još nešto osim prostog poredjenja cene rada. Kada su Azijske kompanije otvarale fabrike automobila u Americi, to su radile u konfederalnim državama a ne tamo gore u Peterovom komšiluku. A zašto ne, u Mičigenu bar ima školovanih radnika za to? Većina će reći “pa zato što je cena radne snage po satu manja u jednom Tenesiju nego u Mičigenu”. Jeste, ali u cenu troškova ulaze i bezbednosne regulative koje fabrika mora da ispuni, a koje su mnogo strožije u državi koji ima sindikat radnika u automoto industriji (Mičigen), nego onoj koja nema (Tenesi). U ovoj prvoj su povrede/nesreće na radu redje nego u ovoj drugoj. Dakle radiš za manje, ali su ti zato šanse za prevremenu invalidsku penziju veće. Ako preživiš, naravno.

Pa tako meni i deluje RTW regulativa. 

 

Nego pogledao sam malo šta ovde i tamo pričaju zavodi za statistiku o unutrašnjoj migraciji, ima puno o tome, na našem sajtu je sažeto i ukratko objašnjava razloge za migraciju i prikazuje preseke i po uzrastu, polu i obrazovnoj strukturi, a na vašem sajtu imaju mape i po okruzima (valjda je tako srpska varijanta za county), pa može da se vidi gde odlaze i odakle dolaze u bilo koji okrug.

 

SaE

Link to comment
10 minutes ago, iDemo said:

Interesantna metodoligija, ima i šta misle o razlozima za rezultate kakve su dobili:

 

The results will surprise no one. Among the countries perceived as most corrupt are Nigeria, Serbia and Haiti. Among the states were New Jersey, New York and Illinois. The cities included Chicago and New Orleans.

 

...

 

As they explored the data, they found that poorer cities were, by their measure, more corrupt, as were cities in the Northeast. Large cities seemed more corrupt, but cities with larger governments, measured by share of workers in the public sector, didn’t.

 

“Ethnically diverse cities (as measured by the African-American share and the share of foreign-born individuals) seem to experience more corruption,” they add. “Blacks and immigrants seem to be more often victimized by corrupt politicians. This pattern of exploitation of minorities and the foreign-born by opportunistic corrupt officials is consistent with various previous findings at the country level. It is also consistent with accounts of the history of corruption in the U.S., with political machines opportunistically exploiting ethnic divides to extract rents.”

 

 

Sve dobri razlozi, možda još da su pomenuli istorijski nivo katolika u upravi (Italijana, Iraca, Francuza, Španaca), naročito nakon gledanja Spotlight i Dark Secret. Ali nema neke razlike u tome da li je država unije ili konfederacije, severna ili južna, više deluje kao da zavisi od gustine stanovništva i veličine grada. Što ja (gustinu stanovništva) nisam pomenuo u prethodnim odgovorima Petru Fanu, a trebalo bi da bude nešto od čega ljudi beže, što bi Obi rekao kod njega se ne ulazi lako u privatni prostor sagovornika (1m).

 

SaE

Link to comment
29 minutes ago, Gojko & Stojko said:

Pa tako meni i deluje RTW regulativa. 

 

Nego pogledao sam malo šta ovde i tamo pričaju zavodi za statistiku o unutrašnjoj migraciji, ima puno o tome, na našem sajtu je sažeto i ukratko objašnjava razloge za migraciju i prikazuje preseke i po uzrastu, polu i obrazovnoj strukturi, a na vašem sajtu imaju mape i po okruzima (valjda je tako srpska varijanta za county), pa može da se vidi gde odlaze i odakle dolaze u bilo koji okrug.

 

SaE

Ja samo mogu da kažem da je moja naučna metoda posećivanja sportskih barova vikendom, brojanja ljudi ispred televizora na kojem su LSU Tigers i NO Saints utakmice kao i broja ljudi koji nose dresove tih timova zaključio da se u moj okrug/opštinu masovno doseljavaju iz Luizijane.

  • +1 1
Link to comment
29 minutes ago, Gojko & Stojko said:

Interesantna metodoligija, ima i šta misle o razlozima za rezultate kakve su dobili:

 

The results will surprise no one. Among the countries perceived as most corrupt are Nigeria, Serbia and Haiti. Among the states were New Jersey, New York and Illinois. The cities included Chicago and New Orleans.

 

...

 

As they explored the data, they found that poorer cities were, by their measure, more corrupt, as were cities in the Northeast. Large cities seemed more corrupt, but cities with larger governments, measured by share of workers in the public sector, didn’t.

 

“Ethnically diverse cities (as measured by the African-American share and the share of foreign-born individuals) seem to experience more corruption,” they add. “Blacks and immigrants seem to be more often victimized by corrupt politicians. This pattern of exploitation of minorities and the foreign-born by opportunistic corrupt officials is consistent with various previous findings at the country level. It is also consistent with accounts of the history of corruption in the U.S., with political machines opportunistically exploiting ethnic divides to extract rents.”

 

 

Sve dobri razlozi, možda još da su pomenuli istorijski nivo katolika u upravi (Italijana, Iraca, Francuza, Španaca), naročito nakon gledanja Spotlight i Dark Secret. Ali nema neke razlike u tome da li je država unije ili konfederacije, severna ili južna, više deluje kao da zavisi od gustine stanovništva i veličine grada. Što ja (gustinu stanovništva) nisam pomenuo u prethodnim odgovorima Petru Fanu, a trebalo bi da bude nešto od čega ljudi beže, što bi Obi rekao kod njega se ne ulazi lako u privatni prostor sagovornika (1m).

 

SaE

Bill Maher je pričao o regulativi panela za solarnu energiju u Los Andjelesu. Kupio je solarne panele pre 3 godine, montirao ih na krov kuće, i 3 godine i 6 inspekcija kasnije, i dalje nema dozvolu da ih priključi. E sad, dal je to do katolika, manjina, gustine stanovništva ili uticaja lokalne elektrodistribucije na lokalne propise o priključivanju solarnih panela (svaki priključak više je potrošač kojeg su izgubili)? Jab reko ovo drugo.

Link to comment
51 minutes ago, ObiW said:

Ja samo mogu da kažem da je moja naučna metoda posećivanja sportskih barova vikendom, brojanja ljudi ispred televizora na kojem su LSU Tigers i NO Saints utakmice kao i broja ljudi koji nose dresove tih timova zaključio da se u moj okrug/opštinu masovno doseljavaju iz Luizijane.

Odličan ti je metod, nemam nikakvu zamerku.

36 minutes ago, ObiW said:

Bill Maher je pričao o regulativi panela za solarnu energiju u Los Andjelesu. Kupio je solarne panele pre 3 godine, montirao ih na krov kuće, i 3 godine i 6 inspekcija kasnije, i dalje nema dozvolu da ih priključi. E sad, dal je to do katolika, manjina, gustine stanovništva ili uticaja lokalne elektrodistribucije na lokalne propise o priključivanju solarnih panela (svaki priključak više je potrošač kojeg su izgubili)? Jab reko ovo drugo.

Au čoveče. Mi smo instalirali (moja strata, tj. skupština stanara) pre nekoliko godina panele na vrh zgrade, originalni  proračun je bio da će da se isplate za malo više od šest godina ali se kasnije pokazalo da će to vreme da bude kraće. Nije bilo nikakvih problema, čak smo imali i neke olakšice od vlade, ali ne kao što imaju fizička lica - nismo smeli da stavimo više jer bi u tom slučaju često po suncu vraćali struju u mrežu, zašta bi nam trebala registracija dodatne firme. Individualnim korisnicima (tj. kućama) to nije potrebno pa im je lakše da izvedu, plus je do pre nekoliko godina vlada davala stimulus u vidu plaćanja struje tako vraćene u mrežu po višoj subvencionisanoj ceni (to više nije dostupno). Inače čitao sam da je kod tebe  najbolje regulisano tržište strujom u US, posebno za razliku od Kalifornije koja se opekla sa Enronom pa još uvek kasni. Pisao sam već ranije ovde koliko sam se iznenadio kad sam video da imate najviše struje generisane vetrom u US.

 

SaE

Link to comment

 

5 minutes ago, Mos said:

Bilo malo cheesy, ali vidi se da joj generacijski ide strimovanje. :D 

 

Sve u vezi nje je cheesy, ali i to je generacijski.

  • +1 2
Link to comment
On 21.10.2020. at 18:52, trustno1 said:

Druga demografija, moj rođak je par excellence primer više srednje suburban klase. Živi u manjem gradu u swing state. Republikanac je i glasao je za Trampa. Kada smo pričali pre 4 godine, rekao mi je da prosto Tramp nije toliko loš kao što mu se spočitava, da treba gledati posledice a ne šta priča itd. Da napomenem da isti taj rođak je bio oduševljen Markom Rubiom i Karli Fijorinom. Mislim da ima značajan broj ljudi kao što je on. 

Ja naprosto ne kapiram ljude koji za vodje biraju narcisoidne nesposobnjakovice poput trampa ili fiorine (ne znam kakav je Rubio al cenim da nije daleko od ova dva nesposobna debila). 

Fiorina je bukvalno unakazila HP, i dok je zbog svojih užasnih odluka delila otkaže šakom i kapom, sebi je kupila novi mlaznjak za ekskluzivnu upotrebu.

 

Ali - ljudi to očigledno vole, i voleli bi da vide na jednom još višem nivou :blink:

Link to comment
  • James Marshall locked this topic
  • Redoran unlocked this topic
×
×
  • Create New...