Jump to content
IGNORED

Midterms 2018 and beyond


theanswer

Recommended Posts

On 18.10.2020. at 19:20, Jusuf Hatunic said:

 

Interesantno "razmisljanje". 

 

Ako bi ga uzeli za relevantno, a ne infantilno, da ne upotrebim tezu kvalifikaciju, onda nacizam uopste nije "u zametku" vec u punom procvatu, jer su od 330 miliona stanovnika odokativno 160 miliona vec cisti, oformljeni fasisti.

 

Ko god zna bilo sta o Americi zna i da to veze s mozgom nema.

 

Neki, a medju njima i ja, smatraju da su demokrate mnogo blize fasizmu nego republikanci.

neki imaju problem da razmisljaju; pa su u stanju da odnesu takvo misljenje, naravno bez ijednog jedinog dokaza. Ako pronadjes builo kakvu konekciju demokrata sa ucenjima fasizma nominovacu te za Nobelovu da se boris protiv trampa.

Edited by NevenMan
Link to comment
14 hours ago, theanswer said:

Vidi, uopšte ne želim da ulazim u tu temu pošto ne živim tamo, ali priča ti čovek koji živi, tako da ono šta znam, pitaj njega. Moja je poenta da ti republikanci nisu nikako ono što bi potpalo pod republikanca trenutno inače zasigurno u ovoj klimi i ne bi bili izabrani. Moderate političari su svakako izumiruća vrsta, odnosno oni koji su kao moderate a drže senat mesto u državi koja nije po DNK njihova. Midterms 2018 su poslednji dokaz. Odnosno, ako neka država ima za guvernera republikanca koji je po svim svojim stavovima sve samo ne republikanac u smislu onoga što se sada smatra republikancem a čitav ostali državni aparat je demokratski, negde i sa super većinom, onda ipak treba poverovati da se tamo za sve pitaju demokrate. Da li je njegova teza o migracijama tačna, to je druga stvar, u to ne ulazim. Ali da postoji ogroman broj ljudi koji napušta Kaliforniju i Njujork i da će na ovom cenzusu sledećem Kalifornija izgubiti jedno mesto prvi put u istoriji a Njujork će izgubiti 2 verovatno, to je nepobitna činjenica. Takođe je nepobitna činjenica da se ljudi iz Kali sele u Teksas zbog poreskih zakona. 

 

12 hours ago, Peter Fan said:

Pa rekao sam da je to jedan od razloga, ali nije Chicago nista hladniji nego sto je bio, pa se opet narod nije toliko iseljavao. 

 

Konkretno, u Chicagu su demokrate na vlasti maltene 100 goodina, a samo jedna familija je na vlasti bila otprilike 1/2 tog vremena (kratka istorija ovde https://www.chicagodetours.com/chicago-politics-history/) , a ko kontrolise Chicago, kontrolise IL so obzirom da je 3/4 populacije i vjerovatno 4/5 novcanih tokova, ovako uprosceno receno. Tako da je guverner (ako nije proizvod Demokraske masine) outsajder i sa skresanim krlima so obziron na sastav skupstine.

 

A spektar klasicne korupcije ide od "standardnih" shema da se javne nabavke i poslovi dodjeljuju firmama koje su povezane sa vlastima, od rodjackih do onih koje su dale najvise donacija za kampanje, preko onih "reverse Al Capone" shema gdje odbornici u gradskoj skupstini naplacuju reket vlasnicima lokala i sitnih firmi u svojim izbornim jedinicama, pa do onih srednje sofisiticiranih gdje se radnicima u gradskim i drzavnim institucijama (uglavnom ovim na vrhu) u zadnje tri godine radnog staza dize plata i daju bonusi da bi im se vjestacki podigne prosjek za penziju, koja se onda isplacuje iz budzeta. Evo najsvjeziji i veoma ilustrativan slucaj: https://en.wikipedia.org/wiki/Edward_M._Burke

 

Ono sto nije klasicna korpucija, su konflikti interesa,  klijentalizam i sveopsta nekompetencija koji jasu na budzetu  pred kolapsom i na gradskom i na drzavnom nivou, iako su ukupno gledano napravljeni na najvecem oporezivanju u drzavi (kombinacija poreza na promet, nekretnine, usluge, zaradu, itd). Sve to skupa pravi ozracje i percepciju koja obesharbruje useljavanje i ulaganja, a direktno uzrokuje iseljavanje. To sve skupa sa republikancima nikakve veze nema, jedino sto je na talasu tog nezadovljstv bio izabran prosli guverner, ali je em bio nesposoban, em opstruiran i sad imamo ovo sta imamo.  Da li je isti nivo korpucije u NJ, CA i NY i koliko to ima veze sa demokratama - nisam dovoljno upucen u detalje, ali sam ubijedjen da je "recept" iz Chicago prepisan i primjenjen. Da li su republikanci bolji, to nije tema, niti mislim da jesu, ali je cinjenica da se ljudi sele iz ovih drzava koje sam nabrojao, a svima im je zajednicki imenitelj decenijska, uglavnom demoktraska, vlast. Koliko tu ima korpucije a koliko nekompetencije nije previse ni vazno, vazan je krajni rezultat.

OK, ja ne sporim da brojke jasno kažu da je unutrašnja migracija neto negativna za Jenki države (koje su osim Kalifornije hladnije) a neto pozitivna za bivše države konfederacije koje je Peter Fan naveo. Međutim, mislim da je navođenje političke korupcije kao razloga za takvu migraciju čisto preterivanje, za mene jednako verovatno kad bi rekao da jednostavno ljudi iseljavaju jer više vole da žive u nekoj državi bivše konfederacije (gde se usput zna mesto tamnoputih sugrađana).

 

Mislim, jedan pogled na razlike između navedenih pet država bivše unije i šest država bivše konfederacije može da bude kroz univerzitete i koncentraciju dobro plaćenih visoko tehnoloških poslova koji poslednjih decenija znatno podižu plate i posledično troškove života u okruženju. Letimičan pogled na Gugletinu prvu listu najboljih (100) svetskih univerziteta pokazuje da su prva četiri univerziteta svi iz US, dva iz Masačusetsa i dva iz Kalifornije, od prvih deset američkih još dva su iz Njujorka, jedan iz Ilinoisa i jedan iz Nju Džerzija (sve iz pet pomenutih država unije) i dva iz susednih manjih država unije. Tek je sedamnaesti američki univerzitet sa liste iz Severne Karoline, a dvadeset drugi iz Teksasa. Neka druga univerzitetska lista možda ima drugačiji redosled, ali ne verujem da bi se u pogledu odnosa pomenutih država išta znatno promenilo. Uz prijatniju klimu, meni samo ovo govori kao dovoljan razlog da se uglavnom starija populacija seli u države bivše konfederacije, jer ne može ili ne mora da drži korak sa mlađom obrazovanijom populacijom.

 

Ovo za donacije za kampanje ne sporim, samo to je univerzalna priča za obe strane koja postoji i u republikanskim i demokratskim državama u US. Ovde ICAC (Nezavisna komisija protiv korupcije) nalazi korupciju i levo i desno, niko na vlasti nije imun od toga, zavisi od društva koliko je šta prihvatljivo. Čak bih rekao da je na svetskom nivou korupcija niža u demokratskim društvima koja su levlje pomerena u odnosu na US (koju ja volim da zovem "the best democracy that money can buy"), što se u raznim istraživanjima može videti izraženo u nekim ciframa (skadinavske zemlje, NZ, Australija i Kanada se uredno na takvim listama kotiraju bolje od US).

 

SaE

Link to comment

Ljudi biraju gde nisu pod užasnim finansijskim stresom. NY i Silicon Valley su nezamisli  finansijski stres za svaku porodicu koja ne zaradjuje jedno milion godišnje. Znam da će ovo mnogima (i u Americi) da zvuči ludo, ali tako je. Da, to se sve prevodi u kuću a ne prčvarnicu, u posedovanje a ne iznajmljivanje, u školovanje dece, ali koren svega su finansije. Ljudi se sele jer ne mogu da plate. 
 

edit: i jer su pod užasnim finansijskim stresom.

Edited by trustno1
Link to comment
9 hours ago, Gojko & Stojko said:

. Međutim, mislim da je navođenje političke korupcije kao razloga za takvu migraciju čisto preterivanje, 

Ne kazem ja da se jedno jutro neko probudi, procita da je Ed Burke izreketirao jos jednog vlasnika perionice vesha i kaze, "ma jebes ovo, selim se u Tennessee", vec da je kumulativni efekat korpucije (i srodnih pojava, te mismenadzmenta ) takav da je IL najoporezovanija drzava u Uniji i vjerovatno i jedna sa najlosijim uslugama koje se za te novce dobijaja, sto sve skupa ne privlaci nove stanovnike, niti nova ulaganja, a tjera postojece. A to ce tek da se ubrza pod utiskom percepcije Chicaga kao i pride nefunkcionalnog grada, usljed lose reakcije na proteste.

 

9 hours ago, Gojko & Stojko said:

 

. Uz prijatniju klimu, meni samo ovo govori kao dovoljan razlog da se uglavnom starija populacija seli u države bivše konfederacije, jer ne može ili ne mora da drži korak sa mlađom obrazovanijom populacijom.

 

Pa nije klima uredjaj izmisljen prosle godine, pa da su odjenom juznije drzave postale aktraktive jer se moze u njima zivjeti, a da se ne skuvas. Klima jeste jedan od faktora, no ta klima je manje-vise ista, a trend iseljavanja je ubrzao zadnjih 10-ak godina. Takodje, klima je ista i u susjednim drzava, pa je stopa iseljavanja drugacija.  Primjer iz najblizeg komsiluka: Indiana. Na 6 miliona stanovnika, iselilo se net 48k, Illinois na 12 miliona iselilo se 865k. To je 10X veci postotak. To nije klima, to nisu demografskse promjene, to nije standard zivota - to je korupcija i mismenadzment/disfunckionalnost. Slicna prica vazi i za MN, IA, WI.  I onda pogledas Michigan (Detroit) i veoma slicno kao i IL, samo manje lose i jasno ti je o cemu pricam.

Link to comment

Da probam da vratim ovu temu na izbore :D

 

Dešava se trenutno promena načina na koji ljudi glasaju u ovoj pandemiji. Demokrate su se zdušno okrenulo glasanjem poštom, brojke koje viđamo su što se kaže through the roof što se tiče njihovog entuzijazma. Ostaje da se vidi da li je to samo kanibalizovan broj glasova koji bi svakako dobili ali u najgorem slučaju za njih oni su te glasove već zaključali i sad mogu da se koncentrišu da targetuju one koji još nisu glasali. Bar 40 miliona Amerikanaca je već glasalo na izborima. 

 

Kontra ovoga, republikanci su ti koji sada više glasaju lično early nego što je to bio slučaj ranije. Ovakav obrazac viđamo najviše u Floridi i Nevadi, dve države koje za razliku od većine drugih imaju solidnu predikciju rezultata na osnovu ranog glasanja, gde partijska registracija znači mnogo i gde većina ljudi zapravo glasa pre izbornog dana. 

 

Na Floridi kada se obuhvate svi trenutni glasovi, glasalo je skoro 4 miliona ljudi već. Demokrate imaju prednost od 483.000 glasova. Ali bi broj glasova poštom trebao da uspori a broj glasova in person da se povećava narednih dana što bi ovu dramatičnu razliku trebalo da smanji. Verovatno bi neki target u zavisnosti od izlaznost i procenta ljudi koji je već glasao na Floridi pre izbornog dana trebao da bude oko 300k za demokrate da bi bili komforni da dobijaju. 

Link to comment

Rekao bih da će Bajden da pobedi. I to prilično ubedljivo kako sad deluje. Razlika u nacionalnom popular vote veća od 5%. Svaki podatak koji imamo trenutno ukazuje na tako nešto, da ne ulazim u detalje ponovo. Mogu da se dese 2 stvari, da se u narednih nekoliko dana desi nešto totalno nepredviđeno, šanse za to su jedno 1% a toliko je događaja bilo koje u suštini nisu ovu trku pomerile mnogo od marta da ne znam šta bi to tačno više moglo da se desi. I druga jedina koliko toliko slamka spasa je da je sve pogrešno, svaka pretpostavka, svaka anketa od nacionalne do onih internih na nivou kongresnih distrikta, sve da je pogrešno. Onda komotno možemo da pričamo o tome da Trampovi glasači zaista ne žele da izlaze u javnost kao njegove pristalice za šta imamo 0 dokaza ili da je cela jebena industrija nameštena, za šta takođe imamo vrlo malo dokaza. 

 

Jednostavno da se uzme u zapećak retorika Trampa i generalno umor koji od njega verujem da oseća biračko telo u Americi, funademnti za predsednika su jako loši. Ekonomija, covid, rasni nemiri.. Tramp je verovatno mogao da bude reizabran sa covidom da ga je ozbiljnije shvatio, da se uneo u ulogu war time predsednika, ali niti bi mu mediji to dozvolili niti je on tip koji će da sluša neke naučnike šta ti znam. Ovi izbori su referendum o Trampu, njegova kampanja nije uspela da poveže Bajdena niti kao far left, niti kao nesposobnog, niti kao establišment, ništa od toga se nije zadržalo jer ljude ne interesuje Bajden, interesuje ih Tramp. Uvek je sve bilo oko Trampa. Neverovatan je suburban otklon od Trampa, a Bajden mu na sve to grize prednost među belcima u manjim gradovima i ruralnim područijma, ne mnogo, ali sasvim dovoljno da Tramp komotno gubi države ko Pensilvanija, Viskonsin, Mičigen. 

 

Danas sam video da je treći distrikt Kanzasa, zapadna predgrađa Kanzas Sitija pomeren kao Safe D. To je bio dem pickup pre 2 godine. Safe D, znači ne Lean D, nego Safe D. Mislim da to sve govori o stanju trenutno u biračkom telu. 

 

To je distrikt koji 2012. nije imao Demokratu koji se takmiči. Dve godine je kasnije je bio R+20. Već 2016. je bio R+11 a onda je 2018. otišao za Šaris Dejvids D+9. I sad nije kompetitivan, Safe D. 

Edited by theanswer
  • +1 1
Link to comment
5 minutes ago, theanswer said:

Neverovatan je suburban otklon od Trampa, a Bajden mu na sve to grize prednost među belcima u manjim gradovima i ruralnim područijma, ne mnogo, ali sasvim dovoljno da Tramp komotno gubi države ko Pensilvanija, Viskonsin, Mičigen. 

 

E pa to mene najviše zanima, kako da znam kakva su osećanja u ruralnoj Pensilvaniji? Ko će ga to znati?

 

Druga demografija, moj rođak je par excellence primer više srednje suburban klase. Živi u manjem gradu u swing state. Republikanac je i glasao je za Trampa. Kada smo pričali pre 4 godine, rekao mi je da prosto Tramp nije toliko loš kao što mu se spočitava, da treba gledati posledice a ne šta priča itd. Da napomenem da isti taj rođak je bio oduševljen Markom Rubiom i Karli Fijorinom. Mislim da ima značajan broj ljudi kao što je on. Nisam trenutno s njim u kontaktu i umirem da saznam za koga će glasati sada. Imam utisak da bi to bila jedna od najboljih predikcija.

 

5 minutes ago, theanswer said:

Danas sam video da je treći distrikt Kanzasa, zapadna predgrađa St. Luisa pomeren kao Safe D. To je bio dem pickup pre 2 godine. Safe D, znači ne Lean D, nego Safe D. Mislim da to sve govori o stanju trenutno u biračkom telu. 

 

Gde si to video i koliko se može verovati?

Link to comment

Lična zapažanja su jedno, postoji čitava nauka koja se bavi time da lični primer tvog rođaka niti jedan poll zapravo ne budu glavni za ono ko će da pobedi na predsedničikim izborima na kojima glasaju stotine miliona ljudi. ž

 

Imaš nekoliko kuća da ih tako nazovem koje se bave rejtinzima, treba im verovati donekle, nikako slepo ali 2018. su npr bili solidno tačni koliko možeš da predvidiš svaki izbor u kongresu gde ima malo pollinga. 
 

Recimo, Vaserman je prilično objektivan

 

https://twitter.com/Redistrict/status/1318902778207535105/photo/1

Link to comment

Rođak[emoji769] je školski primjer garden variety republikanca koji polako ali sigurno klizi iz sebičnog i samoživog bigota u full-blown fašista.

Link to comment
  • James Marshall locked this topic
  • Redoran unlocked this topic
×
×
  • Create New...