Jump to content
IGNORED

Teofilovo cose


vinska musica

Recommended Posts

ja sam nekako, poslednjih par godina, primetila da se sa teofilom nalazim na raznim stranama po mnogim pitanjima. i onda sam iznenada, prilichno izgubila interesovanje.
Isto kod mene.Naravno, ne odnosi se samo na Teofila. Svi se menjamo i to je normalno - dalje, i ideoloska slika Srbije se menja pa se nekako prave nova razgranicenja, usitnjavanja (imali smo dve srbije sada ih svakako imamo nekoliko).Sa druge strane, nikada nisam mogao (a ne mogu ni sada) da Olju Beckovic, Teofila i o ostale koji su ispali iz mog malog camca gurnem u zajednicku fijoku sa mracnim silama Srbije.
Link to comment
  • Replies 530
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Turnbull

    81

  • Caligula

    35

  • kim_philby

    32

  • bergasa19

    32

Top Posters In This Topic

Posted Images

EDIT. E jbg Kauboj morao da se ubaci. Ovo je komentar na djuzepea.U principu isto sto i ja mislim. S tim da sam ja dobrim delom van dodira sa njegovim (ili bilo cijim, odande) novijim opusom. (Sto nije slucajno.)Opet mislim, ako i kaze nesto sto objektivno moze biti pogresno, ne verujem da to kaze iz nekih poganih/bedastih razloga (kao mnogi drugi).

Edited by Indy
Link to comment

Mislim da svi kažemo isto... zapravo, i Indy i Kauboj i Buba. Samo se nekako nisam nadao da će posle ovoliko vremena i dalje važiti podela "mi" i "oni", a da prosta pripadnost "nama" pravda možda i neke nebuloze. Doduše, PPP je tu prilično oštar, da ne dozvoli da bullshit prođe tek tako, ma ko ga izgovorio il napisao.Mrzim pripadanje. I kolhoze, a i sovhoze, kad već pričamo.

Link to comment

Teofil mene podseca na Bill Mahera, bio je izuzetno zanimljiv kad sam poceo da ga pratim ali sada uprkos i dobrim gostima i dobrim temama mi tesko pada da ga gledam jer se svaka jebena emisija svede na pricu o globalnom zagrevanju, crnom precedniku, gej pravima i marijuani.Umesto da usvaja nove stavove i pokrece nova pitanja on samo ubacuje svoje stare zakljucke u svaku novu situaciju pa makar se i ne uklapali. Cak i ne pokusava da razvije svoju ideju il istrazuje stvari dublje vec samo reciklira. Mislim da sa takvim stavom na kraju mozes da zavrsis (ako si dobar) samo u obliku ted talksa - ispricas jednom svoju pricu i odes da sednes.

Link to comment
Teofil mene podseca na Bill Mahera, bio je izuzetno zanimljiv kad sam poceo da ga pratim ali sada uprkos i dobrim gostima i dobrim temama mi tesko pada da ga gledam jer se svaka jebena emisija svede na pricu o globalnom zagrevanju, crnom precedniku, gej pravima i marijuani.Umesto da usvaja nove stavove i pokrece nova pitanja on samo ubacuje svoje stare zakljucke u svaku novu situaciju pa makar se i ne uklapali. Cak i ne pokusava da razvije svoju ideju il istrazuje stvari dublje vec samo reciklira. Mislim da sa takvim stavom na kraju mozes da zavrsis (ako si dobar) samo u obliku ted talksa - ispricas jednom svoju pricu i odes da sednes.
+1Tako nešto sam i ja hteo da napišem. Ne slažem se sa tezom o "istrošenosti", ako si perceptivan i ne mrzi te da misliš, nikada ne možeš da se istrošiš kao autor kolumni koje se bave društveno-političkom svakodnevicom, prosto zato što ta svakodnevica stalno nudi nove probleme i izazove. Dakle, ne može ti ponestati materijala. Teofilov problem nije kreativna istrošenost, nego istrošenost njegove interpretativne matrice, koja je užasno simplifikovana i zaostala iz jednog jednostavnijeg vremena (kada se znalo ko su "naši", a ko "njihovi"), i u koju sve što ubaciš, ispadne ta banalna binarna podela. Zato to stalno izgleda kao more of the same, čak i kada su se događaji i stvarnost sama znatno usložnili.Teofil treba da se kritički osvrne na samog sebe i sopstvenu poziciju i da je prevaziđe već jednom, pronalazeći novi način tumačenja stvarnosti. Autori koji se nikada ne istroše su upravo oni koji su spremni da odgovaraju na zahteve novih problema, da stalno iznova transcendiraju svoje ranije pozicije, da se stalno odvajaju od sebe i kritički se bave i sobom, a ne samo drugima. Nažalost, Teofil, umesto da kritički bavi svojim pozicijama, sve se više u njih ukopava. Otud taj gunđavo-njanjavo-naričući ton koji preplavljuje njegove skorašnje kolumne. Teofil danas odbija da misli, on samo propoveda. Edited by Syme
Link to comment
Nažalost, Teofil, umesto da kritički bavi svojim pozicijama, sve se više u njih ukopava. Otud taj gunđavo-njanjavo-naričući ton koji preplavljuje njegove skorašnje kolumne. Teofil danas odbija da misli, on samo propoveda.
Igzektli.Zato se toliko čuva interneta (premda cenim da je posvećeni lurker na svim novim medijima koje, kao, toliko prezire), jer u diskusiji često shvatiš da ima i drugih pogleda osim tvojih, jednako relevantnih, a on milica prosto nije navikao da nije u pravu.
Link to comment
Mislim da je tačno da smo svi, vremenom i pojavom novih medija, postali puno zahtevniji. Tako da, normalno je da Teofilo neće biti zanimljiv podjednako svojim recenzijama i tekstovima u Vremenu Zabave ili u XZ 98-me, kad je bio dašak svežeg (ili bilo kakvog) vazduha, i sadašnjim kolumnama. Svi se trošimo vremenom. Tvrdoglavost "glede" (haha, to sam sigurno od njega pokupio) interneta mu ne pomaže puno.Ali opet, čovek kod mene ima skoro pa neograničen kredit, iz jednog ličnog i banalnog razloga: autor je jednog teksta u Vremenu Zabave 1994-te mislim, gde je, između ostalih, napisao jednu rečenicu - sad bukvalno pokušavam da iščupam iz sećanja, pa ću parafrazirati: u SFRJ nije bilo sramota ne znati gde je Bršadin, imati komšinicu Muslimanku, niti piti Zlatorog pivo. Ovaj tekst je po svemu toliko odudarao od potpune višegodišnje naci-histerije po svim medijima, da ga evo posle skoro 20 godina još pamtim, ili bar neke deliće. Mogu da sasvim sigurno kažem da mi je Teofil tada, u sveopštoj pomami, a pogotovo kad živite u provinciji i imate dvadesetak godina, spasao zdrav razum. Već sam bio potpuno siguran da sa mnom nešto nije u redu, jer ne razmišljam "kako treba".Možda prosto previše očekujemo od čoveka, otkud znam. Znam da ne može da večno prolazi "na staru slavu", al kod mene će uvek biti pozitivan lik, no matter what. A Vreme i dalje kupujem, mada mi se desi da ga ni ne prelistam. Za to je već kriv forum, ne stiže se sve.edip: nepismen i nume padeži
Ma nemoj pogrešno da me shvatiš, ja mislim da je Teofil bio dragocen glas razuma. Samo mi je žao što je to danas sve manje.
Link to comment

Ta nesposobnost da se prilagodi novoj podeli političkih uloga koincidira sa odbijanjem da se prilagodi promenama u medijima, tehnologiji. Čovek se jednostavno zaustavio na prelasku u novi milenijum; mozak mu je i dalje u 20.veku u svakom mogućem smislu.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...