Jump to content
IGNORED

Pitanja


Recommended Posts

CPU-Z detektira instaliranu memoriju (2 banke, po 2 GB). Koliko ja kužim sada, i ovi članci koje sam gore citirao su bezveze, problem je izgleda što CPU mora rezervirati dio memorije za komunikaciju između sebe i ovih i onih kompjuter devicesa.

Link to comment
Okreni, obrni, (na 32bit Visti) po ovom zadnjem linku ne moze da se iskoristi vise od 3GB RAM-a (tj. 3.1GB). Inace, ove price o kernelu, pagefileu, video mem, itd. mi nisu bile jasne, posto ispada da ode 1GB na te stvari - a kako onda radi racunar koji ima samo 1GB? (A radio je, pre prosirenja)....
Najviše što 32-bitni njindonjs može da izvuče je iskoristivih 3.5GB otprilike. što se tiče fizičke memorije i tog gornjeg nedostajućeg gigabajta, problem nije toliko u tome da je sistemu potrebno gigabajt fizičke memorije (pa da sa ukupno 1GB neće da radi), nego što su adrese za mapiranje raznih i/o uređaja gurnute u taj gornji adresni prostor, tj. njihova predviđena adresa pada u taj opseg iznad trećeg gigabajta. Otvori device manager i umesto pregleda "devices by type" pogledaj "resources by type" i videćeš lepo prema visokim adresama šta na tvom sistemu upada u taj gornji adresni opseg (imao ti 1GB ili 4GB memorije). Onaj PAE switch utiče isključivo na adresiranje fizičke memorije i prelaženje limita od 4GB na 32bitnom hardveru i softveru koji je za to sposoban - on ne otključava blokove memorije rezervisane za sistem i daje na slobodno raspolaganje.Kada je sistem bio dizajniran, očigledno se nisu nadali da će se grebati maksimum na 32-bitnim sistemima, već da će 64-bitni sistemi do tada preuzeti primat (s obzirom da su pristupačni 64-bitni procesori (Alphe recimo) bili na raspolaganju još početka devedesetih).Elem, treba razlikovati priču o fizičkoj količini memorije i virtuelnoj memoriji. Svaka aplikacija može da adresira 4GB virtuelne memorije, tj. memorije koja može udrobljeno biti sačinjena i od fizičke memorije i od mesta na disku, tj. parčetu swap fajla. Koliko troši fizičke, a koliko swap memorije, brine se memory manager na osnovu prioriteta procesa, koji radi u backgroundu, koji u foregroundu itd. Zato si mogao da radiš i na 1GB fizičke memorije - isti programi su mogli da rade, samo što je manji deo uziman od brze fizičke memorije, a veći deo sa diska koji je sporiji. Zbog toga sistem deluje sporije sa manje memorije.Kad smo već kod virtuelne memorije, ljudi često tu brkaju za šta služi /3G switch u boot opcijama. Najčešće misle da to ima veze sa time da sistem vidi "svih" 3GB fizičke memorije, ali ta opcija nema nikakve veze sa fizičkom, nego sa virtuelnom memorijom. Od gorepomenutih 4GB virtuelne memorije (sačinjene od fizičke memorije i swap fajla), aplikacija po defaultu može da ide do 2GB za juzer kod i 2GB za sistem (jer se jedan deo sistema mapira u taj prostor ekskluzivno za tu aplikaciju). Pomenuti /3G switch samo drugačije preraspoređuje virtuelnu memoriju - umesto 2GB daje user kodu 3GB, a 1GB ostavlja sistemu (što ne mora uvek biti pametna stvar, jer sistem u pojedinim scenarijima može da zatreba više od 1GB). Da se razumemo, to ne znači da je aplikacija ograničena po defaultu na 2GB - ne, to znači da može da drži najviše 2GB alociranog prostora u memoriji za taj proces. Može 32-bitni user kod da alocira i svih 4GB prostora, ali će u jednom momentu biti samo 2GB (ili 3 sa /3G switchem) biti u user delu memorije. Da bi ostatak bio pristupačan koristi se neki vid mapiranja (bank switching/swapping) i vrlo poželjno - keširanja.BTW, još jedna sitnica o kojoj treba voditi računa su upravo veličine - što je veličina nekog prostora veća, potrebno je rezervisati i više prostora za strukture da bi se taj prostor kontrolisao. Potpuno ista priča koja važi recimo i za diskove - što je veći disk, tj. particija, on ima više klastera. Samim tim je veći deo na disku koji se rezerviše za stablo/tabelu klastera i njihovo mapiranje ka fajl sistemu odnosno fajlovima, direktorijumima itd. Slično važi i za memoriju - ne da sad to drastično utiče na količinu raspoložive memorije, ali ipak igra neku ulogu. Edited by Razzmatazz
Link to comment
Gde se u word-u ubija automatsko veliko slovo nakon tačke?
Generalno, treba da odštikliraš "Capitalize first letter of sntences" u "AutoCorrect options".U 2007-mici: Klikneš na kliker gore levo > "Word options" > "Proofing"U 2003-jci: "Tools" > "AutoCorrect options" pa isto.
Link to comment

Drugarica mi je poslala MMS poruku (slika sa Partizanovog meca u Evroligi pre par dana) ali nemam aktiviran MMS. Dobio sam poruku od Telekoma da odem na www.mts.telekom.yu i tamo kao mogu da pogledam sliku. Dalje sam dosao do ovoga i blokada:20090209104102ox1.jpgImam sifru (dobih je u toj poruci) ali nemam pojma sta mu ga dodje ovaj MSISDN. Dakle, zna li neko sta mu ga dodje MSISDN?

Link to comment

Da li je neko od vas vršio .ogm to .avi konverziju do sada?.ogm kodek podseća na matrošku, jer u njemu može da bude sadžano više audio fajlova i titlova.A želim da ekstraktujem samo video+eng.audio.Predlozi za konvertore?

Link to comment
Drugarica mi je poslala MMS poruku (slika sa Partizanovog meca u Evroligi pre par dana) ali nemam aktiviran MMS. Dobio sam poruku od Telekoma da odem na www.mts.telekom.yu i tamo kao mogu da pogledam sliku. Dalje sam dosao do ovoga i blokada:Imam sifru (dobih je u toj poruci) ali nemam pojma sta mu ga dodje ovaj MSISDN. Dakle, zna li neko sta mu ga dodje MSISDN?
Tvoj broj mob telefona, verovatno treba uneti sa 3816XXXXXXXX ili +3816XXXXXXXX Edited by wall
Link to comment

Pomagajte oko izbora grafičke karte.Trenutno imam GeForce 4 MX 460 (muzejski primerak), a hteo bih da je zamenim nekom polovnjačom do 30 evra. Problem je što se ne razumem mnogo u hardver, pa ne znam šta smem da kupim, odnosno šta je kompatibilno sa ostatkom opreme. Imam matičnu ploču ASrock P4i65G i procesor Celeron 2 GHz. Da li ova matična ploča prima PCI grafiku pošto po specifikaciji ima neke PCI slotove? Nađoh u oglasima PCI-e Asus 7300 GT 256Mb. Da li će to raditi kod mene ili mora AGP?

Edited by Reaktor
Link to comment

Treba ti AGP karta. Ploca ima PCI slotove, a ne PCI Express (PCI-e). Ne znam kako se krecu cene polovnih AGP kartica, ali mozda mozes da nadjes nesto tipa Ati 9600/9800 ili Nvidia 5/6xxx.Vecina ljudi ce ti reci da se takav upgrade ne isplati i da bi trebalo da predjes komplet na novu tehnologiju (DDR2, Dual Core, PCIe), al da ne davim sada...

Link to comment

Nisam zahtevan korisnik, ne zanimaju me jake igre. Evo nađoh neku AGP: ATI 3450 256 Mb. Jel' vredi to nečemu? Ne bih ulagao neke veće pare jer je komp star otprilike 5 godina, računam da neće još dugo, tako da je ovo prelazno rešenje dok ne kupim nešto novo.

Link to comment

Ta 3450 je relativno nova kartica, tako da je moguce da je jos pod garancijom. Ne znam kakav je odnos izmedju nje i jacih kartica starije generacije, ali ako je nadjes za te pare i ako ima garanciju, uzmi.

Link to comment
Tvoj broj mob telefona, verovatno treba uneti sa 3816XXXXXXXX ili +3816XXXXXXXX
To sam probao odmah po primljenoj poruci ali mi je pisalo nesto tipa "nemate novih poruka". Ako je stvarno mob. broj taj MSISDN, ispada da me jebu - dobio sam poruku da preuzmem/pogledam MMS na sajtu a tamo patka... Edited by Zli Gli
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...