Jump to content
IGNORED

Pitanja


Recommended Posts

Vojo, nije HP, radi se o Canon Smartbase. Može da bude isti problem u pitanju ili ne?
zaista ne znam. pogdedaj u device manageru da li se vidi i kako. kao printer ili samo kao usb device sa upitnikom? mozda uspes da forsiranjem njegovog drivera (obicno ja na cd-u u folderu drivers->tvoj op.sis. potrebni .inf fajl) uradis nesto.srecno.
Link to comment
zaista ne znam. pogdedaj u device manageru da li se vidi i kako. kao printer ili samo kao usb device sa upitnikom? mozda uspes da forsiranjem njegovog drivera (obicno ja na cd-u u folderu drivers->tvoj op.sis. potrebni .inf fajl) uradis nesto.srecno.
Ma video se on sve vreme kao (instaliran) printer, al' džaba. Nema veze, nešto sam čačkala i ne znam baš tačno šta sam uradila, ali sad opet radi. Obožavam tehniku. U svakom slučaju, hvala.
Link to comment
Gde se u word-u ubija automatsko veliko slovo nakon tačke?
Valjda zavisi od verzije do verzije, ali bi trebalo da bude u AutoCorrect options - "Capitalize first letters of sentences".
Link to comment

Proverio sam, i moj Presario laptop sa Centrino Duo ne moze da fura 64bit OS. Dakle, "problem" je sto sam stavio 4GB RAM-a i sad Vista, a i Linux (probao SLED), naravno 32bitni posto samo takvi mogu, "vide" samo 3GB fizicke memorije (tj. Vista "zna" da ima 4GB, ali samo 3GB se pokaze kao "totalna memorija"; SLED odmah kaze "ima 3GB memorije"). Da li dobro razumem da sa CPU koji ne moze da tera 64bit OS de fakto ne moze da se iskoristi 4GB RAM-a?

Link to comment
Proverio sam, i moj Presario laptop sa Centrino Duo ne moze da fura 64bit OS. Dakle, "problem" je sto sam stavio 4GB RAM-a i sad Vista, a i Linux (probao SLED), naravno 32bitni posto samo takvi mogu, "vide" samo 3GB fizicke memorije (tj. Vista "zna" da ima 4GB, ali samo 3GB se pokaze kao "totalna memorija"; SLED odmah kaze "ima 3GB memorije"). Da li dobro razumem da sa CPU koji ne moze da tera 64bit OS de fakto ne moze da se iskoristi 4GB RAM-a?
http://en.wikipedia.org/wiki/Physical_Address_Extension
Link to comment

U principu da - ako kernel i procesor/čipset podržavaju PAE, onda se može koristiti 36-bitno adresiranje umesto 32-bitnog i time videti i više od 4GB memorije. Ali samo na nivou operativnog sistema - same 32-bitne aplikacije su i dalje ograničene na 4GB po procesu. što se Windowsa tiče, na linku je jasna tabela koliko koji od njih podržavaju maksimalno, a za *nixe i njihove derivate treba samo kernel sa enejblovanim PAEtom.S tim da treba voditi računa o tome da se tu priča o maksimalnoj količini podržanog RAMa. Ukoliko se ima tačno 4GB, neće svih 4GB biti na raspolaganju aplikacijama, pošto jedan deo uvek rezerviše kernel za sebe, naravno i tu dalje caka nema. No, sa današnjim cenama memorije (za šaku žvaka), to i nije neki problem sa finansijske strane.

Edited by Razzmatazz
Link to comment

Hm, laptop memorija (sa garancijom) i nije tako jeftina, barem za mene, ali dobro. Znam ja sta pise u tabelama, nego me je zbunilo ono sto kaze msinfo32 (sto se razlikuje od tabela). Kapiram da 1 deo pojede kernel i video memorija, to je razlika izmedju "total" i "available", ali gde nestade ceo gig rama?r02yv7.jpg

Edited by Indy
Link to comment

Hm, 4GB SO-DIMM DDR2 je ovde cirka 40-tak evrića za Crucial, recimo. No, moguće da su dole ispod cene i više nego ovde.Pojede OS tu razliku na device management, za sve uređaje koji trebaju memory mapped i/o, pci bus i razne druge zajebancije, što se ne može izbeći zbog modela na kojem su drajveri zasnovani. Još kad dodaš video memoriju za integrisani gpu, hoće to da popapa dosta.

Link to comment
Hm, 4GB SO-DIMM DDR2 je ovde cirka 40-tak evrića za Crucial, recimo. No, moguće da su dole ispod cene i više nego ovde.
Nije ovde mnogo vise, ima za 50-60 u evrima, nego sam ja hteo sa garancijom (da mogu da vratim ako slucajno ne odgovara... drugim recima, nisam bio siguran da li je svaki DDR2 isti). Tako da me je doslo 3x toliko. :asadodohucosakdasestidim:
Link to comment
Hm, laptop memorija (sa garancijom) i nije tako jeftina, barem za mene, ali dobro. Znam ja sta pise u tabelama, nego me je zbunilo ono sto kaze msinfo32 (sto se razlikuje od tabela). Kapiram da 1 deo pojede kernel i video memorija, to je razlika izmedju "total" i "available", ali gde nestade ceo gig rama?r02yv7.jpg
image_thumb2.pngOvdje je uračunata i virtualna memorija (pagefile).
You can't have a discussion of Memory Management basics, without distinguishing between Kernel-mode and User-mode memory. The system space (aka Kernel space) is the portion of the address space in which the OS and kernel-mode drivers reside. Only kernel-mode code can access this space. User-mode threads can access data only in the context of their own process. User-mode threads cannot access data within another processes space directly, nor can it access the system address space directly. Kernel-mode drivers are trusted by the OS and can access both kernel and user space. When a driver routine is called from a user thread, the thread's data remains in the user-mode space. However, the kernel-mode driver can access the user-mode data for the thread and access the kernel-mode space. MemoryManager_thumb1.jpgOK - so looking at the diagram above, we can see how the 4GB memory address space is divided. Windows allocates the lower half of the 4GB address space (from 0x00000000 to 0x7FFFFFFF) to processes for their own unique private storage, and reserves the other half (from 0x80000000 to 0xFFFFFFFF) for the Operating System's use. Virtual memory provides a view of memory that does not necessarily correspond to the physical layout of memory.
Ma tu je najbolji članak ustvari. Edited by Roger Sanchez
Link to comment

Okreni, obrni, (na 32bit Visti) po ovom zadnjem linku ne moze da se iskoristi vise od 3GB RAM-a (tj. 3.1GB). Inace, ove price o kernelu, pagefileu, video mem, itd. mi nisu bile jasne, posto ispada da ode 1GB na te stvari - a kako onda radi racunar koji ima samo 1GB? (A radio je, pre prosirenja).Ono sto me je navelo da se uopste zabavim ovim je pasaz iz teksta o Altech NRG Storm gaming beast-u u australijskom apc magazinu iz novembra 2008, gde izmedju ostalog kaze: "...[with] four gigabytes of wallet-searing 1,600 MHz DDR3 memory, this machine has more memory than a herd of elephants. Whether or not it's actually being used is the question, though, as the system uses the 32-bit version of Windows Vista Ultimate. No wonder CPU-Z only detected 2GB of system memory. To ensure you're really getting the most out of all of that memory, we recommend asking Altech to install the 64-bit version instead".PS. Nista za sve ovo, posto meni CPU-Z detektuje 4 giga (sad mi je gornji citat cudan):iwte6w.jpg

Edited by Indy
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...