Jump to content
IGNORED

F1


Ivo Petović

Recommended Posts

Tesko je porediti vozace razlicitih generacija jer su zahtevi takmicenja drugaciji (nekad je bilo vise bitno imati cojones da nonstop nosis glavu u torbi gde je sve od staze preko bolida do totalno neadekvatnih bezbednosnih sluzbi aktivno pokusavalo da te ubije dok je danas bezbednost podignuta na neverovatne nivoe, sa druge strane danas je fizicka sprema bitnija i vozaci su top atlete dok su nekad imali stomake, pili, pusili, vijali kurve i generalno uzivali u zivout) a i propozicije takmicenja su se izmenile do neprepoznatljivosti. Ali neke stvari su ipak konstanta - najbrzi krug je najbrzi krug, pol pozicija je pol pozicija a pobednik trke je onaj ko zavrsi zadati broj krugova za najkrace vreme,

Jbg kad se prica o GOAT meni je i dalje Fandjo neprikosnoven. On je svoje titule poceo da osvaja u godinama kad se vozaci obicno penzionisu jer mu je najbolje trkacke godine odnela decenija u kojoj se ratovalo. I iako njegovi ukupni zbirovi pobeda, polova i najbrzih krugova naoko ne deluju impresivno (bar ne u poredjenju sa skorasnjim standardima koje su postavili Sumaher i Hamilton) ako se uzme u obzir da je on to pokupio iz samo pedesetak startova (gde je danas za visestruke sampione standard 250-300) to postaje mnogo respektabilnije. Lik je u 2/3 trka koje je startovao bio na podijumu a pobedio skoro na pola. To su neverovatni procenti i niko ni pre (ukljucujuci i predratni sampionat) ni posle njega nije ni priblizno bio toliko dominantan i to prakticno celu deceniju (Askarijev period kad se vozilo pod F2 pravilima poklapa se sa Fandjovim oporavkom od loma vrata na Monci 1952).
 

 

  • +1 1
Link to comment
17 hours ago, zorglub said:

 

Hil je, skupa sa drugim gorim sinom boljeg oca, verovatno najveći mediokritet koji je osvojio titulu. Ljudi zaboravljaju koliko je taj Vilijamsov bolid bio dominantan.

 

Kad kazem veliki vozac, mislim gospodin covek. :D

Link to comment

Kada se prica o GOAT-u, nije dovoljna samo ta racionalna, analiticka komponenta. Bitna je i emocija. Za mene je GOAT Sena, koji ne vodi ni u jednoj od svih tih kategorija, ali ja sam kao klinac svaku njegovu trku prezivljavao kao da mi vozi neko najrodjeniji. Sigurno je bilo statisticki boljih vozaca (i pre) i posle njega, ali svi su me ostavili hladnim, najblizi je bio Hakinen, ali velikim delom samo zato sto se popisao u supu Sumaheru dva puta. Sad pod stare dane evo pokusavam neku emociju prema Landu da razvijem, videcemo, to se prosto desi, ili se ne desi. 

Link to comment

Lepsi je ipak bio Lotus 79 - savrsenstvo funkcionalnosti, nema nista suvusno na njemu, i usput je sve bolide nastale pre njega momentalno ucinio zastarelima.

 

lotus-79-peterson.jpg

 

Ali da, tim Meklaren do smrti! :)

Link to comment
Lepsi je ipak bio Lotus 79 - savrsenstvo funkcionalnosti, nema nista suvusno na njemu, i usput je sve bolide nastale pre njega momentalno ucinio zastarelima.
 
lotus-79-peterson.jpg
 
Ali da, tim Meklaren do smrti! [emoji4]
Da li se neko od vas seca onih serija velikih Pan postera od pre cca 40 godina? E ja sam u svojoj sobi na zidu imao poster ovg bolida sa JPS reklamom...ne mogu uopste da skontam ko je bio vozac. Znaci neki period 80-84. max... ?

Sent from my SM-J510FN using Tapatalk

Link to comment

Gurali su JPS reklame do polovine 80-tih, jos je i Sena vozio ovako okrecen Lotus. A konkretno ovaj sa slike vozio je Roni Peterson, timski kolega mu je bio Mario Andreti koji je te sezone uzeo titulu.

  • +1 1
Link to comment
3 hours ago, vookela said:

Da li se neko od vas seca onih serija velikih Pan postera od pre cca 40 godina? E ja sam u svojoj sobi na zidu imao poster ovg bolida sa JPS reklamom...ne mogu uopste da skontam ko je bio vozac. Znaci neki period 80-84. max... ?

Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
 

 

Na slici je drugi vozač Lotusa, tragično nastradali Roni Petersonhttps://en.wikipedia.org/wiki/Ronnie_Peterson

 

 

  • +1 1
Link to comment
On 3.8.2020. at 19:48, Radoye said:

Tesko je porediti vozace razlicitih generacija jer su zahtevi takmicenja drugaciji (nekad je bilo vise bitno imati cojones da nonstop nosis glavu u torbi gde je sve od staze preko bolida do totalno neadekvatnih bezbednosnih sluzbi aktivno pokusavalo da te ubije dok je danas bezbednost podignuta na neverovatne nivoe, sa druge strane danas je fizicka sprema bitnija i vozaci su top atlete dok su nekad imali stomake, pili, pusili, vijali kurve i generalno uzivali u zivout) a i propozicije takmicenja su se izmenile do neprepoznatljivosti. Ali neke stvari su ipak konstanta - najbrzi krug je najbrzi krug, pol pozicija je pol pozicija a pobednik trke je onaj ko zavrsi zadati broj krugova za najkrace vreme,

Jbg kad se prica o GOAT meni je i dalje Fandjo neprikosnoven. On je svoje titule poceo da osvaja u godinama kad se vozaci obicno penzionisu jer mu je najbolje trkacke godine odnela decenija u kojoj se ratovalo. I iako njegovi ukupni zbirovi pobeda, polova i najbrzih krugova naoko ne deluju impresivno (bar ne u poredjenju sa skorasnjim standardima koje su postavili Sumaher i Hamilton) ako se uzme u obzir da je on to pokupio iz samo pedesetak startova (gde je danas za visestruke sampione standard 250-300) to postaje mnogo respektabilnije. Lik je u 2/3 trka koje je startovao bio na podijumu a pobedio skoro na pola. To su neverovatni procenti i niko ni pre (ukljucujuci i predratni sampionat) ni posle njega nije ni priblizno bio toliko dominantan i to prakticno celu deceniju (Askarijev period kad se vozilo pod F2 pravilima poklapa se sa Fandjovim oporavkom od loma vrata na Monci 1952).

 

Aaaabsolutno. Ono gore je bilo samo poglavlje u mom seminarskom radu na temu "Šumaher vs Hamilton", jer ta debata će postojati, em zato što su vozili u istim/sličnim epohama, em zato što se Hamilton približio Šumaheru i po broju titula i pobeda. Tako da ta diskusija ko je veći od njih dvojice ima smisla i biće dosta trošena narednih godina.

 

Inače, pojam GOAT-a je toliko individualan da prosta matematika brojeva pobeda i titula u tome nema definitivan meritum. Za mene postoji samo jedan GOAT, i to je Sena.

Link to comment
On 3.8.2020. at 21:17, Radoye said:

Ja sam u zivotu navijao za tri vozaca - za Laudu, Senu i Hakinena.

 

I za jedan tim :)

 

 

 

Prost i Alonso  + (Deni Rik od 2014.g.). Ti i ja ne bi razgovarali 1988-90 :D

 

btw, pripremajući se za povratak Alonsa, našao sam ovaj zanimljiv klip koji objašnjava koliko se njegov stil vožnje u Renaultu razlikovao od drugih, zbog karakteristika samog bolida. Veoma zanimljivo, vredi pogledati...:)

 

 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...