Jump to content
IGNORED

F1


Ivo Petović

Recommended Posts

3 hours ago, Radoye said:

Hamilton protiv Maksa u istom bolidu je jedina kombinacija trenutno u F1 gde se ne bih kladio na Hamiltona. Mozda jos neko od balavurdije - Lekler, Noris, Rasel ili mooooozda jos i Rikardo i Sains bi mogli da mu prave probleme k'o Rozberg onomad. Ali jedino Maks od danasnje garniture ima kapacitet da ga ono bas izuje. Ali i za to bi trebalo da Hamiltom bude bas kurate srece a Maksu da se sve poklopi

 

Mozda u Red Bullu. :D

Lepo bi bilo da gleamo da se Luis trka sa nekim ko nije ....rekao sam da necu pominjati vise tog vozaca,,,,Nista,ostaje nam da gleamo kao ce se Markez juriti -50...i stici...

Link to comment
3 minutes ago, Radoye said:

 

Naravno ne titulu ali je zavrsavao iza timskog kolege.

 

Ako cemo da brojimo koji su to paceri gubili titule od timskih kolega onda na tom spisku imamo izmedju ostalih i dunstere tipa Sene i Prosta.

 

Jbg to ipak ne ide tako.

 

Ne, za Senu i Prosta znamo da su gublili od kolege titulu....Sena od Prosta, a Prost od Sene...to znamo odlicno...(valjda to ne treba pominjati u ovom kontekstu?) koga jos imamo?

 

Edited by Nesh
Link to comment
3 minutes ago, Nesh said:

 

Mozda u Red Bullu. :D

 

 

U bilo kom timu, Maks je po meni brzi vozac od Hamiltona. Ne verujem da ce skupiti u karijeri to sto ce Hamilton da nakupi ali 1:1 pod identicnim uslovima Maks je bez ikakve sumnje brzi. Kao sto rekoh jedini danas u F1 (ukljucujuci tu i Alonsa dogodine) na koga bih smeo da se kladim protiv Hamiltona da voze istu opremu. Uz ogradu da ovih par klinaca Lando, Lekler, Sarl mozda mogu do tog nivoa ali jos je rano da bih mogao da definitivno sudim o tome.

Pri tome, uopste ne volim Maksa, mislim da je kolosalni papak ali jebiga.

Link to comment

Massa - Raikkonen, Button - Barrichello - ko je u ovim timovima uoci sezone bio projektovan kao prvi vozac? 

Onaj skenjani radio call Hamiltona nekoliko krugova pred kraj  u Abu Dabiju '16 nikad necu zaboraviti, kako je poj'o govno sto gubi titulu. :laugh:

Inace, koliko je lud Grozan, gori je od Sata i Maldonada, bar 5x se secam velikih incidenata koje je pravio ili umalo napravio. Je l' moze da se izgubi ta dozvola zbog divljanja?

Link to comment
1 hour ago, Nesh said:

Ne moze se to porediti sa Hakinenom i Hilom..., To su stvarno veliki vozaci.

 

Hil je, skupa sa drugim gorim sinom boljeg oca, verovatno najveći mediokritet koji je osvojio titulu. Ljudi zaboravljaju koliko je taj Vilijamsov bolid bio dominantan.

Link to comment
7 minutes ago, Nesh said:

 

Ne, za Senu i Prosta znamo da su gublili od kolege titulu....Sena od Prosta, a Prost od Sene...to znamo odlicno...(valjda to ne treba pominjati u ovom kontekstu?) koga jos imamo?

 

 

Fandjo od Farine
Farina od Askarija
Mensl od Pikea

vec pomenuti Prost od Sene pa Sena od Prosta

Vilnev od Hila

Hamilton od Rozberga

 

(ovo su samo slucajevi gde su timske kolege predjasnji ili buduci sampioni zavrsavali na prvom i drugom mestu - moguce da ima jos al' me mrzi da trazim)

 

Link to comment
6 hours ago, Radoye said:

 

Fandjo od Farine
Farina od Askarija
Mensl od Pikea

vec pomenuti Prost od Sene pa Sena od Prosta

Vilnev od Hila

Hamilton od Rozberga

 

(ovo su samo slucajevi gde su timske kolege predjasnji ili buduci sampioni zavrsavali na prvom i drugom mestu - moguce da ima jos al' me mrzi da trazim)

 

 

Dobro, od ovih primera...Vilnev je izgubio od Hila kad je bio ruki, pre nego je osvojio titulu; Mansel od Pikea 5 godina pre svoje titule (kad je Pike bio 2-struki prvak već); Prost i Sena su jednoglasno u top 10 svih vremena; ono iznad su 50-te (a i sva trojica su bili veliki šampioni), tako da je Hamiltonov poraz od Rozberga stvarno outlier, ako kažemo da Rozberg nije neki šampion. :)

 

Ja zato i kažem da je Rozberg vrlo potcenjen, tokom 4 godine u Mečki bio je vrlo blizu Hamiltonu (29-35 polovi, čak i 2014.g. se rešavala u poslednjoj trci). Treba mu dati kredita. 

Link to comment

Ziv bio Sludge :thumbsup:

 

3 hours ago, Ivo Petović said:

 

Dobro, od ovih primera...Vilnev je izgubio od Hila kad je bio ruki, pre nego je osvojio titulu; Mansel od Pikea 5 godina pre svoje titule (kad je Pike bio 2-struki prvak već); Prost i Sena su jednoglasno u top 10 svih vremena; ono iznad su 50-te (a i sva trojica su bili veliki šampioni), tako da je Hamiltonov poraz od Rozberga stvarno outlier, ako kažemo da Rozberg nije neki šampion. :)

 

Ja zato i kažem da je Rozberg vrlo potcenjen, tokom 4 godine u Mečki bio je vrlo blizu Hamiltonu (29-35 polovi, čak i 2014.g. se rešavala u poslednjoj trci). Treba mu dati kredita. 

 

Ja spadam u tu grupu sto laznom Dikapriju ne daje mnogo kredita. Zasto? Pa vrlo prosto, jer nije true racer. Napredovao je on puno od pocetaka u Williamsu, bio bolji od Dede, ali je klasa ispod Hamiltona. Kopirao je dosta od Lewisa, i oko stila voznje i podesavanja bolida, ali je pucao pod pritiskom u prve dve sezone (2014 i 2015), da bi konacno iskoristio sansu kada je Hamilton imao dosta pehova sa kvarovima. I to je deo sporta, imas malo vise srece od najveceg rivala, sve ok. Ali on je uvek bio los u duelima na stazi, od Lewisa je sve duele pogubio ili je pokusavao da ga na kvarno zaustavi. Gubio je duele i od Maksa, jednostavno te vestine nikad nije usavrsio. Njegov nacin da pobedi je ono start sa pola i sam na vrhu do kraja trke. Eventualno start sa 2. pozicije. Ni o jednoj njegovoj trci se ne pricaju price, u fazonu "si vido sta je uradio". Sutra da Maks zavrsi karijeru bez titule, sa ko zna koliko manje pobeda ili polova, opet ce imati neuporedivo vise upecatljivih trka za sobom.

 

I na kraju se ko pickica penzionisao. Pravi trkaci to ne rade, ali ko mu jebe mater..

Link to comment
5 hours ago, Ivo Petović said:

Ja zato i kažem da je Rozberg vrlo potcenjen, tokom 4 godine u Mečki bio je vrlo blizu Hamiltonu (29-35 polovi, čak i 2014.g. se rešavala u poslednjoj trci). Treba mu dati kredita. 

 

Ne, jer se povukao kad je trebao da brani titulu. Da je ostao, pa makar i istu izgubio od Hamiltona, onda da.

Link to comment

Dobro, mislim da dileme ne moze biti ko je bolji Hamilton ili mali Rozberg. Jedan je ozbiljni kandidat za GOAT u ligi sa Sumaherom, Fandjom, Prostom, Senom, Stjuartom, Klarkom, Laudom, Askarijem i ostalim legendama a drugi ipak nije ni blizu tog nivoa ali to ne znaci da je bio dunster. Ako cak uzmemo u obzir i da je bio u apsolutno dominantnom bolidu kao sto jeste, barem je uspeo da sto se na engleskom kaze "keep honest" Hamiltona i ne dozvoli mu da se opusti. Imali smo mi i ranije periode superdominantnih timova pa tu "dvojke" (istinske, tu dovedene samo da daju podrsku vec unapred vidjenom sampionu, ili jednostavno talentom slabiji vozaci koji se trude ali numeju) nisu uspele da uzmu titulu a Rozberg je ipak uspeo. A to njegovo povlacenje mu ne bih uzimao za zlo jer je on shvatio da je jedini nacin da moze da parira Hamiltonu da se sluzi svim mogucim prljavim trikovima na stazi i van nje - on je zeleo da osvoji titulu i sad kad je to postigao vise nije bio spreman da se kao licnost dalje kompromituje nesportskim i prljavim potezima koji su bili neophodni da bi mu dali sanse u borbi sa Hamiltonovim prirodnim talentom. Usput, njih dvojica su do tada bili najbolji prijatelji, prakticno su odrastali zajedno takmiceci se u nizim kategorijama - da je to bio bilo ko drugi a ne Hamilton Rozbergu bi verovatno bilo lakse da predje preko sopstvenih prljavstina. A ako vise nije zeleo da prelazi tu granicu da bi davao svoj apsolutni maksimum verovatno je povlacenje postenije nego da nastavi da uzima Mercedesovu lovu za nemotivisane voznje i taksiranje.

Link to comment
7 hours ago, Ivo Petović said:

 

Dobro, od ovih primera...Vilnev je izgubio od Hila kad je bio ruki, pre nego je osvojio titulu; Mansel od Pikea 5 godina pre svoje titule (kad je Pike bio 2-struki prvak već); Prost i Sena su jednoglasno u top 10 svih vremena; ono iznad su 50-te (a i sva trojica su bili veliki šampioni), tako da je Hamiltonov poraz od Rozberga stvarno outlier, ako kažemo da Rozberg nije neki šampion. :)

 

Rekoh da je lista nekompletna, pogledao sam samo spisak sampiona i vicesampiona za svaku sezonu i izlistao situacije kad su timske kolege bile 1. i 2. a obojica prosli ili buduci sampioni. Verovatno ima jos koji slucaj ako bismo gledali nize pozicije (ima barem jos jednom Askari da je dekn'o Farinu - obojica su vozili za Ferari u obe sezone kad je Askari uzimao titule).

Sto se tice Mensla, on je vec ranije bio ozbiljan kandidat za titulu, 1986. je Vilijams bio najbolji bolid a Prost je postao sampion samo zato sto su se Pike i Mensl samounistili u medjusobnoj borbi - nesto slicno 2007. i Kimetu koji se okoristio o Hamiltona i Alonsa.

Link to comment

Iščitah sa pažnjom poslednjih nekoliko stranica, i iznenadilo me malo, obično na F1 topicima se slažem sa Radoyeom u slovo, međutim evo sad me baš zaintrigiralo kako gledamo na Šumaher vs Hamilton GOAT razgovor, u smislu "ko je gubio od klupskog kolege". Baš mi je zanimljivo kako nekad identični podaci koji naravno nisu upitni mogu da se vajaju u ovo ili ono mišljenje, zavisno od ličnih parametara na GOAT skali.

 

S tim eto da dodam moje viđenije o vrednovanju gubljenja od timskog kolege. Istina, Šumaher je redovno gubio od Rozberga u Mercedesu, ali po meni to ima manju težinu od onoga što se dešavalo u njegovim trofejnim godinama, tj onih 5 u Ferari suverenom bolidu.

 

Po meni, mnogo je veća "zasluga" na konto Hamiltona koji je gubio svetsku titulu dva puta zbog direktnog nadmetanja sa timskim kolegom, jednom sa Alonzom i drugi put sa Rozbergom, jer su i u jednoj i u drugoj situaciji imali vrlo dominantan bolid. Te godine je Raikonen uzeo titulu maltene ni kriv ni dužan u slabijem Ferariju jer su se Alonzo i Hamilton šaketali u svojim Meklarenima na ravne časti. Treba takođe dodati - to je i bila rookie sezona Hamiltona u tomi sa dvostrukim šampionom, što je takođe za respekt. Nasuprot tome, kada je Šumaher imao kretenski nadmoćan bolid, nije bilo ni govora o bilo kakvoj borbi unutar tima, Irvajnu je bukvalno u ugovoru pisalo da mora da se sklanja sa staze kad god Šumaher prolazi, a Barikelu možda nije pisalo ali svakako se svi sećaju kako jedno papirče od Žan Toda dodati inžinjeru znači da će Barikelo koji je vodio celu trku da uspori i da propusti Šumahera. Za mene, to je jednostavno neoprostivo. Naravno da nije upitno da bi Šumaher počistio pod i sa Irvajnom i sa Barikelom da se trkaju na ravne časti, ali upravo zato je mrlja na tim Šumaherovim titulama po meni veća. Mogao je mirne duše potpuno sigurno da uzima titule u potpuno časnoj borbi, ne, imao je sve umeće ovoga sveta, najveći talenat svoje generacije, ali non stop je ili mrljao karijeru prljavim potezima, ili je insistirao da bude tata u timu, i da vozač broj dva bude samo njegov bitch. Dakako, ne računam vreme u Mercedesu sa Rozbergom, ja na te godine gledam kao godine zajebancije kad mu je dosadila penzija i hteo još malo da vozi i da bude u Bronovom timu čak u vozačkoj starosti, bez ikakvih većih ambicija.

 

Sa druge strane Hamilton je izgubio prvu ruki sezonu bukvalno u borbi na ravne časti sa svojim rivalom iz istog tima, i kasnije vozio na fer plej u Meklarenu sa Batonom, i u eri Mercedesa, dabome, dobio sve titule protiv Rozberga kada nije moglo biti ikakve dileme da Rozberg vozi on merit, i da nema govora o favorizovanju, tim pre što su jedan drugog izbacili sa staze nekoliko puta, a krunski dokaz toga je sama - Rozbergova titula, kao i fakat da je Hamilton, ispravite me ako grešim, dobio dve titule u poslednjoj trci. Rozberg uopšte nije loš vozač, dakako kako Radoye govori jednostavno Hamilton je bolji, možda za pola ili za jednu klasu, ali manja je to margina nego Šumaher/Barikelo. Rozberg je IMHO svakako zaslužio da ima barem tu jednu titulu, ali samim time, Hamiltonove titule u sumanuto moćnom bolidu imaju veću vrednost jer nikada nije bilo govora o bilo kojoj borbi Šumaher/Barikelo naspram pičenja Mercedesovih vozača. Čak je jedne sezone, kada je Hamilton arguably imao lošiji bolid ili na nivou Ferarija, osvojio sezonu jer se Vetel samoubio pod pritiskom, ali Hamilton nije. Sada vozi sa Botasom, što nije ista borba, jer Botas, jebi ga, jednostavno n'ume. Ali ovde ili onde, Botas takođe pobedi on merit, nigde ne može biti govora da mu se sklanja sa staze.

 

Ulaze u GOAT vrednovanje u mojoj glavi i drugi parametri, tipa da Šumaher zauvek ima neoprostive mrlje iz karijere, i naletanje na Hila za koje sam i dalje siguran da je bilo namerno, kao i naletanje na Vilneva što ga meni diskvalifikuju za bilo koju nominaciju za Najvećeg Ikad. Hamilton za sada nema ništa što dolazi u bilo kojoj meri iole blizu. Ali to na stranu, ako se gleda neko odmeravanje Hamilton vs Šumaher, meni ovo gore itekako preteže na Hamiltonovu stranu.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...