Jump to content
IGNORED

FEST


jms_uk

Recommended Posts

Overio Nastavnika

 

Šta znam

 

Smetaju mi engleski dijalozi u par ekselans političkim filmovima. Odmah mi pali alarm da je scenario priveden zapadnoj javnosti i da takvih ustupaka u persijskom filmovima nema. 

  • +1 2
  • Hvala 1
Link to comment
1 minute ago, April said:

Odmah mi pali alarm da je scenario priveden zapadnoj javnosti i da takvih ustupaka u persijskom filmovima nema. 

Rediteljka je zapadnjakinja, rođena i odrasla u Londonu (mada ofc, i palestinska aktivistkinja).

Film je, i ovo kažem s ljubavlju, skup dobrih namera i lepih želja, a good intentions =/= good storytelling.

Mislim, bolje da ni ne počnjem sa svojim spiskom šta ne valja...

Link to comment

neko je podigao Vendersov Perfect Days na pirate sa sve hardocded srpskim titlom :D

ne znam jel bio u programu za ovu god? 

Link to comment
4 hours ago, reg said:

Jedva ću stići par filmova da odgledam, nadam se da "Bez Vazduha" neće razočarati.

 

Auh, kakav promašaj. Trebalo je film da ostane u tom inkubatoru mađarskog filmskog centra iz kog je izašao.

 

Film o profesorki koja ulazi u sukob sa školom i inspekcijom zbog prijave oca jednog od učenika.

 

Učenik je osetljiv, možda je i gej. To znamo zato što voli dramsku sekciju više od treniranja fudbala. Otac je konzerva šokiran scenom iz filma Total eclipse  Agnjeske Holand (koji ne vidimo), a koji je profesorka preporučila nakon predavanja i Rembou. Profesorka ima staru majku koju razmišlja da stavi u dom, decka koji je nagovara da mu se pridruži u Americi gde je dobio posao.  Direktorka želi da joj izrekne opomenu i time okonča slučaj, ali  ne, ona  se žali itd. samo se piše...

 

Pored nemotovisanih krokija, fotografija je na nivou studentskog filma, a sama projekcija je bila jeziva s obzirom na trapezoidnu distorziju, pa je tako donja leva strana bila bliža ivici platna od desne. Jezivo.

  • +1 1
Link to comment

U Domu sindikata je veceras, pored dvojca Karl Pantelic :D, bio i Farhadi, kako bi primio nagradu Beogradski pobednik.

Nisam ni znala da ce to biti, otisla da gledam Zonu interesa..

Farhadi je najavio da ce mu sledeci film biti prvi na engleskom. I rekao da mu je cast sto prima nagradu pre projekcije filma ZI koji je i sam dva puta gledao i smatra ga jednim od najboljih filmova prosle godine.

  • +1 1
  • Wub 2
Link to comment

Uopste nisam znala da ce to biti veceras. Sad mi je drago i cini me srecnom da sam bila prisutna. Jos uzela sedista negde napred (inace vise volim balkon), pa mi je Farhadi bio ispred nosa :).

 

Mozda se pojavi sutra na projekciji Sve o Eli :).

  • +1 2
Link to comment
6 hours ago, reg said:

Ja sam za promenu datuma, beše za septembar (posle Venecije) žele da ga pomere?

 

Skoro 50% filmova može da se skine, ili ih preduhitri Zona i FAF.

 

Zona im recimo pokupi neke filmove koji su labavo povezani sa "ljudskim pravima ,društvenim pojavama u svetu i regionu...".

Ja evo ni za živu glavu ne bi mogao da razlikujem FAF i Slobodnu Zonu ili npr zašto bi neki film trebao da bude na jednom a ne na drugom festivalu.

Link to comment
3 hours ago, *edited by mod said:

Ja evo ni za živu glavu ne bi mogao da razlikujem FAF i Slobodnu Zonu ili npr zašto bi neki film trebao da bude na jednom a ne na drugom festivalu.

 

Quote

Filmski festival Slobodna Zona otvara prostor za debate, promociju, preispitivanje i razumevanje ljudskih prava, društvenih pojava i problema u svetu i regionu. Već 19 godina, Slobodna Zona ohrabruje publiku da preispita svoje vrednosti, predrasude i podelu odgovornosti u socijalnom i kulturnom kontekstu u kojem živi.

 

Quote

Festival autorskog filma Beograd (FAF) je osnovan 1994. godine sa ciljem da domaćoj publici predstavi najbolja savremena, umetnička filmska ostvarenja. Ostvarenja koja se na festivalu prikazuju drugačija su od većine filmova sa redovnog bioskopskog reperotoara – ne teže pukoj zabavi, već traganju za dubljom, realnijom i kompleksnijom slikom današnjeg sveta i čoveka.

 

Neka su i identični festivali, ne sumnjam da je u kombinaciji sa skraćenom distribucijom i izlaskom velikog broja filmova online svega par meseci nakon premijera, selekcija filmova postaje znatno teža.

 

Čisto da ne bude zabune, to što mislim da je pomeranje datuma u načelu dobra ideja, ne znači da imam poverenje u kreature na vlasti da to urade kako treba. Dovoljno mi je da pročitam članke u kojima Šapić spominje kako "ne može Sarajevo da ima bolji festival od Beograda" ili se navode ideje o biranju najboljih domaćih filmova i glumaca, pa da se zabrinem za izgled budućih verzija festivala.

  • +1 1
Link to comment

Termin FEST-a je tradicija, mrtvi deo godine, način da kao ljudska visibaba dočekaš proleće.

Premeštanje festivala na jesen, kada sve vri od dešavanja, kada je generalno život intenzivniji je 1 sumanutost i pogrešna odluka.

Za ove što skidaju filmove umesto što idu u bioskop me zabole, iskreno.

  • Hvala 2
  • -1 1
Link to comment
1 hour ago, notenoughreasonsforclaire said:

Bas su se pretrgli. Kontam da ce se vrteti filmovi po DKCu jos neko vreme, pored ovih jacih naslova koji ce uci u redovni repertoar.

  • +1 1
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...