Jump to content
IGNORED

Istorija fudbala


Meazza

Recommended Posts

Quote

 This figure makes Schalke 04 the second-biggest sports club in Germany and fourth-biggest sports club in the world, behind Bayern Munich, Sporting Lisbon and first-placed Benfica.[citation needed] Schalke 04 has the fourth-largest fan-base of any team in the world.

Imaju rasprodat stadion od preko 60 hiljada mesta, Šalke je ozbiljan klub, ne samo po Forbsu.

Link to comment
Just now, Facundo Orellana said:

Šalke je 14. po Forbsu. :laugh: Novac je bitan, ali nije uvek presudan. Da samo od novca zavisi, Sevilja ne bi osvojila 6 puta LE, Atalanta nikada ne bi igrala četvrtfinale LŠ, Ajaks ne bi bio na 30 sekundi od finala, Atletiko nikada ne bi upisao desetu titulu... Samo su sada razlike između superklubova i ostalih daleko izraženije u novcu, nego pre dvadeset godina. Tako su se i iznenađenja proredila, nažalost. Slažem se da je kompetitivnost prednost PL-a, samo što je skoro deset godina ta kompetitivnost bila izraz i manjka kvaliteta najbogatijih uprkos ulupanom novcu.

 

Forbsova lista je manje bitna od one koju sam postavio o potrosenom novcu spanskih timova. E taj novac se itekako prevodi u dominaciju. :D  Najskuplji timovi odnosno superklubovi osvajaju 95% svih relevantnih titula.

 

https://www.independent.co.uk/sport/football/premier-league/champions-league-superclubs-liverpool-man-utd-barcelona-real-madrid-a9330431.html

The last decade alone, which represents the true rise of the super-clubs alongside the huge rise in money, has seen:

  • a second Spanish treble
  • a first German treble
  • a first Italian treble
  • a first English domestic treble
  • three French domestic trebles in four years
  • a first Champions League three-in-a-row in 42 years
  • the first ever 100-point season in Spain, Italy and England
  • ‘Invincible’ seasons in Italy, Portugal, Scotland and seven other European leagues
  • 13 of Europe’s 54 leagues currently seeing their longest run of titles by a single club or longest period of domination.

Many of these feats appeared to be impossible for decades. They have now all taken place around the same time in the last decade, with the prospect of more to come. Needless to say, they have all been achieved by the wealthiest clubs in those competitions.

  • +1 1
Link to comment

Ne znam što gledate Forbes liste kad možete pogledati tabele liga. Tamo se vidi koliko timovi daju/primaju golova, tj da li je statističi bilo lakše dati gol u Španiji nego u Engleskoj.

Kristina je došao u Englesku pre 15+ godina kad je ta liga bila dosta drugačija. Tamo u periodu 2004-2008 itd je bilo mnogo više kanti za napucavanje u PL nego u Španiji.

Link to comment
2 hours ago, Glass Joe said:

Kristina je do 2007 igrao iskljucivo na krilu i osnovni zadatak mu je bio da hrani loptama Runija

 

Dok je igrao tako i golgeterski učinak je bio relativno razuman mada i dalje jako dobar svakako, 31 gol u PL u 2007/08 svakako nije dao igrajući krilo, ili bar ne ono što ja podrazumevam pod krilom (Rajan Gigs u mlađim danima npr.). Klizav je to teren sa pozicijama, on je i u Realu celu karijeru proveo nominalno na levoj strani ali ta postava koja lepo izgleda na grafici često slabo ima veze sa dešavanjima na terenu.

Link to comment
8 minutes ago, omiljeni said:

Pa i Messi je dugo bio krilo, a za golove vise bili zaduzeni Eto pa Vila

 

Ma naravno, zato sam i spomenuo, samo je krilo i u tom slučaju tehnički tačno ali donekle ne opisuje do kraja. Po meni ako igrač počinje na strani sa kontra nogom jačom onda logično mnogo više ulazi u sredinu i samim tim je za očekivati da bi trebalo više golova da postigne od nekog kome je uglavnom zadatak da prođe sa spoljne strane i onda centrira.

 

Doduše za Vilju nisam baš siguran, mislim da je 2010 kad je on doveden već zvanično Mesi prebačen u sredinu. Onda desno opet ide od Suarezovog dolaska 2014.

Edited by Deco
Link to comment

Mislim da se često zanemaruje činjenica da jedino PL nema novogodišnju i božićnu pauzu, naprotiv tad se najviše krlja jer se u januaru i veliki priključuju FA Kupu. To nije jedini razlog manje trofeja u odnosu na Real, Barsu ili Bajern, ali ipak utiče u značajnoj meri. 

  • +1 1
Link to comment

Plus u Engleskoj ne igras 15 utakmica protiv topovskog mesa jer su razlike izmedju timova manje izrazene pa je zamor materijala stoga veci. To se mora odraziti u duelima sa supertimovima iz liga bez briga.

 

Rezultati u Evropi nisu uvek merilo jacine lige, recimo Italijani u tri sezone od 1999-2002 nisu imali nijednog predstavnika u polufinalu i samo jednog u cetvrtfinalu LS (Lazio 2000), a to je verovatno najjaca liga u istoriji. 

Edited by Meazza
Link to comment

Bolja Spanija i to ajao. 

Engleska je ulickana, Selta bi bila sesta u PL, a Liverpul treci/cetvrti u Primeri. Da das Herkulesima i Logronjesima 70 miliona eura godisnje (ako je jos uvek ta cifra za ucesce u PL) jer eto... postoje, apsolutno niko drugi u Evropi ne bi ni do polufinala evrokupova stizao. 

Secam se pre nekoliko godina, ne i tacno koje sezone... Jedini put kad je Siti stigao u polufinale LS, nisu presli centar u 180 minuta protiv Reala. Ove godine su ih izbacili, tamo davno onaj autobus Celzija protiv Barselone kad je Drogba u kontri pucao sa svoje polovine na gol 2012. ako se ne varam (Ramires dao onaj sjajan lob i Tores u 95' iz kontre sam na svetu), Liverpulov preokret pretprosle sezone i ne mogu da se setim tog cetvrtog ispadanja sto spominjete.

2020. natenane Sevilja 2x, Atletiko vs. Liverpul... Medijski hajp svega britanskog ikada je najveci faktor u svemu zapravo, kad ih slusas i pratis ispada da je Marej veci i bolji od Noloa, dalje da ne idem.  

Link to comment

90% jacine spanske lige otpada na Real i Barselonu, u tome je poenta cele price. Ne poredimo spansku i englesku ligu head to head, poredimo kompetitivnost, a to je sasvim drugi par cipela.

 

Sto se tice marketinga kod mene to sigurno nije slucaj jer britanski hajp moze samo da mi izazove kontra reakciju. Englezi su mi odbojni do te mere da ne postoji bas nijedan engleski tim koji mi je remotely simpatican. Uvek sam imao predrasude prema njihovom fudbalu i podsmevao se engleskim igracima i reprezentaciji. Pa ipak danas me zanima sta se desava u EPL iz kola u kolo, a spanska liga me godinama ne interesuje kao da ne postoji. Takmicenje koje nije kompetitivno nije ni relevantno.

Edited by Meazza
  • Hvala 1
Link to comment

Škoti™ imaju kao najveću prednost kvalitet domaćih igrača, u prvom redu tehnički kvalitet pa sve ostalo. Ostaje žal™ što se Isco nije isco-ušao :Jova:u Engleskoj jer sam uvjeren da bi izdominirao. Real i Barca su (para)državni simboli, godinama su mogli nesmetano trošiti pare zbog poreza koji su im opraštani (otud je Bayern pizdio na njih). Problem je u tome što su Krcun i Tuđman dodatno povlašteni u odnosu na ostale u pogledu raspodjele marketinškog kolača.

 

Kvalitet domaćih stručnjaka ne bih morao ni spominjati.

 

Nijemci djeluju kao najkompletniji u cijeloj priči, bez obzira na nedavne sunovrate repstacije. Bayern dominira, ali su solidno narasli i razvojni klubovi RBL, prava i lažna Borussia, Elita... Mislim da su i u Bayernu skontali da im je bolje da muzu konkurenciju umjesto da je kolju čim se utovi.

  • +1 1
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...