Jump to content
IGNORED

Istorija fudbala


Meazza

Recommended Posts

@omiljeni

 

Evo zanemarimo XX vek - dvadeset godina fudbala, najglobalnijeg sporta na svetu u ovom veku daju meni za pravo. Videcemo sta nose naredne decenije i da li ce se pojaviti tvoj super igrac.

 

Ja imam suprotan pogled na fudbal, tehnika je platforma, a da li ce neko da poboljsa fizikalije je skroz druga tema. Nije to americki sport gde uzmes loptu u ruke i teras. 

Link to comment
1 hour ago, omiljeni said:

 

Tvoji argumenti o nekakvoj posebnosti fudbala toga što se lopta šutira nogom su besmisleni. 

 

 

U fudbalu te pri trcanju lopta uvek usporava. U onoj meri u kojoj ti je tehnika naprednija lopta te manje usporava. Tvrdim da je sa loptom brzi igrac prosecne brzine i dobre tehnike nego veoma brz igrac prosecne tehnike.

 

Dalje, tehnika u fudbalu u odnosu na americke sportove se mnogo teze uci iz veoma prostog evolutivnog razloga. Ruke se naime prirodno koriste za manipulaciju predmetima, a noge nikad. Ruke se milion godina koriste za bacanje, hvatanje i drzanje, noge se nikad nisu koristile za nista slicno. Kako je zbog toga veliki fudbalski talenat redak a pravi najvecu razliku na terenu, takvi igraci imaju vecu vrednost. Ako uz to budu i fizicki specimeni i rade na fizikalijama - super. Ne kazem da nisu moguca oba, ali cinjenica je da zakon velikih brojeva (najvecih u sportu jer je fudbal ubedljivo najmasovnii sport) nije za 20 godina novog milenijuma uspeo da proizvede makar jednog igraca Iniestine tehnike i superiorne fizicke gradje. Koja je verovatnoca da si ti u pravu i da zakon velikih brojeva nije za 20 godina uspeo to da isporuci? A sudeci po americkim sportovima to bi trebalo redovno da se desava, a kamoli da se pojavi jedan igrac za 20 godina. Dakle nesto ne stima u tvojoj tezi da je fudbal isti kao sportovi sa rukama.

Edited by Meazza
Link to comment

Imam da ispricam jednu anegdotu vezanu za propadanje kluba AC Milan i njegove nekada poznate skole fudbala. Citao sam odavno na italijanskom forumu kako su primali decu u svoju omladinsku skolu. Pisem po secanju, ali smisao je u tome da su decu merili, merili njihove kosti, zatim uzimali podatke o roditeljima i njihovim merenjima i na osnovu toga odbijali i primali klince. Franko Barezi i Djani Rivera bi recimo bili odbijeni po tim kriterijumima. I sta imamo kao rezultat? Jedan jedini top class igrac u ko zna koliko godina koji je izasao iz te skole, i to golman. Toliko o fizikalijama kao platformi.

Link to comment
2 hours ago, omiljeni said:

Ne rade oni to svesno tako što donesu odluku da zapuste tehniku, već prosto u mlađim kategorijama budu superiorni i nesvesno dođe do toga da zanemare neke važne aspekte sporta. Još ako trener bude zadovoljan, jer se na vitrinama gomilaju kante i neće da popravlja ono što nije pokvareno,...A kad klinac treba da šređe u seniore onda već bude prekasno.

 

To nema bas mnogo smisla. Po tome ispada da kod mladjih kategorija moze vise da se uradi na fizikalije nego kod seniora. Zbog cega bi to bio slucaj ako je sport isti i pravila su ista?

Link to comment

Zato što su u mlađim kategorijama protivnici većinom fizički inferiorni što u seniorima nije slučaj.

Govorim o igračima koji ranije fizički sazrevaju.

Link to comment

Kod Italijana se ta prica najvise primila kod ovih koji rade sa mladima, zbog Sakijevog uticaja i autoriteta. Nenadoknadiva steta je napravljena i prvi put se nisu ni plasirali na svetsko posle jebem li ga koliko decenija, a opet im su im najbolji igraci patuljci Insinje i Verati u reprezentaciji prepunoj drvne gradje. :D 

Edited by Meazza
Link to comment

Tako je i kod nas bilo do pre nekoliko godina. Sada stvarno ne znam kakva je situacija. Burazer kada je igrao veliki fudbal, uvek su gurali ili one koji plate, ili one koji su za glavu veći od ostalih u mlađim kategorijama. Zato imaš gomilu štopera i zadnjih veznih, a nigde desetke, levog beka, krilo itd.

Link to comment
12 hours ago, Facundo Orellana said:

Tako je i kod nas bilo do pre nekoliko godina. Sada stvarno ne znam kakva je situacija. Burazer kada je igrao veliki fudbal, uvek su gurali ili one koji plate, ili one koji su za glavu veći od ostalih u mlađim kategorijama. Zato imaš gomilu štopera i zadnjih veznih, a nigde desetke, levog beka, krilo itd.

 

Bila je neka statistika negde sredinom 2000-tih da je velika vecina igraca Barse (i ne samo Barse) bila rodjena u prvoj polovini godini. Jedno od objasnjenja: selekcija u najmladje kategorije se pravila po tome koliko punih godina imaju deca. A u tom uzrastu i razlika od 6 meseci moze da bude vazna za fizikalije.

Link to comment

 

Sad sam skontao da nikad nisam video ovaj gol, valjda nije bilo prenosa, šta li, sećam se samo pročitao u novinama i skenjao se što ih je Šuker ostavio u životu za EP. Ali jebeno nemoguće šta je čovek uradio ovde.

Link to comment
  • Redoran pinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...