Jump to content
IGNORED

Istorija fudbala


Meazza

Recommended Posts

1 hour ago, Glass Joe said:

holandija je isto prosla grupu, ispala u osmini od svaba

 

Da, bio fajt Felera i Rajkarda s medjusobnim pljuvanjem, obojica dobili crveni.

Link to comment
53 minutes ago, Glass Joe said:

Pa nije bilo medjusobno, Feler je iskljucen zbog neopreznog starta na golmana

 

Jbmliga, znam da je palo neko pljuvanje i da su zajedno izlazili s terena, secam se kako je Rajkard streljao Felera ocima. E sad, bilo je pre 30 godina, ne mogu bas svakog detalja da se setim :)

Link to comment
On 25.6.2020. at 17:17, Meazza said:

 

Pitanje je: koliko? Koliko brzi, koliko jaci? 

 

 

 

Odgledaj ovo. Atletske performanse u sportu uzrokuju uglavnom dva faktora:

1) tehnologija (bolja oprema i tereni)

2) favorizovanje "cudnih tela" - selekcija gde se favorizuju odredjeni tipovi tela za odredjene sportove (to sa fudbalom nema veze; u njemu su zastupljeni najrazlicitiji tipovi tela, to je "najdemokratskiji" sport)

 

Kad se oduzmu ova dva faktora, pitanje je koliko mozemo otpisati na napredni trening i suplemente. Pitanje je kad se doslo do tacke posle kojeg trening ne pravi toliku razliku. Osamdesetih? Devedesetih? Sezdesetih? 

 

 

A cak i ako prihvatimo tvoju tezu. Koliko vremena dajes vrhunskom sportisti kojeg si teleportovao iz sedamdesetih da ima pristup modernom treningu i modernoj hemiji da moze da se takmici sa modernim sportistom? Par meseci, malo vise? Jer inace poredjenje nije pravedno; moras da ih poredis u istim uslovima, zar ne?

odlican video.

 

ja bih pored ova dva faktora dodao i informaciju. u danasnje vreme za dva minuta mozes saznati sta se desilo bilo gde u svetu. koliko je vremena trebalo za to pre 30-40 godina? i ne samo to nego i u samoj kolicini informacija. npr preko synergyja mozes naci bilo koju kosarkasu utakmicu odigranu u americi u prethodnih x godina. iseckanu po posedima i sve, bukvalno mozes naci bilo sta trazis.

 

ne znam, nisam pametan. mislim da bi sadasnji sportisti opet bili u prednosti jer su od malena raubovani po najboljem mogucem programu, medicini, ishrani, etc.

 

On 25.6.2020. at 17:36, Meazza said:

 

I sta s tim? Ranije nije bilo talenata koji ne ispune potencijal nego je igrao svako ko je umeo lopte? (Pod uslovom da si uopste u pravu, jer ja bih pre rekao da je Baloteli pre svega zbog lose igre izgubio mesto u Liverpulu, kasnije i u drugim timovima.)

 

Siguran sam da mozemo naci masu primera iz bilo koje dekade koji se uklapaju u ovaj opis.

 

Devedesetih i pocetkom 2000-tih mnogi majstori fudbala nisu mogli da igraju kod trenerskih buzdovana jer se "nisu uklapali u taktiku". Badjo, Rikelme, Piksi i mnoge druge desetke bi danas igrali za ovih nekoliko supertimova, ne bi zavrsavali u Bresi, Viljarealu i Japanu. 

 

Danas igrac ima neuporedivo vecu moc, vise se pita, a trener mnogo manju. Pogotovo skupo placen igrac, kao recimo Pogba, koji se cak ni ne zalaze na terenu, a drze ga kao malo vode na dlanu i uvek ce pre stati na njegovu stranu kad mora da se bira izmedju njega ili trenera. To nekad nije prolazilo.

moja poenta je da je bilo masa igraca koji su pusili i pili, redovno posecivali pubove i slicno dok su treniral i igrali. nisu bili profesionalci kao sto sada moraju biti. takodje nije bilo social medije, koja sada prati svaki tvoj korak ako si sportista, bukvalno ne mozes prdnuti a da to neko ne snimi. 

 

uh, nisam siguran koliko su bas desetke najbolji primer posto su vec neko vreme izumrele. james rodriguez ti je jedan od najboljih desetki i on jedva da igra. ozil isto. riquelme je bio velika lenstina koja bi sada igrao u jos goroj ekipi od villarreala. to sto zna lopte nije dovoljno u danasnjem fudbalu.

 

ovo poslednje je nazalost tacno. mada je pogba laka meta. vrhunski je fudbaler, jedan od najboljih na svetu sto je pokazao na sp. 

Link to comment
1 hour ago, 189- said:

odlican video.

 

ja bih pored ova dva faktora dodao i informaciju. u danasnje vreme za dva minuta mozes saznati sta se desilo bilo gde u svetu. koliko je vremena trebalo za to pre 30-40 godina? i ne samo to nego i u samoj kolicini informacija. npr preko synergyja mozes naci bilo koju kosarkasu utakmicu odigranu u americi u prethodnih x godina. iseckanu po posedima i sve, bukvalno mozes naci bilo sta trazis.

 

ne znam, nisam pametan. mislim da bi sadasnji sportisti opet bili u prednosti jer su od malena raubovani po najboljem mogucem programu, medicini, ishrani, etc.

 

Smatram da im to prevashodno omogucava sledece:

a) brze vreme oporavka i smanjivanje efekta ozleda, sto omogucava da mogu da igraju cesce 

b) duze trajanje karijere i produzavanje peak-a

 

To su velike prednosti koje pruza moderna medicina i ishrana. 

Ali dovedi Wita Chamberlaina iz 60-tih u danasnju NBA i on ce i dalje biti u top 3% atleta u ligi. S tim sto bi u danasnjoj NBA jos duze trajao zbog gore navedenog.

 

 

Quote

moja poenta je da je bilo masa igraca koji su pusili i pili, redovno posecivali pubove i slicno dok su treniral i igrali. nisu bili profesionalci kao sto sada moraju biti. takodje nije bilo social medije, koja sada prati svaki tvoj korak ako si sportista, bukvalno ne mozes prdnuti a da to neko ne snimi. 

 

uh, nisam siguran koliko su bas desetke najbolji primer posto su vec neko vreme izumrele. james rodriguez ti je jedan od najboljih desetki i on jedva da igra. ozil isto. riquelme je bio velika lenstina koja bi sada igrao u jos goroj ekipi od villarreala. to sto zna lopte nije dovoljno u danasnjem fudbalu.

 

ovo poslednje je nazalost tacno. mada je pogba laka meta. vrhunski je fudbaler, jedan od najboljih na svetu sto je pokazao na sp. 

 

Bas ne razumem kakve veze imaju social media sa nasim razgovorom, da ti pravo kazem. Pojasni na sta ciljas.

 

Riquelme je toliko dobar igrac da je doveo Villareal u polufinale Lige Sampiona. Razmisli malo o tome. :D  Kako nije dovoljno biti Riquelme u danasnjem fudbalu ako si toliko jebeno dobar da takav klub dovedes do cetiri najbolja na svetu? Kad kazes lenstina ti mislis na vracanje u odbranu i igru bez lopte. U tom slucaju ne postoji veca lenstina od Messija jer to je igrac koji je na zadnjem svetskom prvenstvu ubedljivo najmanje trcao - ispod njega su samo golmani. Bice da ipak to nije presudno. Kazes Pogba je prvak sveta - a Ozil nije prvak sveta? James Rodriguez nije ni blizu najbolja desetka - duplo bolji je Isco, koji je najklasicnija desetka koja se moze zamisliti. Zbog cega toliko kosta Neymar, zato sto zna lopte ili zato sto je radilica?

 

Znanje lopte je presudno u danasnjem fudbalu - pogotovo u danasnjem fudbalu. Desetki nema (ima ih, ali manje. Mesi je klasicna desetka) ne zbog toga sto nisu dovoljno dobre za danasnji fudbal, vec zbog mracnih devedesetih i bespogovornog preuzimanja Sakijeve teorije od strane skoro svih trenera i sto je jos vaznije onih koji rade sa decom. Saki je rekao sledece: "Angelo Colombo je vazniji igrac od Maradone". To je mnogo gore nego kad bi neko danas rekao recimo "Khedira je vazniji igrac od Messija".  A. Colombo je bio jedan mediokritet koji je bio takticki pismen, igrao je u timu koji je imao Rajkarda, Gulita, Van Bastena, Maldinija, Barezija, ali Saki je isticao Kolomba, pogadjas zasto (jer povecava njegovu slavu, a umanjuje doprinos asova koje je trenirao). Saki ni Roberta Badja ne bi ubacio u selekciju Italije da se on pitao, nego je morao jer je to bilo ipak nezamislivo. Na kraju su dosli u finale samo zahvaljujuci Badju. Long story short, njegovo ucenje je postalo sveto pismo, a devedesetih je retko ko razmisljao out of the box, a o skolama fudbala gde rade uglavnom mediokriteti (sigurno ne neki majstori fudbala ili geniji taktike) da i ne govorimo.

 

Danasnji fudbal je manje dogmatican nego onaj od pre 20, 25 godina, to je ocito. Devedesetih su sve desetke imale problema  sa trenerima jer se nisu uklapale u rigidnu 4-4-2 formaciju. Medjutim danas treneri pocinju da preispituju postulate na kojima je izgradjena Sakijeva teorija, recimo Anceloti se odrekao nje jos sredinom 2000-tih. Ubedjen sam da ce desetka da se vrati u fudbal na velika vrata. Medjutim problem postoji kod mladjih kategorija, ali da se ispraviti u buducnosti. Klubovi koji budu to uvideli pre od drugih imace vece uspehe. Najbolji primer za to ti je Atalanta koja ima pedeset puta manje para od Intera i Milana, ali ima superiornije rezultate od oba kluba zbog takvih majstora kao sto su Papu Gomez i Ilicic. Zivi bili pa videli.

 

Za kraj bih rekao da su americki sportovi neuporedivi sa fudbalom i da ne treba vuci paralele i donositi zakljucke o fudbalu na osnovu recimo kosarke. Kao prvo, americka sportska kultura je na nezamislivo visem nivou od ostatka sveta. Dalje, nivo obrazovanja u NBA i kod igraca i kod trenera je nesto sto u fudbalu nikad nije postojalo, a sumnjam da ce i postojati. Fudbal je za NBA sport neobrazovanih tupsona, ma i gore od toga. Od igraca i trenera, pa preko sudija i svih ostalih, da ne govorimo o sportskim novinarima, punditima i komentatorima. Kad je rec o  organizaciji i radu sa mladima mislim da ne treba trositi reci na to koliko je NBA superiornija. Istina, neke zemlje su naprednije od drugih, recimo Spanija, ali sve je to neuporedivo sa americkom kosarkom. Fudbal tek treba da se emancipuje.

Edited by Meazza
Link to comment

Ima dosta primera regresija u evoluciji nekog sporta. To se dešava ne baš često, ali se dešava.

To što je neko spomenuo kako su košarku preuzeli štreberi, to se odnosi na small ball košarku. Startni centar contender tima je PJ Tucker koji je visok 6-5 i to je tekovina štrebera jer su oni kao izračunali da je to bolji i efikasniji način igranja košarke. Ali kad bi se gađali šinobusima. :D

Reč je o tome da postoji veliki deficit talenta kod 7-0 i viših igrača, pa je small ball nastao kao reakcija na to. Prilagođavanje situaciji. 90s si u ligi imao Shaqa, Olajuwona, Ewinga, Robinsona i još nekoliko hall of fame igrača na toj poziciji, a sada imaš Jokića koji je više finesse igrač kao Rik Smits ili Divac. i Embiid koji je verovatno jedini igrač koji bi odgovarao prototipu 90s centra. Od ostalih možda na taj najvši nivo može da se uključi i Porzingis, ali i on je žgoljo koji ima dobar šut. I već sledeći visoki igrač u najboljem slučaju u rangu Mutomba koji 90ih nije bio ni u top10

Da draft sad isporuči novog Shaqa ili Olajuwona svi štreberski planovi bi se automatski srušili, jer bi Shaq zakucao 40 puta svako veče kad ga čuva PJ Tucker.

 

Primera za takav pad kvaliteta na odrđenoj poziciji u footballu ima baš mnogo. Recimo, offensive tackle pozicija. Za razliku od desetke u futballuTM ili 7-0 centra u basketu, koje možeš imati ali i ne moraš, offensive tackle je neophodan. Ne postoje druge filozofije i nema opcija da probaš nešto igraš bez OT

Tu je pre 20-25 i više godina bila ogromna koncentracija talenta. Pace, Ogden, Jones, Roaf i da ne nabrajam dalje sve hall of famere koji su tada igrali. A danas toga nema.

Danas su igrači bolje atlete, ali su i dosta lošiji sa tehničkom apsekta. Objašnjenje je dosta prosto. Stilovi igre na college i pro nivoima su u jednom trenutku počeli da se razvijaju u različitim pravcima, klince su prestali da uče neke stvari koje su im potrebne kad dođu u NFL i tako je došlo do te regresije. NFL se onda prilagođava toj situaciji i kao što su NBA štreberi smislili da se za tricu oprangija 45+ puta svako veče, tako su i NFL štreberi došli do nekih rešenja.

Boks je isto nazadovao u heavyweight kategoriji. Možda i grešim, ali meni se, kao casual posmatraču, tako čini. Pre je tu bio Tyson, Lewis, Holyfield i ostali superstarovi, a sada je talenat u nižim kategorijama.

 

 

Link to comment
2 hours ago, Meazza said:

 

Smatram da im to prevashodno omogucava sledece:

a) brze vreme oporavka i smanjivanje efekta ozleda, sto omogucava da mogu da igraju cesce 

b) duze trajanje karijere i produzavanje peak-a

 

To su velike prednosti koje pruza moderna medicina i ishrana. 

Ali dovedi Wita Chamberlaina iz 60-tih u danasnju NBA i on ce i dalje biti u top 3% atleta u ligi. S tim sto bi u danasnjoj NBA jos duze trajao zbog gore navedenog.

 

 

 

Bas ne razumem kakve veze imaju social media sa nasim razgovorom, da ti pravo kazem. Pojasni na sta ciljas.

 

Riquelme je toliko dobar igrac da je doveo Villareal u polufinale Lige Sampiona. Razmisli malo o tome. :D  Kako nije dovoljno biti Riquelme u danasnjem fudbalu ako si toliko jebeno dobar da takav klub dovedes do cetiri najbolja na svetu? Kad kazes lenstina ti mislis na vracanje u odbranu i igru bez lopte. U tom slucaju ne postoji veca lenstina od Messija jer to je igrac koji je na zadnjem svetskom prvenstvu ubedljivo najmanje trcao - ispod njega su samo golmani. Bice da ipak to nije presudno. Kazes Pogba je prvak sveta - a Ozil nije prvak sveta? James Rodriguez nije ni blizu najbolja desetka - duplo bolji je Isco, koji je najklasicnija desetka koja se moze zamisliti. Zbog cega toliko kosta Neymar, zato sto zna lopte ili zato sto je radilica?

 

Znanje lopte je presudno u danasnjem fudbalu - pogotovo u danasnjem fudbalu. Desetki nema (ima ih, ali manje. Mesi je klasicna desetka) ne zbog toga sto nisu dovoljno dobre za danasnji fudbal, vec zbog mracnih devedesetih i bespogovornog preuzimanja Sakijeve teorije od strane skoro svih trenera i sto je jos vaznije onih koji rade sa decom. Saki je rekao sledece: "Angelo Colombo je vazniji igrac od Maradone". To je mnogo gore nego kad bi neko danas rekao recimo "Khedira je vazniji igrac od Messija".  A. Colombo je bio jedan mediokritet koji je bio takticki pismen, igrao je u timu koji je imao Rajkarda, Gulita, Van Bastena, Maldinija, Barezija, ali Saki je isticao Kolomba, pogadjas zasto (jer povecava njegovu slavu, a umanjuje doprinos asova koje je trenirao). Saki ni Roberta Badja ne bi ubacio u selekciju Italije da se on pitao, nego je morao jer je to bilo ipak nezamislivo. Na kraju su dosli u finale samo zahvaljujuci Badju. Long story short, njegovo ucenje je postalo sveto pismo, a devedesetih je retko ko razmisljao out of the box, a o skolama fudbala gde rade uglavnom mediokriteti (sigurno ne neki majstori fudbala ili geniji taktike) da i ne govorimo.

 

Danasnji fudbal je manje dogmatican nego onaj od pre 20, 25 godina, to je ocito. Devedesetih su sve desetke imale problema  sa trenerima jer se nisu uklapale u rigidnu 4-4-2 formaciju. Medjutim danas treneri pocinju da preispituju postulate na kojima je izgradjena Sakijeva teorija, recimo Anceloti se odrekao nje jos sredinom 2000-tih. Ubedjen sam da ce desetka da se vrati u fudbal na velika vrata. Medjutim problem postoji kod mladjih kategorija, ali da se ispraviti u buducnosti. Klubovi koji budu to uvideli pre od drugih imace vece uspehe. Najbolji primer za to ti je Atalanta koja ima pedeset puta manje para od Intera i Milana, ali ima superiornije rezultate od oba kluba zbog takvih majstora kao sto su Papu Gomez i Ilicic. Zivi bili pa videli.

 

Za kraj bih rekao da su americki sportovi neuporedivi sa fudbalom i da ne treba vuci paralele i donositi zakljucke o fudbalu na osnovu recimo kosarke. Kao prvo, americka sportska kultura je na nezamislivo visem nivou od ostatka sveta. Dalje, nivo obrazovanja u NBA i kod igraca i kod trenera je nesto sto u fudbalu nikad nije postojalo, a sumnjam da ce i postojati. Fudbal je za NBA sport neobrazovanih tupsona, ma i gore od toga. Od igraca i trenera, pa preko sudija i svih ostalih, da ne govorimo o sportskim novinarima, punditima i komentatorima. Kad je rec o  organizaciji i radu sa mladima mislim da ne treba trositi reci na to koliko je NBA superiornija. Istina, neke zemlje su naprednije od drugih, recimo Spanija, ali sve je to neuporedivo sa americkom kosarkom. Fudbal tek treba da se emancipuje.

wilt je u top 5 atleta svih vremena. on je anomalija, to sto je on radio tih godina je neverovatno. pace cini mi se najbrzi u istoriji a bila jedna sezona gde je u sezoni imao prosek od 48.5 minuta po utakmici :D

 

 

riquelme nije bas sam doveo villarreal do polufinala. bilo je tu drugih vrhunskih igraca tipa senna, forlan, gonzalo rodriguez, sorin, etc. znam, nisu bas svi neka svetska klasa ali bili su to dobri igraci. bolju memoriju ima @ArleKino pa ce reci nesto ako zeli na ovu temu.

sta mislis zasto on nije uspeo nigde osim u villarrealu i boci koja je ipak druga liga za evropski fudbal. i to je bio samo dve sezone u villarrealu, nije kao da je proveo deceniiju i dominirao od pocetka do kraja.

messi, neymar, ronaldo, mbappe, ibrahimovic to su igraci koji sa jednim potezom mogu resiti utakmice i to mnogo mnogo cesce nego sto je to cinio riquelme. pa se njihova neaktivnost u odbrani moze istrpeti, tu ima i do toga sto kazes da su svi ovi navedeni igraci veci, vazniji od svih trenera zajedno na svetu, moras im titrati jajca da se ne uvrede. opet kazem, pogledaj najbolje ekipe na svetu trenutno, city, liverpool, bayern, real...svaka od ovih ekipa ima tog najboljeg kreativca, napdaca koji se vraca i nazad i radi defanzivne zadatke. de bruyne, firmino, lewandowski pa i isco, kroos, modric. nisu vrhunski defanzivci ali ipak trce. to sto ima desetak igraca sada trenutno koji to ne rade, ne znaci puno imo.

 

pogba je bio najbolji igrac svetskog prvenstva i lider te francuske reprezentacije za razliku od ozila koji bio jos samo jedan od vrhunskih igraca te nemacke 2014. kroos, muller, klose, svajni, lahm, neuer su mi svi bili vazniji igraci od njega. dok je pogba bio motor te ekipe, i kada je on igrao dobro, protivnici uopste nisu imali sanse, a igrao je dobro na svakoj utakmici. sto se kaze, radio je sve imao svu slobodu pored kantea.

 

isco je meni vise osmica nego desetka, cak je i igrao na krilu prosle ili pretprosle sezone, mada moze da prodje i kao desetka svakako.  messi mi isto nije klasicna desetka. poceo kao desno krilo pa igrao napadaca pa posle igrao sve i svasta vracajuci se do stopera po loptu.

 

meni se cini da nam se razlikuje misljenje oko toga sta je desetka. verovatno drugacije gledam na to i razlikuju nam se i igraci. fudbal je ovih dana (mada sve u manjoj meri kako sam primetio) takav da moras dodati loptu stodvadeset puta oko sesnaesterca kao u vaterpolu pa da onda uputis centar sut ili trazis taj jedan killer ball za nekog ko ce utrcati i sutnuti na gol, ako ne uspe onda opet sve ispocetka. stoperi sada moraju da barataju loptom kao nekada bas ti attacking midfielderi ili napadaci, inace nemaju sanse da zaigraju u vrhunskoj ekipi. bar jedan stoper mora znati dodati loptu duze od 20 metara, toga cini mise takodje nije bilo ranije. bar ne u ovolikoj meri kao sada. o golmanima da i ne pricam, gotovo da je sada nekim trenerima vaznije da bolje zna sa loptom u nogama nego kakvi su mu refleksi, kako resava loptu koja dolazi iz centarsuta ili koliko je visok.

 

 

12 minutes ago, omiljeni said:

Ima dosta primera regresija u evoluciji nekog sporta. To se dešava ne baš često, ali se dešava.

To što je neko spomenuo kako su košarku preuzeli štreberi, to se odnosi na small ball košarku. Startni centar contender tima je PJ Tucker koji je visok 6-5 i to je tekovina štrebera jer su oni kao izračunali da je to bolji i efikasniji način igranja košarke. Ali kad bi se gađali šinobusima. :D

Reč je o tome da postoji veliki deficit talenta kod 7-0 i viših igrača, pa je small ball nastao kao reakcija na to. Prilagođavanje situaciji. 90s si u ligi imao Shaqa, Olajuwona, Ewinga, Robinsona i još nekoliko hall of fame igrača na toj poziciji, a sada imaš Jokića koji je više finesse igrač kao Rik Smits ili Divac. i Embiid koji je verovatno jedini igrač koji bi odgovarao prototipu 90s centra. Od ostalih možda na taj najvši nivo može da se uključi i Porzingis, ali i on je žgoljo koji ima dobar šut. I već sledeći visoki igrač u najboljem slučaju u rangu Mutomba koji 90ih nije bio ni u top10

Da draft sad isporuči novog Shaqa ili Olajuwona svi štreberski planovi bi se automatski srušili, jer bi Shaq zakucao 40 puta svako veče kad ga čuva PJ Tucker.

 

 

zaboravio sam da kvotujem onaj post gde si rekao da nadal, djokovic i federer uspevaju da budu ovako dominantni i dobri samo zato sto tenis nije toliko rasprostranjen sport i da ih igra jos nekoliko miliona da bi oni bili mediokriteti pa da bacim jedan smajli - :lol:

 

small-ball je nastao pre pet-sest godina, ili jos i ranije npr. miami je vec 2012. to furao sa boshom kao centrom. a ne u poslednje dve godine kada pj tucker izigrava centra u houstonu. ljudi (streberi) izracunali da se vise isplati staviti sutera cetvorku (trojku) na centra koji jos zna i da sutne za tri da bi rasirio napad i tako olaksao posao najboljim igracima ekipa da udju pod kos i da poentiraju 1 na 1 ili ako budu udvojeni da bace pas na slobodnog igraca (cak i centra) koji ce dati trojku. takodje, ti novi centri koji su do juce po poziciji bili power forwardi ili small forwardi su mnogo brzi igraci od klasicnih centara pa mogu i da isprate igrace u odbrani, pa cak i da preuzimaju. zaoravio sam racunicu ali je izracunato da je vrednije sutirati trojku sa 35% nego midrange sa 45%. zato se igra taj small-ball i sutiraju trojke do besvesti.

 

i uopste se ne slazem da postoji deficit kod igraca od ~7 foota u danasnjoj ligi. naprotiv, za razliku od pre desetak godina sada ima bas puno tih visokih skilled igraca koji su vrlo vazni u danasnjoj nba. embiid, davis, jokic, towns, gobert, lopez, gasol, antetokounmpo, durant, cousins pre nego sto je pogino, aldridge...svi vrhunski igraci koji igraju 35 minuta po utakmici. 

 

small-ball se inace ove i prosle sezone manje koristi nego pre 3-4 godina, kada su warriorsi dominirali. samo nekoliko ekipa igra bas tako ekstremno nisku postavu ili kao sa pet sutera. mada najbolje ce se to videti u playoffu ako ga bude ove sezone.

 

 

Link to comment
Quote

wilt je u top 5 atleta svih vremena. on je anomalija, to sto je on radio tih godina je neverovatno. pace cini mi se najbrzi u istoriji a bila jedna sezona gde je u sezoni imao prosek od 48.5 minuta po utakmici :D

 

Da bre, napisao sam glupost, hteo sam da editujem kasnije ali nije mi dalo. :) Kakvih crnih 3%, covek je bio Herkules.

 

Odgovoricu ti i na ostatak posta, sad nemam vremena. :thumbsup:

Link to comment
10 hours ago, 189- said:

 

 

moja osnovna teza je da vlada nestašica kvalitetnih visokih centara i mislim da je to činjenica koju ne treba nešto mnogo dokazivati. Ako si 90s imao gomilu hall of famera, a sad imaš samo Jokaru i Embida, onda je sve jasno.

Durant, Giannis, Davis i većina igrača koje si pomenuo nema nikakve veze sa ovom pričom.

Dugo posle 90s je NBA pokušavao da ignoriše taj problem i radili su sa onim šta dobiju na raspolaganje. Rešenje su bili Ming, Gasol, Bogut, Krstić, Miličić i ostali ne-USA igrači. Na tom talasu je i 1 Mile Ilić nekako uspeo da bude draftovan.

U Indianapolisu 2002 USA su došli sa timom gde je O'Neal bio jedini iznad 6-9. Pored njega jedini centar na rosteru im bio Ben Wallace sa 6-9 

Duncan tada nije igrao, ali je i on bio nešto malo ispod 7-0. Od US igrača bili su tu (u tom periodu 2000-2015) bili samo Chandler, Buynam i Hibbert i ja se ne sećam više nikoga, a da je bio all-star/borderline all-star igrač

Velika većina najboljih petica lige su bili niži od 7-0. Howard je jedno vreme bukvalno dominirao ligu, a on je 6-10. Cousins, Horford, Gasol, Al Jefferson i ostali su svi bili solidno ispod 7-0 i naravno da će nekom pasti na pamet da onda i Draymond Green možda može da igra peticu. On ne može da čuva Shaqa i ostale mnogo više centre koji umeju da igraju napad, ali je sasvim dovoljan da igra protiv ovih manjih centara ili protiv defanzivnih specijalacaTM Goberta, Hassana i ostalih.

Šut visokih igrača iz 2019 i od pre 25 godina ne može da se poredi. Tu je napravljen najveći iskorak u individualnoj igri.

Zanimljivo je i da sada, s druge strane, postoji dosta malih koji ne mogu vola da ubodu. :D Rondo, Smart, MSW, Lonzo itd 

 

a što se tiče Chamberlaina, kad se košarka ostavi po strani i pričamo isključivo o atleticizmu, on tu jeste bio mnooogo ispred svog vremena, ali ja bih rekao da je dosta očigledno da je on ipak osetno slabiji kao overall atleta od npr Dwighta Howarda.

ne ulazim u to šta bi Chamberlain bio da jede, trenira i igra danas i da mu je motivacija 40 miliona godišnje i trenira. komentarišem samo ono što se vidi na snimku.

za te stvari moraš imati veoma istrenirano oko i često se dešava da ljudi nečije atletske sposobnosti potcene ili precene. To je ona priča o Jokićevom verticalu gde dosta ljudi misli da on bukvalno ne može da se odlepi od zemlje i da je trom kao lenjivac, a u realnosti je on od onih za koje se kaže da imaju deceptive atleticizam.

NFL je tu dobar jer je combine veoma bitan i svi prolaze kroz dosta detalnje testove i nema mnogo nagađanja oko tih stvari. Ljudi koji su istrenirali oko za te stvari dosta precizno predvide šta će igrač da uradi na testovima.

Takođe, ta testiranja su već par decenija i otprilike možeš da imaš uvid šta je bio prosečan NFL igrač 2002, a šta 2020. Vidiš i ko je outlier i sve ostalo, vidiš kako bi se outlier iz 1990-2000 kotirao danas...

Trend je očigledan. Igrači su sve veći, sve brži i sve bolje overall atlete. Igrač koji je pre 30 godina izgledao kao vanzemaljac sada već ulazi u kategoriju prosek.

Kad se zađe u 80s onda tu razlika postaje već dosta ozbiljna. Dovoljno je reći da postoji konsenzus da je LT najbolji defanzivni igrač u istoriji lige, a on je igrao kao outside linebacker sa 235 pounds što bi danas bio ozbiljan red flag. ili npr Dwight Stephenson koji je bio najbolji centar u 80s, a igrao je sa 255 pounds. Danas 99% centara upada u range 300-315 pounds. Kao da ih sve iz kalupa štancaju. Kelce iz Eaglesa je zadržao reputaciju kao undersized player jer je na cobine imao 280 lbs, ali i on poslednjih 5 sezona igra sa 295 i uglavnom je all-pro.

 

Ovo za tenis i smajli ne znam kako da protumačim. Deluje mi kao da je to -1 na moj post, a ja ti u tom slučaju ne mogu pomoći. :)

Link to comment

Chamberlain je imao vertical koji je imao, brzina mu je izmerena, bavio se i skokom uvis, sve izmereno. Dwight Howard je 8 centimetara nizi od Chamberlaina, mislim da nije fer porediti njih dvojicu. Treba dakle naci nekog ko mu je blizu po visini (nekog seven-footera) koji ima slicne karakteristike. 

 

Da li je istina da se visina NBA igraca merila razlicitim standardima u Wiltovo vreme? Da se merila visina kad su bosi, a danas ih mere sa patikama? Naisao sam i na tu informaciju.

Edited by Meazza
Link to comment

sut za tri poena, spacing i fleksibilna odbrana su najvaznije stavke kada se prica o small-ballu. to su glavni razlozi zasto se pocelo tako igrati a nastavlja se i sada kada imas te igrace sto sam naveo da igraju centre a vecina ih zna ili sutirati trojke ili imati dobar pas ili oba. jedino gobert nije ni u jednoj kategoriji dobar ali je zato zbog dpoy level odbrane na terenu, bar do playoffa. prosle godine protiv houstona je npr bio toliko exposed da je favors radio bolji posao od njega.

mislim da je i pocetkom 2010s bila veca kolicina kvalitetnih centara da bi opet kosarka krenula u istom smeru.

 

green kada je bio na peaku mogao je da brani bilo koga u ligi. zato je doslo do promena taktika protiv gsw. razlog zbog cega je on bio dpoy je zbog toga sto je ekstremno pametan i cita svaki napad, mogao je da isprati svakog igraca i da cuva svakoga od 1-5, da preuzima svakoga i da ne kasni previse. pomoglo mu je i sto je ostatak ekipe bio high bbiq pa je lakse iskoristio sav svoj skill.

naravno ako bi stavio prime shaqa protiv njega, zlostavljao bi ga, ali shaq je jedan jedini i takvog igraca tesko da cemo opet videti. 

 

smart i ball sutiraju dobro ove sezone, tako da ima jos nade za njih. rondo je gotov a mcw je takodje izgubljen slucaj.

 

kao sto rekoh videcemo sada u playoffu, kako ce houston izlgedati sa tuckerom i covingtonom na centru i da li ce phila vratiti horforda medju startere pa da igraju sa dva centra. ono sto je sigurno da ako nisi bar solidan suter, tesko da mozes uspeti u ligi.

 

sto se tice tenisa, logika ti je slicna kao kada bih ja rekao da mahomes, brady, rodgers, wilson dominiraju kao qb samo zato sto evropljanima zabole za af, jer da bi igrali ovi bi bili ispod prosecni igraci.

 

Link to comment
8 minutes ago, Meazza said:

Chamberlain je imao vertical koji je imao, brzina mu je izmerena, bavio se i skokom uvis, sve izmereno. Dwight Howard je 8 centimetara nizi od Chamberlaina, mislim da nije fer porediti njih dvojicu. Treba dakle naci nekog ko mu je blizu po visini (nekog seven-footera) koji ima slicne karakteristike. 

 

Da li je istina da se visina NBA igraca merila razlicitim standardima u Wiltovo vreme? Da se merila visina kad su bosi, a danas ih mere sa patikama? Naisao sam i na tu informaciju.

evo jedan odlican video chamberlaina.

 

 

 

da sada se mere u patikama. ne znam kako je bilo ranije. npr durant je uvek pricao da je nizi nego sto zapravo jeste, iz samo njemu znanog razloga. verovatno nije hteo da ga stavljaju na cetvorku.

  • +1 1
Link to comment
  • Redoran pinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...