Jump to content
IGNORED

Istorija fudbala


Meazza

Recommended Posts

Pada mi nesto drugo na pamet. Bolt je dosao u Nemacku brodom. 

 

Quote

 

He and the 381 members of the U.S. Olympic Team then boarded the SS Manhattan on July 15 for its voyage to Europe. After nine days of rough seas and stormy weather, the ship docked at the German port of Bremerhaven; the athletes were in Berlin enjoying the opening ceremonies barely a week later on August 1st.

data=KsvH_UiI2s6vD7rzl7vkCaMYNhpVj1XvqVZ

Devet dana bez treniranja (verovatno vise jer trebalo je doputovati od Bremerhavena do Berlina) uoci takmicenja su mu sigurno oborili vreme. Pretpostavljam, odnosno nagadjam  da su naucnici koji su radili to poredjenje uzimali i ovo u obzir. U TED talku je spomenuta i "biomechanical analysis of the speed of Owens's joints". Zaista ne znam, ali fascinantno mi je da je ovo prvi put da vidim da je iko uopste pokusao da uzme u obzir uslove i tehnologiju kad se porede rekordi i dostignuca, sto je meni odavno palo na pamet.

 

Edited by Meazza
Link to comment

:D

Nije njemu u Berlinu najbrža trka. Tu je trčao 10.30, ali PB mu je 10.20 koliko je išao u USA par meseci pre trke u Berlinu

On je uradio šta treba da se uradi i zbog toga će zasluženo ostati upamćen i pričaće se o njemu još 1000 godina, ali kažem ti, on je i u svoje vreme bio daleko od najboljeg.

Tridesetih se u USA sportom bavio jednocifren procenat od svih talentovanih crnih klinaca.

Owens je tada bio kao sada Đoković ili Federer. Najbolji od onih nekoliko procenata njih koji su uopšte bar jednom uzeli reket u ruku. Da se tenisom bavi neki bar pristojan procenat populacije, ni Federer ni Nadal ili Nolo ne bi bili ni u top500. To je prosto tako i to još uvek važi za dosta sportova, a tridesetih (a u nekim krajevima pa bogami i do sredine šezdesetih i početka sedamdesetih) je to važilo za većinu sportova.

 

 

 

Link to comment

Odgovaram na ovo tvoje:

 

Quote

Ako Owensovih 10.30 iz 1936 translira u npr 9.85 u 2020

 

Ti si uzeo 10.30 i "konvertovao" ih u 9.85. Trebalo je dakle da uzmes 10.20.

 

 

Link to comment

Inace si odlicnu poentu napravio uvodjenjem jos jednog elementa u celu pricu, to mi nije ni palo na pamet. Dakle rekord iz tridesetih je losiji ne samo zbog inferiorne podloge, obuce i nepostojanja starting blocks, vec takodje zato sto se najtalentovaniji nisu ni takmicili.

 

Link to comment

ma ne pravi to veliku razliku. ako npr 10.20 prelazi u 9.85, onda 10.30 ide u 9.90, a to je i dalje rezultat koji belci mogu samo da sanjaju.

 

u to vreme se ručno merilo na štopericama i to je veoma neprecizno. staze su bile ofrlje rađene. Metcalfe, čovek koji je 1936 u Berlinu bio drugi iza Owensa je na OI 1932 osvojio bronzu na 200m iako je njegova staza bila par metara duža od ostalih staza.

oni sad te stare snime pregledaju, broje frejmove i onda računaju vremena da neutrališu Bajina Bašta efekat koji dolazi sa ručnim merenjem i postoje načini da se tu neke stvari ispeglaju, ali sve te tehnikalije na stranu, Owens nije bio ni blizu Bolta po talentu.

 

 

 

Edited by omiljeni
Link to comment

Razumem. Pored toga, pregledanjem frejmova se ne neutralise efekat podloge i razlika u nacinu startovanja. Da li ti je poznato da je neko pre pokusavao da uzme u obzir taj faktor? Ovo je jedino na sta sam naisao, nisam video da se iko time ozbiljno bavio.

 

Imam par pitanja za razmisljanje.

 

1) Da su se tridesetih takmicili najtalentovaniji, da su imali istu opremu i podloge kao danas, ali zadrzavajuci trening iz tridesetih, koji bi po tvojoj proceni otprilike bio rekord u to vreme?

 

2) Da uzmes najtalenovanijeg trkaca iz tridesetih koji je trenirao starim metodama i stavis ga u 2020, koliko vremena treba da bude izlozen danasnjem treningu da bi usao u top formu odnosno da bi ispunio svoj max potencijal u odnosu na talenat?

 

 

Edited by Meazza
Link to comment

I obrnuto pitanje: da stavis peak Bolta u tridesete, das mu onu opremu, ishranu i trening nekoliko meseci i onda mu das da trci po onakvoj podlozi bez starting blocks, koliko bi mu bilo vreme?

Link to comment

 

 

 

 

 

 

 

Na danasnji dan..pre tacno 30 godina..negde ovo vreme ako se ne varam. 

 

Kad pokusavam da se setim svog detinjstva, jedna od top pet slika je ova utakmica.

 

 

  • +1 2
  • Wub 1
Link to comment

Možda sprint nije baš najbolji primjer za ove eksperimente.

Brzina je urođena.

Trening (metodoloski) tu ne igra neku posebnu ulogu.

U plivanju koje je strogo tehnički sport, trening koji u dijelu koji se odnosi na tehniku je najbitniji. Zato možeš vidjeti plivače sa 60+ godina koji postižu nestvarne rezultate na veteranskim takmicenjima. Ljudi su cio život u tome, tehnika im je savršena, ali naravno godine čine svoje.

 

Jednostavno, u sprintu ako si rođen brz, to je to. Tehničkim korekcijama rezultat se može malo popraviti, ali ništa posebno.

Ovo oko podloge, opreme, suplemenata...je vrlo zanimljivo pitanje, ali mi se čini da je iz ove perspektive  nemoguće dati  pravi odgovor.

Link to comment
5 minutes ago, BWA said:

Možda sprint nije baš najbolji primjer za ove eksperimente.

Brzina je urođena.

Trening (metodoloski) tu ne igra neku posebnu ulogu.

 

Jednostavno, u sprintu ako si rođen brz, to je to. Tehničkim korekcijama rezultat se može malo popraviti, ali ništa posebno.

 

To se uklapa u moj zakljucak.

 

Ako je to tacno, iz kojih razloga bi prosecan fudbaler danas mogao da bude brzi u odnosu na onog od pre 50 godina kao sto se to cesto uzima zdravo za gotovo?

Link to comment
6 minutes ago, Meazza said:

 

To se uklapa u moj zakljucak.

 

Ako je to tacno, iz kojih razloga bi prosecan fudbaler danas mogao da bude brzi u odnosu na onog od pre 50 godina kao sto se to cesto uzima zdravo za gotovo?

Pa da. Metodom eliminacije dolazimo do onog što si naveo plus selekcija.

Link to comment
On 26.6.2020. at 16:17, SNARC said:

 

 

 

 

 

Piksi prvo lažnjakom šalje Španca na let kući, a onda iz slobodnog udarca i ostatak Furije. Milojko koji slavi drugi gol i tepa Piksiju Stojko. :lolol: 

 

Ja kao klinac izašao na igralište dok se igralo prvo poluvrijeme, nigdje žive duše nije bilo. Nikad više golova nisam zabio nego taj dan - bio sam sam na igralištu. :D

Link to comment
  • Redoran pinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...