Jump to content
IGNORED

Španija i Katalonija


Lord Protector

Recommended Posts

Imali smo vec sve ovo - raspad SFRJ je politicki bio postepen vec decenijama a nasilan deo se nazirao vec krajem osamdesetih preuzimanjem drugih republika od strane SM-a, tako nema potrebe mesati EU u to. Jugoslavija je bila racionalna i plemenita ideja sa dugackom podrskom spolja ali, jednostavno nije imala elitu i populaciju koja je tu ideju dovoljno vrednovala. Kao uostalom i sada sa EU gde se na to uglavnom cinicno gleda kao na neku kravu muzaru i podsmeva tzv. evropskim vrednostima.

 

...

 

Pro-EZ lider u Srbiji (ne nuzno pro-americki i neoliberalni) krajem osamdesetih (neka vrsta srpskog Kucana) a posebno kad je krenuo raspad bi uslovio sasvim drugaciju politiku od strane evropskih zemalja. Ali, to je vec SciFi.

 

To je već izlizana mantra, jer su Nemci imali poprilično umešane prste u sokoljenju Slovenije i Hrvatske da izađu i obezbeđivanju diplomatske podrške za secesiju. Da te podsetim, sporazum iz Mastrihta, kojim su EEZ, Evropska zajednica za ugalj i čelik i Evropska zajednica za atomsku energiju ujedinjene u EU, postavljen temelj unije i promovisane četiri osnovne slobode, je usvojen 1992. godine. Ako su švabe imale interes da proguraju nezavisnost Slovenije i Hrvatske, kanda je i to pitanje bilo na dnevnom redu u paketu pregovora o unionisanju za Francuzima i Englezima, jel tako? Tako da nije neposredno, ali jeste posredno evropsko pitanje, koje su zemlje unije rešile tako što su sazvale konferenciju na kojoj su odlučile da su republike nezavisne u granicama iz AVNOJ-a i pri tome osporile Srbiji i Crnoj Gori pravni kontiunitet nad Jugoslavijom, iako su sedamdesetak godina pre toga one insistirale da Jugoslavija nasleđuje kontinuitet Kraljevine Srbije. Dakle, pitanje je bilo evropsko par ekselans, čak su ga i Amerikanci tako videli. Dalje, Milošević nije nasilno preuzeo nijednu republiku, JNA se je povukla iz Slovenije i Hrvatske, a nasilje je krenulo kad je rešio da pravi SAO-e tj. kad je čisto građansko/političko pitanje izlaska članica iz federacije u zadatim granicama prešlo na pitanje prekrajanja tih granica. Kad je krenuo rat, Jugoslavija je bila mrtva, i zato se sve češće u javnosti ti ratovi veoma tačno nazivaju "ratovima za jugoslovensko nasleđe".

 

I poslednje, niko sa sigurnošću ne može ustvrditi da populacija nije dovoljno vrednovala Jugoslaviju, jer joj okoštale nacionalsocijalističke republičke elite nisu ni dale šansu da je demokratski vrednuje. Poslednji pokušaj da se to učini i sprovedu odluke XIV kongresa SKJ, da se uvede politički pluralizam, predstavnička demokratija, održe savezni izbori i promeni ustav, miniran je od strane slovenačkih nacional-komunista, kojima su se pridružili i hrvatski.

 

U redu je to. Ali bila je teza da Španci mogu nešto da nauče iz našeg primera.

 

Ja rekoh šta treba da nauče, da rade sve suprotno od onoga što smo mi (i srbijanski Srbi i svi Jugosloveni) radili i dobro će proći.

Link to comment

Stvarno neću da trolujem ali - vlada u izbeglištvu videli smo koliko je bila relevantna 1945. Relevantan je bio onaj ko je imao realnu vojnu prevlast u zemlji. 1945. to su bili partizani, komunisti i Tito. Da su u alternativnom scenariju tu moć imali Draža i drugari, oni bi se pitali za sve ono što su se u realnoj istoriji pitali Tito i drugari, a vlada u izbeglištvu i ta ekipa bi se pitala onoliko koliko bi oni dali da se pitaju. I primeti da namerno nisam rekao pop Đujić, on bi možda bio sklonjen, nego Đujićevi borci (i njihove familije). Ako ti si i ta neka izbeglička vlada, jedno je da marginalizuješ nekog Đujića a drugo da marginalizuješ nekoliko hiljada naoružanih ratnih veterana koji su te btw i doveli na vlast i kojima duguješ svoj politički položaj. A sad stvarno više neću o ovome, nije mu ovde mesto.

:s_c:

Link to comment

Ja sam mislio da se istočna evropa oslobodila okupacije 44/45 kad ono ne, Okupatori isterali oslobodioce iz 39/41

 

Cemu ovakav dziberluk? Zaobidji me sa tim. Pricamo o onome sto je bilo posle 1945. i kako su Sovjeti drzali istocnu Evropu i organizovali vlast. Ako ti nije poznato, informisi se. 

Link to comment

Cemu ovakav dziberluk? Zaobidji me sa tim. Pricamo o onome sto je bilo posle 1945. i kako su Sovjeti drzali istocnu Evropu i organizovali vlast. Ako ti nije poznato, informisi se. 

:) vidiš kako nije lepo kada učitavaš ljudima svašta da su rekli. nemoj ni ti to da radiš...

Link to comment
×
×
  • Create New...